Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TURGUT ÖZAL’I ÖLDÜREN İLAÇ VE ADİPOSER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TURGUT ÖZAL’I ÖLDÜREN İLAÇ VE ADİPOSER"— Sunum transkripti:

1 TURGUT ÖZAL’I ÖLDÜREN İLAÇ VE ADİPOSER
SERTAÇ HİKMET ATALAY ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ORGANİK KİMYA

2 TURGUT ÖZAL (13 Ekim 1927 – 19 Nisan 1993)
Yerin bütün toprağı üstüne örtülse bile cinayet kendini belli eder. (William SHAKESPEARE, Hamlet, 1.Perde. 2.Sahne, ) TURGUT ÖZAL (13 Ekim 1927 – 19 Nisan 1993)

3 Mezarlığın Açıldığı Gün
Merhum 8. Cumhurbaşkanımızın mezarını açtıklarında su üstünde yüzen gövdesi vardı. 12 uzmanda aynı fikirde olup “sabunlaşmış” olmalı dedi.

4 ADİPOSER Ölünün üzerini örten mum. Çürümenin durduğu doğal durum.

5 ADİPOSERİN İLK TANIMLANMASI
Charles Mayer WETHERHİLL- mezarlık yağı. Yağ asidi.

6 ADLANDIRILMASI: Antonie Francois Fowcray iki Latince sözcüğü ADEPS (YAĞ) ve CERE (MUM) birleştirmiş ADİPOCERE adını vermiştir. ADLANDIRILMASI

7 WETHERHİLL’İN DENEYİ Kimyacı WETHERHİLL yaptığı deneyde bedenin kendi yağı ya parçalanıyor yada sabuna dönüşürken gliserinini ve oleik asidin büyük bölümünün kaybettiğini bulmuştur.

8 Bilimsel Tanımı Sabunlaşma daha ziyade O2 den fakir, toprağı kalkerli, rutubetli, soğuk ortamlarda şişman kişilerde oluşur.

9 SÜRESİ Sabunlaşma suda 1–2 ay içinde başlar 1 yılda tamamlanır. Toprakta sabunlaşma 3 yıl sürer. SÜRESİ

10 İki kilit olay… İşte Turgut ÖZAL’ın bedeninin çürümemesinin nedeni, bedenindeki yağ ve sabunlaşmanın ikinci olmazsa olmazı mezarına dolan suydu.

11 BÖCEKLERİN ETKİSİ Sabunlaşma olduğu takdirde iç organlara kadar vücut bütünlüğü korunur. Bedenin böceklerin vücuda ulaşmadan önce, bir mum tabakasıyla korunmuş böcek etkisini yok ediyor.

12 Nemin Adiposere Etkisi
Nem, adiposer oluşumu için kolaylaştırıcı bir etken, ancak kaynağı çevrede, bedenin kendi suyu da olabiliyor. Bakteri kaynaklı enzimlerin hidroliz ve hidrojenlenmeyi kolaylaştırdığından adiposer oluşumunu hızlandırır.

13 Adiposerin Düşmanı Sabunlaşmanın başlıca düşmanı havadır. Ve merhum Turgut ÖZAL’ın cenazesi çıkarılınca çürümeye başlamıştır.

14 Adiposerin yapısı İnsan ölümden sonra sonra lipit karışımına dönüşmesi şeklinde özetleyeceğimiz adiposerde bulunan başlıca serbest yağ asitleri stearik, miristik,palmitik, palmitoleik, oleik ve 10-Hidroksi stearik asittir. Stearik asit:doymuş bir yağ asididir. Çoğu hayvan ve bitkiden elde edilen katı-sıvı yağlardabulunur.Metal stearatlar petrol gres yağlarının terkibinde bulunmaktadır.stearik asit hayvani yağlardan hidrolizle elde edilir.saf stearik asit beyaz kristaller halindedir

15 Miristik Asit Palmitik Asit Palmitoleik Asit
Palmitoleik Asit: (Omega 7) İğdenin etken maddesidir. Kuvvetli antioksidan özelliğe sahiptir. Derinin doğal bir bileşenidir.

16 10-Hidroksi Stearik asit
Oleik asit 10-Hidroksi Stearik asit 10-Hidroksi Stearik asit: Stearik asit:

17 Turgut Özal’ın Vücudundaki Bulgular
Özal’ın naaşındaki incelemelerde 4 zehirli madde tespit edildi. DDT (diklorodifenildikloroetilen), kadmiyum, radyoaktif amerikanyum ve polonyum bulundu.

18 Fakat incelemeler sonucu kesin bir ölüm sebebi belli olmamıştır.
Yalnız Kimya İhtisas Dairesi Özal’ın sabunlaşmış bedeninin göğsünün üst kısmında, karaciğerinde, safrakesesinde, kas, ince bağırsak,mesane ve kemik iliğinde ATROPİN ve ATENOLOL bulunmuştur.

19 Peki ATENOLOL… Atenolol yüksek tansiyon tedavisi için kullanılır. Günde 2 kez 25mg alan merhum Cumhurbaşkanımız için Devlet Denetleme Kurulu Tıbbi Uzmanlar Heyeti 1993 yılının ocak ve şubat ayında “Köşk üst kat” kullanımı için 3 kutu ısosorbitdinitrat almıştır.

20 Sonuç olarak… Atenolol ile isosorbitdinitral alması durumunda tansiyon beklenenden fazla düşer Merhum isosorbitdinitrat kullandı mı bilinmez ama atenololü fazla kullandığı mutlaktır. Çünkü yarılanma süresi 6 saat olan bu kimyasal kemik iliğinden ince bağırsaktan ve diğer bahsettiğimiz organlarda bulunması mümkün olmazdı. Sonuç olarak

21 KAYNAKÇA C.M.WETHERİLL, On adipocere, and its formation, Trans.Am.Philos.Soc.n.s. II (1860) I-25 T.D. Stewart, Essentials of Forensic Anthropology, Charles C.Thomas, Springfield, 1979 S.L.Forbes, B.H.Stuart, B.B.Dent, The effect of the method of burial on adipocere formation, Foransic Sci.Int.154(2005) S.L.Forbes, B.H.Stuart, B.B.Dent, The effect of the method of burial environment on adipocere formation, Foransic Sci.Int.154(2005) A.Fourcray,Memoire surles differens etats cadavers trouves dans le fouilles du cimetiere des Innocents en 1786&1787, Annals de Chimie 5 (1790) A.K.Mont,R.Furbank,Adipocere-a review, J.Forensic Med.4 (1957)18-35 T.S.Mohan Kumar, F.N.P. Monteiro P.Bhogavath,S.Bakkannavar Journal of Forensic and Legal Medicine 16 (2009) W.E.Evans, Adipocere Formation in a relativrly dry enviranment,Med.Sci.Law 3 (1963) Mont AK.Knowledge acquired from post-war exhumations.ın: Boddington A,garland AN,Janaway RC,editırs.decay,and recanstruction: approaches to archaeology,and forensic science.Manchester,UK:University Pres; 1987.p M.S.Micozzi,Postmortem Change in Human and Animal Remoins: a Systematic Appoach,Charles C.Thomas Springfield, IL,1991 B.B.Dent S.L.Forbes,B.h.Stuart,Review of human decomposition process in soil, enviran.Geol.45 (2004)

22 S.L.Forbes.B.H.Stuart,B.B.Dent,The identification of adipocere in grove soils,forensic Sci.Int.127 (2002) N.duraes,D.Cortes,M.Algarra,F.G.Sanchez,J.E.Rodriguez-Borges,I. Bobos,J.V.G.Esteves da Silva,Comparison of adipocere formation in four soil types of the Porto (Portugal) district,Forensic Sci.Int.195 (2010) Eı 168-e6168 Atasoy S. Yeraltındaki Melekler &Yerüstündeki Şeytanlar, Doğan Kitap ,Haziran 2013 S.Pfeiffer, S.Milne,R.M.Stevenson,The natural decomposition of adipocere,J.forensic Sci. 43 (1998) Fiedler,S.,Gram,M.,Decomposition of buried corpses with special reference to the formation of adipocere,Naturwissenschaften 90 (2003) tr.wikipedia.org/wiki/Turgut_Özal Froentjes,W.,Kurzer Bericht über die unvollstaendige Leichenzersetzung auf Friedhöfen unt die Adipocirebildung.Deutsche Zeitschrift für Gerichtliche Medizin 56 (1965)

23 Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederim…


"TURGUT ÖZAL’I ÖLDÜREN İLAÇ VE ADİPOSER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları