Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYNUR CEYLAN Varlıkların, insanların, nesnelerin ve hayvanların birbiriyle benzer ya da farklı yönlerini kıyaslamaya karşılaştırma denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYNUR CEYLAN Varlıkların, insanların, nesnelerin ve hayvanların birbiriyle benzer ya da farklı yönlerini kıyaslamaya karşılaştırma denir."— Sunum transkripti:

1

2 AYNUR CEYLAN

3 Varlıkların, insanların, nesnelerin ve hayvanların birbiriyle benzer ya da farklı yönlerini kıyaslamaya karşılaştırma denir.

4 Karşılaştırma yaparken benzer olarak, aynısı, farklı olarak, gibi, kadar, buna rağmen, -den daha gibi ifadeler kullanılır. Karşılaştırma yaparken benzer olarak, aynısı, farklı olarak, gibi, kadar, buna rağmen, -den daha gibi ifadeler kullanılır.

5 Beyaz kedi daha güzel oynuyor.

6 Azize Sena Sena, Azize’den farklı olarak sarı saçlıdır.

7 İki ev, birbirine benzer olarak bahçelidir.

8 Clara da Heidi ve Peter gibi, dağları seviyormuş.

9 Nasrettin Hoca, Keloğlan’dan daha yaşlıdır.

10 Efe ile Gökçe aynı yaştadır.

11 Aşağıdaki cümleleri eşleştirin. Yaz mevsimi, kış kadar soğuk değildir. Balık da ahtapot gibi Vişne, çilekten daha Güneş, Dünya’dan daha Kelebek, köpekten farklı olarak Tuna ve Safiye benzer olarak Elif’in defteri Ece’ninkinden farklı olarak Can, Enes kadar suda yüzer. ekşidir. uzun boyludur. uçar. büyüktür. temiz kullanılmış. hızlı koşamıyor.

12

13 1. Hangisi ve arasında yapılan karşılaştırma sonuçlarından olamaz? A. A. Büyüklükleri farklıdır. B. B. İkisi de kara taşıtıdır. C. C. Her ikisinde de çok yolcu taşınır.

14 AFERİN! DOĞRU CEVAP YENİ SORU

15 OLMADI! SORUYA DÖN VE İYİ DÜŞÜN. SORUYA DÖN

16 2. “Kurşun kalem ve tükenmez kalem yazı araçlarıdır. Kurşun kalem defter üzerinde kayarak gider. Tükenmez kalem ise mürekkebi nedeniyle kağıdı ezerek gider.” Yukarıdaki paragrafta karşılaştırılanlar nelerdir? A-A- Defter ve kurşun kalem B-B- Tükenmez kalem ve kurşun kalem C-C- Tükenmez kalem ve defter

17 AFERİN! DOĞRU CEVAP YENİ SORU

18 OLMADI! SORUYA DÖN VE İYİ DÜŞÜN. SORUYA DÖN

19 3.Hangisinde “kadar” sözcüğü karşılaştırma yapmak için kullanılmamıştır? A-A- Canan ablası kadar iyi bir sporcudur. B-B- Ne kadar erken kalkmışsın? C-C- Fil, zürafa kadar uzun boylu değildir.

20 AFERİN! DOĞRU CEVAP YENİ SORU

21 OLMADI! SORUYA DÖN VE İYİ DÜŞÜN. SORUYA DÖN

22 4. A-A- Füsun, İnci’yi çok sever. B- B- Füsun ile İnci sinemaya gidecekler. C- C- Füsun, İnci’den daha büyüktür. Hangi cümlede karşılaştırma yapılmıştır?

23 AFERİN! DOĞRU CEVAP YENİ SORU

24 OLMADI! SORUYA DÖN VE İYİ DÜŞÜN. SORUYA DÖN

25 5. A-A- Spor, sağlık için beslenme kadar önemlidir. B-B- Siz bizim kadar çalışmadınız. C-C- Bize kadar gelirseniz sevinirim. Hangi cümlede karşılaştırma ifadesi kullanılmamıştır?

26 OLMADI! SORUYA DÖN VE İYİ DÜŞÜN. SORUYA DÖN

27 AFERİN! DOĞRU CEVAP BİTTİ


"AYNUR CEYLAN Varlıkların, insanların, nesnelerin ve hayvanların birbiriyle benzer ya da farklı yönlerini kıyaslamaya karşılaştırma denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları