Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞLENCELİ KORİDOR OYUNLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞLENCELİ KORİDOR OYUNLARI"— Sunum transkripti:

1 EĞLENCELİ KORİDOR OYUNLARI

2 LİSE BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ
KURUM ADI DÜZCE DOĞA KOLEJİ LİSE BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ TÜLİN MET İLKOKUL VE ORTAOKUL BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ SİNEM ALTUN

3 PROJENİN AMACI Projeyi gerçekleştirmekteki amacımız etkin teneffüs yönetimi ile öğrencilerin teneffüslerini daha verimli bir şekilde değerlendirmelerini ve aynı zamanda eğlenerek dinlenmelerini sağlamak. Oyunlardaki amaç;’Mutlu Çocuk Öğrenir’ ilkesi doğrultusunda fiziksel ve zihinsel gelişimin yanında çabuk karar verme süratli olma düşünmeye sevk etme,enerjilerini boşaltma ve ayrıca günün stresini atarak sosyal ve psikolojik yönden rahatlamalarını sağlamak.

4 PROJENİN HEDEFİ 1)Atık materyaller kullanarak hazırlanan oyunlarla tasarrufa dikkat çekme, 2)Teneffüsleri verimli kullanma, 3)Teneffüste keyifli zaman geçirme, 4)Hem yeteneklerini hem de ilgi alanlarını geliştirme, 5)Teneffüste daha az davranış problemleri gösterme, 6)Oynadıkları oyunları toplayarak bir sonraki teneffüse hazır bırakmalarını sağlayıp sorumluluk kazanma, 7)Büyük sınıflarla iletişim becerilerini geliştirme(küçüklerin büyüklere saygılı davranmalarını , büyüklerinde küçüklere sevgiyle yaklaşmalarını aşılamak)

5 PROJENİN GEREKÇESİ Öğrencilerin teneffüslerde bir boşluk içinde oldukları, sadece abur cubur yiyerek vakitlerini kantinde geçirdikleri ve enerjilerini bazen kavga, aylaklık, aşırı hareketlilik veya hareketsizlik vb., gibi olumsuz yönde kullandıkları, birbirleriyle sınıf içi veya dışı çok fazla iletişim kurmadıkları, sadece internet yoluyla konuştukları, hareketsiz apartman çocuğu profilinde ve hiç bahçe oyunları oynamadıkları gözlemlenmiştir.

6 UYGULAMA AŞAMASI Lise öğrencilerimizden oluşan gönüllü öğrenci grubunun katkıları ile hazırladığımız atık materyallerden oluşan oyunları yine gönüllü öğrenciler aracılığı ile okulumuzun küçük sınıflarına oynatarak teneffüsleri daha verimli ve keyifli hale getirdik, hem de abi ve ablaları ile sağlıklı bir iletişim kurma imkanı sağladık. Her oyun doğayı koruma , kardeşlik, beraberlik, sevgi gibi konuları içermektedir.

7 Öncelikle koridor da oynanması uygun olabilecek oyunları belirledik.
Hedefe dogru Şişe Devirme Bowling Hedef Puan Sürat merdiveni Çekirge oyunu Gazoz kapağı oyunu Çivili futbol Değersen yanarsın Daha sonra materyal hazırlığına başladık.

8 HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

9

10

11

12

13 DİKKAT ÇEKME ETKİNLİĞİ
Öncelikle gönüllü öğrencilerimize oyunlarımızın fotoğraflarının yer aldığı bir afiş hazırlatıldı .Meclis aracılığı ile ve gönüllü öğrenciler tarafından oyunların tanıtım videoları çekildi.

14 Daha sonra oyunları oynatacağımız gruba sunum yapıldı ve bu şekilde ilgi uyandırıldı.

15 Yapılan sunumlar ilgi ile izlendi ve çok merak uyandırdı.

16 EĞLENCELİ KORİDOR OYUNLARI

17 BOWLİNG Oyunumuzu iki adet karton bardak,alüminyum folyo,çakıl taşı,artık malzemeler kullanarak oluşturduk. Oyunun Kuralları:3 metre uzaklıkta dizili olan labutlar topu yerden yuvarlayarak devrilmeye çalışılır.Her oyuncunun 3 hakkı vardır,oyun sonunda en çok labutu deviren kazanır.

18 HEDEF PUAN Oyunumuzu 6 adet küçük saksı,renkli fon kartonu ile oluşturduk. Oyunun Kuralları:Saksıların üzerinde puanlar bulunmaktadır.Her oyuncunun hazırlanmış kağıt top ile 3 atış hakkı vardır,isabet ettirdiği saksının puanını kazanır.

19 ŞİŞE DEVİRMECE Oyunumuzun sehpasını kitap kolilerimizden,şişesini atık teneke kutudan oluşturduk,ayrıca ip ve top kullandık. Oyunumuzun Kuralları:Oyuncuların yüzü sehpaya dönük olmalıdır,İpin ucuna bağlanan top oyuncuların beline takılır,beli sağa sola kıvırarak sehpa üzerinde duran teneke kutu devrilmeye çalışılır.5’e ulaşan oyunu kazanır.

20 ÇİVİLİ FUTBOL Oyunumuzu tahta levha,çivi,yağlı boya,simli tel,atık file’den oluşturduk. Oyunun Kuralları:Oyunumuz 1 lira lık demir para ile oynanır.oyuncular parmakları ile parayı iteklerler,her oyuncunun bir vuruş hakkı vardır.3 gol atan oyunu kazanır.

21 GAZOZ KAPAĞI OYUNU Oyunumuzu yapışkan kağıt ve gazoz kapağı ile oluşturduk. Oyunun Kuralları:Koridora kareler çizilir,karelerin içinde puanlar bulunmaktadır, başlangıç noktası ilk kareden 1 metre uzaklıktadır,gazoz kapağı başlangıç noktasından elimizin parmak ucu ile vurularak karelere isabet ettirilmeye çalışılır.Her oyuncunun 3 hakkı vardır,isabet ettirdiğin karenin puanını kazanır.

22 SÜRAT MERDİVENİ Oyunumuzu yapışkan kağıt ve huni ile oluşturduk.
Oyunun Kuralları:koridora çizgiler çizilmiştir.Başlangıç ve bitiş noktaları bu çizgilerden 1 m uzaklıktadır.Çizgilere basmadan başlangıç ve bitiş noktası arasında koşu yapılır 15 sn süre içerisinde kaç tur yapıldığı sayılır.

23 ÇEKİRGE OYUNU Oyunumuzu yapışkan kağıt ile oluşturduk
ÇEKİRGE OYUNU Oyunumuzu yapışkan kağıt ile oluşturduk. Oyunun Kuralları:koridora artı işareti şeklinde ve 0 ortada,1 önde, 2 solda,3 sağda, 4 arkada yazılı olacak şekilde olan kareler çizilir.oyuncu oyuna sıfır noktasından başlar ve sıralı sıçrama yapar. Her sıçramada 0 noktasına tekrar döner.(0-1-0,2-0,3-0 gibi) 15 sn içinde kaç sıçrama yapıldığı belirlenir.

24 DEĞERSEN YANARSIN Oyunumuzu strafor,alüminyum folyo ve simli tel ile oluşturduk. Oyunun Kuralları:simli telimizi alüminyum folyodan hazırladığımız düzeneğe değmeden geçirerek sona ulaşmaya çalışıyoruz değerse tekrar baştan başlanıyor.birinci turu bitiren ikinciye geçer en kısa süre dikkate alınır.

25 HEDEFE DOĞRU Oyunumuzu huni ve fon kartonlarından oluşturduk.
Oyunun Kuralları: Her oyuncunun 6 halka atma hakkı vardır. İsabet ettirdiği halka kadar puan kazanır.

26 Oyunların konulduğu alanlara kuralları yazılarak asıldı.

27 Daha sonra oyunlar gönüllü öğrenciler tarafından oynatılmaya başlandı
Daha sonra oyunlar gönüllü öğrenciler tarafından oynatılmaya başlandı.Her hafta başı oyunlar değiştirilerek monotonluktan kurtarılması sağlandı.

28

29

30

31

32 Oyunlar oynanırken öğrencilerin fotoğrafları çekildi
Oyunlar oynanırken öğrencilerin fotoğrafları çekildi.Çekilen fotoğraflar gönüllü öğrenciler tarafından pano için hazırlandı

33 Çekilen fotoğraflar gönüllü öğrenciler tarafından pano da sergilendi.

34 SONUÇ Oyunlar sonunda öğrencilerin düşünceleri alındı,en çok hangi oyundan hoşlandıkları ve yapılan uygulamadan memnun kalıp kalmadıkları sorularak video kaydı alındı.

35

36 Öğrencilere oyunlarla ilgili bir anket uygulandı.
KOLAY ZOR EĞLENCELİ AZ OYUNLAR HAREKET DUYGU HEDEF PUAN ÇEKİRGE SÜRAT MERDİVENİ ÇİVİLİ FUTBOL HEDEFE DOĞRU GAZOZ KAPAĞI BOWLİNG ŞİŞE DEVİRMECE DEĞERSEN YANARSIN KORİDOR OYUNLARI ANKET FORMU ADINIZ-SOYADINIZ: SINIF: Aşağıdaki anketimizde oynamış olduğunuz oyunlar ve bu oyunları oynarken yaşadıklarınız ve hissettikleriniz yer almaktadır. Oyunlarınızı oynadıktan sonra bunları değerlendirin.

37

38 Sonuç olarak; Amacımızda da belirtmiş olduğumuz gibi öğrencilerin teneffüslerini daha verimli geçirdiklerini , birbirleri ile daha sağlıklı iletişim kurduklarını ve daha az davranış bozukluğu gösterdiklerini ,aynı zamanda da çok eğlendiklerini gözlemledik.

39 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"EĞLENCELİ KORİDOR OYUNLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları