Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sevgili Efendimiz ve Örnek Ahlakı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sevgili Efendimiz ve Örnek Ahlakı."— Sunum transkripti:

1 Sevgili Efendimiz ve Örnek Ahlakı

2 Bedir Savaşı’ndan sonra esir edilen Süheyl bin Amr çok kabiliyetli
bir hatipti.Hazreti Peygamber aleyhinde nutuklar söylerdi.Hazreti Ömer bu adamın ileride yine nutuk söylemesini önlemek için hiç olmazsa bir iki dişinin sökülmesini teklif etmişti.Peygamberimiz(S.A.V) şu yüksek cevabı vermişti: Ben bir adamı su-i teşekküle uğratacak olursam,Allah da beni,peygamber olduğum halde,aynı şeye uğratır.

3 Allah Resulü(SAV),bir gün yoldan bir Yahudi cenazesi geçerken ayağa
kalkar.O esnada yanında bulunan bir Sahabi ‘Ya Resulallah,o bir Yahudidir’ der.Nebiler Serveri(SAV) hiç tavrını bozmadan ve yüz çizgilerini değiştirmeden,zamana ‘dur ve beni dinle’ dedirtecek şu cevabı verir: ''Ama bir insan''

4 Sevgili Efendimiz Hz.Muhammed(SAV) Mekke’de kapı kapı dolaşmış,insanların bir
araya geldiği panayır gibi mevsimleri bir fırsat olarak değerlendirmiş,mesajını tebliğ etmişti.Bir keresinde çok ağır hakaretlere maruz kalmış,melek imdadına koşmuş,eğer isterse bir dağı kaldırıp bu asi kavmin tepesine indirebileceğini söylemişti.Ama o şefkat abidesi insan,ellerini kaldırarak: ‘’Allah’ın,onların neslinden (kıyamete kadar) yalnızca Allah’a ibadet edip O’na şirk koşmayan birileri çıkaracağını ümit ediyorum’’demiş ve onlara herhangi bir belanın gelmesini istememişti.

5 Sana binler salat ve selam olsun
Hayber ganimetleriyle Medine’ye dönen Allah Resulü(SAV) Mekke’de büyük bir kuraklık başladığını duymuştu.O güne kadar kendisine her fırsatta kılıç kaldırıp hayatına kasteden bu insanların bile elinden tutma adına bir adım atacak ve Hayber’den elde ettiği ganimetlerle Mekkelilere yardım gönderecekti!Mü’minin şefkat ve duyarlılığını gösteriyordu;Allah’ın kulu oldukları için onların da ellerinden tutmayı hedefliyor ve icraatındaki mesajla O(SAV),onları da Allah’a kul olma zeminine çağırıyordu BÜYÜK MERHAMETİ Sana binler salat ve selam olsun

6 Aile Hayatı Şefaat Ya Resulallah
Resulallah(SAV) ‘ın aile hayatı son derece muntazamdı.Eşlerine saygı gösterir;haklarına riayet eder;hatta geceleyin ibadet etmek istediği zaman bile eşinden izin alma inceliğini gösterirdi.Aile bireyleriyle şakalaşmayı sever,nadiren vuku bulan aile içi tatsızlıkları anlayışla karşılar,ikazlarını incitmeden,medenice yapardı Şefaat Ya Resulallah

7 Ya Rab Bizi Peygamberin yolundan ayırma
Büyük Affı Vahşi çekinerek ve sıkılarak Resulallah’ın huzuruna girdi.Peygamberimiz Vahşi’yi görür görmez başını yere eğdi.Ona bakamıyordu.O anda amcasını hatırlamıştı.Hz. Hamza’nın al kanlar içinde bulunan başı gözleri önüne geliyordu.Mübarek gözlerinden yaşlar boşandı.Katil karşısındaydı.Kısas yapabilirdi.Kimse de bir şey diyemezdi.Fakat o yine büyüklük göstererek Vahşi’yi afetti.Fakat çok fazla göz önünde bulunmamasını istedi.Çünkü her gördükçe gözünün önüne Hz. Hamza geliyor,içi yanıyordu. Ya Rab Bizi Peygamberin yolundan ayırma

8 Ziyaretçileri Karşı Muamelesi
Efendimiz Hz.muhammed’i(SAV) ziyarete gelen heyetler içerisinde çölde yaşayan bazı Arap kabilelerinin bedeviliği,huşunet ve sertliğini üzerinde taşıyan ferdler olduğu gibi,daha önce insanlığın İftihar Tablosu ve Müslümanlara eza ve cefada bulunmuş olan azılı iman ve İslam düşmanları da vardı.Ayrıca bulunduğu oymağın reisi olması dolayısıyla gurur ve çalıma kendini kaptırmış kişiler de bulunmaktaydı.Ancak Peygamber Efendimiz(SAV) o samimi ve sımsıcak müsamaha atmosferi,herkesi konumuna göre değerlendirmek suretiyle ortaya koyduğu nezakat ve incelikle dopdolu tavır ve davranışlarıyla gelen kişileri bir bir yumuşatmış ve onların İslam hakkında en güzel kanaatlerle geri dönmelerini sağlamıştır. Öyleki ticaret ve siyasi maksatlarla gelen elçiler müslüman olarak dönmüşler.

9 Savaş Hukuku Allah Resulü(SAV) Mute’ye ordusunu gönderirken,savaş hukukunun zirvesini temsil eden ve bugün hepimizin kulaklarına küpe şu tembihlerde bulunmuştur: Allah’ın adıyla savaşın;Allah’ı inkar edip de O’na karşı koyanlara karşı Allah yolunda cihad edin! Ancak sakın ola kimseye gadretmeyin!Ahde vefasızlık gösterip de kimseye zulmetmeyin!Çocuklarla kadınları,pir-i fani adamalarla kendini kilisede ibadete salmış din adamlarını sakın öldürmeyin!Sakın ola ki ne bir ağaç kesin,ne de bir hurmalığı yok edin!Ve sakın ola ki binaları yıkıp yok etmeyin!

10 Çocuklara Karşı Muamelesi
Efendimiz(SAV) her gün mescitde gördüğü o çocuğu o gün göremedi.Efendimiz(SAV) o çocuğun kuşunun öldüğü duydu.Ve hemen o çocuğa taziyeye gitti.Ona şefkat edip üzüntüsünü paylaştı.Peygamberimiz(SAV) herkese karşı;ister çocuk,genç ya da yaşlı olsun büyük bir merhamet ve şefkat duyardı. Yolda bir çocuk görse hemen selam verirdi.

11 Yetim ve Öksüzlere Merhameti
Efendimiz(SAV) bir gün yolda yürürken oyun oynayan çocukları gördü.Ama kenarda Bir çocuk üzgün üzgün oturuyor,arkadaşlarına katılmıyordu.Şefkat timsali Efendimiz(SAV) çocuğa yaklaşıp neden arkadaşlarına katılmadığını sordu.Çocuk babasının savaşta öldüğünü söyledi.Efendimiz(SAV) ona ismini sordu ve ‘’senin adın Bişr olsun’’ dedi.’’Beni baban,Aişe’yi de annen kabul eder misin?’’ dedi.Çocuk bir anda sevindi ve hızla koşup arkadaşlarının arasına katıldı. Sevgi ve Şefkat timsali Efendimiz(SAV)

12 YA RAB! FİLİSTİN’DE,IRAK’TA,AFGANİSTAN’DA,ÇEÇENİSTAN’DA MÜSLÜMANLARA KARŞI SÜRDÜRÜLEN SAVAŞLARDA ONLARA YARDIM EYLE. YA RAB! EFENDİMİZ(SAV)’İN HÜRMETİNE HASTALARA ŞİFA VER ve SABIRLAR İHSAN EYLE. YA RAB! ÜLKEMİZİ DÜŞMANLARIMIZDAN KORU ve ONLARI KENDİ SİLAHLARIYLA KAHR EYLE.

13 YA RAB! BİZİ KABİR AZABINDAN KORU ve HZ.MUHAMMED(SAV)’İN ŞEFAATİNİ NASİP EYLE. YA RAB! HZ.MUHAMMED(SAV)’E LAYIK BİR ÜMMET OLMAYI NASİP EYLE. YA RAB! BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMA ve ÖLÜM ANINDA ŞU KUTLU SÖZLERİ SÖYLEMEYİ NASİP EYLE.

14 EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE
EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHÜ VE RESULÜHÜ

15 AMİN

16 AMİN

17


"Sevgili Efendimiz ve Örnek Ahlakı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları