Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ASIM YAZAR Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 12/01/2014 T.C. SİNCAN MÜFTÜLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ASIM YAZAR Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 12/01/2014 T.C. SİNCAN MÜFTÜLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1 ASIM YAZAR Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 12/01/2014 T.C. SİNCAN MÜFTÜLÜĞÜ

2 T.C. KÖYCEĞİZ MÜFTÜLÜĞÜ قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ( ÂLİ İMRÂN - 31 )

3 T.C. KÖYCEĞİZ MÜFTÜLÜĞÜ»

4 "Ve inneke lealâ hulukin azim’’ ‘‘ Ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin. ’’ (Kalem,4)

5 "Vemâ erselnâke illâ rahmeten lil’âlemîn." "(Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 107)

6 PEYGAMBERİMİZİN DOĞDUĞU DÖNEMDE ARAB YARIMADASINDA İNSANLAR PUTLARA TAPIYORDU. MEKKE ‘DE BULUNAN KA’BE ETRAFINDA 360 PUT VARDI.

7 PEYGAMBERİMİZ FİL SENESİNDE, YEMEN KRALI EBREHE KOMUTASINDA KA’BE’Yİ YIKMAK ÜZERE GELEN FİL ORDUSUNUN EBABİL KUŞLARIYLA YOK EDİLDİĞİ OLAYDAN 52 GÜN SONRA DOĞDU.

8 ALLAH‘IN EN SON VE EN YÜCE PEYGAMBERİ HZ.MUHAMMED (sav) 571 YILI 20 NİSAN / 12 R.EVVEL PAZARTESİ GÜNÜ MEKKE-İ MÜKERREME’ DE DOĞDU. ANNESİNİN ADI: AMİNE – BABASININ ADI : ABDULLAH.

9 DOĞUM GECESİ OLAN HARİKA HADİSELER O GECE GÖKYÜZÜNÜ AYDINLATAN BİR YILDIZ DOĞDU. MECUSİLERİN 1000 YILDAN BERİ YANAN ATEŞLERİ SÖNDÜ. KA’BE’NİN ETRAFINDAKİ 360 PUT YERE SERİLDİ.

10 SAVE GÖLÜ KURUDU. SEMAVE DERESİ TAŞTI. İRAN KİSRASININ SARAYINDA 14 ŞEREFE YIKILDI.

11 DOĞMADAN 2 AY ÖNCE BABASINI KAYBETTİ. 4 YAŞINA KADAR O’NU SÜT ANNESİ HALİME EMZİRDİ. 6 YAŞINA KADAR ANNESİ AMİNE HATUNLA, 8 YAŞINA KADAR DEDESİ ABDULMUTTALİB ‘İN YANINDA KALDI. DEDESİNİN DE ÖLÜMÜNDEN SONRA AMCASI EBU TALİB O’NU HİMAYESİNE ALDI.

12 ÇOCUKLUĞUNDA AMCASININ KOYUNLARINI GÜTTÜ. GENÇLİĞİNDE AMCASIYLA TİCARET KERVANLARINDA ÇALIŞTI. KAVMİ ONA EL-EMİN (GÜVENİLİR) İSMİNİ VERDİ. MEKKE’NİN SOYLU VE ZENGİN HANIMLARINDAN HZ. HATİCE’NİN KERVANLARINDA TİCARET YAPTI.

13 25 YAŞINDA İKEN HZ. HATİCE İLE EVLENDİ. MUTLU BİR EVLİLİKLERİ OLDU. 25 SENE EVLİ KALDILAR. PEYGAMBERİMİZİN BU HANIMDAN 6 ÇOCUĞU OLDU. O’NA İLK İNANAN MÜSLÜMANDI.

14 KIZ ÇOCUKLARI ERKEK ÇOCUKLARI 1 2 3 4 ZEYNEB RUKİYYE ÜMMÜ GÜLSÜM FATIMA-I ZEHRA KASIM ABDULLAH İBRAHİM (Annesi : MARİYE) PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLARI

15 HZ. HASAN HZ. HÜSEYİN PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI Hz. ALİ VE Hz. FATIMA’NIN ÇOCUKLARI

16 PEYGAMBERİMİZ 610 YILINDA 40 YAŞINDA RAMAZAN AYININ KADİR GECESİNDE TÜM İNSANLARA PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLDİ.

17 MEKKE YAKINLARINDA HIRA NUR DAĞINDA VAHİY MELEĞİ CEBRAİL, O’NA KUR’AN-I KERİM’İN İLK AYETLERİNİ İNDİRDİ. “ OKU ! YARATAN RABBININ ADIYLA OKU. “

18 12 3 4 KADINLARDAN ERKEKLERDEN ÇOCUKLARDAN AZATLI KÖLELERDEN HZ. HATİCE (RA) ( İLK MÜSLÜMAN) HZ. EBU BEKİR (RA) HZ. ALİ (RA) ( 10 YAŞINDA) PEYGAMBERİMİZE İLK İMAN EDENLER HZ. ZEYD B. HARİSE (RA)

19 İSLAM DİNİNE MÜŞRİKLER TEPKİ GÖSTERDİLER. MÜSLÜMANLARA EZİYET, ZULÜM VE İŞKENCE ETTİLER. SÜMEYYE VE EŞİ YASİR İLK MÜSLÜMAN ŞEHİTLER OLDULAR.

20 BU ZULÜMLER ÜZERİNE PEYGAMBERİMİZİN İZNİYLE MÜSLÜMANLAR HABEŞİSTAN’A VE MEDİNE’YE HİCRET ETTİLER. PEYGAMBERİMİZ 3 GÜN ARAYLA EŞİ HZ. HATİCE İLE AMCASI EBU TALİB’İ KAYBETTİ.

21 BU ÜZÜNTÜLÜ GÜNLERİNDE ÇOK BÜYÜK BİR MUCİZE OLDU. BİR GECE ALLAH’IN EMRİYLE CEBRAİL’İN EŞLİĞİNDE MEKKE’DE MESCİD-İ HARAMDAN KUDÜSTEKİ MESCİD-İ AKSAYA GETİRİLDİ

22 ORADAN DA DÜNYA SEMASINI, YEDİ KAT GÖKLERİ VE ARŞI GEÇEREK ULVİ ALEMLERE, SİDRE-İ MÜNTEHA’YA VARDI. ALLAH (C.C.) İLE MÜLAKİ OLDU

23 MİRAC’DA 5 VAKİT NAMAZ, MÜ’MİNLERE FARZ EDİLDİ. BAKARA SURESİ’NİN SON 2 AYETİ“ AMENER-RESULÜ…” İNDİRDİ ALLAH’A EŞ KOŞMAYAN MÜ’MİNLERİN SONUNDA CENNETE GİRECEKLERİ MÜJDESİNİ ALDI.

24 PEYGAMBERİMİZ (S.A.V) 622 YILINDA 53 YAŞINDA İKEN MEKKE’DEN MEDİNE’ YE HİCRET ETMEK ÜZERE BİR GECE EVİNDEN AYRILDI.

25 MEKKE YAKINLARINDA SEVR DAĞINDAKİ BİR MAĞARADA 3 GÜN GİZLENDİLER. HİCRET ESNASINDA BUNUN GİBİ NİCE MUCİZELER OLDU. ALLAH PEYGAMBERİNİ MÜŞRİKLEDEN KORUDU.

26 PEYGAMBERİMİZ MEDİNE YAKINDA BULUNAN KUBA KÖYÜNDE İSLAM’IN İLK MESCİDİ, KUBA MESCİDİNİ İNŞA ETTİ. İLK CUMA NAMAZI KILINDI.

27 PEYGAMBERİMİZ MEDİNE’ DE COŞKU İLE KARŞILANDI. İSLAM’IN İLK MERKEZİ MESCİD-İ NEBEVİYİ İNŞA ETTİ. YANINA DA KENDİSİNE EV YAPILDI. MÜ’MİNLER ARASINDA KARDEŞLİK KURULDU

28 MEDİNE’DE BEDİR SAVAŞI KAZANILDI.İSLAM’IN İLK ZAFERİ

29 ERTESİ YIL UHUD SAVAŞINDA AMCASI HZ. HAMZA ŞEHİT EDİLDİ. PEYGAMBERİMİZ ÇOK ÜZÜLDÜ.

30 BÜTÜN MÜŞRİK KABİLELERİN KATILDIĞI HENDEK HARBİNDE MEDİNE’NİN ETRAFINA HENDEK KAZILDI. ALLAH’IN YARDIMI İLE MÜŞRİK ORDUSU BİR FIRTINA İLE DAĞILDI.

31 ROMA DEVLETİNE KARŞI MUTE ZAFERİN KAZANILDI

32 630 YILINDA MEKKE’NİN FETHİ İÇİN 10.000 KİŞİLİK ORDUSUYLA MEDİNE’DEN AYRILDI.

33 MEKKE KAN DÖKÜLMEKSİZİN FETHEDİLDİ. ARAB YARIMADASINA İSLAM HAKİM OLDU.

34 632 YILINDA 120.000 SAHABESİYLE VEDA HACCINI YAPTI. TÜM ÇAĞLARA VE İNSANLARA MEŞHUR HUTBESİNİ OKUDU. MEDİNE’YE DÖNÜŞÜNDE HASTALANDI.

35 SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ 632 YILINDA 63 YAŞINDA MEDİNE-İ MÜNEVVERE‘ DE VEFAT ETTİ. KABRİ MEDİNE’DEDİR 13 SENE MEKKE’DE 10 SENE MEDİNE’DE PEYGAMBERLİK YAPTI

36 SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN MÜBAREK KABRİ MESCİD-İ NEBEVİ’NİN İÇİNDEDİR. O’NUN ŞEFAATİ BİZLERİ BEKLİYOR. SALAT VE SELAM ONA O’NUN AL VE ASHABINA OLSUN.

37 12 OCAK 2014 PAZAR

38

39 T.C. KÖYCEĞİZ MÜFTÜLÜĞÜ ?

40 ‘‘ Ve sen elbette ???? ??? ????? üzeresin. ’’ (Kalem,4)

41 T.C. KÖYCEĞİZ MÜFTÜLÜĞÜ ‘‘ Ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin. ’’


"ASIM YAZAR Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 12/01/2014 T.C. SİNCAN MÜFTÜLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları