Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FÜMİGANTLARIN MUHAFAZASI VE KORUNMA TEDBİRLERİ. Fümigantlar, zehirli maddeler oldukları için, uygulama sırasında olduğu gibi muhafazaları sırasında da.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FÜMİGANTLARIN MUHAFAZASI VE KORUNMA TEDBİRLERİ. Fümigantlar, zehirli maddeler oldukları için, uygulama sırasında olduğu gibi muhafazaları sırasında da."— Sunum transkripti:

1 FÜMİGANTLARIN MUHAFAZASI VE KORUNMA TEDBİRLERİ

2 Fümigantlar, zehirli maddeler oldukları için, uygulama sırasında olduğu gibi muhafazaları sırasında da bazı önlemler alınmalıdır. FÜMİGANTLARIN KİMYASAL FÜMİGANTLARIN KİMYASAL VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ BİLİNMELİDİR Kİ BU ÖNLEMLER ALINSIN Kİ BU ÖNLEMLER ALINSIN Bu özellikler çerçevesinde ; Bu özellikler çerçevesinde ; 1 – Isı attıkça buharlaşma artacağından, serin, iyi havalanabilen, güneş görmeyen ve nem olmayan yerlerde ağızları gayet sıkı kapalı olarak depolanır. Teneke kutular içindeki M.bromid nemli yerlerde muhafaza edilirse üst ve alt kapak boyunca çepeçevre çürüyebilmektedir. Bunun sonucunda çürüyüp delinen yerlerden sızıntı olmaktadır. Bu tür çürüyen kutular uygulama esnasında da delindiğinden fümigant, kullananın üstüne sıçramaktadır.

3 2 – Çok sıcak yerlerde, fümigant silindirlerini serinletmek amacıyla içinde su bulunan kaplara daldırılmalı veya suni şekilde serinletilen depolarda muhafaza edilmelidir.

4 3 – Silindir veya teneke kutular ters ve yan konmamalıdır. 4 – Gaz kaçakları olabileceği düşünülerek depoda hava akımı olmalı veya sağlanmalıdır.

5 5 – Bazı fümigantlar kokusuz olduğundan depoda kaçak sonucunda havada gaz olup, olmadığı anlaşılamaz. Bu bakımdan diğer ilaçlardan ayrı bir yerde kilit altında saklanmalıdır.

6 5 – Fümigantlar gaz haline geçtiklerinde hava ile belirli bir karışım oluşturabildiklerinden patlayıcı olabilmektedirler. karışım oluşturabildiklerinden patlayıcı olabilmektedirler. Bu sebepten fümigant depolarında ateş yakılmamalı Bu sebepten fümigant depolarında ateş yakılmamalı Sigara içilmemeli kibrit, çakmak çakılmamalıdır. Sigara içilmemeli kibrit, çakmak çakılmamalıdır. Depoya girildiğinde öncelikle kapı ve pencereler açılarak hava sirkülasyonu sağlanmalı veya tavana yada uygun yerlere tesis edilen aspiratör yada vantilatörler çalıştırılmalıdır. 6 – Fümigant ambalajları, tahta ızgaralar üzerine yerleştirilmelidir.

7 7 – Depoda sadece M.Bromid muhafaza ediliyorsa gerektiğinde dedektörle sızıntı kontrolü yapılmalıdır.

8 8 – Fümigant ambalajları çok değişiktir. Fümigantların özellikleri bilinmeden büyük ambalajdan küçük ambalaja aktarılması doğru değildir. Örneğin : M.Bromid +4 derecede gaz haline geldiği halde, Chlorosol + 25 dereceden sonra gaz haline geçer.

9 9 – Boşalan ambaljlar hiçbir amaçla kullanılmamalıdır. Bunlar imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmeli yada özel muhafaza kaplarında saklanmalıdır. Boş çelik tüpler veya tıkanıklık yapmış olanlar, bekletilmeden firmasına iade edilmelidir. Boş çelik tüpler veya tıkanıklık yapmış olanlar, bekletilmeden firmasına iade edilmelidir.

10 10 – Ambalajlar taşınırken bir yere çarpılmamalı, düşürülmemelidir. 11 – Ambalajlar uygulamalar esnasında serin ve gölge yerlerde tutulmalıdır. Operatörden olmadan hiç kimse kullanmamalıdır.

11 12 – Uygulamanın bitiminden itibaren kullanılmayan ambalajlar derhal kilit altına alınmalıdır. 13 – Fümigantın depodan alınışı ve uygulama sonrası tekrar depoya konması sorumlu bir teknik elemanın gözetiminde olmalıdır. Fümigantların durumları sık sık gözden geçirilerek gaz kaçırıp kaçırmadıkları incelenmelidir. Fümigantların durumları sık sık gözden geçirilerek gaz kaçırıp kaçırmadıkları incelenmelidir. Tüplü ambalajlar üzerine bir etiket takılarak içindeki miktar yazılmalıdır. Tüplü ambalajlar üzerine bir etiket takılarak içindeki miktar yazılmalıdır.


"FÜMİGANTLARIN MUHAFAZASI VE KORUNMA TEDBİRLERİ. Fümigantlar, zehirli maddeler oldukları için, uygulama sırasında olduğu gibi muhafazaları sırasında da." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları