Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SULTANBEYLİ MÜFTÜLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SULTANBEYLİ MÜFTÜLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 SULTANBEYLİ MÜFTÜLÜĞÜ
BRİFİNG ARALIK 2014

2 A – DAİRE PERSONELİ MEVCUT DURUM
MÜFTÜ VAİZ MURAKIP ŞUBE MÜDÜRÜ ŞEF V.H.K.İ MEMUR ŞOFÖR HİZMETLİ

3 C - Kur'an Kursu ve Öğretici Sayısı Toplam Öğrenci Sayısı :
B – Cami Personeli Cami Sayısı = 111 İmam-Hatip Sayısı = 111 Müezzin-Kayyım Sayısı = 20 M-Kayyım Kadrosu Olmayan C grubu C. Sayısı = 13 M-Kayyım Kadrosu Olmayan D grubu C. Sayısı = 78 C - Kur'an Kursu ve Öğretici Sayısı Kadrolu K. Kursu Öğretici Sayısı = 72 Fahri K. Kursu Öğretici Sayısı = 48 Toplam Öğrenci Sayısı : Yatılı = Gündüzlü = 2471

4 a -Yatılı Kur’an Kurslarımız
Merkez Erkek Kur’an Kursu (150 Öğrenci) Soğuksu Erkek Kur’an Kursu (150 Öğrenci) Akşemsettin Erkek K. Kursu (20 Öğrenci) (Hizmet grupları ile açılanlar) Ahmet İskender E. K. K (70 Öğrenci) Hacı Şükrü E.K. Kursu (45 Öğrenci) Özbilen K. K. Kursu (170 Öğrenci) Altıntepe K. K.Kursu (60 Öğrenci) Adil Mah. K. Kur’an Kursu (90 Öğrenci) Merkez Kız Kur’an Kursu (150 Öğrenci) b - Gündüzlü Kur'an Kursları Cami Müştemilatlarında 32 adet Kur'an Kursu bulunmaktadır.

5 İHTİYAÇLAR 1 - MÜFTÜLÜK HİZMET BİNASI : Diyanet İşleri Başkanlığı bir kamu kurumu olması yanında millete ve milletin özüne ait bir kurumdur. Müftülükler, vatandaşın her türlü derdini anlattığı ve derdine çare aradığı şefkat yuvası, merhamet ocağı konumundadır. Bu nedenle müştemilatında tüm birimlerin bulunduğu bir "Hizmet Binası" yapılmalıdır. (Belediye ile çalışmalar devam etmektedir.) 2 - T.D.V. ŞUBE BÜROSU : Diyanet İşleri Başkanlığının dini hizmetlerini, T.D.V'nin hayrî hizmetlerini, halkımız daha güvenilir ve tarafsız bulmaktadır. Hizmetlerin tanıtımı ve bu hizmetlere katılımın sağlanması için merkezî bir yerde T.D.V. Sultanbeyli Şube bürosu açılmalıdır. (İnşaatı devam eden merkez cami bünyesinde yer tahsisi için Belediye ile görüşmeler devam etmektedir.)

6 3 - AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU :
Dini hassasiyetin azalması, dünyevileşmenin artması nedeniyle ailevi problemlerin arttığı, gençleri etkileyen tehlikelerin çoğaldığı günümüzde, sorunların azalmasına ve çözümüne katkı sağlayacak Aile ve Dini Rehberlik Bürosu açılmalıdır. (İnşaatı devam eden merkez cami bünyesinde yer tahsisi için Belediye ile görüşmeler devam etmektedir.) 4 – DİYANET YAYINLARI TANITIM VE ŞATIŞ YERİ : Bilgi kirliliğinin çoğaldığı ve yanlış bilgilerin yayıldığı günümüzde, halkımızın doğru bilgileri güvenilir kaynaktan temin etmeleri için merkezi bir yerde Diyanet yayınları tanıtım ve satış yeri açılmalıdır. (Abdurrahmangazi cami civarında yer tahsis için Belediye ile görüşmeler devam etmektedir.) 5 - MÜEZZİN-KAYYIM : Cami odaklı din hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülebilmesi hedeflenmektedir. Fakat, ilçemizde müezzin kayyımı olmayan 91 cami bulunmaktadır. Bunlardan C grubu cami olup müezzin-kayyım kadrosu bekleyen 13 cami ile D grubundan C grubuna çevrilmesi teklif edilen 35 cami olmak üzere toplam 48 camiye müezzin-kayyım kadro tahsisi ve ataması yapılmalıdır 6 - MEMUR : Müftülük Hizmetlerinin planlanması, uygulanması, takip edilmesi, değerlendirilebilmesi, bilgi akışının ve tecrübe paylaşımının sağlanabilmesi için 1 adet daha “Memur” kadrosu verilmelidir.

7 Proje Sorumlusu = Recep YAYLACI (Vaiz)
HİZMETLERİMİZ Sultanbeyli ölçeğinde hedef kitlenin dini ve manevi hayatı, sosyal, kültürel ve etnik yapısı göz önünde bulundurularak, aşağıda özet bilgileri verilen hizmetler planlanıp uygulamaya konulmuştur. Hizmetler bir yıllık olarak planlanmıştır. . 1 - "CAMİ VE GENÇLİK" Bu projeyle gençleri camilerin manevi iklimiyle buluşturma, arşın gölgesinde gölgelenecek bir gençlik yetiştirme, gençleri bekleyen tehlikelerden onları koruma hedeflenmektedir. Proje dahilinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak gruplar halinde öğrencilerle cami ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Bu proje ile 1000 öğrenciyi camiyle buluşturmak ve onlara kitap hediye etmek hedefleniyor. Projenin sürekliliği için, Hacı Osman, Fettahoğlu ve Abdulkadir Geylani camilerinde Gençlik Kolları oluşturuluyor. Proje Sorumlusu = Recep YAYLACI (Vaiz)

8 Proje Sorumlusu = Recep YAYLACI Vaiz
2 - "CAMİLER OKULLAŞIYOR" Öğrencileri derslerine ve sınavlarına hazırlama, onlara Kur'an ve dini bilgiler öğretme gayesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile camilerde Etüt Eğitim Merkezleri oluşturuluyor. Çuvalcıoğlu Camiinde başlayan bu faaliyet, Mescid-i Aksa ve Ebubekir Sıddık Camilerinde de uygulamaya konulacaktır. Proje Sorumlusu = Recep YAYLACI Vaiz 3 - “ GENÇLERLE BULUŞMA ” İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, ilkokul, ortaokul ve liselerde müftü, vaiz ve vaizeler tarafından öğrencilere seri konferanslar veriliyor. Program sonrası Diyanet yayınları hediye ediliyor. İlk konferans cuma günü Orhangazi Anadolu İmam-Hatip Lisesinde verilmiş ve kitap dağıtılmıştır. Proje Sorumlusu = Adem GENÇ (Vaiz)

9 4 - "YETİM KARDEŞ" Bu proje dahilinde, toplumun merhametine emanet edilen yetimlere sahip çıkma için ilk , orta ve liseye devam eden yetim öğrenciler tespit edilerek, anne ve babası olmayan 7 tanesi Suriyeli 16 öğrenciye Aralık 2014'ten itibaren eğitim yılı boyunca aylık 150 TL burs veriliyor. Annesi veya babası olmayan 713 öğrenciye de Kutlu Doğum Haftasında bir defaya mahsus eğitim desteği temin etme çalışması başlatılmıştır. Proje ile öğrencilere TL eğitim desteği temini hedeflenmektedir.

10 Sorumlu = Ayten GENÇ (Vaiz)
5 - "HER ÖĞRENCİ BİR ELÇİ" Afrika, Asya ve Balkanlardan, ülkemizde okuyan öğrenciler, memleketlerine dönünce ülkemizi anlatan birer gönül elçisi olacaklardır. İlim için vatanımıza hicret eden bu gençlere, ensar olma sorumluluğumuz var. Bu bağlamda ağırlıklı olarak Afrikalı olmak üzere Asya, Balkanlar ve ülkemizden 49 öğrenciye TL eğitim desteği sağlanmıştır. Bu destekler devam edecektir. 6- “EVDE DİN HİZMETİ” Sultanbeyli genelinde dini ve sosyal harita çalışmasıyla ulaşılan engellilere, engellilik derecelerine göre sınıflandırılmasıyla, kurslarımıza gelemeyen engelli vatandaşlarımıza evlerinde din hizmeti sunulması planlanıyor. (Dini bilgiler ve Kur'an-ı Kerim dersleri) . Sorumlu = Ayten GENÇ (Vaiz)

11 Proje Sorumlusu = Ayten GENÇ (Vaize)
7 - "KUR’AN VE DUA SAATİ" Toplumumuzun her kesimine din hizmetini götürme, dini bilinç ve dini şuurun artırılması gayesi ile kurs öğreticileri haftada bir gün Kur'an kursunda, haftada bir gün ise ikamet ettikleri mahallede Kur’an, sohbet ve dua içerikli programlar yapıyorlar. Ayrıca vaizeler her hafta salı günü Abdurrahman Gazi camii yanındaki Aile ve Dini Rehberlik bürosunda genç bayanlara dini bilgiler ve sohbetler yapıyorlar. Bu projemiz 15 Aralık taihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Proje Sorumlusu = Ayten GENÇ (Vaize)

12 HİZMETLERİMİZ 1 – “KUR’AN OKUMAYAN KALMASIN”
(PROJESİZ) 1 – “KUR’AN OKUMAYAN KALMASIN” Kur’an Kursu hizmetlerinin her yerde yaygınlaştırılması, Kur’an okuyan, anlayan ve pratik hayata tatbik eden bireylerin çoğalması gayesiyle, Kur’an kursu olmayan 79 caminin tamamında Kur’an dersleri verilmesi için kurslar açılacaktır. eğitim-öğretim yılında 20 Kur'an kursu açılması hedeflenmiştir. 2 - "4-6 YAŞ OKUL ÖNCESİ KURSLAR" Eğitim ve öğretimde özellikle ilk 6 yaşın önemli olduğu eğitimciler tarafından önemle vurgulanmaktadır. Bu güne kadar Müftülükçe hiç açılamayan 4-6 yaş grubu okul öncesi eğitim kursları açma çalışmaları başlatılmıştır. öğretim yılında 5 tane kurs açılması hedeflenmiştir Proje sorumlusu =Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü)

13 Proje sorumlusu = Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü)
3 – "HER AY BİR KONU, BİR MİSAFİR " Aylık personel toplantılarını talimatların okunduğu sıradanlıktan ve sıkıcılıktan kurtarıp, bilgilendirici, teşvik edici ve katılımcı hale getirme gayesi ile toplantılara misafir konuşmacı davet ediliyor. Ekim ayında ‘GENÇLERLE İLETİŞİM’ konulu sunumu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Doç. Dr. Sevde DÜZGÜNER yapmıştır. Aralık ayı mutat toplantısına Bilgi Yönetimi ve İletişim Daire Bşk. Dr. Ömer MENEKŞE katılarak, din görevlilerinin sorumlulukları ve merkez taşra ilişkileri konusunda bir sunum yaparak, görevlilerden gelen soruları cevaplamıştır. Proje sorumlusu = Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü)

14 Sorumlusu = Fahrettin İLKE T.D.V. Şube Üyesi
4 - "ZAMAN ENSAR OLMA ZAMANI " Sosyal sorumluluk projesi bağlamında, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkemize sığınmış Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için Müftülükçe Suriyelilerin ülkemizde misafir olduklarını, onlara yardımcı olmamız gerektiğini her ortamda dile getirmekle birlikte, Sultanbeyli belediyesi ile koordineli başlatılan kampanya ile TL’ lik soba yardımı ile TL tutarında 200 battaniye yardımı yapılmıştır. Ayrıca Suriyeli okula giden çocukların okul ihtiyaçlarını karşılamada ve kültürel faaliyetler organizesinde destek olunacaktır. Sorumlusu = Fahrettin İLKE T.D.V. Şube Üyesi

15 5- "GENÇLER SABAH NAMAZINDA"
İlk ve orta öğretimlerde okuyan ve cami derslerine devam eden gençlerle sabah namazında buluşma programları yapılıyor. Gençlerle birlikte namaz kılındıktan sonra sohbet edilirken, ikramlar ve Diyanet yayınlarından çeşitli kitaplar hediye ediliyor. Verilen kitapları okuyup özetleyen gençlere değerlendirme sonrasında, sıralamaya giren ilk üç gence bir sonraki buluşmada hediyeler veriliyor. Hacı Osman, Çuvalcıoğlu, Abdulkadir Geylani, Turgut Reis ve Ebuzer Gıfari camilerinde gençlerle 5. sabah namazı buluşması gerçekleştirilmiştir

16 6 – “İMAM HATİPLİLERLE SABAH NAMAZI BULUŞMASI”
Sultanbeyli'de İmam hatip lisesi ve orta okullarında 7200 öğrenci eğitim ve öğretime devam ediyor. Gelecekte gönül mimarları olacak bu öğrenciler, 50 şerli guruplar halinde meslek dersleri öğretmenleriyle beraber sabah namazı buluşmalarına katılmaları ve İmam hatip lisesine devam eden 1350 öğrencinin tamamının sabah namazı buluşmalarına katılmaları hedefleniyor. 9 aralık 2014 Salı sabahı Abdurrahman Gazi camii, 23 Aralık 2014 Salı sabahı Çıkrıkçıoğlu camii'nde 50 şerli guruplar halinde bu buluşmalar yapılmıştır. Cami denekleri ve cami cemaatleri tarafından olumlu tepki alan bu faaliyet diğer camilerde de devam edecektir.

17 Sorumlusu = Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü)
7 – "PERSONEL EĞİTİMİ" Personelin mesleki yönden yetişmesi, kişisel becelerini geliştirmeleri için Halk Eğitim Müdürlüğü ve İSMEK işbirliği ile 2015 yılı içinde imam-hatipler ile müezzin-kayyımların diksiyon kursu verilmesi, Kur'an kursu öğreticilerin ise 0-6 yaş çocuk eğitimi kursu verilmesi planlanmıştır. Sorumlusu = Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü) 8 - "KURUMLAR, S.T.K. VE ESNAFLARLA İLETİŞİM" Müftüler şehrin dini ve manevi hayatıyla ilgilenen, çocuklarla, gençlerle, yaşlılarla, ailelerle, esnaflarla ve S.T.Kuruluşlarıyla iletişim kurarak onların her türlü sorunlarıyla da ilgilenen insandır. Başkanlığın son dönemlerde görev tanımlarını değiştirerek, din hizmetinin sadece ibadet kavramı ile tanımlanmaması gerektiğini vurgulaması, Müftülerin ve müftülüklerin halk ve halkın oluşturduğu kuruluşlarla sağlıklı iletişim kurmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu sorumluluk bilinci ile Sultanbeyli'deki Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla sağlıklı iletişim kurulmaya çalışılıyor

18 Sorumlu : Recep YAYLACI (Vaiz) Sorumlu = Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü)
9- DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİYLE İLETİŞİM" Sultanbeyli'de İlk okul, orta okul ve liselerde 138 Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni görev yapıyor. Sultanbeyli Belediyesinin ev sahipliğinde Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile yemekli bir toplantı yapıldı. Sultanbeyli ölçeğinde cami içi ve cami dışı din hizmetlerindeki çeşitliliği artırma ve gençlere yönelik faaliyetlerde işbirliği yolları hakkında istişare edildi. Sorumlu : Recep YAYLACI (Vaiz) 10 - "EMEKLİ OLAN PERSONELLERLE İLETİŞİM" Sultanbeyli Müftülüğünde Müftü, vaiz, imam-hatip ve Kur'an kursu öğreticisi olarak görev yapmış ve emekli olmuş personellerle, Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde tanışma ve istişare toplantısı düzenlenerek, hizmetlerin planlanmasında ve uygulanmasında tecrübe paylaşımı yapılmıştır. Emekli olan personellerimizin yapılan bu organizasyondan ne kadar memnun olduklarını belirterek, müftülük hizmetlerine her bakımdan destek olacaklarını dile getirmişlerdir. Sorumlu = Abdullah BARUĞ (Şube Müdürü)

19 Sorumlu = Murat ÇETİN Murakıp Sorumlu = Din Görevlileri
11 - "MAHALLE TOPLANTILARI" Sultanbeyli ilçesinde 15 mahalle bulunmaktadır. Sultanbeyli ölçeğinde sunulacak din hizmetlerinin, sosyal ve kültürel faaliyetlerin planlanmasında ve uygulanmasında daha etkin olmak, din hizmetlerini mahallelere orantılı olarak ulaştırabilmek, müftülük hizmetleri ile ilgili sorunları tespit etme ve sağlıklı çözümler üretebilmek için her mahallede muhtar, cami dernek başkanı ve din görevliler ile istişare toplantıları planlanmaktadır. Şubat 2015'ten itibaren iştişare toplantıları periyodik olarak yapılacaktır. Sorumlu = Murat ÇETİN Murakıp 12 - " DİNİ VE SOSYAL HAYAT HARİTASI" İmam sadece namaz kıldırma memuru olmamalıdır. Toplumun dertlerine duyarlı olan, yetimlerle, ihtiyaç sahipleriyle, aile bağları kopma noktasına gelmiş çocuklarla, engellilerle ilgilenen ve onlarla dost olan adanmış din gönüllüsüdür. Görev bölgesini tanıyan, kendisine her konuda ulaşılan kimsedir. Müftülüğün sosyal sorumluluk projesi bağlamında sunacağı hizmetleri planlamada veri tabanı oluşturması amacıyla her mahalle görevlileri ortaklaşa bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışma ile tespit edilen dini ve sosyal hayatla ilgili veriler, Müftülük hizmetlerinin planlanmasında değerlendirilecektir Sorumlu = Din Görevlileri

20 Sorumlu = Yasin NUR (Memur)
13 - "BELEDİYE GENÇLİK MERKEZLERİNDE KUR'AN HİZMETİ" Sultanbeyli Belediye Başkanlığı tarafından yapılan gençlik merkezlerine devam eden gençlere Belediyece verilen kültürel ve sportif faaliyetlerle birlikte, Din görevlilerimiz ve Kur'an kursu öğreticilerimiz tarafından gençlere yönelik D gurubu Kur'an kursu açılarak din hizmetleri verilmesi planlanıyor. 14- "ÖĞRENCİ KONUK EVLERİ" Türkiye Diyanet Vakfı Sultanbeyli şubesiyle ortak çalışma yapılarak, üniversite öğrencilerine hizmet vermek amacıyla, öğrenci konuk evleri açılması planlanmaktadır. Sorumlu = Yasin NUR (Memur)

21 HİZMETLERİMİZE DESTEK VEREN KAYMAKAMLIĞIMIZA BELEDİYE BAŞKANLIĞIMIZA
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZE DİN GÖREVLİLERİMİZE VE KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ. Sultanbeyli Müftülüğü


"SULTANBEYLİ MÜFTÜLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları