Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE KATILIMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE KATILIMI."— Sunum transkripti:

1 AİLE KATILIMI

2 AİLE KATILIMI Pek çok ülke de toplumsal bilinç oluşturma konusunda çeşitli çalışmalar ve yoğun kampanyalar yürütülmektedir. Okul öncesi eğitim alanında çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, aile katılımını sağlayan programlarda yetişen çocukların gelişimindeki olumlu etkinin “kalıcı” olduğunu ortaya koymaktadır.

3 Ancak , okul öncesi eğitim kurumlarının bir çoğunda aile, programların dışında kalmaktadır.
Okul öncesi eğitimde en iyi yaklaşım, çocuğu tek başına birey olarak değil, ailesi ile birlikte ele alan yaklaşımdır.

4 Aile katılımını sağlamak için;
Ailelere olumlu düşüncelerle yaklaşmak, Aile bireylerinin çocuğunu daha iyi tanıdığını bilmek, Aile bireylerine karşı anlayışlı, hoşgörülü, esnek ve demokratik bir tutum sergilemek gereklidir.

5 Ailenin eğitime katılımı;
Aile bireylerinin okul öncesi eğitim hakkında görüş sahibi olmaları ve çalışmaların evde pekiştirilmesini desteklemeleri ve böylece devamlılığın sağlanması için gereklidir. Eğitimde sürekliliğin sağlanması ise eğitimdeki başarıyı artırır.

6 Okul öncesi eğitimde aile katılımı:
Aile eğitim etkinlikleri, Aile iletişim etkinlikleri, Ailelerin eğitim etkinliklerine katılımı, Ev ziyaretleri, Evde yapılabilecek etkinlikler, Bireysel görüşmeler ve toplantılar, Yönetim ve karar verme süreçlerine katılımdır.

7 Aile katılımında öğretmen;
Programdaki etkinliklerin hangilerinde aile katılımına yer vereceğini yıllık planını hazırlarken belirlemelidir. Her etkinlikte aile katılımı gerekmeyebilir.

8 Aile eğitim etkinlikleri;
Çocuk sağlığı, Gelişim, Davranış yönetimi, İletişim, Beslenme, Ruh sağlığı vb. konularda bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik sistemli ve planlı çalışmalardır.

9 Aile eğitimi: Toplantılar Konferanslar Bireysel görüşmeler Makaleler
Broşür El Kitabı Dergiler Eğitim Panoları yolu ile yapılabilir. Döner Levha

10 Çalışmalara başlamadan önce ailelerin ilgi ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla yazılı bir form:“Aile Eğitimi İhtiyaç Belirleme Formu”verilmelidir. Bu formların analiz sonucunda ortaya çıkan ihtiyaçlara göre hangi konunun hangi etkinlik yoluyla ve ne zaman yapılacağı planlanmalıdır.

11 AİLE EĞİTİMİ İHTİYAÇ BELİRLEME FORMU
İsim Tarih..../..../ Okulumuzda sizlerin belirleyeceği konularda eğitim etkinlikleri düzenlemeyi planlıyoruz. Aşağıda verilen konulardan eğitim almak istediklerinizi önem sırasına göre numaralayınız. En önemli gördüğünüz konuya (1) veriniz Konular Gün Saat ( ) Çocuklarla iletişim ( ) Çocukta davranış yönetimi ( ) Çocuk hastalıkları ( ) Beslenme alışkanlıkları ( ) Çocuk kitapları ( ) Çocuk ve oyun ( ) Okula hazırlık ( ) Diğer (ekleyiniz) Toplantı Sıklığı ( ) Her hafta ( ) 2 haftada bir ( ) Ayda bir

12 Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda yapılabilecek etkinlikler:
Eğitim toplantıları, Konferanslar, Eğitim panoları, Bireysel görüşmeler, Aile iletişim etkinlikleri,

13 Okul öncesi eğitim kurumlarında ebeveynlerle iletişim kurmak için başvurulacak yollar:
1.Telefon görüşmeleri, 2. Kitapçıklar-etkinlik örnekleri, 3. Teyp kayıtları, 4.Fotoğraflar 5. Duyuru panoları, 6. Haber mektupları, 7.Yazışmalar, 8. Toplu dosyalar, 9.Toplantılar, 10. Okul ziyaretleri, 11. Geliş-gidiş zamanları

14 HABER MEKTUBU ÖRNEĞİ Sevgili anne babalar Çocuklarımızın bu yaşlarda kazandıkları davranışlar ve alışkanlıklar gelecek yaşantılarının temelini oluşturacaktır. Onların iyi bir kişilik geliştirebilmeleri, mutlu ve başarılı birey olabilmeleri için vereceğimiz sevgi, ilgi, güven ve destekle beraber işbirliği içinde olmamızda eğitimin sürekliliği açısından çocuklarımızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu amaçlar; okul-aile işbirliğinin güçlendirilmesi ve okulda yapılan eğitimden haberdar olabilmeniz için bazı çalışmalar yapacağız. Kimi zaman sınıfta birlikte yapacağımız etkinlikler, grup toplantılarımız, istekleriniz doğrultusunda konulu toplantılarımız vb... Yardıma ihtiyacınız olan her konuda (davranışlar, alışkanlıklar vb.) sınıf öğretmenleri ve anaokulu idarecisiyle görüşme talep edebilirsiniz. Bundan böyle sizlere her hafta sonu (Haber mektupları) göndereceğiz. Bu mektuplarda; bir önceki hafta okulumuzda olanlar, kutlayacağımız özel günler, yapacağımız etkinlikler, inceleme gezilerimiz yer alacaktır. Bu etkinliklerimizde kullanılmak üzere sizlerden istediklerimizi de yazacağımız(haber mektup)larımızı önemseyerek çalışmalarımıza katılırsanız çocuklarımıza olumlu davranışlar kazandırmış ve eğitimimizi desteklemiş olursunuz. Çalışmalarımıza vereceğiniz önem için şimdiden teşekkür ederiz. Anaokulu İdaresi Tel: /191 Ömür Mertkan Kılıç -131 Altkat dahili -189 Üstkat dahili NOT: Tüm velilerimizin bu haftaiçinde 11 adet senet alıp, fakültemiz döner sermaye işletmesine giderek sözleşme yapmaları önemle rica olunur.

15 YENİ BİR EĞİTİM ÖĞRETİM YILIMIZIN İLK HABER MEKTUNA
“MERHABA” Pazartesi OKULUMUZ ANAOKULU-İçi Dışı Gül Kokulu Ant içmişiz olmak için Herbirimiz yurdun kulu Yaşasın “Türk Ulusu” Yaşasın “Anaokulu” Bugün Anaokulumuzu daha yakından tanıyacağız. Okulumuza niçin geliyoruz? Okulumuzda bizler niçin kimler görev yapar? Okulumuzda neler öğreniriz? Okulumuzun iç-dış fiziksel özellikleri nelerdir? Tüm bu sorularımıza yanıt bulacağımız haftanın bu ilk gününde, okulumuza neşe ile gelip öğretmenlerimize, görevlilerimize ve arkadaşlarımıza “GÜNAYDIN” demeyi unutmayalım. Salı BASKILAR -Konumuz bugün “BASKILAR”. -Tüm çalışmalarımız çok keyifli olacak (El, Parmak,Fırça). -Baskıları çalışacağız. -Kimi çalışmalarımızı da bahçede yapacağız. -Yapması bizden, seyri sizden...

16 20.08.2006- Çarşamba 30 AGUSTOS ZAFER BAYRAMI
-Okulumuz tatil olduğu için günün anlam ve önemini evde konuşalım. -Atamızı bir kez daha analım. -Asker yürüyüşü yapıp saygı duruşunda bulunalım Perşembe SINIFIMIZDA HANGİ KÖŞELER BULUNUYOR? -Bu köşelerde nasıl oynanıyor? -Oyun bittikten sonra nasıl toplanmalıyız? Okul-sınıf eşyalarımızın temizliği ve düzenini bugün daha iyi kavrayacağız. Okulda öğrendiğimiz düzen alışkalığımız evde-odamızda da uygulayacağız. Bizimle bu konuda konuşarak destek alabilirsiniz. Cuma OYUNCAKLARLA OYNAMAK ÇOK KEYİFLİ -Okulumuzdaki oyuncaklarla oynamak çok keyifli, ancak evdeki oyuncaklarımızı da okul arkadaşlarımızla paylaşmak istediğimizde oluyor. Bu nedenle bugün “OYUNCAK GÜNÜ” yapmaya karar verdik. -oyuncak günlerimizde evimizden istediğimiz bir oyuncağı getirelim, arkadaşlarımızla paylaşma duygumuzu pekiştirelim. Getireceğimiz oyuncağı çok parçalı olmamasına, sivri-keskin hatları bulunmamasına ve çok iddialı ve pahalı oyuncaklar olmamasına özen gösterelim. =İYİ TATİLLER=

17 Ebeveynlerin Eğitim Etkinliklerine Katılımı I:
Bazı programlarda ebeveyn, günlük etkinliklerde öğretmenin yardımcısı gibi görev yapmakta, Bazı programlarda ise sadece belirlenmiş zamanlarda özel bir etkinlik için yardım etmeye çağrılmaktadır.

18

19 Ebeveynlerin Eğitim Etkinliklerine Katılımı II:
Müzik, dans, sanat gibi özel yetenekleri olan ebeveynlerden yararlanılabilmektedir. Bazı anaokullarında ise ebeveynler yalnızca gezilerde ve özel toplantılarda davet edilmektedir.

20

21 Ebeveynleri etkinliklere katılımını belirlemek için onlara öncelikle “ Ebeveyn Katılım Formu” uygulanmalıdır.

22

23 EBEVEYN KATILIM FORMU İsim: Tarih: Ebeveynlerin eğitime katılımı ve çocukların deneyimlerini paylaşmak için sizleri anaokulumuzda görev almaya davet ediyoruz. Bu yolla sizler, kendi çocuklarınızın arkadaşları ve diğer yetişkinlerle olan ilişkilerini gözlemleyebilme şansını elde etmiş olacaksınız. Ayrıca çocuk yetiştirme ve onlarla iletişim kurmada yeni yollar öğrenebileceksiniz. Anaokulundaki çalışmalara katılım sürenizi, katılım yapabileceğiniz etkinlikleri belirtiniz. Katılım Süreniz: Tam Gün( ) Yarım Gün( ) Özel Etkinlikler( )

24 Aşağıdaki maddeleri inceleyiniz ve yapabileceklerinizi işaretleyerek belirleyiniz. Aşağıda belirtilenlere eklemeler yapabiliriz. Gezilerde yardım edebilirim. Çay ve diğer özel toplantılarda yardım edebilirim. Materyal ve araç hazırlamak için düzenli olarak gelebilirim.(Lütfen gün belirtiniz.) Öykü anlatabilirim. Çocukların okuduğu hikayeleri kayıt edebilirim. Deneylerde görev alabilirim. Enstrüman çalabilirim. Resim, deniz kabuğu, taş...vb koleksiyonumuzu çocuklara gösterebilirim. Meslek tanıtımlarında görev alabilirim. Yemek pişirme, dikiş dikme..vb. özel ilgilerim var. Bunları çocuklara gösterebilirim. İlgi köşeleri(bakkal, postane vb.) hazırlanmasında yardım edebilirim. Tiyatro çalışmalarında görev alabilirim. Evcil hayvanlarım var okula getirebilirim. Bilgisayar etkinliklerinde görev alabilirim. Yardım etmeyi düşündüğünüz diğer konuları belirtiniz NOT:Kutular,düğmeler, giysiler, kemerler, şapkalar ve çantalara ihtiyacımız vardır. Bu tür eşyaları çocuklarınızla gönderebilirsiniz.

25 teşekkürler...


"AİLE KATILIMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları