Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR HAKKINDA NELER BİLİYORUM Kazanım: Çalışan ve işverenlerin temel hak ve sorumlulukları hakkında bilgi edinir. 12. Sınıf 109 nolu kazanım.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR HAKKINDA NELER BİLİYORUM Kazanım: Çalışan ve işverenlerin temel hak ve sorumlulukları hakkında bilgi edinir. 12. Sınıf 109 nolu kazanım."— Sunum transkripti:

1 İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR HAKKINDA NELER BİLİYORUM Kazanım: Çalışan ve işverenlerin temel hak ve sorumlulukları hakkında bilgi edinir. 12. Sınıf 109 nolu kazanım etkinliği

2 Çalışma hayatı… Aşağıdaki soruları tartışalım…  Çalışan nedir ya da kimdir?  Çalışanın temel hak ve sorumlulukları nelerdir?  İşveren nedir ya da kimdir?  İşverenin temel hak ve sorumlulukları nelerdir?

3 İşveren ve Çalışan…  İşveren: “Gerçek ve tüzel kişiler” dışında iş sözleşmesine göre işçi istihdam eden ve tüzel kişiliği bulunmayan kurum ve kuruluşlar da (örneğin, adi ortaklıklar) işveren sayılmaktadır.  Çalışan: İş sözleşmesine dayanarak çalışan kişi olarak tanımlanmaktadır.

4 İşverenin sorumlulukları:   Çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak için mesleki riskleri önleme,   Sağlık ve güvenlik önlemlerinin alınması,   Sağlık ve güvenlik ile ilgili ve işyeri ile ilgili gerekli eğitimi verme,   İş kazalarının ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi,   Çalışanların sigortalanması,   İş yerine ve işe ilişkin vergilerin ödenmesi,   İşçilere eşit davranma. İşverenin hakları:   İşverenin yönetim hakkı (İşçinin işini ve yerini belirleme ve dağıtma hakları),   İşveren sendikalarına üyelik hakları

5 İşçinin (çalışanın) hakları:   Yapılan iş sözleşmesine ya da toplu iş sözleşmesine göre maaş alma,   Yasaların ve sözleşmelerin kendisine sağladığı koruma,   Örgütlenme,   Sağlıklı ve güvenceli bir iş ortamı İşçinin sorumlulukları:   İşini özenle yapmakla,   İş yönetiminin vereceği talimata uymakla,   İşverenle yarışmaya yönelik herhangi bir işi reddetmekle,   İşyeri ve meslek sırrını saklamakla,   İşverenin çıkarlarını göz önünde bulundurmakla sorumludur.

6 İşçi ve işverenlerin hak ve sorumlulukları ile ilgili kanun, tasarı ve yönetmeliklerde zaman zaman yeni düzenlemeler yapılabilir. Bu nedenle çalışan ve işverenlerin bu konulardaki bilgilerini sürekli güncellemeleri çok önemlidir.

7 Çalışma hayatı ile ilgili tüm bilgilere http://www.csgb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz… http://www.csgb.gov.tr


"İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR HAKKINDA NELER BİLİYORUM Kazanım: Çalışan ve işverenlerin temel hak ve sorumlulukları hakkında bilgi edinir. 12. Sınıf 109 nolu kazanım." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları