Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI MADDELERİ ETKİLER. Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER 1)Isı Alır Genleşir,Isı Verir Büzülür Çaydanlıktaki suyu ısıttığımızda suyun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI MADDELERİ ETKİLER. Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER 1)Isı Alır Genleşir,Isı Verir Büzülür Çaydanlıktaki suyu ısıttığımızda suyun."— Sunum transkripti:

1 ISI MADDELERİ ETKİLER

2 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER 1)Isı Alır Genleşir,Isı Verir Büzülür Çaydanlıktaki suyu ısıttığımızda suyun sıcaklığının arttığını görürüz. Bir bardak suyun içine buz parçaları koyduğumuzda ise suyun sıcaklığının azaldığını gözlemleriz.

3 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Isı Maddenin Hacmini Değiştirir Mi? Tren rayları demirden yapılmıştır. Yazın güneş ışınlarıyla ısınan rayların hacmi artar. Eğer raylar soğuk veya serin havada yere döşenirken aralarına boşluk bırakılmazsa yaz geldiğinde hacimlerindeki artışlarından dolayı birbirlerini iterler ve tren rayı bozulur.

4 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Isı Maddenin Hacmini Değiştirir Mi? Tren raylarında olduğu gibi ısının etkisiyle maddelerin hacimlerinin artmasına genleşme denir.

5 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Isı Maddenin Hacmini Değiştirir Mi? Soba boruları ve kalorifer petekleri soğurken de çatırtı sesleri çıkarır. Bu sesler ise genleşen metalin soğudukça hacminin azalmasıyla meydana gelir. Maddeler soğutulduğunda hacmi küçülür. Bu olaya büzüşme denir.

6 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Elektrik tellerinde soğuk havaya bağlı olarak büzülme meydana gelir. Aynı şekilde sıcağa bağlı olarak da genleşme meydana gelir. GenleşmeBüzüşme

7 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Kaynama Makarna pişirmek için tenceredeki suyu ısıttığımızda önce hiç su buharı yokken suyun sıcaklığı yükseldiği zaman su buharını yoğun bir şekilde görürüz.

8 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Su ısındıkça buharlaşması artar.Suyun sıcaklığı 100 C ‘ulaştığında ise kabarcıklar çıkartarak fokurdamaya başlar. Suda olduğu gibi bir sıvının her yerinden kabarcıklar oluşturarak hızlı bir şekilde buharlaşmasına kaynama denir.

9 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Kaynaşma ve Buharlaşma Farklı Mıdır? Kaynama buharlaşma olayının durumunu bildiren bir kavramdır. Kaynama buharlaşmanın en hızlı olduğu durumu belirtir. Kaynama ve buharlaşma arasındaki farklar aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

10 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Buharlaşma Buharlaşma normal olarak sıvı yüzeyinde gerçekleşir. Buharlaşan bir sıvının sıcaklığında değişme olabilir. Kaynama Sıvı kaynamaya başladığında her tarafında buharlaşma olur. Sıvıda oluşan buhar kabarcıklar oluşturur, sıvı yüzeyine çıkar ve fokurdama olur.

11 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Buharlaşma her sıcaklıkta gerçekleşir. Kaynayan bir sıvının sıcaklığında değişme olmaz. Sıvı belirli sıcaklığa ulaştığında kaynamaya başlar.

12 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Erime ve Donma Bir maddenin katı halden sıvı hale geçmesine erime denir. Örneğin bir buz kalıbını masaya koyduğumuzda zamanla erir ve sıvılaşır.

13 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Erime İçin Isı Gerekli Midir? Bir miktar tereyağını tavaya koyduktan sonra ne kadar beklersek bekleyelim yağ eriyip sıvılaşmaz. Fakat tavayı ocakta ısıttığımızda tereyağı erimeye başlar. O halde tereyağının erimesi için ısı gereklidir.

14 Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER Sıvılar Katılaşır Mı? Maddeler gerekli ısı alışverişini yaparak katı,sıvı veya gaz haline dönüşebilir. Dolayısıyla sıvı maddeler katılaşabilir. Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine donma denir.


"ISI MADDELERİ ETKİLER. Fen ve TeknolojiHüseyin SOYLU ISI MADDELERİ ETKİLER 1)Isı Alır Genleşir,Isı Verir Büzülür Çaydanlıktaki suyu ısıttığımızda suyun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları