Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kliniklere & Diyetisyenlere Özel Beslenme ve Diyet Programı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kliniklere & Diyetisyenlere Özel Beslenme ve Diyet Programı"— Sunum transkripti:

1 Kliniklere & Diyetisyenlere Özel Beslenme ve Diyet Programı
TURKBES Plus Klinik 2.0 Kliniklere & Diyetisyenlere Özel Beslenme ve Diyet Programı

2 İÇİNDEKİLER Giriş Bir Kutlama Yazısı... Programın Özellikleri
Uygulama Alanları TURKBES plus – Ana Görünüm Diyet Hazırlama Laboratuar Analizleri İstatistikler Sayı Yüzde Tablosu Reçeteler & Sınırlamalar Hasta Gelişim Analizi Kilo Değişim Grafiği Bir Uygulama Örneği REFERANSLAR

3 TURKBES plus Klinik 2.0 – Giriş
TURKBES Klinik, Tamamen Türk Gıda ve Besinlerine uyumlu yüzlerce besin ile birlikte, Sağlık Bakanlığının hazırladığı standart yemek tarifelerini de içeren Klinik Beslenme programıdır. Programın hazırlanışında başta Hacettepe Ü. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. H. Tanju Besler olmak üzere birçok değerli asistanlar katkıda bulunmuştur. Programın temel özelliği, bireylerin veya hastaların fiziksel (yaş, boy, kilo, cinsiyet, hastalık, genstasyon, emziklilik vs.. ) özelliklerine uygun ve sağlıklı beslenmelerine yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra programda Hasta takip işlemleri, Fiziksel gelişim analizleri, Biyokimyasal ve Antropometrik ölçlümlerin izlenmesi, RDA Referanslarına göre Beslenme & Diyet programı çıkarabilme, Beden kitle indeksi, Bazal metabolizma ve Enerji Gereksinimleri gibi bilimsel araştırma sonuçları ve formülleri bulunmaktadır. Bu Program sayesinde Hastaya & Bireye yönelik uygulamaların yanı sıra toplu analizler yapmak (Araştırma, Anket, Besin Tüketim analizleri) ve istatistikler (Sayı yüzde analizi, ortalamalar, standart sapma, standart hata.. vb.) görmek de mümkündür.. TURKBES‘i tümleşik modüler yapısı sayesinde hazır beslenme üniteleri de eklenerek diyetisyen bulunmayan bölgelerdeki doktor ve pratisyenlerin kullanımına hazır hale getirmek mümkündür.

4 Beslenme ve Diyetetik Profesyonelleri Diyetisyenlerin gerçekten ihtiyaç duyduğu bu programın (TURKBES-plus) ortaya çıkmasındaki emeklerinden dolayı herkesi kutlarım Prof. Dr. H. Tanju BESLER

5 TURKBES plus Klinik 2.0 – Özellikler
Hasta Takip İşlemleri Hasta Gelişim Analizleri Biyokimyasal veri, Laboratuar sonuçları, Antropometrik ölçümleri hesaplama & takip Dengeli Beslenme Cetveli Özelleştirilebilen Beslenme ve Diyet Sınırlamaları & Reçeteler Randevu Takibi RDA Referanslarına göre diyet & beslenme planı hazırlama Hesaplamalar (BKİ, Bazal M. Enerji & Vitamin mineral Gereksinimleri) Tüm Hesaplamalara yönelik Özelleştirilebilen Formül Girişi Araştırma & Anket İşlemleri Besin Tüketim Kaydı Girişi Toplam veya öğünlere göre istatistik & Grafikler Ve birçok teorem uygulamaları..

6 TURKBES plus – Uygulama Alanları
Özel & Devlet Hastaneleri Üniversiteler Araştırma Laboratuarları Zayıflama merkezleri Dengeli Beslenme Danışmanlıkları

7 TURKBES plus – Ana Görünüm
TURKBES, Tamamen Windows Tabanlı olup Win 95, Win 98, Win 2000, NT 4.0, Win Xp gibi işletim sistemlerine uyumlu olacak şekilde derlenmiştir. Veri alt yapısı ODBC 3.51, ODBC4.0 ile Microsoft SQL Serverı desteklemektedir. Kullanım kolaylığı, hızlı erişim, Çok kullanıcılı yapı, İşlem Güvenliği gibi özelliklerin yanı sıra tüm işlemlerinizin dosya olarak kayıt edilebilmesi ve de Microsoft Word, MS Excel gibi ofis programlarına gönderilebilmesi esnekliği vardır.

8 TURKBES plus – Diyet Hazırlama
Hastaya verilecek Diyet veya Beslenme planı tamamen bireyin özelliklerine ve ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmasına yardımcı olacak şekilde Dünya Sağlık örgütü (WHO) ve FAO, UNO Gibi Uluslarası Sağlık Kurumlarının Belirlediği referanslar kullanılarak hazırlanmıştır. Ayrıca Besinlerin veya ilaçların içerdiği onlarca Besin öğeleri (Aminoasitler, Yağ asitleri, Makro ve Mikro öğeler.. vb) planlama esnasında görüntülen-mektedir. Sağ tarafta bulunan mönü içeriği analizindeki değerler, (Enerji, CHO, Protein, Vitaminler.. vb) bireyin fiziksel özelliklerine göre verilmesi gereken değerlerle karşılaştırmalı olarak sunulur. Sol tarafta ise yine RDA Referanslarına göre günlük alınması gereken enerjinin Protein, Yağ ve Karbonhidrat kompozisyonuna uyumluluğunun denetlenmesini sağlar.

9 TURKBES plus – Laboratuar Analizleri
6 Ana bölüme ayrılan onlarca laboratuar sonuçlarını her hasta ve seans için ayrı ayrı girebilir, bu verileri özelleştirerek yeni lab bulgusu oluşturabilir ayrıca istatistiksel sonuçlar (ortalama, st. sapma.. Vb) ve grafiksel görüntüler ve çıktılar elde edebilirsiniz. Tahlil sonuçlarınızı bireyin beslenme alışkanlığıyla ilgili besinsel öğelerle bağlantılar kurarak ilişkisel tahminler yapabilir veya analizlerde yardımcı olacak verileri grafiksel olarak görüntüleyebilirsiniz.

10 TURKBES plus – İstatistikler
Birçok laboratuar tahlilleri raporu, beslenme alışkanlığımızla veya fiziksel özelliklerimizle (boy, kilo, yaş.. vs) doğru orantılıdır. TURKBES, laboratuar tahlillerinizle bireyin bu tür özelliklerini doğrudan karşılaştırabilir ve Analiz Sihirbazı aracılığıyla istatistiksel raporları kolaylıkla görmenize yardımcı olur.

11 TURKBES plus – Sayı Yüzde Tablosu
Sayı Yüzde Tabloları, araştırmalarda kritik noktaları belirlemek ve doğru sonuca ulaştıracak ön bilgileri almak amacıyla kullanılabilir. Örneğin kalp hastalarının 35 yaşın altında olanlar, yaş arası, yaş arası, 45 yaş ve üstü sayıları ve yüzdeleri gibi veya Kolesterolün bazı besin öğeleriyle ilişkileri, ilaç kullanımının tedaviye etkisi gibi daha birçok sayamayacağımız amaçlarda ve hizmetlerde kullanabilirsiniz.

12 TURKBES plus – Reçeteler & Sınırlamalar
Reçeteler ve Diyet Sınırlamaları, Doktorun veya Diyetisyenin belli başlı hastalıklara göre tüketilmemesi gereken, sınırlı tüketilmesi gereken ve tüketimi serbest olan yiyecekleri tasarlamasına yardımcı olur ve hastaya verilen beslenme planına kolayca iliştirebilmesine olanak sağlar. Örnek Dosyayı Görmek için Tıklayınız

13 TURKBES plus – Hasta Gelişim Analizi
Hastaların seanslara göre haftalık veya aylık gelişim analizlerini grafiksel olarak görebilir, birden fazla kriterlerin sonuçlarını aynı anda görüntüleyerek aralarında karşılaştırma yapabilirsiniz.

14 TURKBES plus – Kilo Değişim Grafiği
Kilo Alma & Verme Grafiği, Tüketilen veya alınan günlük enerji miktarıyla ilişkisel olarak teorik açıdan vücudun zayıflama veya kilo alma reaksiyonlarını hesaplayıp grafik olarak görüntüler. Örneğin acil hasta olan ve aşırı kilo sebebiyle ameliyat olamayan hastaların hedeflenen kiloya belirlenen günde ulaşabilmesi için günde ne kadar enerji alması, ne tür aktivasyonlar yapması gerektiği, ideal kilosunun ne olduğu gibi hesaplamaları içerir.

15 TURKBES plus – Bir Uygulama Örneği
Çorum Devlet Hastanesinin Kullandığı İaşe Tabelası TURKBES, Hastanelerde kullanılan Vizite Tabelaları, İaşe tabelaları, Kat & Servis Dağıtım ve sayı tabelaları gibi gerekli olan tüm matbu formları içerir. Böylelikle Matbaa maliyetini düşürmenin yanı sıra hesaplamaların program tarafından yapılması ve tabelalara dökülmesi gibi etkin bir rolü üstlenir.

16 TURKBES plus – REFERANSLAR
İbn-i Sina Hastanesi Diyet Polikliniği Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ankara Büyükşehir Belediye Hastanesi Çorum Devlet Hastanesi Diyet Polikliniği Akdeniz Üniversitesi Diyetetik Bölümü Beslenme Araştırmaları Lab. BiyoDenge Dengeli Beslenme Danışmanlık Ltd. Şti. Bilkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dereli Beslenme Danışmanlık Şti. .. Ve Özel Kurumlarda, Kamuda çalışan veya Master yapan Birçok Diyetisyen, Beslenme Uzmanı ve Öğrenciler..


"Kliniklere & Diyetisyenlere Özel Beslenme ve Diyet Programı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları