Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CEP TELEFONU BAĞIMLILIĞI VE KURTULMA YOLLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CEP TELEFONU BAĞIMLILIĞI VE KURTULMA YOLLARI"— Sunum transkripti:

1 CEP TELEFONU BAĞIMLILIĞI VE KURTULMA YOLLARI
HALİDE EDİP TEKNİK VE MESLEKİ ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ

2

3 Günümüzde cep telefonlarımız sadece bir iletişim aracı olmaktan çıktı; adres defteri, kişisel hatırlatıcı, video kamera, saat, takvim, kronometre, pusula, video oynatıcı, usb bellek, navigasyon cihazı hatta kredi kartı gibi farklı görevler gören kompleks cihazlar haline geldi.

4 Bu sebepten dolayı cep telefonu sahipliği gün geçtikçe artıyor
Bu sebepten dolayı cep telefonu sahipliği gün geçtikçe artıyor. Türkiye’deki cep telefonu sahiplik oranı 2011 yılı itibariyle  %90,5’tir.

5 Bir araştırmada, aşırı cep telefonu kullananların, konuşma yaparken harcadıkları zamanı kontrol etmede güçlük çektiklerinden zaman yönetimi konusunda problemler yaşadıkları ve bu sebepten dengelerinin bozulmuş oldukları belirtilmiştir

6 Aşırı cep telefonu kullanan kişilerin
suçluluk, hassasiyet, depresyon gibi özellikler göstermesi dikkat çekmektedir. Yine bu kişilerde, kişilerarası ilişkilerindeki başarısızlıklarından dolayı, bağımlı davranışlarda da sık görülen düşük özsaygı durumu görülmektedir

7

8 Cep telefonundan kaynaklanan fiziksel hastalıklar da raporlanmaya başlamıştır. Bir örnek olay raporunda, 25 yaşındaki bir cep telefonu kullanıcısının yüzünün belirli bölgelerinde deri lezyonu görülmüş olup, hastaya “Allerjik Kontakt Dermatit” tanısı koyulmuştur. 

9

10  Gençler, cep telefonuna olan aşırı bağlılıklarından sınıf ortamında da vazgeçmemekte, cep telefonlarıyla ders esnasında da meşgul olmakta ya da cep telefonu zihinlerini meşgul etmektedir.

11 Gençlerin günde ortalama gibi sayılarda mesaj alıp gönderdiği-bu 5 saat eder-  ortaya çıkmıştır. Cep telefonu kullanımlarını sınırlayamama akademik, ailevi ve sosyal çevre, maddi, davranışsal ve psikolojik seviyede ciddi problemler yaşanmasına neden olur.

12 Peki siz de bir cep telefonu bağımlısı mısınız?
Aşağıdaki cümlelerin en az 5’ine katılıyorsanız bir cep telefonu bağımlısı olduğunuzu söyleyebilirsiniz:

13

14 1 Uyuduğumda cep telefonum ulaşabileceğim yerde durur
1    Uyuduğumda cep telefonum ulaşabileceğim yerde durur. 2    Sık sık cep telefonu melodimi değiştiririm. 3    Cep telefonumu her zaman yanımda taşırım. 4    Cep telefonumu sık sık kontrol ederim. 5    Cep telefonumu kullanmaktan günlük işlerime vakit ayıramıyorum. 6    Kendimi kötü hissettiğimde cep telefonumu kullanmak bana iyi gelir. 7    Başkalarıyla sohbette veya yemekte birlikteyken bile cep telefonumu sık sık kullanırım. 8    Cep telefonumu kullanmadığım zamanlarda kendimi kötü hissederim.

15 Çocuklara ve gençlere neden bir cep telefonuna sahip olmak istediklerini sorduğumuzda ise verilen yanıtlar oldukça düşündürücü ve kaygı vericidir. İşte genel yanıt cümleleri:

16

17 “Herkeste var, niye bende olmasın?”
“Arkadaşlarımda olup bende olmayınca eksiklik hissediyorum.” “Okulda sıkılıyorum.” “Boş zamanlarımda bir arkadaş gibi oluyor. Oyun oynuyorum, müzik dinliyorum, özellikleriyle oynuyorum, yani zaman geçiriyorum.” “Cep telefonu olmayan, hatta telefon eski model cep telefonunu olan çocuklarla da arkadaşlar arasında alay ediliyor.”

18 Buradan üç temel sonuç çıkarmak mümkün görünmektedir.
Çocuklar teknolojiyi sağlıklı kullanma bilincine sahip olmadan teknolojik cihaza sahip oluyorlar. Çocuklar, cep telefonlarını adeta bir VAROLMA aracı olarak görüyorlar. Çocuklar sosyal yalnızlıklarını, diğer bir ifade ile SOSYALLEŞME gereksinimlerini ne yazık ki bir cihaz ile gidermeye çalışıyorlar…

19

20 Cep telefonu bağımlılığından kurtulmanın beş yolu
Akıllı telefonunuzu elinizden düşürmüyor, mesaj veya bildirim gelmemesine rağmen tuş kilidini açıp internete giriyor veya kendinizi whatsapp’te arkadaşlarınızla sohbet ederken mi buluyorsunuz? İşte bağımlılıktan kurtulup akıllı telefonunuzu dengeli kullanmanın ve boş vakitlerinizi daha verimli değerlendirmenin basit yolları:

21

22 Bildirimleri kapatın Telefonunuza yüklenmiş uygulamaların neredeyse hepsinde bildirimlerin sesi kapatılabilir. Böylece, o uygulamaları ne zaman kullanacağınıza bir başkası değil kendiniz karar verebilirsiniz. Bunun sonucunda da, Whatsapp’i veya Facebook’u günde bir defa kontrol eder halinize geri dönebilirsiniz. Acil durumlarda sizi bulamayanlarsa, eski usül, telefon etmek durumunda kalır.

23 Uygulamaları kaldırın
Bildirimleri kapatmanıza rağmen telefonunuzdan hala kopamadıysanız, sorunu kökten çözün ve gereksiz uygulamaları hemen kaldırın. İşe, internet üzerinden zaten kullanabilen uygulamalardan başlayabilirsiniz. Sözgelimi, Facebook ve Twitter’a hem telefonunuzdan hem dizüstü bilgisayarınızdan girmeniz şart mı? Pinterest’i kontrol etmek için eve gitmeyi bekleyemez misiniz? Telefonunuzdaki uygulamaların şöyle bir üzerinden geçin ve gereksiz, sizinle her yere gelmesi şart olmayan uygulamalardan kurtulun.

24

25 Uçuş modunu açın Böylece telefonunuzda hala fotoğraf çekebiliyor ve bazı dosyalara ulaşabiliyorken, bildirim almaktan kurtulursunuz. Uçuş modu SMS mesajlarını ve aramaları da engelliyor ama bu bazen ödemeye değer bir bedel olabilir. İnsanların binlerce yıl cep telefonsuz yaşadığı düşünüldüğünde, hiçbir şey tarafından bölünmeden en azından birkaç saat geçirebiliyor olmalısınız. Uçuş modu, sabah uyandığınızda da etkili olabilir. Hala yorganın altındayken bir dizi bildirimle uğraşmak yerine, güne daha keyifli bir başlangıç yapabilir, dünyayla yeniden bağlantı kurmak istediğinizde uçuş modundan çıkabilirsiniz.

26 ‘Bırakma uygulaması’ kullanın
Ayarlarla oynamanın yanı sıra telefonunuzda neler yaptığınızı izleyip gerektiğinde sınırlama getiren uygulamalar da yok değil. Sözgelimi, BreakFree adlı uygulama, vaktinizi en çok neyin aldığını ve telefonunuzu ne sıklıkla kontrol ettiğinizi kaydediyor. Bu uygulama üzerinden ‘telefona ara vermeye çalıştığınıza‘ dair otomatik SMS cevabı bile atabilir, telefonla uğraşmak istemediğiniz zaman dilimleri için engelleme koyabilirsiniz.

27

28 Telefonunuzu saklayın
Telefonunuzu düzenli olarak kontrol etmenizin önüne geçecek engeller icat edin. Sözgelimi karmaşık bir tuş kilidi belirleyin, ofise gittiğinizde telefonu çekmeceye koyup günde iki-üç defa kontrol edin. Kendinize kurallar da koyabilirsiniz. Mesela bir fotoğrafı çeker çekmez değil bir süre sonra paylaşabilir, Twitter’dan bir süre uzak durabilirsiniz.

29

30 *Cep telefonu taşımasanız da gerekli hallerde okul olanakları ile yakınlarınıza ulaşabilirsiniz.
*Cep telefonlarının çocuk ve gençlerde kullanımının sınırlanması öncelikle bir sağlık önerisidir. *Hiç bir eşyanın (telefon, saç, küpe, ayakkabı vs) sizin kişi olarak değerli olmanızı sağlamayacağını unutmayın. Ancak olumlu ve gelişime açık bir kişilik sizi daha değerli yapabilir.

31 Herşeye rağmen telefon taşıma gereksinimi duyuyorsanız, telefonlarınızın ders esnasında kapalı ve çantanızda  bulundurulması gerekmektedir.

32 1) Bilişim araçlarını, okul yönetimi ile öğretmenin bilgisi ve izni dışında konuşma yaparak, ses ve görüntü alarak, mesaj ve göndererek, bunları arkadaşlarıyla paylaşarak eğitim-öğretimi olumsuz yönde etkileyecek şekilde kullanmak:KINAMA CEZASI

33 2) Bilişim araçları ile yönetici, öğretmen, eğitici personel, memur, diğer görevliler ve ziyaretçiler ile öğrencileri rahatsız edici davranışlarda bulunmak,:OKULDAN KISA SÜRELİ UZAKLAŞTIRMA CEZASI

34

35 3) Bilişim araçları ile yönetici, öğretmen, eğitici personel, öğrenci, memur, diğer görevliler ve ziyaretçilere etik olmayan ses, söz ve görüntülerle zarar verici davranışlarda bulunmak:TASDİKNAME İLE UZAKLAŞTIRMA CEZASI

36 4) Bilişim araçları ile toplum değerlerine aykırı zararlı, bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddet içerikli yasak yayınlar bulundurarak kişi ve kurumlarla ilgili ses, söz ve görüntüler alıp bunları çoğaltmak, sanal ortamlarda dinlemek, dinlettirmek, izlemek, izlettirmek, yaymak ve ticaretini yapmak:  ÖRGÜN EĞİTİM DIŞINA ÇIKARMA CEZASI

37

38

39

40 CEP TELEFONLARININ BEYNİMİZE VERDİĞİ ZARARLAR

41 Kısa Vadeli Zararları (24 Saat)
Görüş alanında daralma Kalp rahatsızlıklarıKalp pilinin bozulma riskiHafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski Yoğun stress ve yorgunluk hissi Kalıcı işitme bozuklukları Konsantrasyon ve dikkat bozulması Embriyo gelişiminin zarar görmesi Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma Kadınlarda düşük riskinin artmasıİ şitmede geçici aksaklıklar oluşması Kan hücrelerinin bozulması Baş ağrıları ve sersemleme Bağışıklık sisteminin bozulması

42 Uzun Vadeli Zararları (10 Yıl)
Yüksek tansiyon Genetik yapının bozulması Sperm sayısının azalması Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri Cilt kanseriKan beyin bariyerinin zedelenmesi

43

44 BAZI BAĞIMLILIK ÇEŞİTLERİNİN TÜRKİYEDEKİ İSTATİSTİKİ DURUMU

45

46

47

48

49

50

51

52


"CEP TELEFONU BAĞIMLILIĞI VE KURTULMA YOLLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları