Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SU SOĞUTMA KULESİ SUNAN :

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SU SOĞUTMA KULESİ SUNAN :"— Sunum transkripti:

1 SU SOĞUTMA KULESİ SUNAN :
BU KISMA SUNUMLA İLGİLİ İSTEDİĞİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ.

2

3 Su soğutma kulesine giriş
Kulelerin çeşitlerine başlamadan önce yapım malzemelerinden en yeni ve dayanıklılık bakımından en üstün malzeme olan ctp yi sizlere tanıtmak istiyoruz. Parazif ve korozif hiçbir etkilenmesi olmayan bu malzeme asidik ve bazik ortamlara da oldukça dayanıklıdır. Ayrıca uv katkıları ile güneş dayanımı senelerle ifade edilmektedir. Dikey çekme dayanımı demirin 2 katı kadardır.

4 CTP su soğutma kulelerİ
CTP NEDİR? Camelyafı ile taşıyıcı bir matriks reçinenin birleştirilmesi ile elde edilen kompozit bir malzemedir. CTP üretiminde kullanılan camelyafı, kum, alumina, kireç taşı, kolemanit, kaolen... gibi geleneksel hammaddeler kullanılarak üretilmektedir. CTP malzemenin kalitesi, (performansı), cam elyafi - reçine arasındaki bağın kuvveti ile doğru orantılıdır. Fiziksel performans, takviye malzemesi olan cam elyafının, - CTP içindeki oranına, - CTP içindeki dağılımına ve - CTP içindeki yönüne bağlıdır.

5 CTP su soğutma kulelerİ
 CTP MALZEMELERİN GENEL ÖZELLİKLERİ :   Yüksek korozyon dayanımı, Bakım gerektirmez, Hafiftir, Düşük kurulum maliyeti, Kaymazlık, Yüksek darbe dayanımı, Yangın dayanımı, Dielektrik dayanımı, Kimyasallara karşı yüksek dayanım,

6 CTP su soğutma kulelerİ
CTP MALZEMELERİN GENEL ÖZELLİKLERİ : 10. Anti bakteriyeldir, 11. Kopma uzaması metallere göre daha yüksektir, 12. Çevreyle dosttur, 13. Yüksek Mekanik dayanım, 14. Tasarım esnekliği, 15. Kolay tamir edilebilirlik, 16. İstenilen renkte üretilebilme, 17. Sonsuz ömür (teorik olarak) 18. Yüksek ısıl dayanım.

7 CTP su soğutma kulelerİ
SU SOĞUTMA KULESİ Soğutma kulesi bir ısı uzaklaştırma ünitesidir. Su soğutma kuleleri, sistemden gelen sıcak suyun dolgu üzerine püskürtülmesi ile ısının atmosfere verilerek ortamdan uzaklaşması ile soğuma sağlar. İçinden geçen suyun bir kısmının buharlaşmasını sağlayarak sistemdeki istenmeyen ısıyı atmosfere verir. Kalan su ise istenilen derecede soğur. Su soğutma kulelerinin yaygın kullanım alanları arasında klima sistemleri, üretim tesisleri ve enerji santralleri vardır.

8 CTP su soğutma kulelerİ
ÇALIŞMA PRENSİBİ Su soğutma kuleleri ısı transferi ve akışkanlar mekaniği prensipleri doğrultusunda çalışan bir yapıdır, Sistemden gelen sıcak su dolgu malzemelerinde zerreciklere ayrılarak hava panelinden giren dış ortam havası ile çarpışır. Suyun bir kısmı buharlaşır, kalan kısmının ise entalpisi düşer. Böylece, sisteme gönderilen suyun sıcaklığı doymuş yaş hava sıcaklığına kadar düşürülebilir.

9 CTP su soğutma kulelerİ

10 CTP su soğutma kulelerİ
KULE ÇEŞİTLERİ

11 CTP su soğutma kulelerİ
Su soğutma kulelerini farklı şekillerde sınıflandırabiliriz; Hava ve suyun akış geometrilerine göre Çapraz akışlı kuleler Karşı akışlı kuleler Kapasiteye Göre Kuleler İnşaat tip kuleler Paket tip kuleler Fabrika üretim tipi kuleler Su Devridaim Sistemine Göre Kuleler Kapalı devre kuleler Açık devre kuleler Dolgu tipine göre PVC Film Dolgu PP Bigudi Dolgu

12 CTP su soğutma kulelerİ

13 CTP su soğutma kulelerİ

14 CTP su soğutma kulelerİ
Kapalı Devre Su Soğutma Kulesi Kapalı çevrim soğutulması gerekliliği olan sistemler için dizayn edilmişlerdir. Bu sistemlerde yüzleşme açık çevrim yapan kule suyu ile işletme suyunun içinden geçtiği serpantin arasında olmaktadır. Bu konuda öne çıkan serpantinin hangi metalden yapıldığı, serpantinin ömrü, serpantinin ne ölçüde olduğu ve ne kadar verimli bir ısı transfer aracı olduğu konuları tartışmaya açıktır. Kapalı tip kuleler açık devre su soğutma sistemlerine göre düşük verimlidir. Yurt içinde profesyonel bir üretici yoktur.

15 CTP su soğutma kulelerİ
Kapalı Devre Su Soğutma Kulesi Maliyet sorunu yüzünden serpantinlerin demirden imal ediliyor olması Türk kullanıcılar açısından handikaptır. Bu durumda dahi açık kule-serpantin ikilemesine karşı en az 3 katı fiyat farkı bulunmaktadır. İşletme suyunun açık hava ile temas etmeden soğutulması bu tip kuleleri popüler hale getirmiştir. Ancak kalitesiz serpantinler 3-5 sene içerisinde kule maliyetine denk maliyetler oluşturmaktadır. Başka bir dezavantajı dış şaselerininde sacdan imal ediliyor olmasıdır. Yine serpantinler gibi kısa sürede korozyona karşı koyamayarak çürümektedir. Bu tip kulelerin güneş ve neme ctp kadar dayanıklı bir kompozitten yapıldığı henüz görülmemiştir.

16 CTP su soğutma kulelerİ
Serpantin Dezavantajları Isı transferi için en verimsiz araçlardır. Kapladığı yer çok fazladır. Bakım ve onarımları neredeyse imkansızdır. Başlangıç ve yenileme maliyetler kule maliyetinin 70 – 80 % idir.

17 CTP su soğutma kulelerİ
KULE TİPLERİ Tek Hücreli (Mono Type ) Çift Hücreli (Double Type) Kuleler kolayca 3 hücreli - 4 hücreli – 5 hücreli dizayn edilebilirler

18 CTP su soğutma kulelerİ
DİZAYN VERİLERİ Su soğutma kuleleri yaş termometrenin altında soğutma yapamaz. Dizayn yaş termometreye yaklaştıkça kule exponansiyel büyür. Bu kulenin fiyatının ve sarflarının exponansiyel büyümesi anlamına gelir. Su soğutma kulesi dizaynı profesyonel bir iştir. Doğru dizayn için bilinmesi gerekli değerler, Çalışacağı bölge, Kulenin çalışma debisi, Kulenin giriş sıcaklığı, Kulenin çıkış sıcaklığı,doğru ve eksiksiz bilinmelidir.

19 Kapasiteye genel bakış
İşletmeler tarafından ihtiyaç tespiti kapasite hesabından bulunabilir. Q=m * c * ▲t Kapasite = Debi * Suyun Özısısı * Giren - Çıkan Su Sıcaklık Farkı Problem: Debisi 60m3/h olan 35 dereceyi 30 dereceye düşürmesi istenilen bir kulenin kapasitesi kaç kw dır. Çözüm: Q= 60*1*(35-30) = kcal/h Yada kcal/h / 0,859 = 349,2 kW bulunacaktır. Ancak bu değer tam olarak kapasiteyi belirtmez, NEDEN Mİ?

20 Yaş termometreye yaklaşımla ilgili birkaç örnek
Örneğin istanbul yaş termometresi 24 derecedir. 120 m3/h debide suyu 34 dereceden 25 dereceye düşürmek isteyelim delta t :34-25 : 9 derece olsun. Bu durumda 23 m2 oturma alanlı bigudi dolgulu ve standart yükseklikte bir kule işimizi görürken,Q= 120*1*9  Yine 120 m3/h debide ve delta t 9 derece olacak şekilde ancak 36 dereceden 27 dereceye düşürmeye çalışalım, Bu durumda 13 m2 oturma alanlı bigudi dolgulu ve standart yükseklikte bir kule yetecek, Q= 120*1*9  Yine 120 m3/h debide ve delta t 9 derece ancak 38 dereceden 29 dereceye düşürmeye çalışalım,Bu durumda 9 m2 oturma alanlı bigudi dolgulu ve standart yükseklikte bir kule işimizi görecektir. Q= 120*1*9 Görüldüğü gibi aynı kapasitede 3 kule, yaş termometreye yaklaşım değerine göre birbiri ile arasında neredeyse 3 katı büyüklük farkı oluşabilmektedir. Örnek daha da spesifikleştirilebilir. Bu örnek dizayn değerlerinin ne kadar önemli olduğunu anlatmak için sanırız yeterlidir.

21 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

22 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

23 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

24 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

25 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

26 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

27 CTP su soğutma kulelerİ KULE İMALATI VE MONTAJI

28 CTP su soğutma kulelerİ
NAKLİYE Kolay montajın ardından , kolay nakliye…

29 CTP su soğutma kulelerİ
Aksiyel Fan

30 CTP su soğutma kulelerİ
Radyal Fan

31 CTP su soğutma kulelerİ
Yerleşim Planı

32 CTP su soğutma kulelerİ

33 CTP su soğutma kulelerİ

34 CTP su soğutma kulelerİ

35 CTP su soğutma kulelerİ

36 CTP su soğutma kulelerİ

37 CTP su soğutma kulelerİ

38 CTP su soğutma kulelerİ
KULE VE POMPA KONUMU Kule pompa ile aynı seviyede ise, Kule pompadan düşük seviyede ise, Kule pompadan yüksek seviyede ise,

39 CTP su soğutma kulelerİ
EŞİT SEVİYEDE Verimli çalışır. Emme yüksekliği yüzeye yakın olmamalıdır. Yüzeye yakın olursa pompa kanatları deforme olacaktır.

40 CTP su soğutma kulelerİ
ÜST SEVİYEDE Olası istenmeyen durumlar oluşabilir. Böyle bir dizayn zorunluluğu var ise pompanın maksimum emiş yüksekliği hesapları yapılmalıdır.

41 CTP su soğutma kulelerİ
DÜŞÜK SEVİYEDE En kolay dizayndır. Emme havuzu ile pompa arasındaki yükseklik farkı emişe yardımcıdır.

42 CTP su soğutma kulelerİ
SU KAYBI Su soğutma kulelerinde en önemli kayıp transfer edilen sudur, Damla şeklinde fanlardan atılma ve devridaim sırasında kule dışına taşma gibi olağan dışı haller haricinde bu su miktarı ne kadar çok olursa kule o kadar verimli çalışıyor denilebilir, Çünkü bu tip kulelerde ısı transferinin %90 'a yakını bu tip buharlaşmadan kaynaklanan ısı transferinden gerçekleşmektedir.

43 CTP su soğutma kulelerİ
BUHARLAŞMA MİKTARI NASIL HESAPLANIR. Debi                       : 140 m3 /h , Giriş Suyu Sıcaklığı : 35 oC       , Çıkış Suyu Sıcaklığı : 26 oC       olsun; Buharlaşma miktarı (m3/h) = (sabit) * debi (m3/h) * sıcaklık farkı (oc) Buharlaşma Miktarı = *140*9 Buharlaşma Miktarı= m3/h OLARAK BULUNACAKTIR.

44 CTP su soğutma kulelerİ KULEDE KULLANILAN BAZI PARÇALAR
MOTOR ve REDÜKTÖR Bacaların 1500 mm den daha büyük çaplarda olduğu dizaynlarda redüktör kullanımı gerekmektedir. Redüktörlü motor sistemleri kayıp kaçaklara karşı periyodik olarak kontrol edilmelidir.

45 CTP su soğutma kulelerİ
AKSİYAL FAN Tipine, dönme hızına ve kanat açısına bağlı olarak iç basıncı ve kule içinden geçen hava debisini ayarlamaya yarar. Dış ortamdaki havayı panjurlardan emip, dolgulardan geçirip, kuleden uzaklaştırır . Genellikle kanatlar Cam elyaf takviyeli polipropilen, CTP, alüminyum çekme profil veya PP (polipropilen) malzemeden üretilmektedir. 

46 CTP su soğutma kulelerİ
TİTREŞİM ŞALTERİ Titreşim şalteri, vibrasyondan kaynaklı olumsuz durumları engellemek için motor grubunu devreden çıkaran güvenlik elemanıdır.

47 CTP su soğutma kulelerİ
DAMLA TUTUCU Zerreciklere ayrılan suyun emilen hava ile sürüklenip atmosfere atılmasını önler. Kule içerisine 3’lü veya 5’li kasetler halinde monte edilir. C145 Tip Damla Tutucu Bal Peteği Damla Tutucu C Destek

48 CTP su soğutma kulelerİ
DOLGU MADDESİ Grid dolgu PP Bigudi Dolgu PVC Film Dolgu Sistemden gelen sıcak suyun zerreciklere ayrıştırılmasını sağlar. Temas yüzeyi artırılarak soğutma verimi artırılır.

49 CTP su soğutma kulelerİ
SERPANTİN

50 CTP su soğutma kulelerİ
SERPANTİN Kapalı devre su soğutma kulelerinde kullanılır. Genellikle bakır, çelik yada paslanmaz malzemeden imal edilir. Serpantin imalinde kullanılan başlıca metallerin ısı iletim katsayıları şöyledir. Bakır k(W/mC) Demir k(W/mC) Paslanmaz k(W/mC) Piyasada bakır ve paslanmaz için herhangi bir kaplama yapılmamasına rağmen bu metallere göre oldukça korozif olan demir genelde sıcak daldırma galveniz yapılarak kullanım ömrü uzatılmaya çalışılmaktadır. Sıcak daldırma galveniz dahi yapılsa 2-3 senede korozyon başlayarak 5 sene civarında serpantin tamamen kullanılmaz hale gelebilmektedir. Kapalı tip kulelerde maliyetin 80% ‘ini serpantin oluşturur.

51 CTP su soğutma kulelerİ
SU DAĞITIM SİSTEMİ Kule içerisinde devridaim eden suyun homojen pulvarize edilmesini sağlar. Kullanılan su 55 ºC’den düşükse PVC, yüksek ise kopolimer katkılı polipropilen veya CTP kullanılır.

52 CTP su soğutma kulelerİ
TEŞEKKÜRLER


"SU SOĞUTMA KULESİ SUNAN :" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları