Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-DEFTER www.egeproje.com.tr. E-defter uygulaması ile  Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu gereğince zorunlu defterler (ilk aşamada yevmiye defteri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-DEFTER www.egeproje.com.tr. E-defter uygulaması ile  Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu gereğince zorunlu defterler (ilk aşamada yevmiye defteri."— Sunum transkripti:

1 E-DEFTER www.egeproje.com.tr

2 E-defter uygulaması ile  Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu gereğince zorunlu defterler (ilk aşamada yevmiye defteri ile büyük defter), duyurulan format ve standartlara uygun biçimde elektronik ortamda kaydedilmektedir.  Defter bastırma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.  Defterlerin kaynağının doğruluğu, sonradan değiştirilmediği ve bütünlüğü, e- imza/mali mühür ve başkanlık beratı ile garanti altına alınmaktadır.

3 E-defter başvuru  421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen zorunluluk kapsamında ise;  En geç Aralık 2014 tarihinde başvurmak şartı ile 01/01/2015 tarihinde geçebilirsiniz. En son Maliye tarafından yapılan açıklama ile herhangi bir erteleme olmayacağı da bildirilmiştir.  Kasım 2014 ve daha önceki tarihlerde başvuran mükellefler Aralık 2014 defterlerini E-defter olarak basmak zorundadırlar. Aralık 2014 tarihinde başvuran mükellefler ise Ocak 2015’den itibaren E-defteri kullanmaya başlayacaklardır.  E-defter basım süresi Maliye tarafından 90 gün olarak açıklanmıştır. Bu durumda Ocak 2015 E-defterinin son basım tarihi 30 Nisan 2015 olacaktır.  Test veya son tarihi beklemeden E-defter basımı için ise en erken tarih Ocak 2015 KDV beyanının verilmesi (26 Şubat 2015) sonrasında yapılabilecektir.

4 E-defter başvuru

5 Netsis Gereksinimler  7.0.4 ve üstü Netsis versiyonu  Güncel sso kurulumu  E-defter lisans ( Şirket bazında )  Kamu sertifikasyon merkezinden zaman damgası alınması  Mali mühür

6 Gerekli Kontroller

7  Muhasebe >> Raporlar >> E-defter

8 Gerekli Kontroller  Mükellef ve Düzenleyen Bilgileri Muhasebe >> Kayıt >> Mükellef ve Düzenleyen Bilgileri

9 Gerekli Kontroller  Zaman Damgası Ayarları C:\ Netsis\ Enterprise7 \ Servis \ Efaturaayarlar.exe İşlemler >> Zaman Damgası Ayarları

10 Gerekli Kontroller  DbUpdate sonucu Netsis veritabanı altında TBLEDEFTER tablosu oluşmalı  Sertifika tanımlama işlemi yapılmış olmalı ( TBLEIMZAREG )

11 E-defter Oluşturma Adımları  E-defter hazırlık  E-defter oluşturma

12 E-defter hazırlık  E-defter için gerekli standart bilgiler oluşturulur.  ( TBLMUHFISEK )

13

14 E-defter hazırlık Belge Türleri Netsis Kayıt ModülüDOCUMENT TYPEDOCUMENT TYPEDESCRIPTIONDOCUMENT NUMBERDOCUMENT DATE Faturainvoice GibFatura NumFatura Tarih Kasareceipt FisnoTarih Senet Voucher (M.Senet / S.Ciro / B.Senet ) (modul noya göre karar veriliyor) SC_NOTarih Çek Check (M.Çek / Ç.Ciro / B.Çek ) (modul noya göre karar veriliyor) SC_NOTarih DekontSeri FT ise “invoice”, değilse “other” Ft ise boş; elle girilmiş ise “girilen bilgi”, boşsa da “Dekont”. Fisno Valor Tarihi MüstahsilOtherMüstahsilFisnoTarih BankaOther Eft / Transfer / Virman / Vadeli H. / Kredi / Faiz / Banka (prognoya göre karar veriliyor) BELGENOTarih BordrootherPersonelNullTarih

15 E-defter Oluşturma  Yevmiye Defteri ve beratı  Defter-i Kebir ve beratı

16 E-defter Oluşturma

17 İmza bilgileri

18 e-defter süreci E-defterBeratGib Portal Onaylanmış Berat Defterle ilişkilendir

19 NETSİS KAYITLARI Dekont Kaydı (Örnek 1)

20 Yevmiye Fiş Kayıtları (Örnek 2)

21  E-defter ile birlikte dekont kaydı ve yevmiye fişi kayıtlarında örneklerdeki gibi bir borç bir alacak olarak kayıtların yapılması gerekmektedir.

22 E – Defter ile ilgili detaylı bilgi için ; destek@ege-proje.com 0 212 347 1 222


"E-DEFTER www.egeproje.com.tr. E-defter uygulaması ile  Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu gereğince zorunlu defterler (ilk aşamada yevmiye defteri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları