Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER"— Sunum transkripti:

1 EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER
HAZIRLAYAN: KEVSER SERAP ELİAÇIK

2

3 EŞLERE TAVSİYELER وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا EY RABBİMİZ !EŞLERİMİZİ VE ÇOCUKLARIMIZI BİZE GÖZ AYDINLIĞI KIL VE BİZİ ALLAH’A KARŞI GELMEKTEN SAKINANLARA ÖNDER EYLE!(Furkan:25/74)

4 EŞLERE TAVSİYELER ÇOCUKLARIMIZ GÖZ AYDINLIĞIMIZ OLSUN…. ONLAR BİZE
RABBİMİZİN ÖZEL HEDİYESİDİR VE EMANETİDİR. ONLARA EN GÜZEL HEDİYEMİZ MUTLU VE HUZURLU BİR YUVA VEREBİLMEK- TİR.

5 EŞLERE TAVSİYELER وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ KENDİLERİ İLE HUZUR BULASINIZ DİYE SİZİN İÇİN KENDİ (CİNSİNİZDEN )EŞLER YARATMASI VE ARANIZDA BİR SEVGİ VE MERHAMET VAR ETMESİ DE O’NUN (VARLIĞININ VE KUDRETİNİN )DELİLLERİNDENDİR.(Rum;30/21)

6 EŞLERE TAVSİYELER Eğer ruh aydınlanmışsa insanda güzellik vardır.
İnsanda güzellik varsa evde uyum vardır. Eğer evde uyum varsa ülkede huzur vardır. Ülkede huzur varsa dünyada barış vardır.

7 EŞLERE TAVSİYELER BİR İNSANIN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU AİLE FERTLERİNİ İHMAL ETMESİ GÜNAH OLARAK KENDİSİNE YETER. (Ebu Davud.Zekat,45) DİKKAT EDİN !SİZİN HANIMLARINIZ ÜZERİNDE HAKKINIZ OLDUĞU GİBİ ,HANIMLARINIZIN DA SİZİN ÜZERİNİZDE HAKKI VARDIR. (Tirmizi,Rada 11)

8 EŞLERE TAVSİYELER MUTLU VE BAŞARILI BİR İNSAN GÜZEL VE HUZURLU BİR AİLEYE SAHİPTİR. ÖYLEYSE GÜZEL VE HUZURLU AİLE İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ… UNUTMAYALIM Kİ; EVLİLİK ‘’BİZ OLMAKTIR.’’ (Sen-ben didişmeleriyle yüreğimizi ve sevgimizi yormak yerine biz olmak için çaba harcayalım ,o zaman kazanan huzurumuz olacaktır.)

9 EŞLERE TAVSİYELER EVLİLİK KARARI ALMAK CESARET İSTER.
EVLİLİĞİ SÜRDÜRMEK DE BÜYÜK KARARLILIK SABIR VE FEDAKARLIK İSTER.

10 EŞLERE TAVSİYELER Ne kadar şirinler değil mi?

11 EŞLERE TAVSİYELER AİLE DÜELLO YERİ DEĞİLDİR
MUTLU OLMAK MI HAKLI OLMAK MI ÖNEMLİ?

12 EŞLERE TAVSİYELER AİLEDE HUZURU BULMAK VE DEVAM ETTİREBİLMEK İÇİN KARŞILIKLI SABIRLI ANLAYIŞLI VE HOŞGÖRÜLÜ OLMAYA ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR. (Bir veliye bir deli formülü.) (Fesimin püskülü.)

13 EŞLERE TAVSİYELER KUSURLARI GÖREN DEĞİL ÖRTEN OLMALI…
İLİŞKİLERDE KARŞILIKLILIK ESAS OLMALI(EŞLER BİRBİRİNİ YIPRATMAMALI)

14 EŞLERE TAVSİYELER KANAATKAR OLMALI (HEP ‘YOK’A ODAKLANMAMALI)
İLETİŞİM KANALLARI DAİMA AÇIK OLMALI . EŞLER BİRBİRİNİ EMANET OLARAK GÖRMELİDİR.EMANETLERE İHANET EDİLMEZ… (ÖNCELİKLE ALLAH’IN SONRA ANNE BABALARININ EMANETİ)

15 EŞLERE TAVSİYELER AİLEDE DAİMA KARŞILIKLI SEVGİ VE TAKDİR SÖZLERİ OLMALI (Ne yazık ki eleştiride cömert ,takdir ve onore etmede cimri davranıyoruz.) EŞLER DAİMA BİRBİRLERİNİ ONORE ETMELİDİRLER.

16 EŞLERE TAVSİYELER EŞLER AİLESİNDEN SOYUTLANMAMALI.
ATALARIMIZ NE GÜZEL SÖYLEMİŞLER; ‘’DÖRT ATANIN HAKKI BİRDİR.’’

17 EŞLERE TAVSİYELER BİZ OLMALI BENCİLLİKTEN UZAK DURMALI.
PAYLAŞIM OLMALI. NEZAKET OLMALI. TEMİZLİK OLMALI. SEVGİNİN ARTMASI İÇİN HEDİYELEŞME OLMALI.

18 EŞLERE TAVSİYELER GERÇEK MUTLULUK ZİHİNSEL SADAKATTEN GEÇER!
SAKIN HA KIYASLAMAYIN ! EŞİNİZİ BAŞKALARININ EŞLERİYLE KIYASLAMAYIN! SENİN İÇİN İDEAL EŞ SENİN EŞİNDİR!

19 EŞLERE TAVSİYELER EVLİLİKTE ÖNEMLİ OLAN EŞLERİN BİRBİRİNE BAĞLI OLMASIDIR ! BAĞIMLI OLDUĞUNDA SORUNLAR BAŞLAR. ÖZGÜVENLİ EŞLER BAĞLI EŞLERDİR . EŞLER BİRBİRİNE ZAMAN AYIRMALI.

20 EŞLERE TAVSİYELER SEVGİYE VE HUZURA YATIRIM YAPILMALI.
(Herkesin bir sevgi dili ve sevgi deposu vardır .Eşler birbirinin sevgi dilini keşfetmeli.Ve sevgi deposunu sıklıkla kontrol etmeli, sıfırı tüketmeden mutlaka doldurmalıdır.)(Gary Chapman,5 Sevgi Dili) Nitelikli beraberlik,hediye verme,onay sözleri,fiziksel temas,hizmet davranışları)

21 EŞLERE TAVSİYELER ÖZEL DAVRAN Kİ…EŞİN ÖZEL OLDUĞUNU HİSSETSİN.
SEVDİĞİNİN HAYATINDA VE YÜREĞİNDE KALICI OLMAK SANA BAĞLI. İÇTENLİĞİNLE DEĞER VERDİĞİNİ HİSSETTİR VE ‘’ÖZEL’’OLDUĞUNU GÖSTER!

22 EŞLERE TAVSİYELER AMAN AĞIZDAN ÇIKANA DİKKAT!
SÖZLERİMİZE DİKKAT ETMELİYİZ KIRICI YIKICI VE YARALAYICI SÖZLERDEN UZAK DURMALIYIZ.EN GÜZEL SÖZLER EŞLER İÇİNDİR,ÇÜNKÜ O SENİN İÇİN VAR! HER ZAMAN ÖZENLİ BİR EŞ OLMALIYIZ KENDİMİZE DE EŞİMİZE DE İTİNA GÖSTERMELİYİZ. ESKİ EVLİLİK YOKTUR.EŞLER HER ZAMAN KENDİLERİNE DİKKAT ETMELİ. BİZDEN GEÇTİ ARTIK DEMEMELİYİZ.

23 EŞLERE TAVSİYELER AİLE İHMALE GELMEZ!
EVE İŞ VE DIŞARINI SORUNLARINI GETİRME AMAN! İŞE GÖSTERDİĞİN ÖZENİ EŞİNE VE AİLENE GÖSTER. AİLE İHMALE GELMEZ!

24 EŞLERE TAVSİYELER AİLENİN HUZURUNU MUHAFAZA İÇİN 8 (S) FORMULÜ: SEVGİ
SAYGI SABIR SORUMLULUK SADAKAT SEBAT SAĞLIKLI İLİŞKİ SAMİMİYET

25 EŞLERE TAVSİYELER EMPATİ YAP HUZUR BUL
BİR OLAY OLDUĞUNDA ÖNCE KENDİMİZİ SORGULAMALIYIZ .BELKİ EŞİMİZİ YARGILAMAYA GEREK KALMAZ. EVLİLİKTE UZUN SÜRE KÜSLÜK OLMAZ.YA AFFET YA DA MESELEYİ HALLET.

26 EŞLERE TAVSİYELER EŞİNE TEŞEKKÜR ETMEYİ İHMAL ETME.
İNSANLARA TEŞEKKÜR ETMEYEN RABBİNE DE ŞÜKRETMEYİ BİLMEZ. ÖZÜR DİLEYEBİLMEK BİR ERDEMDİR. SEVDİKLERİMİZ HAYATTA VE YANIMIZDAYKEN KIYMETİNİ BİLELİM ONLARA SEVDİĞİMİZİ SÖYLEYELİM SONRA PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ….

27 EŞLERE TAVSİYELER ÖZELLİKLE HUZURLU AİLE HUZURLU BİREY OLABİLMEK İÇİN AİLEMİZİ AYAKTA TUTAN DEĞERLERİMİZİ NESİLDEN NESİLE AKTARMAYA GAYRET EDELİM: CANLILARAŞEFKAT MERHAMET MUHABBET SAYGI SORUMLULUK ADALET FEDAKARLIK VE ÖZVERİ MİLLİ MANEVİ DEĞERLERE SAYGILI OLMAK

28 EŞLERE TAVSİYELER HAYATIMIZIN GÜZELLEŞMESİ MUTLU OLABİLMEK VE MUTLULUK VEREBİLMEK İÇİN BU TAVSİYELERE KULAK VERELİM . UNUTMAYALIM VERDİKÇE AZALMAYAN AKSİNE KATLANARAK ÇOĞALAN İKİ ŞEY VARDIR: MUTLULUK VE SEVGİ YUVALARINIZ SEVGİ DOLU VE HUZURLU OLSUN DİLEK VE DUALARIMLA…

29 EŞLERE TAVSİYELER KAYSERİ MÜFTÜLÜĞÜ AİLE İRŞAD VE REHBERLİK BÜROSU İÇİN HAZIRLAYAN: MERKEZ VAİZESİ KEVSER SERAP ELİAÇIK KAYSERİ /2014


"EŞLERE TAVSİYELER HUZURLU AİLE OLMAK İÇİN EŞLERE TAVSİYELER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları