Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DR.ECZ.RIFAT ÖKTEM ECZACIBAŞI HOLDİNG ANKARA TEMSİLCİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DR.ECZ.RIFAT ÖKTEM ECZACIBAŞI HOLDİNG ANKARA TEMSİLCİSİ"— Sunum transkripti:

1 DR.ECZ.RIFAT ÖKTEM ECZACIBAŞI HOLDİNG ANKARA TEMSİLCİSİ 07/02/2011-İSTANBUL

2 KÜMELENME ? Aynı ya da benzer iş kolunda faaliyet gösteren, coğrafi olarak birbirine yakın, birbirleriyle işbirliği ve rekabet halinde olan üretici firmalar ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modelidir.

3 KÜMELENMENİN FAYDALARI:
• Bölgesel kalkınmanın en önemli unsuru, •  Bölgeyi yatırımcılar için ilgi merkezi haline getirir , . İşgücü ve ürün kalitesi, verimlilik ve istihdamı arttırır, • Tedarik avantajı sağlar, • Yerel rakiplerle yarışmasın öğretir, • Yeniliklerin yayılmasını sağlar, • Ar-Ge, pazarlama, finansal kaynaklara ulaşım gibi kaynakların daha etkin kullanılması sağlar, • Taklit edilmesi güç rekabet avantajı ile bölgesel kalkınmayı destekler , • Yerel ortak gereksinim ve menfaatler için çalışılmasını sağlar, • Üniversite / sanayi işbirliğini destekler, • Yeni iş ve girişim sayısını arttırır, • Bölge ekonomisini güçlendirir, • Eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini geliştirir. . Firma maliyet avantajı sağlar,

4 TÜRKİYE’DE KÜMELENME POLİTİKASI GELİŞTİRİLME PROJESİ:
GAP-GİDEM PROJESİ UNDP İLE GAP İDARESİ İŞBİRLİĞİ ADIYAMAN – TEKSTİL HAZIR GİYİM ŞANLIURFA-ORGANİK TARIM DİYARBAKIR- MERMER MARDİN-UN-İRMİK-MAKARNA

5 İTKİB MODA-TEKSTİL İŞ KÜMESİ PROJESİ;
2003 – AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI

6 DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI YILINDA AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI İLE FİNANSE ETTİĞİ ‘TÜRKİYE’DE KÜMELENME POLİTİKASININ GELİŞTİRİLMESİ’ İSİMLİ BİR PROJE YÜRÜTMÜŞTÜR.

7 DTM tarafından belirlenen 10 küme;
ANKARA, YAZILIM ve MAKİNE MARMARA OTOMOTİV ESKİŞEHİR,BİLECİK, KÜTAHYA , SERAMİK KONYA , OTOMOTİV YAN SANAYİ DENİZLİ,UŞAK, EV TEKSTİLİ MUĞLA , YAT ÜRETİMİ, MERSİN, İŞLENMİŞ GIDA, İZMİR, ORGANİK GIDA, MANİSA ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLER

8 KÜME ANALİZİ VE YOL HARİTALARININ HAZIRLANMASI
Küme politikalarının temelinin oluşturulacak strateji dokümanının oluşturulması sırasında ele alınan bazı çalışmalar ulusal bazda istatistiksel küme haritalaması, “örnek” küme analizi ve yol haritalarının geliştirilmesidir.

9 Yol Haritalarının Hazırlanırken Ele Alınan Beş Tema;
İnovasyon ve girişimciliğin desteklenmesi İlgili aktörler arasından iş ağlarının geliştirilmesi Küme geliştirilmesi Faktör koşullarının gelişimi Küme tabanının gelişimi

10 TÜRKİYE SERAMİK FEDERASYONU VERİLERİNE GÖRE;
Kaplama malzemeleri üretim kapasitesinin %43'ünü, Sağlık gereçleri üretim kapasitesinin %34'ünü içerisinde bulunduran; ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA bölgesi SERAMİK SEKTÖRÜ olarak proje kapsamında kümelenmeye uygun bulunan 10 sektörden biridir.

11 ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERAMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ - SAM
TÜRK SERAMİK SEKTÖRÜ’NÜN AR-GE İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE SERAMİK ÜRETİCİLERİNİN VE ÜNİVERSİTENİN SERMAYE ORTAKLIĞI İLE KURULMUŞTUR.

12 ÇALIŞMA SÜRECİ: Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) katkılarıyla 29 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleştirilen tanışma toplantısı ile çalışmalar başlatılmıştır. ESO’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya proje ile ilgili önemli paydaşların temsilcileri katılmıştır. ESO, yol haritasının geliştirilmesi sürecinde yerel koordinatör kuruluş olarak istekliliğini ortaya koymuştur. ESO ile birlikte Eczacıbaşı grubu bu işteki istekliliğini göstermiştir.

13 İŞ KÜMESİ ANALİZİ; Bir iş kümesini başarılı bir şekilde analiz edebilmek için iş kümesini oluşturan firmaların, ilgili kamu kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin analiz sürecine etkin katılımı ve bilgi paylaşma konusunda istekli olmaları gerekmektedir.

14 ÇALIŞMALARA KATILAN KURUM VE KURULUŞLARIN LİSTESİ (ALFABETİK SIRA):
Anadolu Üniversitesi, Bien Seramik, Bozoyuk Ticaret ve Sanayi Odası, Dumlupınar Üniversitesi, Eskişehir Sanayi Odası, Ercan Seramik, Eczacıbaşı Yapı, Heriş Seramik, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Kütahya Porselen, MDA İleri Seramik, Seramik Araştırma Merkezi, SERFED, Seranit, Söğüt Seramik, Termal Seramik, Toprak Seniteri, Toprak Seramik, Vitra Karo Sanayi ve Yurtbay Seramik…

15 KÜME ÇALIŞMA GRUPLARININ OLUŞTURULMASI ;
Saha çalışmaları sırasında belirlenen küme aktörlerinin katılımlarıyla oluşturulan küme çalışma grupları, yol haritası hazırlama sürecinin bel kemiğini teşkil etmiştir.

16 YOL HARİTASININ ANA UNSURLARI;
ORTAK VİZYON İŞ KÜMESİ STRATEJİSİ ANA BAŞARI UNSURLARI GEREKLİ YETENEK VE KABİLİYETLER KÜME GELİŞTİRME FAALİYET PLANI YÖNETİŞİM YAPISI

17 ESKİŞEHİR-BİLECİK-KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ DERNEĞİ
VİZYON; EBK Seramik İş Kümesi 2023 yılı itibariyle, çevre dostu,enerji açısından verimli ve yenilikçi özellikleriyle dünyanın önde gelen müşteri odaklı seramik iş kümesi olacaktır.

18 STRATEJİ; Müşteri odaklı araştırma ve inovasyon, enerji verimliliği,kilit lojistik uygulamaları ve yeni teknolojilerin kullanılmasıyla iş kümesinin rekabet gücünün geliştirilmesi.

19 AMAÇ; Kümelenme oluşumlarını organize etmek,Ar-Ge faaliyetlerini,inovasyonu ve girişimciliği teşvik etmek,aktörler arası iş ağları kurmak,küme oluşturma faaliyetlerini kolaylaştırmak,faktör şartlarının güçlendirilmesi,üyeleri arasında kültürel, teknik, mesleki, hukuki, ticari, ekonomik ve idari konularda işbirliği,dayanışma ve bilgi alışverişi sağlamak, pazar bulmalarını kolaylaştırmak sonuç olarak tüm üyelerin birlikte güçlenmelerini sağlamaktır.

20 Bu Vizyon, Strateji ve Amaç doğrultusunda bir araya gelen Ana ve Yan sanayi üreticisi firmalar Eskişehir merkezli “Eskişehir-Bilecik-Kütahya Seramik İş Kümesi Derneği”ni Mayıs 2010’da kurmuşlardır.

21 DERNEK ÜYESİ FİRMALAR:

22 DERNEK FAALİYETLERİ: DERNEK ÇATISI ALTINDA AŞAĞIDAKİ ÇALIŞMA GRUPLARI KURULMUŞTUR: LOJİSTİK ÇALIŞMA GRUBU ORTAK YATIRIM ÇALIŞMA GRUBU ORTAK SATIN ALMA ÇALIŞMA GRUBU EĞİTİM ÇALIŞMA GRUBU

23 ORTAK DENEME, ÜRETİM TESİSİ
Ortak deneme tesisi kurma yol haritamızda yer almakla birlikte konu incelenmektedir. İtalya ve İspanya’daki kümelerin ortak deneme tesisleri yerinde incelendikten sonra yatırım alternatifleri değerlendireceklerdir.

24 Ortak satın alma ; Uzman kişilerin katılımı ile ortak satın almalar hakkında araştırma yapılmaktadır. Dernek bünyesinde Yardımcı malzeme üreticilerinin bölgede odaklanması için ağustos 2010’da çalışma grubu oluşturulmuştur. Tedarikçilerin küme bölgesinde yatırım yapmaları için cazibe bölgesi olması için sağlanacak destekler dahil araştırma yapılmaktadır.

25 Ortak yatırım Yerel Seramik Makine Üreticilerinin Bölgede Odaklanmasını temin etmek için Ağustos ayında çalışma grubu oluşturulmuştur. Yerel Seramik Makine Üreticilerinin Bölgede Odaklanması için yapılan çalışma grubu toplantılarında bölgeye gelecek yeni yatırımcıların teşvik edilmesi konusu ciddi bir problem olduğu tespit edilmiştir.

26 ORTAK LOJİSTİK Ortak Lojistik İmkanları için Ağustos 2010’da çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubu 4 defa toplanmış hedeflerini aşağıdaki gibi belirlemiştir: Gemlik Limanına Demiryolu Projesi Mevcut Bilecik tren istasyonunun kapasite ve iyileştirilmesi, Mevcut Bozüyük tren istasyonunun kapasite ve iyileştirilmesi, Gündüzbey lojistik köyü gelişmeleri ve beklentiler, Fabrikalara tren yolunun ulaşması için yapılacak çalışmalar, Lojistik merkez kurulma alternatifleri.

27 YURTİÇİ VE YURTDIŞI KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ
TÜSİAD - KÜMELENME VE BÖLGESEL İNOVASYON MERKEZLERİ BEBKA VE ZAFER KALKINMA AJANSLARI AKİP – ANADOLU KÜMELERİ BİRLİĞİ ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI

28 Kümemizin de katılımıyla ,Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler uzmanları ile beraber Rekabetçilik alanında Küme Destek Programı Geliştirilmesi Projesiyle ilgili olarak Eskişehir’de saha analiz çalışması yapılmıştır. Kümemiz, Olgun Küme olarak adlandırılmıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilecek teşviklerin neler olması gerektiği ve destek oranlarının tespitini kapsar nitelikte olan bu çalışmanın Mayıs 2011'de tamamlanılması beklenmektedir.

29 Avusturya’da Ocak tarihinde gerçekleştirilen “Cluster Academy 2011 ” seminerine kümemizi temsilen Proje Yürütücüsü Evrim Erkılıç katılmıştır. Cluster Academy semineri ile dünyadaki küme zincirine eklenecek ve dünyadaki kümelenme konusundaki yenilikleri ve farklı oluşumlara kümemiz dahil olacaktır.

30 KÜMENİN TANITIMI İÇİN YAPILANLAR
1) Küme faaliyetlerinde sinerji artırmak için yeni üye bulma çalışmaları devam etmektedir. 2) Samsun’da 6 Ocak 2011’de yapılan “Kümelenme Uygulamaları Konferansı”na EBK seramik İş kümesi olarak katılmamız ve sunum yapmamız istenmiştir. 3)EBK Seramik İş Kümesi Web sayfası ve portalı ile broşürlerin hazırlanması prototip olarak tamamlanmıştır.

31 genel sorunlar; Tüzel Kişiliğin belirlenmesi süreci
Kuruluş aşamasında gereken ödemeler Mekan sorunu Üyelerin beklentileri

32 T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (2010/8) ( 23/09/ Sayılı Resmi Gazete)

33 BAŞVURU MERCİİ : İGEME (İhracatı Geliştirme Merkezi) NİHAİ MERCİİ : PROJE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU HEDEF GRUP : İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARI DESTEK ORANI : % 75 DESTEK KONULARI: PROJE BAZLI; - EĞİTİM VE DANIŞMANLIK - YURTDIŞI PAZARLAMA - ALIM HEYETİ - İSTİHDAM - BİREYSEL DANIŞMANLIK

34 Proje Geliştirme Eskişehir Bilecik Kütahya Seramik İş Kümesi Uluslararası Pazarlarda Tanınırlık Projesi hazırlanmış 30 Aralık 2010’da İGEME’ ye (İhracatı Geliştirme Merkezi) başvuru yapılmıştır. USD tutarında olan 2 yılı kapsayan projeye dernek üyesi 18 firmanın katılımı sağlanmıştır. Projelerimiz ; Web sitesi ve portal, küme anlayışı ile operasyon geliştirme için danışmanlık, Sassuolo modelinin uygulanması için danışmanlık, İtalya‘ya heyet, İspanya’ya heyet, ISH fuarına ziyaret,

35 TEŞEKKÜRLER... DR.ECZ.RIFAT ÖKTEM
ECZACIBAŞI HOLDİNG ANKARA TEMSİLCİSİ


"DR.ECZ.RIFAT ÖKTEM ECZACIBAŞI HOLDİNG ANKARA TEMSİLCİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları