Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Engin GÖKŞİN Belirli bir hacmi ve şekli olmayan ve öteleme hareketi yapabilen maddelere gaz madde denir. Belirli bir şekli ve hacmi yoktur. Bulundukları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Engin GÖKŞİN Belirli bir hacmi ve şekli olmayan ve öteleme hareketi yapabilen maddelere gaz madde denir. Belirli bir şekli ve hacmi yoktur. Bulundukları."— Sunum transkripti:

1

2

3 Engin GÖKŞİN Belirli bir hacmi ve şekli olmayan ve öteleme hareketi yapabilen maddelere gaz madde denir. Belirli bir şekli ve hacmi yoktur. Bulundukları kabın hacmini tamamen doldururlar. Gazlar birbiriyle her oranda karışabilirler. Hacimleri, dolayısıyla yoğunlukları sıcaklık ve basınca bağlıdır. Aşırı sıkıştırılan gazlar sıvı hale geçerler.

4 Engin GÖKŞİN

5

6

7

8 Maddenin dördüncü hali olarak bilinen plazma hali, kısaca iyonize olmuş gaz demektir. Hem (+) yüklü iyonlar hem de (-) yüklü iyonlar bir arada bulunur. Plazmanın tamamı düşünüldüğünde nötr haldedir. Mıknatıstan etkilenir. Isı ve elektriği iyi iletirler. Yüksek sıcaklıkta madde plazma hale geçer. Tüksek sıcaklık dışında radyasyon gibi etkilerde iyonlaşmaya sebep olabilir

9 Engin GÖKŞİN Plazma Topu Flüoresan Lamba Neon ışıklar

10 Engin GÖKŞİN Güneş Güneş Rüzgarları Yıldızlar

11 Engin GÖKŞİN Şimşek ve Yıldırımlar Kutup ışıkları(Aurora)

12 Engin GÖKŞİN


"Engin GÖKŞİN Belirli bir hacmi ve şekli olmayan ve öteleme hareketi yapabilen maddelere gaz madde denir. Belirli bir şekli ve hacmi yoktur. Bulundukları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları