Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cerrahi alet ve ekipmanların türlerine göre yıkama uygulamaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cerrahi alet ve ekipmanların türlerine göre yıkama uygulamaları."— Sunum transkripti:

1 Cerrahi alet ve ekipmanların türlerine göre yıkama uygulamaları.
Dilek ZENCİROĞLU, Sevil ÖZDEMİR, Serap ÇAKIR Mustafa AYTAÇ, Muhtedir CANER ,

2 Öğrenme amaçları Aletlerin sterilizasyon işlemine hazır hale getirilmesi aşamasında ki en önemli basamak olan yıkama işlemlerinin nasıl yapılacağının öğrenilmesini sağlamaktır.

3 Sunu Planı Aletlerin teslim alınması Kontrolu , Yıkanması,
Yıkama sonrası genel kontrolu Bakım ve yağlama

4 Set ve alet transferi Kurutulmadan transfer Ön işlemli transfer

5 Set ve alet transferi Kurutulmadan transfer esnasında
alet taşıma kutusuna solüsyon konmaz. Kullanılmamış aletler kullanılan aletlerle birlikte aynı kutuya konur. makinede temizlenemeyeceği korkusu gerçekçi değildir. solüsyon olmayacağı için hafif. solüsyon hemen döküleceği için solusyon tüketimi daha az olacaktır. korozyon riski yoktur.

6 Set ve alet transferi Ön işlemli transfer Aletler Tel sepetler içerisinde içinde dezenfektan solüsyon olan yerleştirilir ve taşınır.. Bekleme ve taşıma sırasında ön dezenfeksiyon yapılmış olur. Hemen MSÜ ye gönderilemiyor ise alkali deterjan, inhibitörlü dezenfektan solüsyonda kapaklı kutulurda birimde bekletilmelidir. Çok uzun sureli dezenfektan solüsyonda bekleyen aletler paslanma riski taşır

7 Set ve alet transferi Ön işlemli transfer
Dezenfektan üreticisinin önerileri doğrultusunda her transferde uygun konsantrasyon Dezenfektör atıklarının yıkama dezenfektör makinelerinde köpük etkisi oluşturması önemlidir Bu nedenle cihaz ve dezenfektan etkinliği için üretici önerileri dikkate alınmalıdır.

8 Genel transfer kurallları
Transferin nasıl yapılacağına kurumlar karar verir. Kirli asansör veya kapalı transfer arabası kullanılır. Kullanıma yeni giren tıbbi aletler marka etiketlerinden, koruyucu maddelerden arındırılır, yıkandıktan sonra sterilizasyon işlemine alınır. Açılmış her set ve malzeme açıldıktan sonra kullanılmamış bile olsa, kontamine sayılır. Cerrahi aletler bekletilmeden ve herhangi bir işleme tabi tutulmadan hemen MSÜ’ye teslim edilir. Kesici, tek kullanımlIk uçlar kullanıldığı alanda çıkarılıp atılır. MSÜ ye gönderilen kullanılmış aletler tel sepetlere doldurulur.

9 Genel transfer kurallları
Eklemli aletler mümkünse kullanım sonrası eklemleri transfer edilmeden once ameliyathanede uçları açık olarak sepete yerleştirilir. Minimal invaziv cerrahi aletlerin tüm parçaları bulunup kullanıldığı alanda monte edildikten sonra MSÜ ye gönderilir. Arızalı olan aletler işaretlenmiş olarak MSÜ ye gönderilmelidir. Her set içerisinde, mevcut olan aletlerin kayıtlı olduğu ve sayımlarının kaydedildiği bir liste bulundurulur. Liste sayımı yapan kişiler tarafından doldurulur. Kullanılmış aletler MSÜ’ye ulaştıktan sonra uygun bir çözücü-dezenfektan ile dekontaminasyonu yapılmalı ve sonra sayılmalıdır.

10 Genel transfer kurallları
Yıkama ve dezenfeksiyon makinaları kullanılmayacaksa kan ve vücut sıvıları ile kontamine aletler deterjan-dezenfektan/enzimatik solüsyon ile dekontamine edildikten sonra temizliği yapılır. MSÜ’ye set malzeme teslimi TESLİM FORMU teslim edilen malzemenin ne olduğu, sayısı, hangi servisten geldiği, ne zaman geldiği, kimin teslim ettiği, kimin teslim aldığı, ne zaman teslim edeceği

11 Dekontaminasyonda kullanılması gereken cihaz ve malzemeler:
Özel fırçalar Yumuşak bez, sünger, Basınçlı su tabancası, (lavaj enj:) Basınçlı hava tabancası, (lavaj enj.)

12 Yıkamada Kullanılan Aksesuarlar
Dış yüzey fırçaları İç yüzey fırçaları Çeşitli amaçlar için çeşitli boy ve çapta Metal fırça aletlere zarar verebilir

13 Dekontaminasyonda kullanılması gereken cihaz ve malzemeler:
Ultrasonik yıkama cihazı, Yıkama/ Dezenfektör cihazları, Alet kurutma makineleri, Deterjan-dezenfektan / enzimatik solüsyon

14 Personeli koruyucu önlemler
Dekontaminasyon Personeli koruyucu önlemler (Su geçirmez önlük, eldiven, yüzü tam kapatan şeffaf maske, siperlik v.s.) Dr.Faruk AYDIN

15 Yıkama-Dekontaminasyon
Temizlik ve dekontaminasyonu yapılmayan alet ve malzemeler steril edilemez Steril edilmiş her malzeme kullanım için uygun olmayabilir. Korozyon v.s. Toz, kıl (steril olsa bile),

16 Elde Yıkama: (Manuel Yıkama)
Yaralanmaya karşı dikkat Aletler (tel sepetler içinde) akan soğuk su altında kaba kiri akıtılır. Deterjan-dezenfektan/enzimatik solüsyon üreticinin önerileri doğrultusunda yeterli süre Tüm kir ve organik artıklar yumuşak bir bez yada sünger ile alet lümenleri özel fırça ile yıkanır , basınçlı hava tabancası ile temizlenir. Aletler akan su ile durulanır (En son durulama distile su ile yapılır). Basınçlı hava ile kurulanır.

17 Ultrasonik Yıkama Cihazları:
Lümenli aletler ile Temizliği zor alet ve malzemelerin Üzerindeki kan, protein ve diğer organik maddeler

18 Yıkama/ Dezenfektör Makineleri:
Kapalı mekanda temizlik ve dezenfeksiyon eldivenle cihaz içine konan materyal, çıplak elle güvenle alınabilir duruma ulaşır.

19 Yıkama/ Dezenfektör Makineleri:
Ön yıkama Temizlik Durulama Termal dezenfeksiyon son durulama Kurutma

20 Bakım ve kontrol:

21 Bakım ve kontrol: Vidaları sertleşmiş, açılıp kapanmasında zorluk çekilen aletler medikal yağ ile yağlanmalı Buhar sterilizatörde steril edilecek alet yağlanmış ise yağın fazlası gazlı bez ile silinmelidir. Suda çözünmeyen yağ ise dekontamine edilmeli

22 Bakım ve kontrol:

23 Mikro aletler ayrı işlem görmeli

24 Delici ve kesici motorlar

25 Delici ve kesici motorlar
TUR UÇLARI

26 Cerrahi Motor Aksesuarları
Kapalı durumda olup olmadıkları kontrol edilir. Kapalı değillerse kapalı duruma getirilerek bataryaları çıkartılır. Tüm aksesuarlar birbirinden ayrılır. Motor kısımlar suya batırılmaz ve ultrasonik yıkama cihazında yıkanmaz. Motor kısmı dezenfektan ile ıslatılmış bezle silinir. Cerrahi motor aksesuarlarının temizliğinde temsilci firmanın önerileri dikkate alınır.

27 Havalı/elektrikli olan motor
Cerrahi Motor Aksesuarları Havalı/elektrikli olan motor İçine su kaçmaması için kabloları çıkarılmadan yıkama ve dezenfeksiyon işlemi yapılır Motor kısımları dezenfektan ile ıslatılmış bez ile silinir.

28 ROBOTİK CERRAHİ Üretici firmaların önerilerine uyulması
Dezenfeksiyon basamaklarının atlanmaması Dekontaminasyon ve sterilizasyon basamaklarının monitörizasyonu

29 ROBOTİK CERRAHİ Teleskoplar Görüntü aksesuarları
Alet ve aksesuarlardan oluşmaktadır İlk kullanımdan önce ve her kullanımdan sonra cihazların hemen temizlenmesi ve steril edilmesi gerekmektedir.

30


"Cerrahi alet ve ekipmanların türlerine göre yıkama uygulamaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları