Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARAGRAFTA ANLAM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARAGRAFTA ANLAM."— Sunum transkripti:

1 PARAGRAFTA ANLAM

2 “Tiyatrosuna yardım etmeyen ve onu desteklemeyen bir ulus ölmüş değilse bile ölmek üzeredir. Halkının dramını, tarihsel, kişisel ve toplumsal yürek vuruşunu duymayan; ister kahkahayla ister gözyaşlarıyla olsun, onun ruhunun ve görünümünün gerçek rengini yakalamayan tiyatroya, tiyatro denemez.” (1. ve 2. soruları yukarıdaki parçaya göre yanıtlayınız.) SORU 1- Yukarıdaki parçada aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir? A- Tiyatro toplumun tüm sorunlarını dile getirir. B- Ulusal ve toplumsal hayat tiyatroda yansıtılır. C- Gerçek tiyatro toplumsaldır. D- Tiyatrosunu geliştiren toplumlar daha canlı kalır.

3 Doğru cevap “A” seçeneğidir, çünkü parçada toplumun tüm sorunlarının dile getirilmesi değil, diğer seçeneklerdeki konular anlatılmaktadır.

4 SORU 2- Parçadaki “toplumsal yürek vuruşu” söz öbeği, toplumdaki kişilerin hangi özelliğini belirtmez? A- ortak duygularını B- toplumun başına gelen olayları C- olaylardan nasıl etkilendiklerini D- olaylara karşı duyarlılıklarını

5 Doğru cevap “B” seçeneğidir, çünkü bu söz öbeği toplumsal birlikteliği anlatmaktadır, toplumda herkesin başına farklı olaylar gelebilir.

6 SORU 3- “Yapıcı, yaratıcı bir insan olan Atatürk’ün zekasındaki özellikler herhangi bir insan zekasında görülebilecek olan normal özellikler değildir. Bunlar normalüstüdür. Atatürk, olayları olduğu gibi, bütün çıplaklıkları ile gören, bu olayların oluşlarına dikkat eden, az konuşan, insanların yaratıcılığına inanan bir insandı.” Bu paragrafta Atatürk’le ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir? A- Atatürk sıradan bir insan zekasına sahip değildir. B- Atatürk kendisi gibi diğer insanlarında yaratıcı olduğuna inanırdı. C- Atatürk olayları tüm gerçekliğiyle görebilen bir kişiliğe sahipti. D- Atatürk az konuşan insanları, daha çok severdi.

7 Doğru cevap “D” seçeneğidir, çünkü paragrafta Atatürk’ün az konuşan insanları sevdiği değil, kendisinin az konuştuğu anlatılmaktadır.

8 SORU 4- “Topluluk karşısında konuşurken ellerinizi cebinize sokmayınız
SORU 4- “Topluluk karşısında konuşurken ellerinizi cebinize sokmayınız. Konuşma arasında belki ellerinizin fazla olduğunu düşüneceksiniz. Eğer böyle bir durum içerisine girerseniz, bu düşünceyi en kısa sürede beyninizden atmaya çalışınız ve kelimeleri ya da cümleleri vurgulamak için ellerinizi de kullanınız.” Paragrafta vurgulanmak istenen nedir? A- İnsanlarla konuşurken ellerimizi cebimize sokabiliriz. B- Konuşurken ellerimizi kullanmazsak insanlar bizi anlayamaz. C- Konuşma sırasında ellerimizi de kullanmamız gerekir. D- Topluluk karşısında konuşurken dikkatli davranmalıyız.

9 Doğru cevap “C” seçeneğidir, çünkü paragrafta anlatılmak istenen ellerimizi kullanarak anlatmak istediklerimizi daha iyi vurgulayabiliriz.

10 SORU 5- “Karagöz, oyun kişilerini bir perdeye yansıtmak yoluyla gösterilen sözlü bir tiyatro türüdür. Yansıtılan bu oyuncular, aslında birer hayaldir. Karagöz bir “gölge oyunu”dur. Bu oyun, deriden kesilen birtakım şekillerin arkadan ışıklandırılmış beyaz bir perde üzerine yansıtılması temeline dayanır.” Bu parçadan hareketle Karagöz ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A- Karagöz bir gölge oyunudur. B- Karagöz iki kişilik bir gösteri sanatıdır. C- Oyun kişileri perde arkasından yansıtılır. D- Karagöz sözlü tiyatro ürünlerimizdendir.

11 Doğru cevap “B” seçeneğidir, çünkü paragrafta Karagöz oyununun iki kişilik bir gösteri sanatı olduğundan bahsedilmemiştir.

12 SORU 6- Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olmaya en uygundur? A- Zaman zaman bu noktalardan uzaklaşabiliriz. B- Ömer Seyfettin, Türk edebiyatında öykü dalında önemli bir yere sahiptir. C- Edebiyat eleştirmenlerinin bunu dikkate alması gerekir. D- Yani bir yazar her şeyden önce halka seslenmelidir.

13 Doğru cevap “B” seçeneğidir, çünkü diğer seçeneklerdeki cümleler anlamları bakımından paragraf sonlarında kullanılabilir cümlelerdir.

14 SORU 7- Aşağıdaki cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulduğunda son cümle hangisi olmalıdır? A- Bir kuş uçsun maviliklerde, şıp diye söylerdik adını. B- Çocukluğumuzda ne çok kuş tanırdık, ne çok çiçek, ağaç. C- Kuruduk, yozlaştık; acımasız, sevgisiz yaratıklar olduk. D- Kuşsuz, çiçeksiz, ağaçsız yaşıyoruz.

15 Doğru cevap “C” seçeneğidir, çünkü bu cümle bize sonuç bildiren bir cümle olduğu için paragraf sonunda kullanılır.

16 SORU 8- “Küçük bir kasabanın hemen beş on metre yukarısında bir apartman terası kadar ufak bu kır kahvesinin tahta masaları üstünde hala karıncalar gezer. Hala sinekler acı kahve fincanının etrafına konar. Bütün sesler kesilmiştir. Kimi zaman gökyüzünden bir uçak homurtusu gelir.” Bu parçada hangi duyuyla ilgili ayrıntıya yer verilmemiştir? A- göz B- burun C- kulak D- dil

17 Doğru cevap “B” seçeneğidir, çünkü paragrafta görme, duyma ve tat alma duyuları ile ilgili anlatım vardır, ancak koku alma duyusu ile ilgili anlatım yoktur.

18 SORU 9- “(I) Bana kalırsa, bir insanın yaşamında en güzel yıllar gençlik yılları değil, otuz beş ile kırk beş yaş arasıdır. (II) Gençliğin sıkıntılarından kurtulmuş, yaşlılığın sorunlarıyla henüz karşılaşmamışsınızdır. (III) Ne çare ki, o güzel yıllar da geçer, her şeyin gelip geçtiği gibi. (IV) Altmışından sonra, çok güç bir dönem başlar.” Parça iki paragrafa bölünmek istense ikinci paragraf hangi cümleyle başlar? A- I B- II C- III D- IV

19 Doğru cevap “D” seçeneğidir, çünkü bu cümle anlamlı bir paragraf oluşturulduğunda ikinci bölümde yer alır.

20 SORU 10- “Umutsuzluk… umutsuzluk… umutsuzluk… Umutsuzum kardeşim; korkunç bir kızgınlık bunalımı içindeyim, sönüyorum. Bu biraz daha sürerse eyvah!.. Derdimi açacak kimsem yok.” Bunları söyleyen biri için aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A- kızgın B- yalnız C- karamsar D- iyimser

21 Doğru cevap “D” seçeneğidir, çünkü bunları söyleyen birinin iyimser olduğunu düşünemeyiz.

22 SORU 11- “Nasıl oluyor da bazı tartışmalarda haksızlar, haklılardan daha üstün gelebiliyor? Çünkü haksızlar prensiplerine kuvvetle inanmışlardır. Haklılar ise prensiplerine aynı güçte bağlı değillerdir. Haklılıkları yürekten gelmiyor, dudaklarda doğuyor, işte bunun için cılız ve ölüdürler.” Bu parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir? A- İnsan haklı olduğunda fikirlerini daha büyük bir güçle savunmalıdır. B- Bir fikre inanmak demek, onu her zaman ve her yerde savunmak demektir. C- Doğrulara yürekten inanmalı, onları ödün vermeden savunmalıyız. D- Gerçek düşünceler, güneş gibi girdiği yeri aydınlatan düşüncelerdir.

23 Doğru cevap “C” seçeneğidir, çünkü doğrulara inanırsak haksızlıkların üstesinden gelebiliriz.

24 SORU 12- “(I) Röportaj iki ya da daha fazla kişi arasında gerçekleşen bir sohbettir. (II) Sohbeti hoş ve ilginç hale getiren kuralların çoğu, iyi bir röportaj için de geçerlidir. (III) Söyleşi yapmak iletişim kurmak demektir. (IV) Kısaca diğer kişinin görüşüne ilgi duymak demektir.” Numaralanmış cümlelerin hangisinden itibaren ikinci paragraf başlatılabilir? A- I B- II C- III D- IV

25 Doğru cevap “C” seçeneğidir, çünkü anlamlı bir paragraf oluşturulduğunda ikinci paragraf bu cümle ile başlatılabilir.

26 SORU 13- “Çocukları eleştirmeye her an hazır olan; ama iyi hareketleri üzerine yorum yapmayan anne babalar düşünün. Onlar sürekli kusur bulmanın nefrete, uzaklaşmaya yol açtığını unutuyorlar. Çocuklara yaptıkları iyi şeyler için de eşit miktarda övgü yöneltiliyorsa, o zaman eleştirinin etkisi de uzun ömürlü oluyor.” Bu paragrafın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir? A- Çocuklara yönelteceğimiz olumlu ve olumsuz eleştiriler eşit ağırlıkta olmalıdır. B- İstediğimiz davranışı kazandırmak için çocukları sürekli övmeliyiz. C- Çocukları sürekli eleştirmeliyiz. D- Çocukları eleştirirken daha çok olumlu yönlerini eleştirmeliyiz.

27 Doğru cevap “A” seçeneğidir, çünkü parafta anlatılmak istenen temel fikir bu cümlede daha uygun anlatılmaktadır.

28 SORU 14- “Yoksul, çaresiz, yabancı birini sevmek kardeşlik sevgisinin ilk adımıdır. Kişinin kendi canından birini sevmesi pek büyük bir başarı değildir.Hayvanlar da yavrularını sever, korur. Çaresiz kişi yaşamı ona bağlı olduğu sürece efendisini sever. Oysa gerçek sevgi…” Bu parça aşağıdakilerden hangisi ile sürdürülmelidir? A- paylaşılarak çoğalır. B- bir amaca yönelik değildir. C- yoksullara yardımcı olmaktır. D- zorda olanları korumayı gerektirir.

29 Doğru cevap “B” seçeneğidir, çünkü cümlenin daha anlamlı olması için bu cümle ile sürdürülmelidir.

30 SORU 15- “Shakespeare (Şekspir)’in yarattığı tipler Moliere (Molyer)’de olduğu gibi belli bir ihtirası, belli bir kusuru olan insanlar değil; birçok ihtirasları ve kusurları olan kimselerdir. Moliere’de cimri; ancak cimridir. Oysa Shakespeare’de Shylock (Şaylok) hem cimri hem zeki hem kindar hem ihtiraslı hem şakacıdır.” Bu parçayla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine varılamaz? A- Shakespeare’in yarattığı tipler Moliere’inkine göre daha yönlüdür. B- Shakespeare’in karakterleri birden çok ihtirasa sahiptir. C- Shylock’un Cimri’den daha fazla özelliği vardır. D- Shakespeare Moliere’den daha iyi bir sanatçıdır.

31 Doğru cevap “D” seçeneğidir, çünkü bu cümleye yönelik bir anlatımda bulunulmamıştır.


"PARAGRAFTA ANLAM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları