Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ"— Sunum transkripti:

1 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
Uzm. Ecz. Taner ERCANLI

2

3 Son 125 yılda Dünyadaki orman alanında % 15 azalma olduğunu
70 kg atık kağıdın 1 ağaç kurtardığını Yıllık atık kağıt miktarının yaklaşık 1 MİLYON TON olduğunu Yetişkin bir kayın ağacının 72 GÜNLÜK oksijeni karşıladığını, Kağıt üretim tesislerinin en çok SU tüketilen tesisler olduğunu Yangınlarla kaybedilen ağaç miktarının atık kağıttan az olduğunu. Biliyor muydunuz?

4 Biliyor muydunuz?? Atık kağıdın ağaç yerine kullanılmasıyla;
% Enerji tasarrufu %60 Hava kirliliğinde azalma %40 Su kirliliğinde azalma %60 Su tasarrufu %40 Çöp hacminde azalma olacağını Biliyor muydunuz??

5 1 Ton Kağıt Elde etmek için
50 ton civarında su harcanması, 16 civarında çam ağacı kesilmesi, kwh elektrik harcanması, 3-5 m3 depolama alanı gerekmektedir

6 Kağıt İsrafının Eczacı - Eczane ilişkisi nedir?
Ülkemizde yıllık reçete sayısı yaklaşık olarak 450 milyon adet seviyesindedir. Her reçete için A4 veya A5 boyutunda reçete arkası çıktısı olarak kağıt tüketimi yapılmaktadır. Raporlu her reçete için de ilave olarak minimum 1 adet A4 tüketilmektedir.

7 Peki bu ne anlama gelmektedir?
Tüm reçetelerin raporsuz ve çıktılarının A4 boyutunda olduğu, her reçetenin hatasız girildiği düşünüldüğünde 450 milyon reçete = 450 milyon A4 kağıdı Bu da Yaklaşık 1 milyon top A4 kağıdı Ya da ; ton kağıt anlamına gelmektedir.

8 Alınan bu reçete çıktılarının toplam maliyetine bakacak olursak;
bin ton su adet çam ağacı kwh enerji m3 depolama alanı gerekmektedir.

9 Bu rakamlar ; Reçeteler için alınan çıktıların her yıl bir ormanı nasıl yok ettiğini açık bir şekilde göstermektedir. Unutulmamalıdır ki; bu rakamlar her geçen yıl artış göstermektedir.

10 ANKARA ECZACI ODASI’ NIN bu konuyla ilgili projesi nedir.?
Ormanların yok edilmesine sebep olan reçete arkası çıktılarından kurtulabilmek ve bu israfın önlenebilmesi için neler yapılabilir. ANKARA ECZACI ODASI’ NIN bu konuyla ilgili projesi nedir.?

11 ANKARA ECZACI ODASI Yönetim kurulu olarak reçete arkası çıktılarını gereksiz buluyoruz. Bu çıktıların gereksiz yere alınarak ormanların katledilmesinin engellenmesi için basit ve etkin çözüm önerilerini sunuyoruz.

12 Reçete arkası çıktısı yerine reçete girişinden sonra alınacak çıktıların PDF uzantılı olarak bir dosyaya kaydedilmesi, 1 2 Kaydedilen bu reçete arkası çıktılarının ay sonunda CD ye aktarılması, 3 Kuruma CD ile beraber sadece reçete,faturalar ve reçete döküm listelerinin teslim edilmesidir.

13 Bu önerinin uygulanabilmesi mevcut sistemle mümkündür
Bu önerinin uygulanabilmesi mevcut sistemle mümkündür. Medula sisteminde reçete kaydı yapıldıktan sonra, “ Yazdır ” butonuna basıldığında karşımıza “pdf formatında “aç kaydet” ve iptal butonu gelmektedir. Bu kısımda, Yazdırmak seçeneği yerine “kaydet” seçildiğinde , belirlenebilen bir yere dosya kaydedilebilmektedir.

14

15

16

17 Mevcut mevzuat açısından bakıldığında ise
“SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HARCAMA BELGELERİ YÖNETMELİĞİ ” nin “Tedavi giderlerine “ ilişkin 17’nci maddesinde Eczanelere yapılacak ödemeler için gerekli kanıtlayıcı belgeler belirtilmiştir. Bu belgeler; Gerekli ise, sevk belgesi, İlaç kupürlerinin yapıştırıldığı reçete, Reçetelerin kişi başında dökümünü gösterir listedir. Dolayısıyla, “Reçete arkası çıktı” asıl itibari ile ödeme yapılması için gerekli bir belge değildir.

18 Mevcut durum değerlendirildiğinde Ödemelere esas olan, SGK Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde yer almayan reçete arkası çıktılar, SGK ile TEB arasında imzalanan Eczanelerden ilaç teminine ilişkin protokol’ ün nci maddesindeki , “Provizyon sistemine reçete kaydı yapıldıktan sonra sistemden alınan çıktı reçeteye eklenecektir” hükmü gereği istenmektedir.

19 Çözüm; SGK ile TEB arasında imzalanan protokolün söz konusu maddesinin revize edilmesi, reçete arkası çıktıları yerine CD kaydı kullanılmasının önünü açacaktır.

20 Reçete arkası çıktılarının alınmamasının getireceği zorluk yok mu sorusuna ; “Reçetede yazılı olan ilaçların verilip verilmediği ile adetlerinin kontrolü esnasında zorluk yaşanabilir” cevabı verilebilir. Ancak; bu zorluğun CD den yapılacak kontrol ile aşılabileceği de aşikardır.

21 Bu projenin gerçekleştirilebilmesi için
Öncelikle projenin ilgili bakanlıklarla, başta Çevre ve Orman Bakanıyla görüşülerek destek aranması. Buralardan alınacak destekle konunun diğer ilgili bakanlıkların gündemine taşınması. Uygulamanın TEB – SGK Protokol metnine dahil edilmesinin sağlanılması. Projenin bir çok kesimden destek göreceği öngörüsüyle gerekirse Avrupa Birliği Destekli Proje haline getirilme girişiminde bulunulması Gerektiği değerlendirilmektedir.

22 Yine fazla miktarda kağıt tüketiminin yapıldığı Eczanelerimiz de bu tüketimin azaltılması için Yazıcı, fax, fotokopi makinası gibi cihazların üzerine yapıştırılmak üzere TEB logolu uyarı çıkartmaları yaptırılarak dağıtımı sağlanmalıdır.

23 Proje Eczanelerimiz açısından da maddi manevi katkılar sağlamaktadır.
Projenin İkinci derece önemine bakılacak olur ise; Proje Eczanelerimiz açısından da maddi manevi katkılar sağlamaktadır. 1 milyon top kağıt= TL ye denk gelmekte bu sistemle bu yük eczacılarımızın sırtından kalkmaktadır. Kullanılan kağıt hacmi düşeceğinden tüketilen reçete kutusu sayısı azalacak dolayısıyla bunlara verilen ücretler düşecektir. Kartuşlara ve yazıcılara verilen milyonlarca liralık masraf minimum seviyelere düşecektir. Bu cihazların kullandığı enerjiyi azaltacaktır dolayısıyla elektrik tasarrufu sağlayacaktır. Yanlış reçete girişine bağlı olarak alınan çıktıların ortadan kalkmasına yol açacaktır bu sayede extra kağıt tasarrufu sağlayacaktır.

24 ECZANE BAŞINA DÜŞEN ORTALAMA GİDER /YILLIK
GİDER KALEMLERİ YILLIK (Minimum) KAĞIT GİDERİ 208 TL REÇETE KUTUSU 24 TL KARTUŞ /TONER 360TL YAZICI 120 TL TOPLAM 712 TL

25 Sonuç İtibariyle Fidan dikmenin önemli olduğunu bilmekle beraber!!!!! Büyümesi için uzun yıllar gerektiren ağaçların yok edilmesini önlemek de son derece önem taşımaktadır. Bu proje eczacıların toplumsal olaylara ve çevre sorunlarına ne kadar ilgili olduklarını gösteren ve gündemin önünde yer almasını sağlayacak bir proje olarak değerlendirilmelidir.

26 Sabrınız İçin Teşekkürler


"SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları