Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER  HAZIRLAYAN:  KEVSER SERAP ELİAÇIK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER  HAZIRLAYAN:  KEVSER SERAP ELİAÇIK."— Sunum transkripti:

1 EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER  HAZIRLAYAN:  KEVSER SERAP ELİAÇIK

2

3 EŞLERE TAVSİYELER  وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا  EY RABBİMİZ !EŞLERİMİZİ VE ÇOCUKLARIMIZI BİZE GÖZ AYDINLIĞI KIL VE BİZİ ALLAH’A KARŞI GELMEKTEN SAKINANLARA ÖNDER EYLE!( Furkan:25/74)

4 EŞLERE TAVSİYELER – ÇOCUKLARIMIZ GÖZ AYDINLIĞIMIZ OLSUN…. – ONLAR BİZE RABBİMİZİN ÖZEL HEDİYESİDİR VE EMANETİDİR. ONLARA EN GÜZEL HEDİYEMİZ MUTLU VE HUZURLU BİR YUVA VEREBİLMEK- TİR.

5 EŞLERE TAVSİYELER  وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ  KENDİLERİ İLE HUZUR BULASINIZ DİYE SİZİN İÇİN KENDİ (CİNSİNİZDEN )EŞLER YARATMASI VE ARANIZDA BİR SEVGİ VE MERHAMET VAR ETMESİ DE O’NUN (VARLIĞININ VE KUDRETİNİN )DELİLLERİNDENDİR.(Rum;30/21)

6 EŞLERE TAVSİYELER  Eğer ruh aydınlanmışsa insanda güzellik vardır.  İnsanda güzellik varsa evde uyum vardır.  Eğer evde uyum varsa ülkede huzur vardır.  Ülkede huzur varsa dünyada barış vardır.

7 EŞLERE TAVSİYELER  BİR İNSANIN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU AİLE FERTLERİNİ İHMAL ETMESİ GÜNAH OLARAK KENDİSİNE YETER. (Ebu Davud.Zekat,45)  DİKKAT EDİN !SİZİN HANIMLARINIZ ÜZERİNDE HAKKINIZ OLDUĞU GİBİ,HANIMLARINIZIN DA SİZİN ÜZERİNİZDE HAKKI VARDIR. (Tirmizi,Rada 11)

8 EŞLERE TAVSİYELER  MUTLU VE BAŞARILI BİR İNSAN GÜZEL VE HUZURLU BİR AİLEYE SAHİPTİR.  ÖYLEYSE GÜZEL VE HUZURLU AİLE İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ…  UNUTMAYALIM Kİ;  EVLİLİK ‘’BİZ OLMAKTIR.’’ (Sen-ben didişmeleriyle yüreğimizi ve sevgimizi yormak yerine biz olmak için çaba harcayalım,o zaman kazanan huzurumuz olacaktır.)

9 EŞLERE TAVSİYELER  EVLİLİK KARARI ALMAK CESARET İSTER.  EVLİLİĞİ SÜRDÜRMEK DE BÜYÜK KARARLILIK SABIR VE FEDAKARLIK İSTER.

10 EŞLERE TAVSİYELER  Ne kadar şirinler değil mi?

11 EŞLERE TAVSİYELER  AİLE DÜELLO YERİ DEĞİLDİR  MUTLU OLMAK MI HAKLI OLMAK MI ÖNEMLİ?

12 EŞLERE TAVSİYELER  AİLEDE HUZURU BULMAK VE DEVAM ETTİREBİLMEK İÇİN KARŞILIKLI SABIRLI ANLAYIŞLI VE HOŞGÖRÜLÜ OLMAYA ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR.  (Bir veliye bir deli formülü.)  (Fesimin püskülü.)

13 EŞLERE TAVSİYELER  KUSURLARI GÖREN DEĞİL ÖRTEN OLMALI…  İLİŞKİLERDE KARŞILIKLILIK ESAS OLMALI(EŞLER BİRBİRİNİ YIPRATMAMALI)

14 EŞLERE TAVSİYELER  KANAATKAR OLMALI (HEP ‘YOK’A ODAKLANMAMALI)  İLETİŞİM KANALLARI DAİMA AÇIK OLMALI.  EŞLER BİRBİRİNİ EMANET OLARAK GÖRMELİDİR.EMANETLERE İHANET EDİLMEZ… (ÖNCELİKLE ALLAH’IN SONRA ANNE BABALARININ EMANETİ)

15 EŞLERE TAVSİYELER  AİLEDE DAİMA KARŞILIKLI SEVGİ VE TAKDİR SÖZLERİ OLMALI (Ne yazık ki eleştiride cömert,takdir ve onore etmede cimri davranıyoruz.)  EŞLER DAİMA BİRBİRLERİNİ ONORE ETMELİDİRLER.

16 EŞLERE TAVSİYELER  EŞLER AİLESİNDEN SOYUTLANMAMALI. ATALARIMIZ NE GÜZEL SÖYLEMİŞLER; ‘’DÖRT ATANIN HAKKI BİRDİR.’’

17 EŞLERE TAVSİYELER  BİZ OLMALI BENCİLLİKTEN UZAK DURMALI.  PAYLAŞIM OLMALI.  NEZAKET OLMALI.  TEMİZLİK OLMALI.  SEVGİNİN ARTMASI İÇİN HEDİYELEŞME OLMALI.

18 EŞLERE TAVSİYELER  GERÇEK MUTLULUK ZİHİNSEL SADAKATTEN GEÇER!  SAKIN HA KIYASLAMAYIN !  EŞİNİZİ BAŞKALARININ EŞLERİYLE KIYASLAMAYIN!  SENİN İÇİN İDEAL EŞ SENİN EŞİNDİR!

19 EŞLERE TAVSİYELER  EVLİLİKTE ÖNEMLİ OLAN EŞLERİN BİRBİRİNE BAĞLI OLMASIDIR !  BAĞIMLI OLDUĞUNDA SORUNLAR BAŞLAR.  ÖZGÜVENLİ EŞLER BAĞLI EŞLERDİR.  EŞLER BİRBİRİNE ZAMAN AYIRMALI.

20 EŞLERE TAVSİYELER  SEVGİYE VE HUZURA YATIRIM YAPILMALI. (Herkesin bir sevgi dili ve sevgi deposu vardır.Eşler birbirinin sevgi dilini keşfetmeli.Ve sevgi deposunu sıklıkla kontrol etmeli, sıfırı tüketmeden mutlaka doldurmalıdır.)(Gary Chapman,5 Sevgi Dili)  Nitelikli beraberlik,hediye verme,onay sözleri,fiziksel temas,hizmet davranışları)

21 EŞLERE TAVSİYELER  ÖZEL DAVRAN Kİ…EŞİN ÖZEL OLDUĞUNU HİSSETSİN.  SEVDİĞİNİN HAYATINDA VE YÜREĞİNDE KALICI OLMAK SANA BAĞLI.  İÇTENLİĞİNLE DEĞER VERDİĞİNİ HİSSETTİR VE ‘’ÖZEL’’OLDUĞUNU GÖSTER!

22 EŞLERE TAVSİYELER  AMAN AĞIZDAN ÇIKANA DİKKAT!  SÖZLERİMİZE DİKKAT ETMELİYİZ KIRICI YIKICI VE YARALAYICI SÖZLERDEN UZAK DURMALIYIZ.EN GÜZEL SÖZLER EŞLER İÇİNDİR,ÇÜNKÜ O SENİN İÇİN VAR!  HER ZAMAN ÖZENLİ BİR EŞ OLMALIYIZ KENDİMİZE DE EŞİMİZE DE İTİNA GÖSTERMELİYİZ.  ESKİ EVLİLİK YOKTUR.EŞLER HER ZAMAN KENDİLERİNE DİKKAT ETMELİ.  BİZDEN GEÇTİ ARTIK DEMEMELİYİZ.

23 EŞLERE TAVSİYELER  EVE İŞ VE DIŞARINI SORUNLARINI GETİRME AMAN!  İŞE GÖSTERDİĞİN ÖZENİ EŞİNE VE AİLENE GÖSTER.  AİLE İHMALE GELMEZ!

24 EŞLERE TAVSİYELER  AİLENİN HUZURUNU MUHAFAZA İÇİN 8 (S) FORMULÜ:  SEVGİ  SAYGI  SABIR  SORUMLULUK  SADAKAT  SEBAT  SAĞLIKLI İLİŞKİ  SAMİMİYET

25 EŞLERE TAVSİYELER – EMPATİ YAP HUZUR BUL – BİR OLAY OLDUĞUNDA ÖNCE KENDİMİZİ SORGULAMALIYIZ.BELKİ EŞİMİZİ YARGILAMAYA GEREK KALMAZ. – EVLİLİKTE UZUN SÜRE KÜSLÜK OLMAZ.YA AFFET YA DA MESELEYİ HALLET.

26 EŞLERE TAVSİYELER  EŞİNE TEŞEKKÜR ETMEYİ İHMAL ETME.  İNSANLARA TEŞEKKÜR ETMEYEN RABBİNE DE ŞÜKRETMEYİ BİLMEZ.  ÖZÜR DİLEYEBİLMEK BİR ERDEMDİR.  SEVDİKLERİMİZ HAYATTA VE YANIMIZDAYKEN KIYMETİNİ BİLELİM ONLARA SEVDİĞİMİZİ SÖYLEYELİM SONRA PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ….

27 EŞLERE TAVSİYELER  ÖZELLİKLE HUZURLU AİLE HUZURLU BİREY OLABİLMEK İÇİN AİLEMİZİ AYAKTA TUTAN DEĞERLERİMİZİ NESİLDEN NESİLE AKTARMAYA GAYRET EDELİM:  CANLILARAŞEFKAT  MERHAMET  MUHABBET  SAYGI  SORUMLULUK  ADALET  FEDAKARLIK VE ÖZVERİ  MİLLİ MANEVİ DEĞERLERE SAYGILI OLMAK

28 EŞLERE TAVSİYELER  HAYATIMIZIN GÜZELLEŞMESİ MUTLU OLABİLMEK VE MUTLULUK VEREBİLMEK İÇİN BU TAVSİYELERE KULAK VERELİM.  UNUTMAYALIM VERDİKÇE AZALMAYAN AKSİNE KATLANARAK ÇOĞALAN İKİ ŞEY VARDIR:  MUTLULUK VE SEVGİ  YUVALARINIZ SEVGİ DOLU VE HUZURLU OLSUN DİLEK VE DUALARIMLA…

29 EŞLERE TAVSİYELER  KAYSERİ MÜFTÜLÜĞÜ AİLE İRŞAD VE REHBERLİK BÜROSU İÇİN HAZIRLAYAN:  MERKEZ VAİZESİ  KEVSER SERAP ELİAÇIK KAYSERİ /2014


"EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER  HAZIRLAYAN:  KEVSER SERAP ELİAÇIK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları