Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ayçiçeği büyüme evreleri Sürüm 1.0 (15.12.2008) Bu nesne Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu “kullan-destekle” kategorisinden bir öğrenme nesnesidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ayçiçeği büyüme evreleri Sürüm 1.0 (15.12.2008) Bu nesne Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu “kullan-destekle” kategorisinden bir öğrenme nesnesidir."— Sunum transkripti:

1 ayçiçeği büyüme evreleri Sürüm 1.0 (15.12.2008) Bu nesne Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu “kullan-destekle” kategorisinden bir öğrenme nesnesidir. Kullan-Destekle nesneleri bilimsel çalışmalarda kaynak gösterilerek kullanmak istisna olmak üzere bağış sistemine tabiidir. Nesneyi inceledikten sonra kullanmaya devam etmeniz halinde “TarBil‐Tarım, Gıda, Orman Çevre Bilişimi Derneği “ne (http://www.tarbil.org) diskinize kaydetmeniz durumunda 5 YTL, çevrim-içi her erişim başına 10 YKr bağışta bulunmanızı dileriz. Yapacağınız mütevazi bağışlar bu tür nesnelerin geliştirilmesinde ve TürkÖnde’nin sürdürülebilirliğinde önemli katkılar sağlayacaktır. © 2008 TrAgLor. http://traglor.cu.edu.tr

2 ayçiçeği büyüme evreleri Ayçiçeğinde büyüme vejetatif ve reprodüktif dönem olmak üzere iki kısımdan oluşur. Schneiter ve Miller 1 tarafından tanımlanan büyüme evreleri bitkinin kültürü üzerine yapılan çalışmalarda ortak bir dil sağlamaktadır. Örneğin herhangi bir zararlı ve hastalığın ortaya çıktığı evreyi belirtmek gibi durumlarda oldukça yararlı olmaktadır. 1) Schneiter, A.A., and J.F. Miller. 1981. Description of Sunflower Growth Stages. Crop Sci. 21:901-903

3 ayçiçeği büyüme evreleri Ayçiçeği büyümesi için gereken süre ile çeşitli gelişme evreleri arasındaki süre bitkinin genetik yapısı ile yetiştirme ortamı ve iklimsel çevreye bağlıdır. Bir ayçiçeği tarlasında gelişme evrelerini tanımlamak için çok sayıda bitkinin ortalama gelişme durumunu dikkate alınmalıdır. Bu evre belirleme yöntemi tek tablalı bitkiler için geçerli olmakla birlikte çok tablalı dallanmış ayçiçeklerini sınıflamak için de kullanılabilir. Ancak dallanan ayçiçeklerinde sınıflama işlemi ana dal veya tabla üzerinde yapılmalıdır. Hastalık ve zararlıların da renk değişimi yaratacağı göz önüne alınarak R-7, R-8 ve R-9 evrelerinde sağlıklı, hastalıksız tablalar kullanılmalıdır.

4 i. Vejetatif Evreler VE - Vejetatif Başlangıç Evresi Vejetatif başlangıç ya da çıkış evresinde tohumlar filizlenmiş ve çenek yapraklar (kotiledonlar) üstünde 4 cm'den daha kısa ilk yapraklar ortaya çıkmıştır. * VE: Vegetative Emergency

5 i. Vejetatif Evreler Vn Evreleri Gövde sapı üzerinde en az 4 cm ve daha uzun yaprakların sayısı ile açıklanan evrelerdir. V-1, V-2, V-3, V-4… V12 gibi 4 cm ve uzun yapraklar sayılarak belirlenir. V-7 evresi – en üstteki yaprak 4 cm’den kısa olduğu için sayılmamıştır.

6 ii. Reprodüktif Evreler R1 Evresi Gövde sapının ucunda yaprak kümesi yerine küçük bir çiçek başı oluşur. Üstten bakıldığında yıldız şekilli ve çok sayıda sivri uçlu genç bürgülerin oluştuğu gözlenir. Bürgü: İlk aşamada çiçek tablasını tomurcuk gibi saran ve açıldıktan sonra tablanın arka kenarlarında kalan ucu sivri üçgensi kısa yapraklar. (İng. “bract”)

7 ii. Reprodüktif Evreler R2 Evresi Henüz açılmamış çiçek tablası kendisine en yakın yapraktan 0.5-2 cm kadar uzaktadır. Tabla tomurcuğunun arkasına bağlanmış küçük yapraklar göze çarpar.

8 ii. Reprodüktif Evreler R3 Evresi Henüz açılmaya başlamamış olan çiçek tablası, gövde üzerinde kendisine en yakın yapraktan 2 cm'den daha fazla yukarıya doğru uzaklaşmıştır. R-3 evresi yandan görünüş R-3 evresi üstten görünüş

9 ii. Reprodüktif Evreler R4 Evresi Çiçek tablası açılmaya başlar. Üstten bakıldığında tabla üzerinde ışınsı çiçekler görülebilir.

10 ii. Reprodüktif Evreler R5.n Evreleri Çiçeklenmenin başlangıç evresidir. R-5.1, R-5.2, R-5.3 şeklinde numaralanan alt evreleri vardır. Noktadan sonraki numaralar, tabla üzerindeki çiçeklenmiş ve çiçeklenmekte olan alanın yüzdesini ifade ederler. Örneğin R-5.1 yüzde 10, R-5.5 yüzde 50 ve R-5.8 yüzde 80 demektir. R-5.9 Evresi – çiçeklenme %90 tamamlanmıştır. R-5.1 Evresi – çiçeklenme %10

11 ii. Reprodüktif Evreler R6 Evresi Çiçeklenmenin tamamlandığı evredir. Tabla üzerindeki ışınsı çiçekler solmaya ve dökülmeye başlamıştır.

12 ii. Reprodüktif Evreler R7 Evresi Tablanın arkası açık sarı renge dönüşmeye başlamıştır.

13 ii. Reprodüktif Evreler R8 Evresi Tablanın arkası sarıya dönüşmüş ancak bürgüler hala yeşildir.

14 ii. Reprodüktif Evreler R9 Evresi Bürgüler sarı ve kahverengi olmuştur. Fizyolojik olgunluğun tamamlandığı evredir. Hasat yapılabilir. Bu nesnenin hazırlanmasında büyük ölçüde Sunflower Growth, North Dakota University, http://www.ag.ndsu.edu/pubs/plantsci/rowcrops/eb25w-3.htm yararlanılmıştır.


"Ayçiçeği büyüme evreleri Sürüm 1.0 (15.12.2008) Bu nesne Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu “kullan-destekle” kategorisinden bir öğrenme nesnesidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları