Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fiiller Nesibe Karadağ 1090320078. Fiillerin Anlamsal Özellikleri 1. Kılış Fiilleri : Bir eylemi anlatırlar;nesne üzerinde gerçekleşir. Bir eylemi anlatırlar;nesne.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fiiller Nesibe Karadağ 1090320078. Fiillerin Anlamsal Özellikleri 1. Kılış Fiilleri : Bir eylemi anlatırlar;nesne üzerinde gerçekleşir. Bir eylemi anlatırlar;nesne."— Sunum transkripti:

1 Fiiller Nesibe Karadağ 1090320078

2 Fiillerin Anlamsal Özellikleri 1. Kılış Fiilleri : Bir eylemi anlatırlar;nesne üzerinde gerçekleşir. Bir eylemi anlatırlar;nesne üzerinde gerçekleşir. “ Alnına dökülen şafağı öptüm. ” “ Alnına dökülen şafağı öptüm. ” 2. Durum Fiilleri : Öznenin bir durumunun sürekliliğini anlatırlar. Öznenin bir durumunun sürekliliğini anlatırlar. “ O neden şimdi ölümü bekliyordu. ” “ O neden şimdi ölümü bekliyordu. ” 3. Oluş Fiilleri : Öznenin istemi dışında gerçekleşen ve öznedeki değişimi verir. Öznenin istemi dışında gerçekleşen ve öznedeki değişimi verir. “Hızla yaşlanıyordu annem. ” “Hızla yaşlanıyordu annem. ”

3 Nesibe Karadağ Fiilde Zaman  Geçmiş Zaman: Eylemin bildirdiği zaman, içinde bulunduğumuz zamandan öncedir. Eylemin bildirdiği zaman, içinde bulunduğumuz zamandan öncedir. “ Her şeyi iyi yanından görmeyi kim öğretti bize. ” “ Her şeyi iyi yanından görmeyi kim öğretti bize. ”  Şimdiki Zaman: Eylem içinde bulunduğumuz zamanda gerçekleşir. Eylem içinde bulunduğumuz zamanda gerçekleşir. “ Sana tutunup çıkıyorum kıyıya. ” “ Sana tutunup çıkıyorum kıyıya. ”  Gelecek Zaman: Eylem, geleceğe ilişkindir. Eylem, geleceğe ilişkindir. “ Ne zaman uyanacak uykusundan mavi su. ” “ Ne zaman uyanacak uykusundan mavi su. ”

4 Nesibe Karadağ Fiilde Kip A. Haber Kipleri (bildirme) B. İstek Kipleri

5 Nesibe Karadağ Haber Kipleri 1. Görülen Geçmiş Zaman: Eylem, içinde bulunduğumuz zamandan önce gerçekleşir. Eylem, içinde bulunduğumuz zamandan önce gerçekleşir. -di ekiyle kurulur. -di ekiyle kurulur. “ Yüreğimde sonrasız kurşunların açtığı “ Yüreğimde sonrasız kurşunların açtığı Öyle derin bir yara kanadı kanayacak. ” Öyle derin bir yara kanadı kanayacak. ”

6 Nesibe Karadağ Haber Kipleri (Devamı) 2. Öğrenilen Geçmiş Zaman: İçinde bulunduğumuz zamandan önce olur ve İçinde bulunduğumuz zamandan önce olur ve başkaları tarafından anlatılır. başkaları tarafından anlatılır. -miş ekiyle gösterilir. -miş ekiyle gösterilir. “ Adamcağızları savaşa yollamışlar.” “ Adamcağızları savaşa yollamışlar.”

7 Nesibe Karadağ Haber Kipleri (Devamı) 3. Şimdiki Zaman : Eylem içinde bulunduğumuz zamanda Eylem içinde bulunduğumuz zamanda gerçekleşir. gerçekleşir. -yor ekiyle kurulur. -yor ekiyle kurulur. “ Genç ölüleri konuşuyoruz; “ Genç ölüleri konuşuyoruz; Karanlığı omuzlayan genç ölüleri. ” Karanlığı omuzlayan genç ölüleri. ”

8 Nesibe Karadağ Haber Kipleri (Devamı) 4. Gelecek Zaman : Eylemin gelecekte yer aldığını gösterir. Eylemin gelecekte yer aldığını gösterir. -ecek ekiyle kurulur. -ecek ekiyle kurulur. “ Truvasız atlarla geleceğim sana.” “ Truvasız atlarla geleceğim sana.” 5. Geniş Zaman : Eylemin geniş bir zaman diliminde yer aldığını belirtir. Eylemin geniş bir zaman diliminde yer aldığını belirtir. -r ekiyle kurulur. -r ekiyle kurulur. “ Bir gün olur türkü yakan bulunur.” “ Bir gün olur türkü yakan bulunur.”

9 İsteme Kipleri 1. Dilek Kipi : Dilek anlamı verir. Dilek anlamı verir. -sa, -se ekleriyle kurulur. -sa, -se ekleriyle kurulur. “Sana koşsam bir uçuruma açılıyordu yolum.” “Sana koşsam bir uçuruma açılıyordu yolum.” 2. İstek Kipi : Eyleme istek, öğüt, gereklilik anlamı katar. Eyleme istek, öğüt, gereklilik anlamı katar. -e ekiyle kurulur. -e ekiyle kurulur. “ Tekin adam değildir, dikkat edesin.” “ Tekin adam değildir, dikkat edesin.” Nesibe Karadağ

10 İsteme Kipleri ( Devamı) 3. Gereklilik Kipi : Eylemin gerçekleşmesi gerektiğini belirtir. Eylemin gerçekleşmesi gerektiğini belirtir. -meli, -malı ekleriyle kurulur. -meli, -malı ekleriyle kurulur. “ Ölsem ayıptır, sussam tehlikeli “ Ölsem ayıptır, sussam tehlikeli Çok sevmeli öyleyse, çok söylemeli.” Çok sevmeli öyleyse, çok söylemeli.” 4. Emir Kipi : Eylemin yapılması gerektiğini buyurarak anlatır. Eylemin yapılması gerektiğini buyurarak anlatır. “ Öldür de hapislerde çürü.” “ Öldür de hapislerde çürü.” Nesibe Karadağ

11 Birleşik Zamanlı Fiiller 1.Hikaye Birleşik Zamanı : Bildirme ve isteme kiplerinin sonuna -di eki getirilerek kurulur. Bildirme ve isteme kiplerinin sonuna -di eki getirilerek kurulur. “Bu konuya çok iyi çalışmıştı.” “Bu konuya çok iyi çalışmıştı.” 2. Rivayet Birleşik Zamanı : Bildirme ve isteme kiplerinin sonuna -miş eki getirilerek kurulur. Bildirme ve isteme kiplerinin sonuna -miş eki getirilerek kurulur. “ Tezgahtar olacakmışım, iş öğrenecekmişim.” “ Tezgahtar olacakmışım, iş öğrenecekmişim.” Nesibe Karadağ

12 Birleşik Zamanlı Fiiller (Devamı) 3. Koşul Birleşik Zamanı : Yalın zamanlı fiillerin sonuna –se eki getirilerek kurulur. Yalın zamanlı fiillerin sonuna –se eki getirilerek kurulur. “ Sesim sözüm yeterse “ Sesim sözüm yeterse Sana şah diyeceğim.” Sana şah diyeceğim.” Nesibe Karadağ


"Fiiller Nesibe Karadağ 1090320078. Fiillerin Anlamsal Özellikleri 1. Kılış Fiilleri : Bir eylemi anlatırlar;nesne üzerinde gerçekleşir. Bir eylemi anlatırlar;nesne." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları