Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE HAYATI, PLANLAMASI VE ANA ÇOCUK SAĞLIĞI. Aile nedir? Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Çekirdek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE HAYATI, PLANLAMASI VE ANA ÇOCUK SAĞLIĞI. Aile nedir? Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Çekirdek."— Sunum transkripti:

1 AİLE HAYATI, PLANLAMASI VE ANA ÇOCUK SAĞLIĞI

2 Aile nedir? Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Çekirdek aile Ana, baba ve çocuklardan oluşur. Çekirdek aile Ana, baba ve çocuklardan oluşur. Geniş aile ise çeşitli akrabalardan oluşur. Geniş aile ise çeşitli akrabalardan oluşur.

3 Aile kurumunun görevleri Aile kurumunun görevleri Her toplumda ailenin biyolojik, kültürel, ekonomik,sosyal, psikolojik ve eğitim görevi vardır. Kuşaklar arasında toplumsal bütünleşme sağlamak Kuşaklar arasında toplumsal bütünleşme sağlamak Yeni nesillere toplumsal kuralları öğretmek Yeni nesillere toplumsal kuralları öğretmek Aile üyeleri arasında uyumu sağlamak Aile üyeleri arasında uyumu sağlamak Aile üyelerinin bilgi ve becerilerinin arttırılması Aile üyelerinin bilgi ve becerilerinin arttırılması Yeni nesillere sorumluluk kazandırmak Yeni nesillere sorumluluk kazandırmak Yeni nesilleri özgür iradeli kendine güvenen kişiler olarak yetiştirmek Yeni nesilleri özgür iradeli kendine güvenen kişiler olarak yetiştirmek

4 Aile hayatına etki eden faktörler Evliliğe karar vermede etkisi olan faktörler Evliliğe karar vermede etkisi olan faktörler Aile hayatını etkileyen faktörler Aile hayatını etkileyen faktörler

5 Evliliğe karar vermede etkisi olan faktörler Sorumluluk bilinci ve paylaşımı Sorumluluk bilinci ve paylaşımı Yasal yaş sınırı Yasal yaş sınırı Fiziksel, duygusal ve sosyal olgunluk Fiziksel, duygusal ve sosyal olgunluk Yaş farkı Yaş farkı Ekonomik durum Ekonomik durum Sosyal, eğitim, kültürel uyum Sosyal, eğitim, kültürel uyum Akrabalık Akrabalık

6 Aile hayatını etkileyen faktörler Aile bireyleri arasındaki ilişki Aile bireyleri arasındaki ilişki Sağlık sorunları Sağlık sorunları Ekonomik sorunlar Ekonomik sorunlar İşsizlik İşsizlik Saygı ve hoşgörü Saygı ve hoşgörü Güven ortamı Güven ortamı Dayanışma ve işbölümü Dayanışma ve işbölümü Sosyal ilişkiler Sosyal ilişkiler

7 Aile planlaması nedir? Ailelerin istedikleri zaman istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilme çalışmalarına aile planlaması denir. Ailelerin istedikleri zaman istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilme çalışmalarına aile planlaması denir. Aile planlaması nüfus planlaması veya nüfus kontrolü değildir. Nüfus planlaması zorunlu, siyasi yaptırımlardır. Aile planlaması nüfus planlaması veya nüfus kontrolü değildir. Nüfus planlaması zorunlu, siyasi yaptırımlardır.

8 Sık ve çok doğum yapmanın Ana sağlığına etkisi nasıldır? Üreme sistemi hastalıkları artar Üreme sistemi hastalıkları artar Gebelik ve doğum riski artar Gebelik ve doğum riski artar Düşük ve kürtaj sayısı artar Düşük ve kürtaj sayısı artar Anneyi kansız ve zayıf bırakır Anneyi kansız ve zayıf bırakır Psikolojik sorunlar oluşabilir Psikolojik sorunlar oluşabilir

9 Erken doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski artar Erken doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski artar Bebek ölümü ve düşük riski artar Bebek ölümü ve düşük riski artar Bebekte beslenme bozukluğu oluşabilir Bebekte beslenme bozukluğu oluşabilir Doğumsal anormallikler artar Doğumsal anormallikler artar Beden ve ruh sağlığı bozulabilir Beden ve ruh sağlığı bozulabilir Maddi zorluklar hayatı zorlaştırır Maddi zorluklar hayatı zorlaştırır Sık ve çok doğum yapmanın çocuk sağlığına etkisi nasıldır?

10 Gebelik, düşük ve doğuma bağlı ana ölümü azalır. Gebelik, düşük ve doğuma bağlı ana ölümü azalır. Gebelik ve doğuma bağlı olumsuz sonuçlar azalır. Gebelik ve doğuma bağlı olumsuz sonuçlar azalır. Üreme sistemi hastalıkları azalır. Üreme sistemi hastalıkları azalır. Sağlık durumu iyileşir Sağlık durumu iyileşir Ruhsal iyilik hali gözlenir. Ruhsal iyilik hali gözlenir. Aile planlamasının Ana sağlığına etkisi nasıldır?

11 Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı birey olasılığı azalır. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı birey olasılığı azalır. Beslenme bozuklukları azalır. Beslenme bozuklukları azalır. Doğumsal anormallikler azalır Doğumsal anormallikler azalır Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı hale gelir Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı hale gelir Aile planlamasının Çocuk sağlığına etkisi nasıldır?

12 Toplum sağlığı açısından aile planlamasının önemi Toplumda sağlıklı birey sayısı artar Toplumda sağlıklı birey sayısı artar Nüfus artışı frenlenir. Nüfus artışı frenlenir. Refah düzeyi yüksek toplum oluşur. Refah düzeyi yüksek toplum oluşur.

13 Ana sağlığı Sağlık hizmetleri açısından: Doğurganlık çağındaki tüm kadınlara ana denir. 15-49 yaş arası Sağlık hizmetleri açısından: Doğurganlık çağındaki tüm kadınlara ana denir. 15-49 yaş arası Nüfusumuzun % 27 sini oluşturmaktadır. Yaklaşık % 27 si de 0-14 yaş arası çocuklardır. Nüfusumuzun % 27 sini oluşturmaktadır. Yaklaşık % 27 si de 0-14 yaş arası çocuklardır.

14 Ana sağlığında önemli evreler Gebelik Gebelik –Sperm ve yumurtanın birleşmesi ile başlayan ve yani bir canlının doğumuna kadar geçen yaklaşık 40 haftalık evredir.Bebek anne karnında amniyon kesesi içinde gelişir. Anneden besinler plasenta ve göbek kordonu aracılığı ile bebeğe geçer. Doğum Doğum Lohusalık Lohusalık –Doğumdan sonraki 6 haftalık dönemdir.

15 GEBELİK Gebelik belirtileri Gebelik belirtileri –Adet görmeme –Bulantı ve kusma –Karında ve göğüslerde büyüme ve dolgunluk Gebelik tanısı -İdrar ve kan testi -Ultrasonografi -Kalp sesi dinlenmesi "Emin değilim ama bazı şüphelerim var, acilen bir gebelik testi yapılmasını öneriyorum"

16 "Şu andaki teknolojiyle kesinlikle bebek düşünmüyoruz. Her şey o kadar yavaş ki... Düşünsene bir bebeğin download süresi 9 ay..."

17 Bebeğin cinsiyeti

18

19 Gebelik döneminde nelere dikkat edilmelidir? Sağlık kontrolünden geçilmelidir. Sağlık kontrolünden geçilmelidir. –Böylece anne sağlığı kontrol edilir –Bebek sağlığı kontrol edilir –Doğum şekli belirlenir –Kan uyuşmazlığı belirlenir - anneye doğum ve bebek - anneye doğum ve bebek bakımı bilgisi verilir bakımı bilgisi verilir Kızınız olacaksa kabarık telefon faturalarına şimdiden alışın

20 Anne adayı: İlaç kullanılmamalıdır. İlaç kullanılmamalıdır. Dengeli ve yeterli beslenmelidir. Dengeli ve yeterli beslenmelidir. Röntgen ışınlarına maruz kalmamalıdır Röntgen ışınlarına maruz kalmamalıdır Hastalıklardan korunmalıdır Hastalıklardan korunmalıdır Rahat bol giysiler giymelidir Rahat bol giysiler giymelidir Uzun yolculuklar yapılmamalıdır Uzun yolculuklar yapılmamalıdır Ağır ve aşırı hareketlerden uzak olmalıdır Ağır ve aşırı hareketlerden uzak olmalıdır Sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

21 Gebelikte tehlikeler Anne adayının 17 den küçük, 35 ten büyük olması Anne adayının 17 den küçük, 35 ten büyük olması İlk gebelik İlk gebelik Çok sayıda gebelik Çok sayıda gebelik Ölü doğum yapmış olma Ölü doğum yapmış olma Sık doğum yapma Sık doğum yapma Boyun 150 den kısa olması Boyun 150 den kısa olması Karın ameliyatı geçirme Karın ameliyatı geçirme Kan uyuşmazlığı Kan uyuşmazlığı Gebelikte ateşli hastalık geçirme Gebelikte ateşli hastalık geçirme

22 Doğum Gebelik süresi 40 haftaya ulaşınca hormonların etkisi ile kasılmalar başlar. Vücut artık bebeği dışarı atmaya hazırdır. Her kasılma sancı verir. Gebelik süresi 40 haftaya ulaşınca hormonların etkisi ile kasılmalar başlar. Vücut artık bebeği dışarı atmaya hazırdır. Her kasılma sancı verir. Bebek rahimden dışarı doğru itilerek çıkar. Bebek rahimden dışarı doğru itilerek çıkar. Bebekle beraber beslendiği plasentada dışarı atılır. Bebekle beraber beslendiği plasentada dışarı atılır.

23 Prematüre: 28-37 hafta arasında doğanlara denir Prematüre: 28-37 hafta arasında doğanlara denir 28 haftadan önce doğumlara düşük adı verilir. 28 haftadan önce doğumlara düşük adı verilir. 40 haftadan sonra doğanlara ise postmatüre denir. 40 haftadan sonra doğanlara ise postmatüre denir.

24 Lohusalık Doğum sonrası çok önemli bir dönemdir. Doğum sonrası çok önemli bir dönemdir. Hijyenik ortamda doğum ve temiz bir bakım bu evreyi kolaylaştırır. Hijyenik ortamda doğum ve temiz bir bakım bu evreyi kolaylaştırır. Emzirme bu evrede önemlidir. Bebeğin ana besin kaynağı anne sütüdür. Emzirme bu evrede önemlidir. Bebeğin ana besin kaynağı anne sütüdür. Egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz yapılmalıdır. Dengeli ve yeterli beslenmelidir. Dengeli ve yeterli beslenmelidir. Dinlenmelidir. Dinlenmelidir.

25 Çocuk sağlığı 0-6 yaş arası çocuklar mutlaka doktor tarafından izlenmelidir. 0-6 yaş arası çocuklar mutlaka doktor tarafından izlenmelidir.

26 1. Ay: Yeni doğanın hareket yetenekleri fazla etkileyici değildir. Çocuğun ilk kazandığı yeteneğin başını kaldırmak olduğu, bunun ardından el ve kollarını kullanabildiği, nihayet ayak ve bacaklarını kullanmaya başladığı görülmüştür. - Çenesini kaldırabilir - 19-20 cm. Uzaklıktaki nesneleri net görebilirler Yeni doğanın hareket yetenekleri fazla etkileyici değildir. Çocuğun ilk kazandığı yeteneğin başını kaldırmak olduğu, bunun ardından el ve kollarını kullanabildiği, nihayet ayak ve bacaklarını kullanmaya başladığı görülmüştür. - Çenesini kaldırabilir - 19-20 cm. Uzaklıktaki nesneleri net görebilirler

27 3.ay Bebek bu aylarda kişileri ayırabilir. - Çevredeki ilginç değişiklikleri fark edebilirler. - Bebekler konuşma seslerini algılayabilir. - Konuşucuları çok erkenden ayırt edebilirler. - Anne babalarının yüzlerini daha henüz tanımadan önce, onları seslerinden ayırt edebilir gibidirler. Bebek bu aylarda kişileri ayırabilir. - Çevredeki ilginç değişiklikleri fark edebilirler. - Bebekler konuşma seslerini algılayabilir. - Konuşucuları çok erkenden ayırt edebilirler. - Anne babalarının yüzlerini daha henüz tanımadan önce, onları seslerinden ayırt edebilir gibidirler.

28 4.ay Bebekler hareketleri üzerinde daha istemli bir denetim sağlayabilir. - Yaptıkları davranışı yinelemekten hoşlanırlar. - - Objeleri elden ele geçirebilir. - İki heceli sesleri çıkarabilir. Bebekler hareketleri üzerinde daha istemli bir denetim sağlayabilir. - Yaptıkları davranışı yinelemekten hoşlanırlar. - - Objeleri elden ele geçirebilir. - İki heceli sesleri çıkarabilir.

29 5. Ay Kucağa oturup nesneleri yakalar. - Bebek yüzler arasında ayırım yapar. Kucağa oturup nesneleri yakalar. - Bebek yüzler arasında ayırım yapar. Bu ayda destekle oturabilir. Bu ayda destekle oturabilir.

30 6. ay Dişleri çıkmaya başlar. Dişleri çıkmaya başlar. Destekle oturur. Destekle oturur.

31 8. ay Bazı basit sözcükleri söyleyebilir. Bazı basit sözcükleri söyleyebilir. Eşyaları atarak oynar. Eşyaları atarak oynar.

32 9 ay emekleyebilir. emekleyebilir. Yerdeki küçük cisimleri alabilir. Yerdeki küçük cisimleri alabilir.

33 10 ay Kendi kendine oturur. Kendi kendine oturur. Ayağa kalkabilir. Ayağa kalkabilir. el çırpar el çırpar

34 11 ay Elinden tutulunca yürür. Elinden tutulunca yürür. Bazı kelimeleri söyler Bazı kelimeleri söyler Emirleri anlar Emirleri anlar

35 13 ay Tek başına ilk adımını atar. - Sizin hareketlerinizi taklit eder. - Yemeklerde artık masanıza oturmak ister. - İkiden fazla kelime söyleyebilir. Tek başına ilk adımını atar. - Sizin hareketlerinizi taklit eder. - Yemeklerde artık masanıza oturmak ister. - İkiden fazla kelime söyleyebilir.

36 18 ay Koşar Koşar Zıplar Zıplar Kaşık kullanabilir. Kaşık kullanabilir.

37 2 yaşında Merdiven iner çıkar Merdiven iner çıkar Tuvaletini söyler Tuvaletini söyler Cümle kurar Cümle kurar

38 3 yaşında Kalem tutar Kalem tutar Şarkı söyler Şarkı söyler Kendi giyip soyunabilir Kendi giyip soyunabilir

39 4 yaşında Sayı sayar Sayı sayar Renkleri tanır Renkleri tanır Masal anlatır Masal anlatır Tuvaletini kendisi yapar Tuvaletini kendisi yapar

40 5 yaşında Yaşını bilir Yaşını bilir Resim çizer Resim çizer Ayakkabı bağlar Ayakkabı bağlar

41 6 yaşında Paraları tanıyabilir. Paraları tanıyabilir. Ona kadar sayar Ona kadar sayar sağ ve solunu bilir sağ ve solunu bilir

42 Çocuk bakımı Sağlık kontrolü Sağlık kontrolü Temizlik Temizlik Temiz hava ve güneş Temiz hava ve güneş Gezi Gezi Giyim Giyim

43 Çocuk beslenmesi Anne sütü (0-6 ay) Anne sütü (0-6 ay) –3-4 saatte bir emzirilmelidir. –15-20 dak sürmelidir Ek gıdalar: 6. aydan sonra başlanır.

44 1 - 12 aylar arası Türk kız çocukları tartı / boy çizelgesi En azEn fazla 1 Aylık bebek2950 g - 50 cm5400 g - 59 cm 2 Aylık bebek3500 g - 52.5 cm6400 g - 62 cm 3 Aylık bebek4000 g - 54 cm7200 g - 64.5 cm 4 Aylık bebek4500 g - 56 cm8000 g - 67.5 cm 9 Aylık bebek9 Aylık bebek 6500 g - 62.5 cm6500 g - 62.5 cm 10800 g - 77 cm10800 g - 77 cm 10 Aylık bebek10 Aylık bebek 6750 g - 63.5 cm6750 g - 63.5 cm 11200 g - 78.5 cm11200 g - 78.5 cm 11 Aylık bebek11 Aylık bebek 7000 g - 65 cm7000 g - 65 cm 11700 g - 79.5 cm11700 g - 79.5 cm 12 Aylık bebek12 Aylık bebek 7200 g - 66 cm7200 g - 66 cm 12000 g - 81 cm12000 g - 81 cm 1 - 12 aylar arası Türk erkek çocukları tartı / boy çizelgesi En azEn fazla 1 Aylık bebek3000 g - 51 cm5750 g - 59.5 cm 2 Aylık bebek3600 g - 53 cm6600 g - 62.5 cm 3 Aylık bebek4150 g - 55 cm7500 g - 65 cm 4 Aylık bebek4600 g - 57 cm8250 g 67.5 cm 5 Aylık bebek5 Aylık bebek 5100 g - 58 cm5100 g - 58 cm 9000 g - 70 cm9000 g - 70 cm 6 Aylık bebek6 Aylık bebek 5500 g - 60 cm5500 g - 60 cm 9600 g - 72.5 cm9600 g - 72.5 cm 7 Aylık bebek7 Aylık bebek 6000 g - 62 cm6000 g - 62 cm 10250 g - 75 cm10250 g - 75 cm 8 Aylık bebek8 Aylık bebek 6300 g - 63 cm6300 g - 63 cm 10900 g 77 cm10900 g 77 cm 9 Aylık bebek9 Aylık bebek 6700 g - 64.5 cm6700 g - 64.5 cm 11300 g - 78.5 cm11300 g - 78.5 cm 10 Aylık bebek10 Aylık bebek 6950 g - 66 cm6950 g - 66 cm 11900 g - 80 cm11900 g - 80 cm 11 Aylık bebek11 Aylık bebek 7200 g - 67.5 cm7200 g - 67.5 cm 12200 g - 81.5 cm12200 g - 81.5 cm 12 Aylık bebek12 Aylık bebek 7450 g - 68.5 cm7450 g - 68.5 cm 125000 g 82.5 cm125000 g 82.5 cm

45 Aşılama Hastalıkla hiç karşılaşmamış bir kişiye ölü ya da zayıflatılmış hastalık etkeni, veya onun zehirli ürünleri verilerek yapılan korumaya aşılama denir. Hastalıkla hiç karşılaşmamış bir kişiye ölü ya da zayıflatılmış hastalık etkeni, veya onun zehirli ürünleri verilerek yapılan korumaya aşılama denir. Böylece birey edinilmiş bağışıklık kazanır. Böylece birey edinilmiş bağışıklık kazanır. Birey hastalığı geçirerek de bağışıklık kazanabilir. Birey hastalığı geçirerek de bağışıklık kazanabilir. Kızamık, çocuk felci, boğmaca, difteri, verem ve tetanos için aşılar uygulanır. Kızamık, çocuk felci, boğmaca, difteri, verem ve tetanos için aşılar uygulanır.

46 Aşı takvimi Doğu mda 1 Ay2 Ay4 Ay6 Ay7 Ay9 Ay12 Ay15 Ay18 Ay 4-6 Yaş 11-12 Yaş BCG (Vere m) + Hepati t-B ++ + x Difteri +++ ++ Tetan oz +++ ++ Boğm aca +++ ++ Çocuk Felci +++ ++ HIB * +++ + Kızamı k + MMR ** + +x Su Çiçeği + x * HIB: Haemophilus ınfluenza tip-b -menenjit aşısı olarak bilinir ** MMR: kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı x Hekim tarafından gerekli görülürse yapılır

47 Çocuk sağlık sorunları 1. Yüksek ateş Vücut sıcaklığı 36,5-37 C arasındadır. Vücut sıcaklığı 36,5-37 C arasındadır. Vücut ısısı mikrobik hastalıklarda, aşırı hareket, su kaybı ve güneş çarpması halinde yükselir. Vücut ısısı mikrobik hastalıklarda, aşırı hareket, su kaybı ve güneş çarpması halinde yükselir. Ilık su ile banyo, su ve alkol pansumanı yararlı olabilir. Ilık su ile banyo, su ve alkol pansumanı yararlı olabilir.

48 2. İshal Dışkının sık ve sulu olarak çıkarılmasıdır. Dışkının sık ve sulu olarak çıkarılmasıdır. Su ve mineral kaybına sebep olur. Su ve mineral kaybına sebep olur. Ana amaç su ve mineral kaybını gidermektir. Ana amaç su ve mineral kaybını gidermektir.

49 3. Zatürre Akciğer iltihabıdır. Bakteri, virüs, mantar, parazitler, kimyasal maddeler sebep olabilir. Akciğer iltihabıdır. Bakteri, virüs, mantar, parazitler, kimyasal maddeler sebep olabilir. Ateş, hırıltı, öksürük, solunum güçlüğü, iştah kaybı, solgunluk, zayıflık belirtileridir. Ateş, hırıltı, öksürük, solunum güçlüğü, iştah kaybı, solgunluk, zayıflık belirtileridir.

50 4. Pamukçuk Ağızda yer alan bir mantar enfeksiyonudur. Bebeğin emmesini ve yemesini güçleştirir. Ağızda yer alan bir mantar enfeksiyonudur. Bebeğin emmesini ve yemesini güçleştirir. Karbonatlı su yarar sağlayabilir. Karbonatlı su yarar sağlayabilir.

51 5. Doğumsal hastalıklar Kalıtımla geçen hastalıklardır. Kalıtımla geçen hastalıklardır. El ayak şekil bozukluğu, yarık damak ve dudak yapısı, kalp deliği, kalça çıkığı El ayak şekil bozukluğu, yarık damak ve dudak yapısı, kalp deliği, kalça çıkığı Akraba evlilikleri önlenmelidir. Akraba evlilikleri önlenmelidir.

52 6. Akraba evlilikleri Ailede bulunan hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırır. Ailede bulunan hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırır. 7. Kan uyuşmazlığı Annenin rh(-), Babanın ise Rh(+) olduğu durumlarda anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı ortaya çıkabilir. Anne bebeğin kanını pıhtılaştırıcı maddeler üretir. Annenin rh(-), Babanın ise Rh(+) olduğu durumlarda anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı ortaya çıkabilir. Anne bebeğin kanını pıhtılaştırıcı maddeler üretir.

53 8. Sarılık Normal yenidoğan sarılığı: alyuvarların yıkılması sonucu oluşan sarılıktır. Normal yenidoğan sarılığı: alyuvarların yıkılması sonucu oluşan sarılıktır. Anormak sarılık: kan uyuşmazlığı veya metabolik rahatsızlıklara bağlıdır. Anormak sarılık: kan uyuşmazlığı veya metabolik rahatsızlıklara bağlıdır.


"AİLE HAYATI, PLANLAMASI VE ANA ÇOCUK SAĞLIĞI. Aile nedir? Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Toplum içindeki en küçük sosyal kurumdur. Çekirdek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları