Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİL Temel Bilgisayar Bilimleri"— Sunum transkripti:

1 BİL 1305 - Temel Bilgisayar Bilimleri
Bölüm-2: İşletim Sistemlerine Giriş (Windows 7 Kurulum ve Genel Özellikler) Yrd. Doç. Dr. Emin BORANDAĞ

2 İçerik… İşletim sistemi nedir? İşletim sistemi çeşitleri
MS Dos işletim sistemi Microsoft Windows işletim sistemi Windows 7 işletim sistemi ve genel bilgiler Windows 7 sürümleri Kurumlar için Windows 7 Windows 7 kurulumu Windows 7 masaüstü Windows 7 yönetimi Windows 7 donatılarını tanımlamak Windows 7 güvenlik ayarları Linux işletim sistemi BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

3 İşletim Sistemi nedir? İşletim sistemi, bilgisayar donanımı ile kullanıcı programları arasında yer alarak kullanıcıların bilgisayar sisteminden kolayca yararlanabilmelerini sağlayan hizmet yazılımı olarak tanımlanmaktadır.

4 İşletim Sistemi nedir? (devam…)
Başka bir ifade ile işletim sistemi; kullanıcıların, bilgisayar sistem kaynaklarından kolayca yararlanabilmelerine olanak sağlayan hizmet yazılımıdır. İşletim sistemleri, donanım birleşenlerinin sürülmesine dönük yordamları hazır işlevler olarak içerirler. Bu yolla kullanıcılara, bilgisayar sistemine dönük yalın bir görünüm ve kolay bir kullanım ortamı sunmayı amaçlarlar. Kullanım kolaylığı işletim sistemlerinin temel amaçlarından birini oluşturur.

5 İşletim Sistemi Çeşitleri
MS Dos işletim sistemi, Windows işletim sistemi, Linux işletim sistemi, MacOS X işletim sistemi.

6 MS DOS (Disk Operating System)
Bilgisayarlar için ufak ve basit bir işletim sistemi türü olup, ana görevi disket ve sabit disk gibi saklama ortamlarının yönetimidir.  Bilgisayarların diğer işlevleri; grafik, ses, yazdırma, ağda gezinme, bellek yönetimi, çoklu kullanıcı ve çoklu işlem özellikleri, DOS tarafından üstlenilebilir. Bu özellik ve görevler çeşitli kullanım yazılımlarının yardımı ile olur. 

7 MS DOS (Disk Operating System) (devam…)
DOS sistemleri 90'lı yılların ortasına kadar hemen hemen her PC'de işletim sistemi olarak görev yapmışlardır. Bugün çoğu alanda yerini grafik arabirimli işletim sistemleri almış ise de, DOS basit ve ufak oluşundan bir gömülü sistem olarak çeşitli kumanda ve denetleme sistemlerinde hayatını sürdürmektedir. 

8 MS DOS (Disk Operating System) (devam…)
DOS’un tarihi, bilgisayarların (kişisel bilgisayarlar) tarihiyle başlar ve çoğunlukla da pek hayırla anılmaz. Çünkü DOS’ta grafiksel bir kullanıcı arabirimi (pencereler) yoktur, her şey komutlarla ve çok sayıda parametre ile yapılır. DOS, tüm x86 tabanlı bilgisayarlarda çalışır. Üstünde kolay yazılması, bellek ve sabit diskte az yer kaplaması, kolay ve çabuk öğrenilmesi, düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışması gibi avantajları olmakla birlikte, etkin bir bellek yönetiminin olmaması, eski teknoloji kullanması ve grafik kullanıcı arabirimi olmaması önemli kısıtlamalarıdır.

9 MS DOS Temel Komutları Dir: İçerisinde bulunduğumuz ya da belirttiğimiz başka bir konumdaki dosya ve dizinleri listeler. Kullanım şekli: dir CD: Bulunan dizinden bir önceki dizine geçmek için kullanılır. Kullanım şekli: cd CD: İkinci kullanım şekli bulunun an dizinden daha içerideki dizinlere geçmek için kullanılır. Kullanım şekli: cd c: MD: Dizin oluşturmak için kullanılır. Kullanım şekli md dizin adı RD: Bulunulan dizindeki dizin adlarını silmek için kullanılır. Kullanım şekli rd dizin adı C: D: Diskler arasında geçiş için kullanılır. Kullanım şekli c: d: a: e: gibi…

10 MS DOS Temel Komutları (devam…)
REN: Dosyaların isimlerini değiştirmede kullanılır. Kullanım şekli ren a.txt b.txt Move: Bir dizini başka bir dizine göndermeye yarar. Kullanım şekli move d:\a c:\ Time: Şu anki saat bilgisini verir. Data: Şu anki tarih bilgisini verir. Copy: Bir dosyanın başka bir dizinde yedeğini alır. Kullanım şekli: copy b.txt d:\den\ CLS: Ekrandaki bilgileri silmek için kullanılır. Edit: Text tabanlı bazı verilerin değiştirilmesini sağlayan işletim sistemi ara programıdır. Kullanım şekli: edit Exit: Çıkış için kullanılır.

11 Microsoft Windows Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi ailesidir. İlk Windows 1981 yılında satışa sunulmuştur. Microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı olarak Windows'ta aynı anda çok sayıda yazılımla çalışmak mümkündür.

12 Microsoft Windows (devam…)
Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97.46'lık bir pay sahibiydi. 2006 Nisan ayı istatistiklerinde bu oranın %89, 2007 Aralık ayında ise %87.8 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2007 Aralık ayındaki payın %6.5'i Windows Vista işletim sistemidir. Bu alanda en ciddi rakibi şu anda MacOS'tur. Microsoft Windows ailesinin son üyesi 26 Ekim 2012'e piyasaya çıkan Windows 8'dir. Windows Vista'dan sonra Microsoft, Windows 7 ile başarıyı yakalamış bu başarıyı Windows 8 ile devam ettirmektedir.

13 Microsoft Windows (devam…)
Microsoft Windows işletim sistemleri ailesi, daha eski IBM PC için olan MS-DOS ortamının üzerine bir grafik katmanı olarak başlamıştır. Modern sürümleri daha yeni olan Windows NT çekirdeği üzerine kuruludur. Windows 32-bit ve 64-bit Intel ve AMD işlemciler üzerinde çalışır; daha eski sürümleri DEC Alpha, MIPS R4000, ve Power PC mimarilerinde de çalışmaktaydı.

14 Microsoft Windows'un Tarihi
Windows'un beta sürümü çıktı ve Windows adı ilk kez kullanıldı. İlk Windows satışa sunuldu. Windows 3.1 tabanlı bir işletim sistemi  Windows 3.0'ün multimedya destekli sürümü çıktı. Windows 3.1x tabanlı olan, Windows NT'nin ilk sürümü olan Windows NT 3.1 sürüldü. Çince konuşan ülkelere özel Windows sürümü Windows 3.2, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan gibi Çince konuşan ülkelerde raflardaki yerini aldı. Windows 95 piyasaya sürüldü, Başlat menüsü, Internet Explorer ve görev çubuğu ilk olarak bu sürümde sunulmuştu. Taşınabilir aygıtlar için geliştirilmiş Windows'lar olan Windows CE satışa sunuldu. Windows 98 satışa sunuldu. Windows 9x ailesinin son üyesi olup ilk internet oyunu, sistem geri alma gibi yazılımlar bulunan, fakat yeterince başarı elde edemeyen işletim sistemi Windows ME satışa sunuldu. İlk iş interneti olan işletim sistemi Windows 2000 satışa sunuldu.

15 Microsoft Windows'un Tarihi (devam…)
Çoğu yeni özelliğin eklendiği, günümüzdeki Windows'ların öncüsü olan Windows XP satışa sunuldu. Windows 9x dönemi biterek, iş ve ev sürümlerinin ikisi de NT tabanlı olmaya başladı. Windows for Tablet PC sürüldü. Nisan'da Windows Server 2003 satışa sunuldu. Windows'un ilk 64-bitlik versiyonu sayılabilecek Windows XP x64 Edition sürüldü. Windows Vista'nın beta sürümü satışa sunuldu. İlk DVD kayıt, RSS ve Phishing süzgeci gibi özellikleriyle tanınan Windows Vista satışa sunuldu. İlk ev sunucusu olan işletim sistemi Windows Home Server satışa sunuldu. Şubat'ta Windows Server 2008 satışa çıktı.

16 Microsoft Windows'un Tarihi (devam…)
Windows 7 işletim sistemi piyasaya sürüldü. Windows 8'in RTM sürümü 1 Temmuz 2011'de çıkması beklendi ama çıkmadı. Windows 8'in deneme sürümü (RTM) 15 Temmuz 2011'de kullanıma sunulmuştur. Windows 8'in 2012 ilkbaharında release preview versiyonu duyuruldu. Eylül'de Windows Server 2012 satışa sunuldu. Ekim'de Windows 8 lansmanı yapıldı ve resmi olarak satışa sunuldu. Kasım'da Windows 8'in Türkiye lansmanı yapıldı. Build Konferansında Windows Blue ve bir yeni uygulama tanıtılacak.

17 Windows 7 Windows 7, Microsoft Windows'un perakendeye sunulmuş işletim sistemidir. Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkan bir işletim sistemidir.  22 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

18 Windows 7 - Genel Bilgiler
Windows 7, kullanıcılar için Windows Vista'ya göre daha hızlı bir deneyim yaşatmak üzere geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Windows 7 ile kullanıcılar, bilgisayarlarını çok daha hızlı başlatabilecek ve kapatabileceklerdir. Windows 7, gelişmiş Görev Çubuğu ile uygulamalar arasında geçiş yapmak bir eğlence hâline dönüşecek; yeni araç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daha rahat ve hızlı bir şekilde dolaşması mümkün olacaktır. Windows 7 ile yeni Windows Aero özellikleri, temiz bir masaüstü daha az uyarı ekranı anlamına geliyor. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

19 Kurumsal ve Uzman Kullanıcılar
Windows 7 - Sürümleri Ev Kullanıcısı İş Kullanıcısı Kurumsal ve Uzman Kullanıcılar Windows 7 Home Premium Windows 7 Professional Windows 7 Ultimate Windows 7 Enterprise Gelişmiş tüketici versiyonu. İş versiyonu özelliklerini içermez. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler. İş versiyonu özelliklerini içerir. Windows özelliklerinin tamamını içerir. Büyük işletmeler için kurumsal versiyon. Gelişen Pazarlar Giriş Seviyesi Windows 7 Home Basic Gelişmekte olan pazarlar için Windows 7 Starter Tüm piyasa için giriş seviyesi BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

20 Kurumlar için Windows 7 Kullanıcıların Daha Üretken Olmalarını Sağlamak Bilgisayar Yönetimini Basitleştirmek Geliştirilmiş Güvenlik ve Kontrol Masaüstü Mobil Verilerin ve Bilgilerin Korunması Yeni Güvenlik Özellikleri Kolay geçiş Kolay yönetim Sanallaştırma BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

21 Windows 7 ile Düşük Enerji Tüketimi
Windows 7 ile %20’ye varan Enerji Tasarrufu Sağlanır. DVD ile Pil Ömrü (dakika) Windows 7'nin sunduğu yüksek sistem güvenilirliği, daha uzun pil ömrü ve daha az uyarı ekranıyla kullanıcılar için zaman verimliliğini arttırmaktadır. Windows 7 Sistem A Sistem B Sistem C Windows Vista BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

22 Donanım Uyumluluğu ve Windows 7
üzerinde cihaz uyumluluğu Kurulum esnasında dahili sürücüler Geliştirilmiş tak ve çalıştır özelliği Yeni özellik: Device Stage Hızlı kurulum Gelişmiş yönetim Sonuç: İstediğiniz gibi çalışır… BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

23 Windows 7 - Kurulumu Sistem Gereksinimleri:
32 veya 64-Bit desteği olan ve minimum 1 GHz saat hızında çalışan bir işlemci 32-Bit sürümler için en az 1 GB, 64-Bit sürümler için en az 2 GB RAM En az DirectX 9'u destekleyen (WDDM 1.0 ve üzeri) ekran kartı 32-Bit sürümler için en az 16 GB, 64-Bit sürümler içinse en az 20 GB boş sabit disk alanı. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

24 Windows 7 - Kurulumu Windows 7 kurulum CD’sini bilgisayarın DVD-ROM’una yerleştiriyorsunuz ve kuruluma başlıyorsunuz. Windows Yükleniyor... BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

25 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Dilimizi Türkçe seçiyoruz. Tarih ve para birimi biçimini ayarlıyoruz. Klavye ve giriş bilgilerini Türkçe Q olarak seçiyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

26 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Şimdi Kur (Install Now) butonuna tıklıyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

27 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Lisans koşularını kabul ediyorum (I accept the license terms) kutucuğunu işaretleyip şartları kabul ediyoruz ve Sonraki (Next) düğmesine tıklıyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

28 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Bilgisayarımız Windows Vista ise format atmamıza gerek yoktur. Buradan Upgrade seçeneğini seçerek Upgrade edebiliriz. Windows XP’de ise Upgrade özelliğini desteklememektedir. Bu yüzden Custom (advanced) tıklayıp kurulumumuza devam ediyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

29 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Windows 7 ’yi hangi diskimize kuracağımızı belirliyoruz. Windows'u nereye yüklemek istediğimizi soruyor. Yandaki resimde görüldüğü üzere tek bölüm var ve ayrılmamış alan olarak işaretli. İlk önce bu bölümü ayarlamamız gerekir. Sürücü seçenekleri (gelişmiş)-(Drive options (advanced))’e tıklayın. Burada karşımıza çeşitli seçenekler çıkar: Sil (Delete): Var olan bir bölümü siler ve ayrılmamış alan olarak gösterir. (verileriniz kaybolur) Biçimlendir (Format): Eğer önceden ayırmış olduğunuz bölümler varsa (C ve D gibi) ve örneğin D'deki dosyalarınızın kaybolmamasını istiyorsanız sadece C'yi biçimlendirerek Windows'u oraya kurabilirsiniz.  Yeni (New): Ayrılmamış bir alanı bölerek yeni bölümler oluşturmanızı sağlar. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

30 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Windows 7’nin kurulacağı disk seçildikten sonra kurulum başlar. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

31 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Windows 7 kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlar. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

32 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Bilgisayar kapanıp yeniden açıldıktan sonra kurulum devam eder. Kullanıcı adı ve bilgisayar adının oluşturulduğu ekran karşınıza gelir. Bu ekranın ardından parola ve parola ipucunun oluşturulduğu ekran gelir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

33 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Daha sonra açılan ekranda aktivasyon kodumuz varsa giriyoruz. Yoksa girmeden İleri (Next) düğmesine tıklıyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

34 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
En üstteki seçenek olan «Tavsiye edilen ayarları kullan (Use recommended setting)» seçeneğini seçip devam ediyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

35 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Tarih ayarlarımız doğru olmalı. Kontrol ettikten sonra İleri (Next) düğmesine tıklayın. Not: Zaman dilimini (UTC+02:00) Atina, Bükreş seçmeyi unutmayın! BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

36 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Network (Bağlantı) tipini belirtiyoruz. Yandaki resimde de gördüğünüz gibi ilk seçenek ev kullanıcıları için, ikinci seçenek ofis çalışanları için, üçüncü seçenek genel ağlar içindir. Uygun olan bağlantı türünü seçiyoruz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

37 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Ev kullanıcıları seçildiğinde yandaki gibi bir ekran çıkacaktır. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

38 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Bağlantı kurduğunuz network ağında hangi klasörler paylaşıma açılacaksa bu kısımda seçilir. Bu işlemler daha sonrada yapılabilir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

39 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra Windows 7 kurulumunun tamamlanması için beklenir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

40 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Kurulum tamamlandıktan sonra Windows 7 açılış ekranı karşınıza gelir ve masaüstü yüklenmeye başlar. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

41 Windows 7 – Kurulumu (devam…)
Masaüstünün yüklenmesinin ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelir.. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

42 Windows 7 - Masaüstü Masaüstü Simgeler Başlangıç Düğmesi Görev çubuğu
BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

43 Windows 7 – Masaüstü Araç Galerisi
Gadgets: Masaüstü araç galerisi Gadgets Online gadgets BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

44 Windows 7 – Görev Çubuğu Word Excel Program simgeleri
BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

45 Windows 7 – Aero Peek Özelliği
Önizleme Görünen 3 Word dokümanın program simgeleri BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

46 Windows 7 – Başlat Menüsü
Sistem Dosyaları Programlar Denetim Masası Yardım ve Destek Bütün Programlar Kapat Düğmesi Arama Kutusu Başlat Düğmesi BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

47 Windows 7 – Araç Çubukları
Araç çubuklarını görmek için Görev çubuğu üzerinde sağ tıklarız Adres araç çubuğu BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

48 Windows 7 – Bir Uygulamanın Sabitlenmesi
Görev çubuğuna bu programı sabitle Atlama Listesi (iTunes) Sabitlenmiş programlar Mevcut açık program (iTunes) BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

49 Windows 7 – Bildirim Alanı
Açılır pencere (Pop-up window) İşlem Merkezini Açma Bağlantısı İşlem merkezi simgesi Bildirim Alanı BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

50 Windows 7 – Masaüstünü Özelleştirme
Temalar Masaüstü Arkaplanı Pencere Rengi Ekran Koruyucu BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

51 Windows 7 – Pencere Bileşenleri
Başlık Çubuğu Pencereyi Küçült Pencereyi Büyüt Pencereyi Kapat Kaydırma Çubuğu BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

52 Windows 7 – Pencere Bileşenleri (devam…)
Aero Flip 3D Bu özelliği kullanmak için Alt + Tab tuşlarına birlikte basılır. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

53 Windows 7 – Pencere Bileşenleri (devam…)
Basamaklı Pencereler BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

54 Windows 7 – Masaüstünü Göster
Aero Peek özelliği ile 3 dokümanın transparan görünümü Masaüstünü Göster Düğmesi BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

55 Windows 7 – Donatılar Notepad WordPad
BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

56 Windows 7 – Donatılar (devam…)
Bir resim açmak için buraya tıklarız. Şerit (Ribbon) BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

57 Windows 7 – Donatılar (devam…)
Bilimsel Bakış İstatistiksel Bakış Standart Bakış Programcı Bakışı BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

58 Windows 7 – Donatılar (devam…)
Yapışkan Notlar (Sticky Notes) BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

59 Windows 7 – Güvenlik Ayarları ve Yazılım
İşlem merkezi Windows Defender Kullanıcı Hesap Kontrolü Windows Güncelleme Windows Güvenlik Duvarı BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

60 Windows 7 – İşlem Merkezi
Düğmeler Önemli Uyarı Önerilen Görevler Güvenlik ve Bakım ile ilgili işlemler, İşlem Merkezi üzerinden yürütülür. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

61 Windows 7 – Windows Defender
BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

62 Windows 7 – Kullanıcı Hesap Kontrolü
Kontrolünü ayarlamak için scroll’u yukarı-aşağı hareket ettiririz. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

63 Windows 7 – Windows Güncelleme
Güncelleme düzeyi seçilir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

64 Windows 7 – Windows Güvenlik Duvarı
Güvenlik duvarını devreye almak veya devre dışı bırakmak için bağlantıya tıklarız. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

65 Windows 7 – Arama Özelliği
Başlat menüsü üzerindeki arama barı Pencere üzerindeki arama barı BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

66 Linux İşletim Sistemi Linux, Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş; açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

67 Linux İşletim Sistemi (devam…)
Linux ismi ilk olarak Linus Torvalds tarafından yazılan ve 5 Ekim 1991 Linux 0.02 etiketiyle duyurusu yapılan, Linux çekirdeğinden gelmektedir. Linux'un Unix ile herhangi bir kod ortaklığı bulunmamaktadır yani Linux'un kodları sıfırdan başlanılarak yazılmıştır. Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV'ler ve tabletler gibi hemen her platformda tam bir uyum içerisinde çalışabilmektedir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

68 Linux İşletim Sistemi (devam…)
Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın 10 hızlı süper bilgisayarında da kullanılmaktadır. Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak Internet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri belirlenerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Hatalar, anında kullanıcılar tarafından belirlenip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

69 Linux İşletim Sistemi (devam…)
Linux dağıtımlarına bakacak olursak, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımında; Linux çekirdeği ve GNU yazılımları temeli üzerine KDE, GNOME, Xfce, Unity gibi bir masaüstü ortamı, Mozilla Firefox, Chromium gibi bir internet tarayıcı, LibreOffice gibi bir ofis seti, video-müzik oynatıcı, CD/DVD yazıcı, grafik işleme yazılımı gibi çeşitli özgür yazılımlar ilave edilerek, son kullanıcıya sunulmaktadır. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

70 Linux Nedir? Linux (telaffuz: Lin-uks), Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş; açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir. Linux ismi ilk olarak Linus Torvalds tarafından yazılan ve 5 Ekim 1991 Linux 0.02 etiketiyle duyurusu yapılan, Linux çekirdeğinden gelmektedir. Linux'un Unix ile herhangi bir kod ortaklığı bulunmamaktadır yani Linux'un kodları sıfırdan başlanılarak yazılmıştır. Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; Sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV'ler ve tabletler gibi hemen her platformda tam bir uyum içerisinde çalışabilmektedir. Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın 10 hızlı süperbilgisayarında da

71 Linux İşletim Sistemi (devam…)
Şu anda GNU yazılımlarını ve diğer özgür yazılımları bir araya getiren ve tüm bunları bir Linux çekirdeği ile beraber toplu, derlenmiş ve kurulumu çok kolay bir işletim sistemi olarak piyasaya süren birçok çalışma mevcuttur. Bunlardan öne çıkan bazı dağıtımlar alfabetik olarak; Debian, Fedora, Linux Mint, Mageia, openSUSE, Red Hat, Pardus, Slackware, Ubuntu  olarak sıralanabilir. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

72 Android Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 250,000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Google Play ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanısıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google'ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır. Open Handset Allience, 5 Kasım 2007'de Android'i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.

73 Google'ın Android Inc şirketini alışı
Temmuz 2005'te Google, Android Inc.'i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Palo Alto'da kurmuştur. Android'in kurucuları, Google'a çalışmak için giden Andy Rubin (Danger'in kurucusu), Rich Miner (WildFire'ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White'dır. (WebTV'de çalışan ilk mühendislerden biri). Bu arada, Android Inc.'in işlevleri daha önce yaptıkları mobil işletim sistemleri kadar iyi bilinmemektedir ve bu da Google'ın Mobil Cihazlar pazarına gireceği söylentisini başlatmıştır. Buna karşın, bu süreç içinde pazara ne çeşit ürünle çıkacakları tam olarak belli olmamıştır. Google'da, ekip (Rubin tarafından izin verilen) Linux tabanlı, taşınabilir cihazlar için geliştirdikleri, esnek, güncelleştirilebilir İşletim Sistemini yazmışlardır. Raporlara göre Google çoktan donanım serilerini, yazılım partnerlerini ve taşınabilir cihazlarda çeşitli derecelerde birlikte çalışacağı sinyalini vermiştir.

74 Android'in Gelişimi Google, Android'i satın aldıktan sonra telefon üreticilerini yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurdu. Android'in gelişimi OHA eliyle yönetilmeye başlandı. Android 1.0 HTC Dream'in işletim sistemi olarak telefonlara ilk adımını attı.Bu sürüm; kamera desteği Wi-Fi, bluetooth, klasörler, bir web tarayıcısı, uyarılar, sesli arama, YouTube, alarmlı saat, galeri gibi özellikler sunuyordu. 9 Şubat 2009 da Android 1.1 yayınlandı.Bu sürüm bir önceki sürümdeki sistem hatalarını düzeltmeyi ve API'yı geliştirmeyi amaçlıyordu. 30 Nisan 2009'da Android 1.5 [Cupcake) yayınlandı.Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, Picasa,sık kullanılan klasör ve widgetları kişiselleştirebilme, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android'e kazandırıldı. 15 Eylül 2009'da Android 1.6 (Donut) yayınlandı.Ekran çözünürlüğü yükseltildi. Doğru çeviri yapma ve okutma özelliği,geliştirilmiş android market,galeride çoklu silme, sesli arama, WVGA ekran çözünürlük desteği Android'e kazandırıldı. 29 Ekim 2009'da Android 2.0 ve 2.1 (Eclair) yayınlandı. HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği kazandırıldı. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklendi. Geliştirilmiş Google Maps, hareketli duvar kağıtları ve dijital zoom özelliği de kazandırıldı.

75 Android'in Gelişimi Devam
Mayıs 2010'da Android 2.2 (Froyo) yayınlandı. 720p ekran çözünürlüğü desteği,usb bağlantı,Wi-Fi tarayıcı özelliği,Flash Player 10.1 desteği eklendi. Şubat 2011'de Android 2.3 (Gingerbread) yayınlandı. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği eklendi. XGA (1366×768) ekran çözünürlük desteği,video arama özelliği eklendi. Yine Şubat 2011'de Android 3.0 (Honeycomb) yayınlandı. Android işletim sistemi, tabletlerle uyumlu hale getirildi. Ekim 2011'de Android 4.0 (IceCream Sandwich) yayınlandı.Yüz tanıma fonksiyonları ve NFC ile dosya paylaşımı özellikleri eklendi. Mart 2012'de Android Market'in adı Google Play olarak değiştirildi. Temmuz 2012'de 4.1 (Jelly Bean) yayınlandı. Aynı anda iki uygulama açma özelliği Android'e kazandırıldı. Butter project(takılmadan kayan ekran) ve enerji verimliliği sağlandı. Ekim 2012'de 4.2 (Jelly Bean Plus) yayınlandı.Çoklu kullanıcı,360 derece panoramik fotoğraf,Swype klavye kazandırıldı. 11 Şubat 2013'te (Jelly Bean Plus) yayınlandı.bu güncelleme "performansı ve kararlılığı artırır" temasıyla çıkarıldı.Isınma ve donma problemleri giderildi. 24 Temmuz 2013'te 4.3 (Jelly Bean) yayınlandı.Çoklu kullanıcı için ebeveyn kontrolü,oyunlar için OpenGL ES 3.0 desteği,diğer teknolojik aletlere bağlanmak için ilk akıllı bluetooth teknolojisi,Wifi'yı açıp kapatmak yerine otomatik açılıp kapanabilen akıllı wifi teknolojisi eklendi.

76 Bölümleri Android işletim sistemi beş kısımdan oluşur.
Çekirdek:Linux kernelidir. Güvenlik, hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modellerini içerir. Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içerir. Kütüphaneler: Veritabanı kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri, grafik ve arayüz kütüphanelerini içerir. Uygulama Çatısı: Uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunan kısımdır. Uygulama Katmanı: Doğrudan Java (programlama dili) yle geliştirilmiş uygulamaları içerir.

77 Geliştirme 12 Kasım 2007'de OHA, Android'in yazılım geliştirme teçhizatının önizlemesini yayınlamıştır ve bu önizleme, geliştirici ve hata giderici, kütüphane setleri, aygıt emülasyonu, dökümantasyon, örnek tasarılar, eğitim, SSS ve fazlasını içermektedir. Geliştiriciler, eğer Windows XP, Vista veya Mac OS çalıştıran x86 tabanlı ya da Linux kullanıyorlarsa Android-SDK'yı indirip kurmaları gerekmektedir. Gereklilikler şunları da kapsamaktadır: Java Development Kit Apache Ant Python 2.2 veya yüksek versiyonu Eclipse (yazılım) 3.2 veya yüksek versiyonu

78 Özellikler Android'in son sürümleri, çoklu-görev (multitasking), çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle beraber gelmektedir. Android Market ile uygulamalar yüklenebilmektedir. Handset Çizimler Sistem, VGA, 2D grafik arşivler, OpenGL ES 3.0 tabanlı 3D Grafik arşivlerine ve geleneksel telefon çıkışlarına son derece kolay uyum sağlar. Depolama Bilgi: depolama amaçlı SQLite kullanılmaktadır. Bağlanabilirlik: Android, GSM, Bluetooth, EDGE, 3G, NFC ve Wi-Fi bağlantısını destekler. Mesajlaşma: Hem SMS hem de MMS desteği vardır. Web Tarayıcısı: Android'in web tarayıcısı açık kaynak kodlu WebKit application framework üzerine kuruludur. Medya Destekleri: Android, MPEG-4, MP4, H.264, MP3, ve AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF gibi ses/video/resim formatlarını desteklemektedir. Ek Donanımları: Android, anti-titremeli video/foto kameraları, touchscreenler, GPS, pusulalar, accelerometrelerde son derece yeteneklidir.

79 iOS iOS (eski adıyla iPhone OS) Apple'ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad'de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X'den türetilmiştir. iOS içinde 4 katman bulundurmaktadır: Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Touch tabakası. Yazılım cihazın içinde 500 MB'lık bir alan kaplamaktadır. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

80 Apple OS X Apple'ın masaüstü işletim sistemi; Mac OS X Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin'e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua'yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir. Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X'ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.  Tarihce Mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, Mac OS X'in gelişimi çoğu alanda klasik Mac OS'ten bağımsızdır. Sistemin altyapısını NeXTSTEP'ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikroçekirdeği ve BSD oluşturur. Bu sebepten dolayı Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir. 1985 yılında Apple "yeni nesil" bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamıştı (bakınız: Taligent ve Copland). Başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra NeXT'in işletim sistemi —o zamanki adıyla OPENSTEP— yeni Mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. Bu kararı takiben NeXT Apple tarafından alındı ve Steve Jobs Apple'a geri dönmüş oldu. Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP'i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rhapsody adı verildi. SH bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001'de piyasaya sürüldü. O günden bu yana Mac OS X 10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 "Jaguar", 10.3 "Panther", 10.4 "Tiger" , 10.5 "Leopard" , 10.6 "Snow Leopard" , 10.7 "Lion" ve 10.8 "Mountain Lion" sürümleri piyasaya çıkmıştır. Son olarak "Mountain Lion 3" piyasaya sürülmüş ve DVD gibi basılı medya olarak temin edilebilen diğer sürümlerin aksine, sadece indirilebilir içerik olarak kullanıcılara sunulmuştur. BİL Temel Bilgisayar Bilimleri

81 Ürün İsmi Apple Mac OS X ismindeki X karakterini Roma rakamlarından seçmiştir. On sayısını temsil eden X, Mac OS 9'dan sonra gelen işletim sistemini göstermektedir. Bu sebepten dolayı sistemin Apple tarafından öngörülen doğru okunuşu "Mac OS ten" (Mek o-es ten) şeklindedir. Türkçede ise daha yaygın olarak (Mak os iks) olarak okunur. Sistemin aslında Unix tabanlı olması ve isminin AIX, HP-UX, IRIX, Linux, Minix, Ultrix, Xenix gibi diğer Unix sistemleri gibi X ile bitmesi ise hoş bir tesadüftür. OS kısmı ise bir kısaltmadır. İngilizcesi "Operating System" olan "İşletim Sistemi" tabirinden gelir ve "OS" olarak kısaltılır. Mac OS X serisindeki işletim sistemleri isimlerini kedigillerden alır sürümünün kod adı Cheetah, 10.1 sürümünün kod adı Puma idi. İki sürüm de Mac OS X 10.0 ve Mac OS X 10.1 olarak piyasaya sürülmüşlerdi sürümünden itibaren Apple işletim sistemlerini sürüm numaraları ile değil, kod adlarıyla piyasaya sürmeye başladı. Bunun sonucu olarak Mac OS X 10.2 Jaguar ismiyle, Mac OS X 10.3 Panther ismiyle, Mac OS X 10.4 Tiger ismiyle, Mac OS X 10.5 Leopard ismiyle, Mac OS X 10.6 Snow Leopard ismiyle piyasaya sürüldü. Mac OS X 10.7 sürümü ise Lion ismi verilmiştir. Apple Lynx ve Cougar markalarını da tescil etmiştir. En son sürümü Mac OS X ise Mountain Lion 3 ismiyle anılmaktadır.  Versiyonları Public Beta Kodiak, Build 1H39  10.0 Cheetah, Build 4K78 10.1 Puma, Build 5G64 10.2 Jaguar, Build 6C115  10.3 Panther, Build 7B85 10.4 Tiger, Build 8A428  10.5 Leopard, Build 9A581  10.6 Snow Leopard, Build 10A432 10.7 Lion, Build 11A511 10.8 Mountain Lion, Build 12A269 BİL Temel Bilgisayar Bilimleri


"BİL Temel Bilgisayar Bilimleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları