Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kablosuz Sensör Ağı Teknolojisi. Çalışmanın Önemi Algılama Mekanizması Uygun Sensör SENSÖR SİSTEMİ Ölçme ve Kontrol Sistemi Hangi Sensör Ağı İhtiyacımızı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kablosuz Sensör Ağı Teknolojisi. Çalışmanın Önemi Algılama Mekanizması Uygun Sensör SENSÖR SİSTEMİ Ölçme ve Kontrol Sistemi Hangi Sensör Ağı İhtiyacımızı."— Sunum transkripti:

1 Kablosuz Sensör Ağı Teknolojisi

2 Çalışmanın Önemi Algılama Mekanizması Uygun Sensör SENSÖR SİSTEMİ Ölçme ve Kontrol Sistemi Hangi Sensör Ağı İhtiyacımızı Karşılayacak ??? Sensör Sistemi, elde edilen verilerin uygun formda hedef noktaya ulaştırılmasını sağlayan haberleşme ortamıdır.

3 Çalışmanın Önemi Kablolu Sensör Ağı Avantajları Güvenli ve sağlam bir iletişim ortamı Yüksek veri iletim hızı Dezavantajları Kablolarda oluşabilecek kopukluklar Mobil haberleşme ve hareketli sistemlerden elde edilen verilerin uzak bilgisayarlara gönderilme isteği Kablosuz Sensör Ağı Avantajları Edinme maliyetindeki azalmalar Sensör boyutlarının giderek küçülmesi Radyo frekans teknolojisi ve dijital devrelerdeki başarılı gelişmeler Güç tüketimi, esneklik ve dağıtılabilirlik Dezavantajları Veri bitlerinde oluşabilen hatalar, düşük bant genişliği ve veri iletimindeki gecikmeler Kablosuz sensör ağları Kablosuz sensör ağları, maliyet, boyut, güç, esneklik ve dağıtılabilirlik gibi avantajları nedeniyle tercih edilmektedir

4 Çalışmanın Amacı Kaynak: OECD, based on Culler, D., D. Estrin and M. Srivastava (2004), “Overview of Sensor Networks”, Computer, August, IEEE Computer Society, Washington DC, pp. 40-49; Heppner, A. (2007), “Sensornetzwerke – Beispiele aus der Praxis”, in Sensornetzwerke. Konzepte, Technologien und Anwendungen, University of Oldenburg, Oldenburg; Verdone, R., D. Dardari, G. Mazzini and A. Conti (2008), Wireless Sensor and Actuator Networks, Academic Press/Elsevier, London. Kablosuz Sensör Ağı Uygulamaları Arazi ve Bina İzleme Hassas Tarım ve Hayvan İzleme Çevresel Gözlem Endüstriyel Uygulamalar Güvenlik ve Gözetim Eğlence Akıllı Şebekeler ve Enerji Kontrol Sistemleri Sağlık Akıllı Binalar Taşıma ve Lojistik

5 Kablosuz Sensör Ağı Örnekleri Endüstriyel otomasyonda kablosuz haberleşme, IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) 802.11 ve 802.15 kodlarıyla standardize edilerek WPAN (Kablosuz Kişisel Alan Ağı ), WLAN (Kablosuz Yerel Alan Ağı) ve WWAN (Kablosuz Geniş Alan Ağı) ağları ile yapılandırılmıştır. 802.11 (Wi-Fi) tabanlı standartlar, 802.15 tabanlı standartlara oranla yüksek veri iletim hızlarına imkan vermektedirler. Ancak, 802.11 teknolojisi, yüksek oranda güç tüketimi nedeniyle kablosuz haberleşmenin limitlerini sınırlandırmaktadır. Güç tüketiminin önemli olduğu kablosuz sensör ağlarında 802.15.1 (Bluetooth) ve 802.15.4 tabanlı teknolojiler kullanılmaktadır.

6 Kablosuz Sensör Ağı Örnekleri Kablosuz ağ sistemlerinin genel yapısı

7 Wireless Interface for Sensor and Actuators (WISA) WISA, 2003 yılında ABB firması tarafından, IEEE 802.15.1 standardı içerisinde Bluetooth olarak bilinen teknolojiyi kullanan bir kablosuz sensör ağıdır. 2,4 GHz çalışma frekansı 1 Mbps veri iletim hızı Maksimum 32 hücre ve her bir hücre içerisi maksimum 120 adet sensör ve hareketlendirici Pahalı ve zor bir sensör ağı.

8 Wireless Interface for Sensor and Actuators (WISA) 1. Kablosuz mesafe sensörü 2. Kablosuz sensör kutusu 3. Kablosuz I/O kutusu 4. Anten 5. Baz istasyonu 6. Kablosuz güç kaynağı 7. Güç kaynağı anteni

9 Wireless HART Wireless HART, 2007 yılında HART İletişim Vakfı tarafından proses ölçüm ve kontrol uygulamaları için tasarlanmış olan 802.15.4 tabanlı bir kablosuz sensör ağıdır. 2,4 GHz çalışma frekansı 250 Kbps veri iletim hızı 15 düğüm 50-100 cihaz Sadece HART protokolünü destekler.

10 Wireless HART Ana Uygulama Proses Otomasyon Kontrolcüsü Gateway Ağ Yönetim Güvenlik Yönetim Access Point Kablosuz El Terminali HART Özellikli Sensörler Sensörler HART Özellikli Sensörler Basınç Sıcaklık Akış Seviye Ayrıca 4..20mA çıkış verebilen tüm sensörler

11 Wireless HART Gateway WirelessHART Sensör Adaptörü WirelessHART Sıcaklık Çevirici

12 ISA100 ISA100, Uluslararası Otomasyon Derneği’nin (ISA) bir parçası olan ISA100 standartlar komitesi tarafından 2009 yılında endüstriyel otomasyon uygulamaları için geliştirdiği 802.15.4 tabanlı bir kablosuz sensör ağı teknolojisidir. 2,4 GHz çalışma frekansı 250 Kbps veri iletim hızı 15 düğüm 50-100 cihaz WirelessHART ile benzer Avantajı, otomasyon uygulamalarında kullanılan tüm protokolleri destekler.

13 ISA100 Otomasyon uygulamalarında kullanılan tüm protokolleri destekler Multi-Protocol Gateway

14 ZigBee ZigBee, 2007 yılında ZigBee Alliance tarafından geliştirilen endüstriyel otomasyon amaçlı, düşük maliyetli ve düşük güç tüketimine sahip 802.15.4 tabanlı bir kablosuz sensör ağı teknolojisidir. 2,4 GHz çalışma frekansı 250 Kbps veri iletim hızı Toplam 65536 ağ düğümünü adresleyebilir. Her ağ düğümü 240 sensör içerebilir.

15 ZigBee Yönetici (Coordinator), belirlenen frekansta ve uygun kanalda iletişimi başlatan ve ağı yöneten cihaz olarak tanımlanır ve ZigBee ağından gelen verileri başka platformlara aktarmak için kullanılır. Yönlendirici (Router), belirlenen frekansta ve uygun kanalda yayın yapan yönetici cihazlara doğrudan bağlanmaktadır. Ağ üzerindeki cihazlardan gelen veya kendi oluşturdukları veri paketlerini otomatik olarak hedefe iletmekle görevlidirler. Uç cihazlar (End Device) ise, sensör cihazları veya ihtiyaca bağlı ayarlanmış özel donanımlardır.

16 ZigBee Sistem star topolojiye göre tasarlanırsa Router kullanmaya gerek yoktur. ZigBee Koordinatör ZigBee Sensör Modülü En önemli avantajı, ucuz ve geliştirilebilir olması.


"Kablosuz Sensör Ağı Teknolojisi. Çalışmanın Önemi Algılama Mekanizması Uygun Sensör SENSÖR SİSTEMİ Ölçme ve Kontrol Sistemi Hangi Sensör Ağı İhtiyacımızı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları