Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENİM HAYATINDA VELİYE DÜŞEN GÖREVLER (YGS ve LYS) !

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENİM HAYATINDA VELİYE DÜŞEN GÖREVLER (YGS ve LYS) !"— Sunum transkripti:

1 ÖĞRENİM HAYATINDA VELİYE DÜŞEN GÖREVLER (YGS ve LYS) !

2  Üniversiteye giriş sistemi 2 aşamalı sınavlardan oluşan bir sistemdir.  İlk aşama sınavı YGS 1 oturum, ikinci aşama LYS 5 oturumda yapılmaktadır. GENEL BİLGİLER-1

3 YGS’de DERSLERE GÖRE SORU SAYILARI Test Adı Dersler Soru Sayıları Türkçe TestiTürkçe + Dil Bilgisi35+5 Sosyal Bilimler Tarih Coğrafya Felsefe 17 14 9 Temel Matematik Matematik Geometri 32 8 Fen Bilimleri-1 Fizik Kimya Biyoloji 14 13

4 YGS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR? YGS testlerinin her LYS puan türüne (TS-1, TS-2, TM-1, TM- 2, TM-3) toplam katkısı %40 olmaktadır.

5 2. Aşama: LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI (LYS) LYS sınavları 5 ayrı oturum halinde gerçekleşmektedir. Her oturumda farklı bir sınav uygulanmaktadır. Dileyen aday tüm oturumlardaki sınavlara girebilmektedir. Öğrenciler girmek istedikleri bölümlere göre en az iki LYS sınavına katılmaktadır.

6 LYS’ de YER ALACAK TESTLER ve KAPSAMLARI  LYS-1= Matematik-2, Geometri- (Analitik Geo.)  LYS-2= Fen Bilimleri-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)  LYS-3= Türk Dili ve Edebiyat, Coğrafya-1  LYS-4= Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu  LYS-5= Yabancı Dil

7 LYS PUAN TÜRLERİ - Sınav sonucunda öğrenciler girdikleri testlere göre şu puanlara sahip olmaktadır. (SAY-2) (EA-2) (SÖZ-2) * MF-1 * TM-1 * TS-1 * DİL-1 * MF-2 * TM-2 * TS-2 * DİL-2 * MF-3 * TM-3 * DİL-3 * MF-4 - Bu puanlar hesaplanırken testlerin ağırlıkları farklı olmaktadır. Örneğin TM–1 de MAT dersinin katsayısı farklı iken TM–2 de MAT dersinin katkısı farklı olmaktadır.

8 TM (EA-2) PUAN TÜRLERİ PUAN TÜRÜ TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) TÜRKTEMEL MATSOSYAL BİL.FEN BİL.MAT.GEO.T.DİLİCOĞ-1 TM-1 1416552510187 TM-2 14 75228 8 TM-3 1510 51872510 TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO, Ekonomi, Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Turizm ve Otelcilik (Fakülte) gibi bölümler için kullanılacak. TM–2 Puan türü: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümler için kullanılacak. TM–3 Puan türü: Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.

9 TS (SÖZEL-2) PUAN TÜRLERİ PUAN TÜRÜ TESTLERİN AĞIRLIKLARI (% OLARAK) TÜRKTEMEL MATSOSYALBİL.FEN BİLT.DİLİCOĞ-2TARİHCOĞ-2FEL G. TS-1 1310125158 7 TS-2 18611525515510 TS–1 Puan türü: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik gibi bölümler için kullanılacak. TS–2 Puan türü: Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Sümeroloji, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.

10 LYS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADARDIR? LYS testlerinin LYS puan türlerine katkısı %60'dır.

11 AOBP ETKİSİ (OKUL PUANIN ETKİSİ )  Ortaöğretim Başarı Puan (OBP) ( öğrencinin diploma puanı) ve Okulun YGS başarısı Ağırlıklı Orta Ortaöğretim Başarı Puanını (AOBP) oluşturmaktadır.  AOBP’nin getirisi en fazla 75 puan olmaktadır.  Yerleştirme puanı da en fazla 575 puan olmaktadır.

12 ÖĞRENCİLERİME…  KENDİNİ TANIYAN  KONULARA HAKİM OLAN  BİLGİSİNE GÜVENEN  İSTİKRARLI VE DÜZENLİ ÇALIŞAN HANGİ SİSTEM OLURSA OLSUN AMACINA MUTLAKA ULAŞACAKTIR!

13 BAŞARIDA AİLE ETKİSİ (HEDEF BELİRLEME)  “Güçlü nedenler güçlü hareketleri başlatır.” GEREKSİNME(amaç ve hedefler)  GÜDÜ  DAVRANIŞ=ÖĞRENME -Gencin amaçları,gelecekte nasıl bir yaşam istediği hakkında konuşulmalı, fikirleri dinlenmelidir. -Kendi görüş ve önerilerinizi paylaşmalısınız. -Genci yeterince tanımalı, gerçekçi hedefler belirlemesine yardımcı olmalıdır. Dikkat:Baskıcı olmamalı,sabırlı davranmalısınız Yapabileceğinden çok düşük ve yüksek beklenti geliştirmemelisiniz.

14 BAŞARIDA AİLE ETKİSİ (GÜDÜ) GEREKSİNME(amaç ve hedefler)  GÜDÜ  DAVRANIŞ=ÖĞRENME Aile farkında olarak ya da olmayarak gencin motivasyon düzeyini olumlu ya da olumsuz şekilde etkiler. Dikkat:Gencin iyiliği adına söylenen bazı sözler ve yapılan davranışlar hiç beklenmedik bir şekilde gencin başarısını düşürebilir.

15 BAŞARIDA AİLE ETKİSİ (DAVRANIŞ) GEREKSİNME(amaç ve hedefler)  GÜDÜ  DAVRANIŞ=ÖĞRENME Gencin öğrenim yaşantısında anne-babaya düşen en önemli görev gencin çalışma isteğini artırmaktır. Dikkat:Ev ortamında huzurlu bir havanın yaratılması, problemlerin hızlı,tatminkar çözümlere kavuşturulması, gençle yaşanan problemlerin ertelenmemesi gerekmektedir. Ortak faaliyetlerde bulunmalı,kabul duygusunu güçlendirmelisiniz…

16 BAŞARIDA AİLE ETKİSİ (ÖĞRENME) GEREKSİNME(amaç ve hedefler)  GÜDÜ  DAVRANIŞ=ÖĞRENME Okul başarısının takibi gencin disiplinli ve sorumluluklarının bilincinde olmasına katkı sağlar. Dikkat:-Okul başarısızlığını görmemezlikten gelmemeli-Küçük hatalara müdahale etmemeli-Genci başkası ile kıyaslamamalı- Öğrencinin gelişimini bütün olarak takip etmelisiniz.

17 AYRICA NELER YAPILMALIDIR? *Aile çocuğuna onu her ne koşulda olursa olsun seveceğini söz ve davranışlarıyla hissettirmelidir.Böylece genç başarısız olduğu takdirde ailesinin sevgi ve desteğinden yoksun kalacağı kaygısını hissetmemelidir. *Çocuğunuza güvendiğinizi, onun olumlu yönlerini takdir ederek, olumsuz yönlerine de yapıcı eleştiride bulunarak hissettirebilirsiniz.

18 KAYGI;  Gencin kişilik değerini sınav başarısıyla eş tutmak, sonuçlarla ilgili korkutmak, tehdit etmek gencin motivasyonunu azaltarak kaygısını arttırır.  Ailesinin ve başkalarının gözünde kendisinin değil sınavdaki başarısının önemli olduğunu düşünür ve sınava gerçek dışı bir anlam yükler. Bu da kaygısını arttırır.

19 KAYGIYI AZALTMAK İÇİN *Kaygı bulaşıcı bir duygudur. Anne babalar ise çocuklarının en yakınında olan kişilerdir. Çocuklar ailelerinin tutumlarında çok etkilenirler. *Anne babalar ne kadar kaygılıysa çocuklarda o kadar kaygılıdır. *Aile sakin, mantıklı ve olumlu tutum içerisindeyse, bu öğrencinin de davranışına yansır.

20 KAYGIYI AZALTMAK İÇİN *Henüz gerçekleşmemiş bir sınavın sonucu ile ilgili olarak mümkün olduğunca yorum yapılmamalıdır.. * Gencin sınavı düşünmek yerine var olan zamanı en verimli şekilde kullanabilmesi sağlanmalıdır.

21 Onlara içtenlikle;  “ Sen benim için her şeyden önemli ve değerlisin. Hayatındaki bu önemli dönemde sana istediğin desteği vermeye hazırım. Senin kendi üzerine düşenleri en iyi şekilde yapacağını biliyorum. Bende üzerime düşenleri yapmaya hazırım” diyebilmelisiniz..

22 HAYATI BOYUNCA ÇOCUĞUNUZA  “Çaba harcandığı zaman aşılamayacak engel yoktur…” mesajını vermelisiniz… Teşekkürler…


"ÖĞRENİM HAYATINDA VELİYE DÜŞEN GÖREVLER (YGS ve LYS) !" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları