Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Makina Tanıtımı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Makina Tanıtımı."— Sunum transkripti:

1 Makina Tanıtımı

2 CİLA MAKİNASI KULLANMA TALİMATI: Makinanın Çalışmaya Hazırlanması
Temizlik solüsyonu hazırlanır, gerektiği ya da kir düzeyinin belirttiği ölçüde katkı maddesi kullanılmalıdır, Bir kerede 8-10 litreden daha fazla sıvı karıştırılmamalıdır. Roto tankını doldurmak için, kol dik duruma getirilip kilitlenir. Roto tankının altında bulunan kapatma musluğunun kapalı olduğu kontrol edilir ve Roto tankına kimyasal solüsyon dikkatlice dökülür. (Bu işlem yapılırken Tankın taşmamasına ve motorun üzerine sıvı akmamasına dikkat edilir) Ekipmanlar iş alanına taşınır. Islak zemin işaretleri gerektiği gibi yerleştirilir. Rotoya ped veya fırça takılır. Roto kablosu devamlı arkamızda kalacak şekilde zemine yayılır. Roto tankının kapatma musluğu zeminin kir durumuna göre açılır. Roto kolu, rahatça kullanılabilir bir pozisyona getirilir ve seçilen yükseklikte kilitlenir.

3 CİLA MAKİNASI Uygulamaya Başlama
Roto kolunda bulunan emniyet kilidini ileriye doğru itilir ve rotoyu çalıştırmak için ya sağdaki ya da soldaki manivela yukarı doğru kaldırılır. Serbest manivela ise solüsyonu zemine boşaltmak için kullanılır. 2,5 metrelik yarım daireler çizerek, rotoyu ileri iterken sağdan sola doğru hareket ettirilir. Rotunun üzerindeki serbest manivelayı çekerek, her yarım dairenin sonunda, pede solüsyon aktarılır. Uygulamalarda bir önceki temizlenen alanın 5-10 cm’i kadar tekrar üstünden geçilir.

4 CİLA MAKİNASI Roto kolu dik duruma getirilir ve kilitlenir. Roto, koluna doğru geri itilir ped/ fırça ve disk takımını çıkarılır, Takım soldan sağa çevrilerek çıkarılabilir. Su tankı içinde bulunan solüsyon boşaltılır ve en az iki kere ventil koluna (su verme kolu) basılarak yere su vermesi sağlanır. Rotonun tekerlekleri her işlemden sonra aralarına sıkışmış saç, iplik vs. gibi maddelerden temizlenir. Roto kablosu sabunlu bir bez ile silinerek temizlenir, bununla beraber kablo kontrol edilerek 8 şeklinde sarılır. Motor ve motor alt disk tutucu kısımları nemli bir bezle silinir. Ped ve ped tutucu yıkanarak temizliği yapılır.

5 SIRTTA TAŞINIR ŞARJLI SÜPÜRGE
KULLANMA TALİMATI: Tavandaki havalandırmaları,yüksek yerde süpürülmesi gereken yerleri ve kullanım alanlarının çok dar olduğu ve diğer elektrikli süpürgenin girmediği alanlarda sırtta taşınır elektrik süpürgesi kullanılır. Süpürme işlemi bittikten sonra makinanın toz torbası boşaltılır, dış cephesinin silme işlemi yapılıp kaldırılır.

6 ÇİFT KOVALI PRES KULLANMA TALİMATI:
Temiz su için mavi kova, kirli su için kırmızı kova kullanılmalıdır. Kırmızı kovaya dezenfektan veya deterjan 10-30gr/litre, mavi kovaya aynı ölçüde deterjan veya dezenfektan konulmalı. Paspas önce kırmızı kovada kirinden arındırılmalı, sonra mavi kovada yıkanmalı, sıkma presi kırmızı kova üzerine çevrilerek sıkma işlemi yapılmalıdır.

7 ZEMİN YIKAMA MAKİNASI Makina şarjının kontrol edilmesi.
Akümülatör üzerinde bulunan uyarı ikaz lambaları dikkate alınarak şarjın dolu olup/olmadığı kontrol edilir. Akü şarjı tamamlamış ise Akümülatör kapatılarak makineye bağlantı jakları sökülür ve makine üzerinde bulunan Swich’lere takılır. Makinanın çalıştırılarak kontrolü. Makina açma/kapama anahtarı açma konumuna getirilerek yeşil ışığın yandığı görülecek. Emme nozulu aşağı/yukarı hareket ettiren kolu kullanarak, çalışması ve vakum motoru emişi kontrol edilir. Fırça indirme/kaldırma kolu kullanılarak fırça zemine indirilir, Su besleme düğmesi açılarak Hız ayar kolu ileri itilir, bu işlemde yüzeye su vermesi ve pedin hareketi kontrol edilir. Kirli ve Temiz su tanklarının kontrolü.

8 ZEMİN YIKAMA MAKİNASI Makinanın Çalışmaya Hazırlanması
Temiz su tankında uygun olan solüsyon hazırlanır. Uygulama yapılacak yüzeye göre kullanılacak aksesuarlar (Fırça veya Ped tutucu, ped ve Emme nozulu aparatı) takılır. Zeminin yapısına göre su ayarı yapılır. Makinanın şarjı göstergesi yandığında redresöre bağlanmalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda mutlaka kontak kapatılmalı ve anahtar üzerinden alınmalıdır.

9 ZEMİN YIKAMA MAKİNASI Çalışma Sonrası Yapılması Gerekenler
Fırçaları ve Emme nozulunu yukarı aldıktan sonra makine servis yapılacak bölüme götürülür. Kirli ve Temiz su tankları boşaltılır, uygulamada temiz su tankı içine bir miktar su koyulur ve besleme düğmesi açılarak su vermesi sağlanır, bu şekilde boşaltma filtrenin temizlenmesini sağlayacaktır . Makina açma/kapama anahtarı KAPALI konuma getirilir ve anahtar çıkarılır.

10 ZEMİN YIKAMA MAKİNASI Çalışma Sonrası Yapılması Gerekenler
Kirli ve Temiz su tankları tazyikli su ile temizlenir, kirli su tankında bulunan vakum ağzı ve filtreye dikkat edilir. Fırça veya ped tutucu ve emme nozulu çıkartılır ve ılık su ile yıkanarak kuruması için asılır. Makinanın dış kasa temizliği yapılır. (DİKKAT! Makina üzerine kesinlikle su vurulmamalı temizliği nemli bir bez ile yapılmalıdır) Şarja bağlamadan önce akü kapakları sökülerek su seviyesi kontrol edilir, eğer su eksik ise tamamlanmalıdır.

11 ISLAK-KURU VAKUM Kullanma Talimatı:
Islak zeminlerde suyun emilmesi için kullanılır.

12 Makina içindeki toz torbasının dolu olup/ olmadığını kontrol edilecek
ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE Kullanma Talimatı: Makina içindeki toz torbasının dolu olup/ olmadığını kontrol edilecek Kablonun kontrolü yapılacak Hortum ve aparatların sağlamlığı kontrol edilecek. Önce hortum makineye takılacak, sonra fişi prize takılacak. Makinanın çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek.

13 ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE Aç düğmesine basılarak (On) makina çalıştırılır
Uygulamaya Başlama Aç düğmesine basılarak (On) makina çalıştırılır Hafif ve eşit dağılımda baskı uygulayarak, alanı parçalara ayırarak, atlamadan, bir taraftan diğerine geçirerek vakum yapılır. Çok kirli bir halıyı vakumlarken bölgeyi iki kere vakumlamak veya temizlik hızını azaltmak gerekebilir Süpürme işlemi gerçekleştirilirken vakum tankı her zaman arkanda olmalıdır Elektrik fişinin uzandığı yere kadar vakumlama yapınız. Fişi çekmeden önce, vakumu kapatıp fiş prizden çekildikten sonra bir başka prize takılır. Fişi prizden çıkarırken bir el ile prizi tutulur.

14 Uygulama Sonrası İşlemler
ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE Uygulama Sonrası İşlemler Vakum torbası kontrol edilmeli, torba dolu ise boşaltılmalıdır Fiş prizden çekilmeli, kablo kontrol edilmeli, silinerek sarılmalıdır Kullanılan tüm aparatların temizliği yapılarak kaldırılmalıdır Makina dış yüzeyi nemli bir bez yardımıyla silinmelidir Vakum motoru ağzında bulunan filtre kontrol edilmeli, kirli ise temizliği yapılmalıdır


"Makina Tanıtımı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları