Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Brifing – Haziran 2013 Harran Kaymakamlığı Toplum Temelli Oyun Odası.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Brifing – Haziran 2013 Harran Kaymakamlığı Toplum Temelli Oyun Odası."— Sunum transkripti:

1 Brifing – Haziran 2013 Harran Kaymakamlığı Toplum Temelli Oyun Odası

2 Medeniyetin Beşiği Harran İnsanlık tarihinin en eski yapıları…

3 En sıcak ve samimi bakışlar..

4 Her zaman saf ve kardeşçe…

5 Küçücük yüreklerde kocaman sevgiler…

6 Her zaman asil ve yürekli…

7 Mistik ve otantik…

8 Geçmişini unutmayan…

9 Asla vazgeçmeyen gayretli…

10 Medeniyetin Beşiği Harran

11 Genel Bilgiler Uygulamanın Amacı : Bu uygulama; Dezavantajlı kesimlerde okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar için uygun koşullar oluşturularak toplum temelli eğitim verilmesini amaçlamaktadır. Çünkü çocuklarda 3-5 arası yaşlar, temel alışkanlıkların ve hatta becerilerin kazanıldığı önemli bir dönemdir. Bizler, yaşama en iyi başlangıç için erken çocukluk eğitimini vazgeçilmez bir koşul olarak görüyor ve erken çocukluk eğitiminin yaygınlaşmasına katkı sağlanmayı ve çocukların hayata bundan sonra birer «artı» ile devam etmelerini sağlamayı hedefliyoruz

12 Genel Bilgiler Hedef Kitlesi Harran ilçesinin eğitim düzeyi eskiye oranla yükselmekle birlikte, okullaşma oranı hala çok düşüktür. Söz konusu oran ilkokuldan üniversiteye doğru gidildikçe daha da düşmektedir. Elbette bu oranlar cinsiyet açısından farklılaşmakta, kadınlarda, özellikle orta ve yaşlı kuşak kadınlarda daha da gerilemektedir. Geleneksel cinsiyetçi kültür kalıplarının eğitimdeki olumsuz etkisi Harran ilçesinde hala ağırlığını korumaktadır. Kadınların ev dışı yaşama katılımı sınırlı olduğundan Türkçe ve okuma-yazma öğrenme gereksinimleri de sınırlı kalmaktadır. Uygulama Kapsamında İşkur ile ortaklaşa yürütülen Toplum Yararına Çalışma Projesi(TYÇP) kapsamında Harran Toplum Merkezi’nde çalışan ayrıca buradaki kurslara gelen kadınlar ve aileleri hedeflenerek uygulama yürütülmektedir.

13 Genel Bilgiler Harran’ın Sosyo – Ekonomik Koşulları, Yaşama Şartları: 2013 Yılında Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve Harran Kaymakamlığı Arasında imzalanan protokol ile yapılan araştırma sonuçlarına göre; Harran’da geleneksel, ataerkil, feodal yapının devam ettiği görülmektedir. Söz konusu yapının etkili oluşu evlilik kararlarında açıkça görülmektedir. «Görücü Usulü», «Berdel» ve «Akraba ile Evlenme» oranlarının çok yüksek olduğu görülmektedir. Bu verilere göre Harran’da toplumun %93’nün aşiretinin bulunduğu ve %62’sinin aşirete bağlı olduğu görülmektedir. Aynı zamanda kız çocuklarının okula gönderilmemesi ve okuldan alınarak erken yaşta evlendirilmesi gibi çok ciddi sorunlarda Harran’da ön plandadır.

14 Genel Bilgiler Harran’ın Sosyo – Ekonomik Koşulları, Yaşama Şartları: Yine bunun yanı sıra Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE)’ nin yaptığı araştırmaya göre; İlçe bazında Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasında 872 ilçe arasında 857.sırada olan Harran’ın yaşama şartları günümüz koşullarının oldukça gerisinde kalmıştır.

15 Genel Bilgiler

16

17 Sürece Dair Bilgiler Hangi kurumlar nasıl bir araya geldi? Şanlıurfa İl Koordinatörü Nezahat YILDIRIM’ın Harran Kaymakamı M.Selami YAZICI ile görüşmelerinin ardından her iki tarafın gayretleri ve desteği ile bürokratik işlemler oldukça hızlandırılarak, Harran Toplum Merkezi bünyesinde dezavantajlı çocuklara yönelik bir oyun odası tahsis edilmiştir. Kısa süre içerisinde UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bütün donanım sağlanmış ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim müdürlüğü koordinesinde Harran ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmen görevlendirilerek oyun odasını hizmete açmıştır.

18 Sürece Dair Bilgiler

19 Roller ve Sorumluluklar: Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yerine getirilecek yükümlülükler aşağıdadır: Okul öncesi eğitimi çağındaki dezavantajlı çocuklara hizmet verecek Harran Toplum Merkezi'ndeki oyun odasına norm kadro verilmesi, öğretmen ve tüm yardımcı hizmet personelin görevlendirilmesi Müdürlük tarafından yapılacaktır. Personelin sicil ve özlük hakları Milli Eğitim Bakanlığı ilgili mevzuatları çerçevesinde yürütülmüştür. Harran Toplum Merkezi'ndeki oyun odası donatımı ve oyuncak ihtiyacı Müdürlük tarafından karşılanmıştır.

20 Sürece Dair Bilgiler

21 Roller ve Sorumluluklar: Kaymakamlık tarafından yerine getirilecek yükümlülükler aşağıdadır: Harran Toplum Merkezi'ndeki oyun odasının düzenlenerek okul öncesi eğitimi alacak çocuklar için hazırlanması Harran Kaymakamlığı tarafından yapılmıştır. Oyun odasından ücretsiz yararlanacak çocukların tespitinde Harran Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı kayıtları paylaşılacaktır. Oyun odasından ücretsiz yararlanacak çocuklara ulaşılmasında Harran Kaymakamlığı ilgili ekiplerini görevlendirilmiştir. Oyun odasının temizlik işleri ve ihtiyaç halinde bakım, onarım işleri kaymakamlık tarafından yapılmıştır, Oyun odasının ısınma, elektrik, su vb. giderleri kaymakamlık tarafından karşılanmıştır.

22 Sürece Dair Bilgiler

23 UNICEF ve MEB’in Katkıları: Okul Öncesi Eğitim’in güçlendirilmesi projesi kapsamında dezavantajlı çocukların hizmet alabileceği toplum temelli erken çocukluk hizmetlerine yönelik oyun odalarının açılmasına Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF teknik desteği ile Avrupa Birliği ise mali katkısıyla uygulamada yerlerini almıştır.

24 Sürece Dair Bilgiler Yaşanan Güçlükler & Başarılar: İl koordinatörümüz Nezahat YILDIRIM’ın uygulamayı ve projeyi en iyi şekilde ifade ve koordine etmesiyle Kaymakamımızı M.Selami YAZICI’nın bu konuda oldukça duyarlı olması süreci hızlandırmıştır. Normal yazışmalar ile ve bürokratik süreçlerle daha uzun bir zamanda hizmete girmesi planlanan oyun odası çok kısa sürede açılmıştır.

25 Sürece Dair Bilgiler

26 Sonuca Dair Bilgiler Harran Toplum Merkezinde dezavantajlı durumda olan kadınlara yönelik kurslar verilmektedir. Bu kurslar; Aile eğitimi Halı kursu Ebru kursu Okuma yazma kursu Bilgisayar kursudur. Daha öncede bu bayanların bir çoğu benzer kurslara katılmış ancak kurslara yanlarında en az bir çocuk ile geldiklerinden ve genelde çocuklar ile ilgilenmek zorunda kaldıklarından pek verim alamamışlardır. Ancak şuanda oyun odalarının kurslar ile aynı yerde olmasıyla hem kadınlar kurslardan yeterince faydalanmakta hem de diğer dezavantajlı konumda olan çocukların gelecekleriyle ilgili sağlam temeller atılmaktadır. Toplamda oyun odalarına düzenli olarak gelen 21 çocuk mevcuttur.

27 Sürdürülebilirlik Bu uygulamanın yaygınlaşması ve daha fazla çocuğa ve aileye ulaşması bakımından, Kaymakamımızın talimatı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet bürosu ile Kadın Kültür Merkezi ofisi Toplum Merkezi binasına taşınmış ve buraya her gün gelen kadınlar Kadın Kültür Merkezi temsilcisi tarafından bire bir veya gruplar halinde bilgilendirilerek uygulamanın faydaları ve olumlu çıktıları diğer kadınlar ve çocuklar örnek gösterilerek anlatılmaktadır. Buradan alınan olumlu sonuçlar neticesinde Harran Şahinalan Köyü’ne de oyun odası oluşturulması çalışmaları devam etmektedir.

28 T.C. Harran Kaymakamlığı


"Brifing – Haziran 2013 Harran Kaymakamlığı Toplum Temelli Oyun Odası." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları