Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ (DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS) Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ (DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS) Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü."— Sunum transkripti:

1 VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ (DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS) Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü

2 Dersin Genel Amacı Dersin amacı veritabanının temel kavramlarını, varlık-ilişki modeli, ilişkisel veri modelinin esasları, ilişkisel veritabanı tasarımı, normalizasyon ve türleri, ilişkisel cebir ve temel kavramlarını öğretmektir. Bu derste öğrenciler bir veritabanının adım adım nasıl tasarlanacağını öğreneceklerdir. Öğrenciler bir veritabanı projesi gerçekleştireceklerdir.

3 Planlanan Öğrenme Çıktıları ve Alt Beceriler: Bu dersi başarıyla tamamlayabilen öğrenciler; Veritabanı temel kavramlarını bilir, İlişkisel veritabanı mantığını kavrar, Veritabanı tasarımını yapar, Yapısal sorgulama dilini öğrenir, Bir görsel programlama dili ile veritabanı arasındaki bağlantıyı gerçekleştirir.

4 Dersin içeriği Veritabanı Sistemleri ve Temel Kavramlar, Veri Modelleri, İlişkisel Veritabanı Modeli, Varlık-İlişki Modeli, Veritabanı Tabloları ve Normalleştirme, SQL Yapısal Sorgulama Diline Giriş, SQL Operatörleri, İleri SELECT Sorgulamaları, Sanal Tablolar, İleri Dizi Operatörleri, SQL Fonksiyonları, DML İşlemleri, T-SQL İfadeleri, Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar.

5 Ders Kitabı ve Yardımcı Kaynaklar Ders Kitabı: Peter Rob and Carlos Coronel, “Database Systems, Design, Implementation and Management (7 th edition), Thomson Learning, 2007. Yaşar Gözüdeli, “Yazılımcılar için SQL Server 2005 ve Veritabanı Programlama”, 1. Baskı, Seçkin Yayınevi, 2008. Yardımcı Okumalar: Dr. Yalçın Özkan, “Veritabanı Sistemleri”, 2. Baskı, Alfa Yayınları, 2003.

6 Haftalık Ders Konuları: HaftalarTartışılacak/İşlenecek Konular 1. HaftaDers Tanıtımı, Veritabanı Sistemleri ve Temel Kavramlar 2. HaftaVeri Modelleri 3. Haftaİlişkisel Veritabanı Modeli,, 1. Kısa Sınav 4. HaftaVarlık – İlişki Modeli 5. HaftaVeritabanı Tabloları ve Normalleştirme 6. HaftaSQL Yapısal Sorgulama Diline Giriş, 2. Kısa Sınav 7. HaftaSQL Operatörleri 8. Haftaİleri SELECT Sorgulamaları Vize Sınavı 9. HaftaSanal Tablolar 10. Haftaİleri Dizi Operatörleri 11. HaftaSQL Fonksiyonları, 3. Kısa Sınav 12. HaftaDML İşlemleri 13. HaftaT-SQL İfadeleri 14. HaftaKullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar


"VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ (DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS) Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları