Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇORUM İ L İ OSMANCIK İ LÇES İ TUR İ ZM DANI Ş MA KURULU TOPLANTISINA HO Ş GELD İ N İ Z OSMANCIK KÜLTÜR TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ (OKTUD)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇORUM İ L İ OSMANCIK İ LÇES İ TUR İ ZM DANI Ş MA KURULU TOPLANTISINA HO Ş GELD İ N İ Z OSMANCIK KÜLTÜR TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ (OKTUD)"— Sunum transkripti:

1 ÇORUM İ L İ OSMANCIK İ LÇES İ TUR İ ZM DANI Ş MA KURULU TOPLANTISINA HO Ş GELD İ N İ Z OSMANCIK KÜLTÜR TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ (OKTUD)

2 Her tarafından, degişik kültürlere ait tarihi değerler fıskıran. Turizm icin tüm şartları mevcut olan, turizm için elimizdeki bu bütün değerlere rağmen; bacasız sanayi olarak tanımlanan turizmden yeteri kadar değil hemen hiç faydalanamıyoruz. Her tarafından, degişik kültürlere ait tarihi değerler fıskıran. Turizm icin tüm şartları mevcut olan, turizm için elimizdeki bu bütün değerlere rağmen; bacasız sanayi olarak tanımlanan turizmden yeteri kadar değil hemen hiç faydalanamıyoruz. OKTUD Mart 2012 OKTUD Mart 2012

3 TURİZM İÇİN DEĞERLENDİREMEDİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ VE FIRSATLAR NELERDİR? Osmanlı İmparatorluğunun Anadolu’da yükselme devrinde inşaa etmiş olduğu en uzun köprü mimari bir şaheser “ıı. Bayezid (Koyunbaba) köprüsü” Osmanlı İmparatorluğunun Anadolu’da yükselme devrinde inşaa etmiş olduğu en uzun köprü mimari bir şaheser “ıı. Bayezid (Koyunbaba) köprüsü” Anadolu’da ender görülen erken Osmanlı mimarisinin muhteşem bir örneği “Koca Mehmet Nizamuddin Paşa (İmaret) camii” Anadolu’da ender görülen erken Osmanlı mimarisinin muhteşem bir örneği “Koca Mehmet Nizamuddin Paşa (İmaret) camii” Anadolu’da pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış “Osmancık(Kandiber Kalesi” Anadolu’da pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış “Osmancık(Kandiber Kalesi”

4 İlçenin adından kaynaklanan tarihi ve kültürel misyonu İlçenin adından kaynaklanan tarihi ve kültürel misyonu Osmanlı imparatorluğunun yükselme devrinde Anadolu Türk İslam kültürünün en etkin ve en büyük tekkelerinden olan “Koyunbaba Türbesi ve Tekkesi” Osmanlı imparatorluğunun yükselme devrinde Anadolu Türk İslam kültürünün en etkin ve en büyük tekkelerinden olan “Koyunbaba Türbesi ve Tekkesi” Cami, Köprü ve kale üçgeninde Anadolu’ya asırlar boyu bereket sunan Kızılırmak ve çevresinde geliştirilecek dinlence alanları Cami, Köprü ve kale üçgeninde Anadolu’ya asırlar boyu bereket sunan Kızılırmak ve çevresinde geliştirilecek dinlence alanları

5 Geliştirilmesi planlanan “Osmancık Dokuması (Osmancık bezi)” Geliştirilmesi planlanan “Osmancık Dokuması (Osmancık bezi)” Yöresel Ürünlerin değerlendirilmesi,Osmancık pirinci ve pirincin hikayesi, Çorum leblebisi, Pirinç sabunu Yöresel Ürünlerin değerlendirilmesi,Osmancık pirinci ve pirincin hikayesi, Çorum leblebisi, Pirinç sabunu Osmancık’ın terası konumundaki Adatepe Osmancık’ın terası konumundaki Adatepe İvedi ele alınması gereken “Kent müzesi”, Gönüllü Osmancık Taburu”, Akhilleus (Aşil) Mezarı İvedi ele alınması gereken “Kent müzesi”, Gönüllü Osmancık Taburu”, Akhilleus (Aşil) Mezarı

6 Tarihi Osmancık evleri Tarihi Osmancık evleri Yaylalar (Köklen,Karaca ve konduk Yaylaları Yaylalar (Köklen,Karaca ve konduk Yaylaları Danişmentoğulları ve Osmanlı Türk kültürünün yaşatıldığı Bayırdivan bölgesi gelenek ve görenekleri. Danişmentoğulları ve Osmanlı Türk kültürünün yaşatıldığı Bayırdivan bölgesi gelenek ve görenekleri. Osmanlı saray kültürünün etkisinde kalmış Osmancık mutfağı ve yemek kültürü Osmanlı saray kültürünün etkisinde kalmış Osmancık mutfağı ve yemek kültürü Kent Ormanının değerlendirilmesi Kent Ormanının değerlendirilmesi D-100 Karayolu ve Konaklama tesisleri D-100 Karayolu ve Konaklama tesisleri

7 OSMANCIK’TA TURİZM HAMLESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR? İlçede Anadolu Otelcilik ve Turizm ve Meslek Lisesi açılması için gerekli girişimler ve lobi faaliyetlerine ağırlık verilmeli ve bu konuda sistemli bir çalışma yürütülmelidir. İlçede Anadolu Otelcilik ve Turizm ve Meslek Lisesi açılması için gerekli girişimler ve lobi faaliyetlerine ağırlık verilmeli ve bu konuda sistemli bir çalışma yürütülmelidir. İlçe merkezindeki tarihi evlerde Osmancık evi statüsünde olan restorasyonlara teşvik getirilmeli ve desteklenmelidir. İlçe merkezindeki tarihi evlerde Osmancık evi statüsünde olan restorasyonlara teşvik getirilmeli ve desteklenmelidir. Yükseköğretimdeki yurt sorunu ivedi olarak çözülmelidir. Yükseköğretimdeki yurt sorunu ivedi olarak çözülmelidir.

8 İlçede ivedi olarak turizm üst kurulu kurulmalıdır. İlçede ivedi olarak turizm üst kurulu kurulmalıdır. Turizm üst kurulunda görev alacak olan sivil ve kamusal örgütlenmeye bağlı olarak il turizm ve kültür müdürlüğü, Osmancık belediyesi ve Osmancık Kaymakamlığının maddi ve manevi desteklerinin sağlanması kaçınılmazdır. Turizm üst kurulunda görev alacak olan sivil ve kamusal örgütlenmeye bağlı olarak il turizm ve kültür müdürlüğü, Osmancık belediyesi ve Osmancık Kaymakamlığının maddi ve manevi desteklerinin sağlanması kaçınılmazdır. Osmancık mutfak kültürünün envanteri çıkarılmalı ve bilgiler kayıt altına alınmalıdır. Gerekirse bu konuda üniversitelerle işbirliğine gidilmeli ve bilimsel çalışmalara katkı sağlanmalıdır. Osmancık mutfak kültürünün envanteri çıkarılmalı ve bilgiler kayıt altına alınmalıdır. Gerekirse bu konuda üniversitelerle işbirliğine gidilmeli ve bilimsel çalışmalara katkı sağlanmalıdır.

9 Kent müzesinin kurulması planlanmalı ve çalışmalar süratle sonuçlandırılmalıdır. Kent müzesinin kurulması planlanmalı ve çalışmalar süratle sonuçlandırılmalıdır. İlçe merkezinde Kızılırmak sahil boyunca yer alan yapılara Osmanlı mimarisi statüsünde mantolama yapılması için girişimler başlatılmalı ve mülk sahiplerine gerekli destekler verilmelidir. İlçe merkezinde Kızılırmak sahil boyunca yer alan yapılara Osmanlı mimarisi statüsünde mantolama yapılması için girişimler başlatılmalı ve mülk sahiplerine gerekli destekler verilmelidir. İlçe Merkezinde turizm danışma bürosu açılması için gerekli girişimler başlatılmalıdır. İlçe Merkezinde turizm danışma bürosu açılması için gerekli girişimler başlatılmalıdır. Osmancık tanıtım Cd lerinin hazırlanmasına destek verilmelidir. Osmancık tanıtım Cd lerinin hazırlanmasına destek verilmelidir. Osmancık’ta turizm konulu bir derginin çıkarılması için özel ve kamu işletmelerince gerekli destekler sağlanmalı ve ülke genelinde dağıtımına önem verilmelidir. Osmancık’ta turizm konulu bir derginin çıkarılması için özel ve kamu işletmelerince gerekli destekler sağlanmalı ve ülke genelinde dağıtımına önem verilmelidir.

10 Kamu televizyonları olan TRT kanallarında Osmancık konulu belgesel çekimleri için lobi faaliyetleri gerçekleştirilmeli ve desteklenmelidir. Kamu televizyonları olan TRT kanallarında Osmancık konulu belgesel çekimleri için lobi faaliyetleri gerçekleştirilmeli ve desteklenmelidir. Osmancık’taki turizm hamlesinin ulusal basın yayın organlarına taşınması sağlanmalıdır. Osmancık’taki turizm hamlesinin ulusal basın yayın organlarına taşınması sağlanmalıdır. Turizm hamlesinin deslenmesi için ilgili kurumlarca sürekli projeler geliştirilmelidir. Turizm hamlesinin deslenmesi için ilgili kurumlarca sürekli projeler geliştirilmelidir. Eğitim kurumlarımıza sponsor desteği sağlanarak Osmancık turizm değerlerini içeren şiir,fotoğraf ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmelidir. Eğitim kurumlarımıza sponsor desteği sağlanarak Osmancık turizm değerlerini içeren şiir,fotoğraf ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmelidir. Seyahat acentaları ile görüşmeler yapılarak özellikle Amasya merkezli turlarda Osmancık’ın programa alınması sağlanmalıdır. Seyahat acentaları ile görüşmeler yapılarak özellikle Amasya merkezli turlarda Osmancık’ın programa alınması sağlanmalıdır.

11 İlçenin turistik haritası çıkarılmalıdır. İlçenin turistik haritası çıkarılmalıdır. Gönüllü mihmandarlık müessesesi geliştirilerek gelecek olan turist kafilelerine öncülük etmeye özen gösterilmelidir. Gönüllü mihmandarlık müessesesi geliştirilerek gelecek olan turist kafilelerine öncülük etmeye özen gösterilmelidir. Hediyelik eşya sektörü geliştirilmeli ve bu faaliyeti gerçekleştirecek olan işletmelere teşvik getirilmeli ve özendirilmelidir. Hediyelik eşya sektörü geliştirilmeli ve bu faaliyeti gerçekleştirecek olan işletmelere teşvik getirilmeli ve özendirilmelidir.

12 Osmancık ilçesin özgü olan kutlamalar, festivaller için destekler artırılmalı ve kutlamalara daha çok kaynak aktarılmalı dır. Osmancık ilçesin özgü olan kutlamalar, festivaller için destekler artırılmalı ve kutlamalara daha çok kaynak aktarılmalı dır. Bütün bu faaliyetler ışığında ülke genelinde “Osmancık turizmi” konusunda gündem oluşturulmalıdır. Bütün bu faaliyetler ışığında ülke genelinde “Osmancık turizmi” konusunda gündem oluşturulmalıdır. Metropol kentlerde faaliyet gösteren Osmancık ve köy derneklerinin Osmancık turizmine katkıları sağlanmalıdır. Metropol kentlerde faaliyet gösteren Osmancık ve köy derneklerinin Osmancık turizmine katkıları sağlanmalıdır.

13 Osmancık Kültür Turizm Ve Tanıtma Derneği gönüllülük esası ile faaliyet gösteren sivil bir örgüttür. Osmancık Kültür Turizm Ve Tanıtma Derneği gönüllülük esası ile faaliyet gösteren sivil bir örgüttür. Kısa adı Oktud olan derneğimizin üreteceği proje ve faaliyetlere verilecek maddi ve manevi destek ile turizmde Osmancık kazanacaktır. Kısa adı Oktud olan derneğimizin üreteceği proje ve faaliyetlere verilecek maddi ve manevi destek ile turizmde Osmancık kazanacaktır.


"ÇORUM İ L İ OSMANCIK İ LÇES İ TUR İ ZM DANI Ş MA KURULU TOPLANTISINA HO Ş GELD İ N İ Z OSMANCIK KÜLTÜR TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ (OKTUD)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları