Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WCF Öğreniyorum Ders 0 - Temeller Burak Selim ŞENYURT

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WCF Öğreniyorum Ders 0 - Temeller Burak Selim ŞENYURT"— Sunum transkripti:

1 WCF Öğreniyorum Ders 0 - Temeller Burak Selim ŞENYURT
MVP(Connected System Developer) INETA Speaker

2 Gündem SOA(Service Oriented Architecture) Nedir SOA’ nın 4 Atlısı
Bir Servisin Anatomisi SOA Arkasındaki Teknolojiler WCF Öncesi WCF Çalışma Zamanı WCF’ in ABC’si

3 İş dünyasında çok sık değişmeyen unsurlar vardır.
SOA Nedir İş dünyasında çok sık değişmeyen unsurlar vardır. Benzin istasyonlarında litre veya galon birimlerinden satış yapılır. Restoranlar müşterilerine satışlarını her zaman bir menü sunarak yaparlar. Çok sık değişmeyen bu kuralları ele alan fonksiyonellikler Core Business Functions olarak adlandırılır.

4 SOA Nedir Fiyatlar İş dünyasında çok sık değişen unsurlar da vardır.
Vergi oranları Kataloglar Yeni ürünler Yeni pazarlama kampanyaları Yeni iş alanları Yeni müşteri alanları Ve dahası Yaşamını sürdürebilmesi için İş(Business) çok hızlı ve çabuk bir şekilde değişime ayak uydurulabilmelidir. Bu değişim Core Business Functions’ a olumsuz etkide bulunmamalıdır.

5 SOA Nedir Prensip Buna göre SOA(Service Oriented Architecture)
Çok sık değişen yazılımlar, sıklıkla değişmeyenlerden ayrıştırılmış olmalıdır. Bireysel yazılımların veya sistemlerin uyguladığı bu prensip The Common Closure Principle olarak bilinir. Buna göre SOA(Service Oriented Architecture) Enterprise seviyedeki bilgi sistemlerine uygulanan Common Closure Principle olarak düşünülebilir. Core Business Functions’ ları, çok sık değişmeyen bağımsız servisler içerisine alan bir pratiktir. Değişebilen elementler ile değişmeyen elementlerin birbirlerinden ayrı tutulmasından(Seperation) fazlası ya da azı değildir.

6 SOA’ nın 4 Atlısı Explicit Boundaries (Belirgin Sınırlar)
Bir Process veya bellek alanında çalışan servisler, istemcilerden tamamen ayrıştırılmıştır. Sınırlar, istemcilerin ulaşabileceği adres(Address) ve sözleşmeler (Contract) ile tanımlanır. Sözleşme veya adres olmadan bir servisin içerdiği iş mantığını çalıştırmak mümkün değildir. Autonomous (Özerk) Bir servis diğer bir servisin davranışlarına(Behaviors) bağımlı değildir. Bir servis diğer bir servisden bağımsız olarak dağıtılabilir, kurulabilir, çalıştırılabilir. Loosely Coupled Class yerine Schema ve Contract Paylaşımı Servisler istemciler için Black-Box’ tır. Servis içerisindeki iş mantıklarının tutulduğu sınıflar, istemciler ile paylaşılmazlar. Policy Based Compatibility(İlke Temelli Uyumluluk) Mesajların işlenmesi için gerekli koşulların(Conditions) tanımlanmasıdır. Mesajlaşma formatı, güvenlik(Security) gereksinimleri vb... Şema ile servis operasyonları tanımlanır. Bu tanımlamada fonksiyon adları, parametre ve dönüş tipleri yer alır. Sözleşme, servisin metadata’ sının dışarıya olan sunumudur.

7 Bir Servisin Anatomisi
Protocol(HTTP, TCP, MSMQ...) Host Application Message Service Message Channel Policy Servisler kanalı kullanan metodlar içerir. Bu metodlara istemciden mesajlar gelebilir ve istemciler mesajlar gönderilebilir. Channel, aslında schema, policy ve contract’ ın bir birleşimidir. Protocol, tüketicilerin servis ile nasıl ve hangi yolla iletişime geçebileceğini belirtir. Schema Contract

8 SOA Arkasındaki Teknolojiler
SOAP(Simple Object Access Protocol) Verinin kablo üzerinde nasıl değiş tokuş edileceğini XML bazlı yapısı ile standardize eder. XML bazlı olması nedeniyle platform bağımsızdır. SOAP zarfları(Envelope), başlık(Header) ve gövde(Body) kısımlarından oluşur. WS-* Protocols Mesajların değiş tokuşunda seçilen protokole göre security, transaction ve reliable session gibi hususların, SOAP Header’ ları tarafından nasıl uygulanması gerektiğini tanımlar. WSDL(Web Service Description Language) Sözleşmelerin XML formatındaki tanımlamasıdır. Fonksiyon, parametre adları, parametre ve dönüş tipleri gibi bilgileri içerir. Söz konusu bilgileri XML bazlı sunarak platform bağımsızlığı da sağlar.

9 WCF Öncesi WCF TCP Based Intranet Only .Net Framework
.Net Remoting TCP Based Intranet Only .Net Framework COM+ Distributed Transactions Unmanaged Codes WCF Windows Communication Foundation Xml Web Services MSMQ Doğal Asenrkon Çalışma Desteği Kuyruk tabanlı işleme modeli WSE SOAP XML Based HTTP Activation

10 WCF Çalışma Zamanı Client Code/Objects Proxy Service Code/Objects
Dispatcher Channel Stack Message Protocol Encoder Channel Stack Message Protocol Encoder Transport Stream

11 Address Binding Contract
WCF’in ABC’si Address Binding Contract

12 WCF’in ABC’si - EndPoint
Client (İstemci) Servis (Service) EndPoint Mesajlar (Messages) EndPoint A B C C B A Address Binding Contract Nerede? Nasıl? Ne?

13 Hosting Seçenekleri WCF Servisleri için Hosting Seçenekleri
IIS Hosting Self Hosting (WAS) WinClients Windows Server AppFabric!!! Console App. Win Servis


"WCF Öğreniyorum Ders 0 - Temeller Burak Selim ŞENYURT" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları