Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN MESLEKİ YÖNELİM ENVANTERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN MESLEKİ YÖNELİM ENVANTERİ."— Sunum transkripti:

1 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN MESLEKİ YÖNELİM ENVANTERİ

2 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Bu envanter, lise ve dengi okullarda okuyan gençlerimizin yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belirlerken daha tutarlı bir seçim yapmalarına yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu envanter, lise ve dengi okullarda okuyan gençlerimizin yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belirlerken daha tutarlı bir seçim yapmalarına yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır.

3 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN GÜVENİLİLİĞİ Bir grup lise ve bir grup üniversite öğrencileri üzerinde 3 er haftalık ara ile tekrar uygulanmıştır. İlk test ile son test arasında.86 ile.89 arasında bir ilişki belirlenmiştir. Testin yarısı ile yapılan karşılaştırmalarda 2 yarı arasındaki yönelim alanlarına göre ortalama.70 ile.95 arasında ilişki saptanmıştır. KR-21 formülü ile kat sayısı ise ortalama.85 ile.94 arasında bulunmuştur.

4 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Bireysel ve gruba yönelik olarak uygulanabilir. Envanterin cevaplanabilmesi için 30- 35 dk yeterli olmaktadır. Öğrenciye normal şartlarda ihtiyaç duyduğu kadar zaman verilebilir.

5 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN

6 PUANLANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ

7 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Envanterde 6 durumdan oluşan 60 madde toplam 360 seçenek vardır. Her maddede verilen seçeneklerden sizin öncelikle yapmak istediklerinizi seçiniz. Her maddede istediğiniz seçim yapabilirsiniz. Lütfen cevapsız madde bırakmayınız. Seçimlerinizi cevap kağıdında ilgili yerlerdeki parantez içlerini karalayınız.

8 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Birden fazla seçenek işaretleyebilirsiniz ama boş soru bırakmayınız.

9 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Sorular Her maddede verilen seçeneklerden sizin öncelikle yapmak veya olmak istediklerinizi seçiniz. Her maddede istediğiniz kadar seçim yapabilirsiniz. Cevapsız madde bırakmayınız.Her maddede verilen seçeneklerden sizin öncelikle yapmak veya olmak istediklerinizi seçiniz. Her maddede istediğiniz kadar seçim yapabilirsiniz. Cevapsız madde bırakmayınız. 1- A- Mimar olmak. 1- A- Mimar olmak. B- Avukat olmak. B- Avukat olmak. C- Doktor olmak. C- Doktor olmak. D- Mühendis olmak. D- Mühendis olmak. E- Tercüman olmak. E- Tercüman olmak. F- Kaymakam olmak. F- Kaymakam olmak.

10 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN A B C D E F A B C D E F ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( )

11 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN MESLEKİ YÖNELİM ENVANTERİ SEÇENKLERİN ALANLARA GÖRE DAĞILIMI Tek. Fen Sos Bilim. Tıp Sağlığı İdari Ekon. Edebiyat Dil Güzel Sanatlar ____________________________________________________________________________________ 1 D B C F E A 2 C F E B A D

12 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Yüzdelik profilinden karşılığını bulup yorumlama işlemi yapılır.

13 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN YORUMLANMASI

14 Önemli olan ham puanlara göre hazırlanmış olan yönelim profilidir. Önemli olan ham puanlara göre hazırlanmış olan yönelim profilidir.

15 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Genel değerlendirme Profilin % 50 ‘ yi gösteren orta bölmesinden daha yukarı alan çizgiler üst sınıra yaklaştığında en çok ilgi duyulan alanlara işaret eder. Profilin % 50 ‘ yi gösteren orta bölmesinden daha yukarı alan çizgiler üst sınıra yaklaştığında en çok ilgi duyulan alanlara işaret eder. Önemli olan % 75 ‘ in üzerinde ise ilgili Önemli olan % 75 ‘ in üzerinde ise ilgili % 25 ‘ in altında ise ilgisiz olduğu olarak yorumlanır. % 25 ‘ in altında ise ilgisiz olduğu olarak yorumlanır.

16 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN ENVANTERDE KAPSANAN MESLEKi YÖNELiM ALANLARI

17 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN TEKNİK VE FEN ALANI : Biyoloji,fizik,kimya,matematik,astronomi,uzay bilimleri,istatistik, mühendislikler ( bilgisayar, elektrik,gemi inşaatı,gemi makineleri,deniz bilimleri,gıda,inşaat,işletme,jeofizik, jeoloji, maden,petrol,makine,metalurji,meteoroloji,havacılık, uçak,tekstir,ağaç işleri,çevre,ziraat,su ürünleri, orman vb.) fen bilimleri öğretmenlikleri ( fizik,kimya, biyoloji, matematik öğretmenlikleri) teknik eğitim öğretmenlikleri ( motor,metal işleri,yapı,işleri,metal işleri,yapı işleri,ağaç işleri,elektrik-elektronik işleri, döküm işleri,model,tesviye,matbaacılık,makine ressamlığı,dokuma-iplikçilik,boya vb.) çeşitli teknikerlik ler ( elektrik-elektronik,bilgisayar programcılığı,makine,makine-resim-konstrüksiyon, motor,tarım makineleri, demiryolu araçları, maden,döküm, inşaat,harita kadastro,tapu kadastro,gıda,fermantasyon,tekstil,orman ürünleri,matbaacılık,kağıtçılık,seramik halıcılık vb.) Biyoloji,fizik,kimya,matematik,astronomi,uzay bilimleri,istatistik, mühendislikler ( bilgisayar, elektrik,gemi inşaatı,gemi makineleri,deniz bilimleri,gıda,inşaat,işletme,jeofizik, jeoloji, maden,petrol,makine,metalurji,meteoroloji,havacılık, uçak,tekstir,ağaç işleri,çevre,ziraat,su ürünleri, orman vb.) fen bilimleri öğretmenlikleri ( fizik,kimya, biyoloji, matematik öğretmenlikleri) teknik eğitim öğretmenlikleri ( motor,metal işleri,yapı,işleri,metal işleri,yapı işleri,ağaç işleri,elektrik-elektronik işleri, döküm işleri,model,tesviye,matbaacılık,makine ressamlığı,dokuma-iplikçilik,boya vb.) çeşitli teknikerlik ler ( elektrik-elektronik,bilgisayar programcılığı,makine,makine-resim-konstrüksiyon, motor,tarım makineleri, demiryolu araçları, maden,döküm, inşaat,harita kadastro,tapu kadastro,gıda,fermantasyon,tekstil,orman ürünleri,matbaacılık,kağıtçılık,seramik halıcılık vb.)

18 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN Antropoloji,arkeoloji,sanat tarihi,tarih,coğrafya,felsefe, psikoloji, sosyoloji,ilahiyat,hukuk,kütüphanecilik,sosyal hizmetler,ev idaresi,çocuk gelişimi ve eğitimi,eğitim uzmanlıkları (eğitim yönetimi,planlanması ve denetimi,eğitim programları ve öğretim,psikolojik hizmetler, psikolojik danışmanlık ve rehberlik,ölçme ve değerlendirme, vb. ) sosyal bilimler öğretmenlikleri (tarih coğrafya,felsefe grubu,özel eğitim,sosyal bilimler,vb) sınıf öğretmenliği,mesleki eğitim öğretmenlikleri ( giyim,çiçek,nakış vb. tüm branşlar) Antropoloji,arkeoloji,sanat tarihi,tarih,coğrafya,felsefe, psikoloji, sosyoloji,ilahiyat,hukuk,kütüphanecilik,sosyal hizmetler,ev idaresi,çocuk gelişimi ve eğitimi,eğitim uzmanlıkları (eğitim yönetimi,planlanması ve denetimi,eğitim programları ve öğretim,psikolojik hizmetler, psikolojik danışmanlık ve rehberlik,ölçme ve değerlendirme, vb. ) sosyal bilimler öğretmenlikleri (tarih coğrafya,felsefe grubu,özel eğitim,sosyal bilimler,vb) sınıf öğretmenliği,mesleki eğitim öğretmenlikleri ( giyim,çiçek,nakış vb. tüm branşlar) SOSYAL BİLİMLER ALANI

19 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN TIP VE SAĞLIK ALANI : Tıp doktorluğu,diş hekimliği,eczacılık,veteriner,tıbbi biyolojik bilimler, Tıp doktorluğu,diş hekimliği,eczacılık,veteriner,tıbbi biyolojik bilimler, Beslenme ve diyetetik,fizik tedavi ve rehabilitasyon,hemşirelik,ebelik,sağlık idaresi,tıbbi laboratuar,tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon,tıbbi teknisyenlikler (radyoloji,diş protez,odiometri,protez- ortez,vb.) Beslenme ve diyetetik,fizik tedavi ve rehabilitasyon,hemşirelik,ebelik,sağlık idaresi,tıbbi laboratuar,tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon,tıbbi teknisyenlikler (radyoloji,diş protez,odiometri,protez- ortez,vb.)

20 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN İDARİ VE EKONOMİ ALANI : İDARİ VE EKONOMİ ALANI : Kamu yönetimi,iktisat- ekonomi,ekonometri,işletme,maliye muhasebe,turizm ve otelcilik,hariciye- uluslararası ilişkiler,pazarlama- satış,sekreterlik,ticaret ve turizm öğretmenlikleri,çeşitli mesleki uzmanlıklar (maliye meslek muhasebe,işlwtme-gümrük- işletme,pazarlama, satış,kooperatifçilik,eksperlik,mahalli idare,turizm,sekreterlik,orta kademe yöneticilik vb.)

21 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN EDEBİYAT VE DİL ALANI : Basın,yayın ve gazetecilik,halkla ilişkiler,radyo ve televizyon,Türk dili ve edebiyatı,halk bilimi (folklor) mütercim-tercümanlık,filolojiler: Doğu dilleri ve edebiyatı ( arap dili ve edebiyatı,fars dili ve edebiyatı,hindoloji,sinoloji,urdu dili) batı dilleri ve edebiyatı,amerikan dili ve edebiyatı,italyan dili ve edebiyatı,ispanyol dili ve edebiyatı,hungaroloji,dil milimi,rus dili ve edebiyatı..vb) eski çağ dilleri ve kültürleri (Hititoloji,Latin dili ve edebiyatı,Sümeroloji,Yunan dili ve edebiyatıvb.)Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği,yabancı dil öğretmenlikleri (İngilizce,Almanca,Fransızca Arapça)

22 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN GÜZEL SANATLAR ALANI : Mimarlık,şehir ve bölge planlamacılığı,peyzaj mimarlığı,iç-mimarlık ve çevre tasarımı,resim,heykel,grafik,baskı sanatları,tekstil,seramik ve cam,süsleme – restorasyon ve taş,metal ve duvar işleme sanatları,fotoğraf,sinema ve televizyon,tiyatro,şan ve opera,bale,müzik (çeşitli çalgılar,kompozisyon,şeflik vb) iletişim sanatları,geleneksel ve Türk el sanatları,resim-iş öğretmenliği,müzik öğretmenliği,beden eğitimi ve spor öğretmenliği. Mimarlık,şehir ve bölge planlamacılığı,peyzaj mimarlığı,iç-mimarlık ve çevre tasarımı,resim,heykel,grafik,baskı sanatları,tekstil,seramik ve cam,süsleme – restorasyon ve taş,metal ve duvar işleme sanatları,fotoğraf,sinema ve televizyon,tiyatro,şan ve opera,bale,müzik (çeşitli çalgılar,kompozisyon,şeflik vb) iletişim sanatları,geleneksel ve Türk el sanatları,resim-iş öğretmenliği,müzik öğretmenliği,beden eğitimi ve spor öğretmenliği.

23 Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN


"Hakan KIRBAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN MESLEKİ YÖNELİM ENVANTERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları