Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇoCuK HaSTaLıKLaRı Tiroit ve tiroitten kaynaklanan hastalıklar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇoCuK HaSTaLıKLaRı Tiroit ve tiroitten kaynaklanan hastalıklar"— Sunum transkripti:

1 ÇoCuK HaSTaLıKLaRı Tiroit ve tiroitten kaynaklanan hastalıklar
Yenidoğan sarılığı Çölyak hastalığı Boğmaca hastalığı Çocuk felci Zatürre

2 TİROİT HORMONLARI Tiroit bezinin incelenmesi,vücudun metabolik etkinliğinin çözümlenmesi ve çeşitleri bozuklukların değerlendirilmesi açısından temek önem taşır gr. ağırlığında boynun ön bölümünde bulunan bir iç salgı bezidir. Tiroit hormonları 3 grupta incelenir: Trioksin Triiyodotironin Kalsitonin

3 TİROİT HORMONLARINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR:
Hipertiroidizm Hipotirioidizm Tiroit iltihabı (tiriodit) Tiroit tümorleri Tiroit veremi

4 Hipertirioidizm: Tiroit bezinin çeşitli nedenlerle aşırı hormon salgılamasıdır.Tiroit krizine neden olabilir. Belirtileri: Çok yemesine rağmen sürekli zayıflar Sıcağa dayanıksızdırlar ve titrerler Çok hızlı konuşurlar Gözlerin dışarı fırlaması Sık terleme Guatrdır. Tedavisi mümkün ilaçlarla cerrahi girişim ve radyoaktif yollarla…

5 Guatr

6 Hipotirioidizm Tiroit bezinin yeterli hormon salgılamamasından kaynaklanır,tiroitin yokluğu ya da yetersiz gelişmesi…Bunun nedeni embriyon dönemindeki bir bozukluktan kaynaklanır ve döl yatağında süren yaşamda annenin hormonları ile dengelendiğinden yenidoğanda anormal bir belirti görülmeyebilir.Ayrıca çocuklukta en sık görülen hormon hastalıklarından biridir. Belirtileri: Miksödeme eşlik eden uykulu, bön bakışlar Soğuk,solgun,kuru ve sert bir deri,soğuğa dayanıksızlık Yaygın şişlikler,dilde büyüme,cücelik, Canlılığını yitirmiş kolayca kırılan,dökülen saçlar İştah azalması,kilo artması ve kabızlık Gözlerde yavaşlama gibi… Büyük ölçüde tedavi edilebilir fakat tedavi yöntemleri bilinmediğinde ölümle sonuçlanabilir.tedavi genelde ömür boyu sürer.

7 Hipotirioidizmli bir hasta

8 Tiroit iltihabı(tiriodit)
Tiroit bezinde ortaya çıkan iltihaplanma,tiriodit olarak bilinir vegenellikle kendiliğinden iyileşir. Tiriodit 3 farklı şekilde görülür: Akut:Ender rastlanır ve genelde kadınlarda görülür Subakut:Ender rastlanır ve genelde kadınlarda görülür Kronik:Yine ender ve kadınlarda rastlanır. İrinli tiroit iltihabı:Tirioditin seyrek görülen tipidir.Tiroitte oluşan apselerle ortaya çıkar ve ateş ve ağrıyla hastanın genel durumu tamamıyla bozulur.

9 Tiroit tümörleri Tiroit veremi
Çok önemli işlevleri üstlenen tiroit bezi az hastalanan organlar arasındadır.Ama tiroit hastalıklarının yaklaşık binde 15 i tiroit tümörlerini oluşturur. Genellikle sinsi gelişen tiroit tümörlerinin önemli bir bölümü ancak tedavi olanaklarının azaldığı geç bir evrede saptanabilmektedir. Tiroit veremi İki biçimi vardır.Birinde darı tanesine benzeyen diğerinde ise peynirsi nodüller görünür.Yutma zorluğu,ses değişmesi ve hafif hipotiriodizm belirtileri gelişebilir.Tedavisi de genel verem tedavisi…Bazı olgularda tiriotin hastalıktan etkilenen bölgesi cerrahi işlemle çıkartılır.

10 YENİDOĞAN SARILIĞI Yenidoğanda cilt ve gözaklarının (sklera) sarı bir renk almasıdır. Kan bilirubin düzeylerinin yükselmesi ile oluşur.Biluribin normalde karaciğer tarafından barsak sistemine verilerek atılır. Ancak karaciğer bilirubini yeterli oranda barsağa veremezse kanda birikir ve sarılık oluşur. Sebepleri: Fizyolojik (normal) sarılık: Yetersiz anne sütü alımına bağlı sarılık: Anne sütüne bağlı sarılık: Kan grubu uyuşmazlığı: ( Rh veya ABO uyuşmazlığı)

11 Fizyolojik(normal) sarılık
Fizyolojik sarılık vaktinde doğan bebeklerin yaklaşık % 50 sinde, erken doğan bebeklerde ise daha yüksek oranlarda görülür. İlk 24 saatten sonra, genellikle doğumdan sonraki2.veya 3. günde ortaya çıkar. Karaciğerin henüz olgunlaşmaması ve yeterince bilirubin atamamasına bağlı olarak sarılık oluşur. Genellikle ilk bir-iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve bilirubin düzeyleri zararsızdır. Tedavisi:bebek biberonla besleniyorsa her 2-3 saatte bir beslenmeli.

12 Yetersiz anne sütü alımına bağlı sarılık
Yetersiz anne sütü alımına bağlı olarak yenidoğanların yaklaşık % 5-10 unda gelişir. Belirtileri fizyolojik sarılığınkine benzer ancak biraz daha şiddetlidir. Asıl tedavi anne sütü miktarını arttırmak olmalıdır. Bebek daha sık emzirilmelidir.( Her saat gibi ) Böylece mide barsak sisteminin hareketliliği arttırılır ve bilirubinin gaita yolu ile vücuttan daha çabuk atılması sağlanır. Uyuyan bebeğin de 4 saatlik aralarla uyandırılıp beslenmesi faydalı olacaktır. Sık sık kilo alımı kontrol edilmelidir. Anne sütünün yetmediği durumlarda bir miktar formül mama verilebilir ancak şekerli suyun faydası yoktur.

13 Anne sütüne bağlı sarılık
Anne sütü alan bebeklerin yaklaşık % 1-2 sinde görülür. Bazı annelerin sütlerinde ürettikleri özel bir inhibitör madde sebep olmaktadır. Bu madde ( enzim ) bebeğin barsaklarından normalden çok daha fazla bilirubini geri emmesine sebep olur. Bu tip sarılık doğumdan sonraki 4-7. günde başlar ; haftaya kadar sürebilir. Genellikle zararsızdır. Tedavisi:2-3 gün için anne sütünü keserek formül mama ile beslemek yararlı olabilir. Ancak bu süre içerisinde anne sütünün azalmasını engellemek için annenin göğsü sağılmalıdır. Hiçbirzaman için sarılığı engellemek için anne sütü tam olarak kesilmez. 2-3 gün sonra tekrar anne sütüne başlanır. Şekerli suyun formül mamadan daha fazla bilirubin uzaklaştırıcı etkisi olduğu kanıtlanmamıştır.

14 Kan grubu uyuşmazlığına bağlı sarılık
Kan grubu uyuşmazlığında annenin kanında oluşan antikorlar bebeğin kanını yabancı madde olarak algılar ve eritrositlerini parçalar. Eritrositlerin parçalanması ile bol miktarda bilirubin oluşur ve bu da sarılığa sebep olur. Sarılık fizyolojik sarılıktan farklı olarak ilk 24 saatte başlar. Çok ağır tablolara sebep olabilir. Ancak ilk yapılan doğum veya düşükten sonraki 72 saat içinde RhoGam enjeksiyonunun yapılması daha sonra doğurulacak bebeklerin yaşamını tehlikeye atacak antikorların oluşmasını engelleyebilmektedir. kandaki bilirubin seviyesinin 20 mg/dl nin üzerine çıkması sağırlık beyin felci ( cerebral palsy) veya beyin harabiyetine neden olabilir. Bu kadar yüksek seviyeler genellikle kan grubu uyuşmazlıklarında görülür. Tedavisi:bu komplikasyonlar fototerapi uygulanarak önlenebilir. Mavi ışık deride biriken bilirubini parçalar ve bilirubin düzeylerini düşürür. Bazı nadir durumlarda ise kan değişimine gitmek gerekebilir. Bebeğin kanı taze kan ile değiştirilir. Ancak fizyolojik sarılıklar bu kadar ağır duruma dönüşmezler.

15 Yenidoğan sarılığı

16 Çölyak Hastalığı Çölyak hastalığı çocukluk döneminin en sık rastlanılan hastalıklarından biridir ve kalıtsaldır. Bağırsaklardaki sindirimi sağlayan bir yapının bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.Bu hastalığa ince bağırsak alerjisi de denilebilir. Belirtileri: Kusma,ishal,iştahsızlık Karın şişliği,kilo alamama Boy uzamasında yavaşlama,boy kısalığı Kansızlık,kemik zayıflığı Nedeni bilinmeyen karaciğer hastalığı gibi... Tedavisi:Gluten içermeyen besinler tüketilmeli.Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır.

17 Çölyak hastası

18 Boğmaca hastalığı Boğmaca hastalığı üst üste gelen inatçı öksürük nöbetleriyle karakterize bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalığın ilk bir iki haftasında  boğmaca mikrobu üst solunum yollarında yerleşir. Bulaşma, öksürük damlacıklarındaki mikroplar ile olur.Hasta kişinin ağız ve burun salgıları ile temas eden kişilerde bulaşma oranı %90’ın  üzerindedir.  Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Ev içi yoğun temas sonrası, aşılı kişilerde dahi enfeksiyon gelişme oranı %80’dir. Öksüren  okul çocukları  ve yetişkinler, çocuk boğmaca enfeksiyonları için en  önemli kaynaktır. Boğmacanın kuluçka dönemi 6-20 gündür. Hastalığın toplam süresi 6-10 haftadır. Her biri  yaklaşık iki hafta  süren 3 dönem halinde  seyreder: Birinci dönem (nezle dönemi); Hafif ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz nezlesi gibi bulgular ile başlar. İkinci dönem(nöbetle gelen öksürük  dönemi); Özellikle gece gelen öksürük nöbetleri başlar. Bu nöbetler boğmaca için karakteristiktir. Bir  nefes verme süresinde  üst üste kesik kesik, boğulur tarzda öksürük olur Üçüncü dönem (Nekahat dönemi); Bu dönemde kusma azalır, iştah artar ve hasta yavaş yavaş normale döner. Tedavi: antibiyotik tedavisinin boğmaca hastalığının seyrine etkisi azdır. Bununla birlikte eritromisin hastalığın erken evresinde verildiği zaman hastalık bulgurlarını azaltır ve boğmaca mikrobunun boğazdan temizlenmesini sağlayarak bulaştırıcılığı önler.

19 Boğmaca Hastası

20 Çocuk Felci Çocuk felci hastalığı; tip1, tip2 tip 3 olarak adlandırılan üç çeşit çocuk felci virüsü ile bulaşır. Oldukça bulaşıcıdır. Özellikle ılıman iklim kuşağındaki gelişmekte olan ülkelerde  yaygın olarak  görülür. Aşılanmamış bir çocuk, çocuk felci virüsünü alırsa, dört farklı şekilde reaksiyon verebilir. 1.Sessiz form: çocuk virüsü alır, vücudu virüse karşı güçlüdür, virüsü yener. Bu  formda hastalığın hiçbir klinik yansıması olmaz.  % 90, %95 hastalık bu şekilde  atlatılır. 2.Abortif form: bazı çocuklarda hastalık, bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlar, ve sinir sistemi bulguları olmaksızın iyileşir. 3.Felç yapmayan form: Soğuk algınlığı bulgularına ilaveten baş ağrısı, kusma, aşırı duyarlılık bulguları görülür. 4.Felçle seyreden form: Bu formda da hastalık soğuk algınlığı gibi başlar ancak 1-7 günlük bir iyilik döneminden sonra felçler  gelişir. Felcin ilerlemesi hızlıdır. Bu dönemden sonra  çoğu hasta bir miktar iyileşme gösterir. İyileşme 6 ay sonrasına kadar devam edebilir. Maalesef bu hastalığın tedavisi yoktur. Onun için aşı ile korunma çok önemlidir. İki türlü aşısı vardır: Ağızdan uygulanan canlı aşı, kas içine uygulanan ölü aşı. Türkiye’de her ikisi de  kullanılmaktadır.Aşının yaygın uygulamaya başlamasıyla, çocuk felci hastalığı tamamen temizlenme aşamasındadır.

21 Çocuk felci

22 ZATÜRRE Zatürre, bakterilerin yol açtığı, yüksek ateş, öksürük ve koyu balgamla kendini belli eden bir hastalıktır. Bu bakterilerin neden olduğu her 100 zatürreden 5'i ölümle sonuçlanır. Ayrıca bu bakterilerin kanda görülmesi ve bütün vücuda yayılması ciddi rahatsızlıklara yol açar. Bunların başında menenjit gelir. Belirtileri aniden ortaya çıkabileceği gibi, kronik ve uzun süreli bir seyir de gösterebilir. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda şiddetli seyreder ve ölüme yol açabilir. ZATÜRRE HASTASININ GÖRÜNÜMÜ VE BELİRTİLERİ: Zatürre hastasının ateşi dereceye kadar yükselmiştir. Bu ateş, şiddetli bir titremeden sonra yükselebilir. Hastanın rengi solmuştur ve sık sık hırıltılı bir şekilde öksürür. Hastada yorgunluk, halsizlik vardır ve vücut direnci zayıf düşmüştür. Endişeli bir ruh hali görülür. Ayrıca hastanın dudakları morumsu bir renktedir ve dili kurumuştur. Şiddetli baş ağrısı ile baş dönmesi Hızlı solunum, endişelenme ve bayılacağını hissetme Boğazda, kaslarda ağrı olması Nefes alıp verirken sırtta batma tarzında bir ağrı Dudakların morarması ve dudaklarda uçuk tarzı yaralar meydana gelmesi Dalgın ve yorgun bir halde olma, söylenenleri algılamada zorluk çekme Çok fazla su içme isteği ve idrar miktarının azalması Çok şiddetli ve ilerlemiş vakalarda koma hali görülür.

23 ZATÜRRE TEDAVİSİ: Zatürrenin tedavisi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Hastalığın hafif seyrettiği hastalarda antibiyotik kullanımı ve balgam yumuşatıcılarla hem hastalık tedavi edilir, hem de hasta rahatlar. Hastalığın ağır seyrettiği durumlarda, kişinin hastaneye yatırılması gerekir. Yaklaşık 10 gün süren bir tedavi uygulanır. Hastanın durumuna göre bu tedavinin süresi uzatılır ya da kısaltılır. Gerekirse oksijen desteği ile hastanın solunumu kolaylaştırılır. Damardan antibiyotik ya da sıvı verilir.Aşısı da mevcuttur.


"ÇoCuK HaSTaLıKLaRı Tiroit ve tiroitten kaynaklanan hastalıklar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları