Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EMRE TUNCER YARASA ALGORİTMASI. YARASALAR KÖR MÜDÜR? İnsanlar yarasaların kör olduğunu zanneder, ama 1000'i aşkın yarasa türünden kör olan bir tür bile.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EMRE TUNCER YARASA ALGORİTMASI. YARASALAR KÖR MÜDÜR? İnsanlar yarasaların kör olduğunu zanneder, ama 1000'i aşkın yarasa türünden kör olan bir tür bile."— Sunum transkripti:

1 EMRE TUNCER YARASA ALGORİTMASI

2 YARASALAR KÖR MÜDÜR? İnsanlar yarasaların kör olduğunu zanneder, ama 1000'i aşkın yarasa türünden kör olan bir tür bile yoktur, hatta büyük bir kısmı iyi görür.

3 YARASA ALGORİTMASI Meyve yarasası yol ve yiyecek bulmak için büyük gözlerini ve gelişkin koku alma duyusunu kullanır.

4 Yarasalar Karanlıkta Nasıl Yön Bulur? Ancak ışığın hiç olmadığı, mağralarda görüş kabiliyeti işe yaramamaktadır. Yarasalar karanlıkta yönlerini ekolokasyon yaparak bulurlar. Ekolokasyon, hareket etmeyen yiyecekleri ararken pek işe yaramaz.

5 EKOLOKASYON(SONAR) Ekolokasyon ses titreşimiyle yer tespitidir. Yarasalar çıkardıkları seslerle yankı oluştururlar. Ses mağara duvarlarına çarpar ve yankı yapar.

6 YARASA ALGORİTMASI

7 Ekolokasyon sırasında beynin görsel kısmı çalışır. Mağara duvarlarından gelen yankıyla yarasalar beyinlerinde bir yön haritası oluştururlar.

8 Insan Beyninde Ekolokasyon

9 YARASA ALGORİTMASI

10 Yarasa algoritması 2010 yılında Xin-O Yang tarafından geliştirilen bir Sezgisel optimizasyon algoritmasıdır. Algoritmanın temeli ekolokasyona dayanmaktadır.

11 YARASA ALGORİTMASI Kurallar: Bütün yarasalar ekolokasyon yapar ve engelle avı birbirinden ayırabilir. Yarasaların hızı(v), konumu(x), frekansı(f), dalga boyu ve ses(A) şiddeti vardır. Yarasalar dalga boylarını, ve ses çıkış sayılarını ayarlayabilirler

12 YARASA ALGORİTMASI β :[0-1] random X: bütün yarasalar arasındaki en iyi yer(çözüm)

13 YARASA ALGORİTMASI ε- [-1,1] arası random sayıdır. At bütün yarasaların ortalama gürültüsü

14 YARASA ALGORİTMASI Yarasa avını bulduğunda genellikle gürültüsü azalır, çıkardığı ses sayısı artar. α γ sabit değerler(cooling factor) Kolaylık olması için α =γ şeklinde alabiliriz.

15 Yarasa Algoritmasının Production Scheduling Problemine Uyarlanması

16 YARASA ALGORİTMASI

17 Son Teşekkürler.


"EMRE TUNCER YARASA ALGORİTMASI. YARASALAR KÖR MÜDÜR? İnsanlar yarasaların kör olduğunu zanneder, ama 1000'i aşkın yarasa türünden kör olan bir tür bile." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları