Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

14.ULUSAL SPOR HEKİMLİĞİ KONGRESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "14.ULUSAL SPOR HEKİMLİĞİ KONGRESİ"— Sunum transkripti:

1 14.ULUSAL SPOR HEKİMLİĞİ KONGRESİ
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 13-14 Aralık İZMİR Kongre Eş Başkanları Prof. Dr. Çetin İşlegen Prof. Dr. S. Oğuz Karamızrak

2 SPORUN ÖNEMİ “Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Bu işte, hükümetin şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğini spor bakımından da, milli heyecan içinde özenle yetiştirmesi önemli tutulmalıdır. ”

3

4

5

6

7 SELİM SIRRI TARCAN 1908' de İsveç, 1909' da Danimarka, 1910' da Almanya' da düzenlenen beden eğitimi kongrelerine katılmış, 1912 İsveç' te Olimpiyat Oyunlarını izlemiştir. Olimpiyatlar sonrasında yazdığı "Spor" adlı kitapta Osmanlı devletinin spora gösterdiği üvey evlat muamelesini eleştirmiştir.

8 PARİS OLİMPİYATLARI 1924 Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan hemen sonra 1924 yılında düzenlenen Paris Olimpiyatları'na Atatürk'ün ‘Türk sporcuları bu olimpiyatlara katılacak’ demesi ile çok sınırlı bir bütçeden kaynak ayrılarak Türk sporcuları Paris'e gönderilmiştir.

9 SPOR HEKİMLİĞİ ENSTİTÜSÜ
Prof. Dr. Necati Akgün’ün girişimleriyle 1973 yılında ülkemizde ilk defa Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’na bağlı tüzel kişiliğe sahip ‘Spor Hekimliği Enstitüsü’ kurulmuştur .

10 Prof.Dr.Fikret Durusoy

11 From: metin.ergun@ege.edu.tr Date: 05.06.2009 10:45:34
To: Subject: foto          From: Date: :45:34 To: Subject: foto          From: Date: :45:34 To: Subject: foto          Attachments Preview: DSC01556.JPG (Resized to 30%, Show actual size)                                                                                                                                                                                                                                                                                          Attachments Preview: DSC01556.JPG (Resized to 30%, Show actual size)                                                                                                                                                                                                                                                                                          Attachments Preview: DSC01556.JPG (Resized to 30%, Show actual size)                                                                                                                                                                                                                                                                                         

12 SPOR YARALANMALARI ARTROSKOPİ VE DİZ CERRAHİSİ DERNEĞİ
Prof. Dr. Veli Lök önderliğinde 1983 yılında başlayan dernekleşme çalışmaları 1987’de tamamlandı. Op.Dr.Bülent Zeren bu derneğin amaçlarını gerçekleştirmede en başarılı üyelerindendir. .

13 ATATÜRK SPORCU SAĞLIK MERKEZİ
DR. ŞABAN ACARBAY: Spor hekimliğinde doktora yaptı. GSGM’e bağlı merkezdeki egzersiz ve biyokimya laboratuvarlarında EÜTF spor hekimliği bölümüyle yapılan protokol gereği birlikte hem sporcu performansı hem sporcu sağlığıyla ilgili bilimsel ve ölçme-değerlendirme çalışmalarının yapılmasında en büyük desteği sağladı. Aynı zamanda Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği İzmir Şubesinin kurucularından olup, 27 yıldan bu yana başkanlığını yürütmektedir.

14 USA’nın önerisiyle, çağdışı ve halk karşıtı
KURULUŞ:1940(21 bölgede) USA’nın önerisiyle, çağdışı ve halk karşıtı yönetimler tarafından kapatılması: 1954

15 KÖY ENSTİTÜLERİ Köylü, kasabalı hatta kentliyi ağadan, şıhtan, sultandan özgür düşündürebilmenin yolu bilimsel eğitim almaktı. Okulunu onaran, müzik aleti çalan, spor yapan ve yaptıran, yöresinin halkoyunlarını öğrenip öğreten, köylüsüne rehberlik edebilen (Kültürlü, okuyan) öğretmenler yetiştirmek için kuruldular. 1308 kadın,15943 erkek toplam köy öğretmeni bu enstitülerde yetişti. Daha binlercesine gereksinme vardı.

16 KÖY ENSTİTÜLERİNDE SPOR

17

18 KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YETİŞEN YAZARLAR
Fakir Baykurt, Ümit Kaftancıoğlu, Talip Apaydın, Mahmut Makal, Mehmet Başaran, Pakize Türkoğlu, Hatun Birsen Başaran, Ali Dündar, Mehmet Uslu Dursun Akçam

19 GÜNÜMÜZDE SPOR GSGM verilerine göre aktif lisanslı tüm sporcu sayısı:
2 milyon 532 bin(Futbolcu:466 bin). Almanyada lisanslı futbolcu sayısı: Türk asıllı futbolcu:250 bin Almanyada kadın futbolcu:1 milyon. Sağlık bakanlığı 2004 verilerine göre 30 yaşın üzerinde yeterli düzeyde(Haftada 3 gün 30 dakika kriterine göre) egzersiz yapan oranı:% 3.5 bulundu.

20 SPOR HEKİMLİĞİ SPOR HEKİMLİĞİNDE, günümüzde 8 Üniversitenin tıp fakültelerinde uzmanlık programı yürütülmektedir. Ayrıca 13 Üniversitede program çalışmaları yapılmaktadır. Toplam olarak Asistan+uzman+Öğretim Üyesi sayımız:90’nın üzeri.

21 BESYO 1974 yılında Ege Üniversitesinde ilk BESYO Prof.Dr.Necati Akgün tarafından kuruldu. Hacettepe Spor Bilimleri ve Teknolojisi YO ( arasında kurulmuştur) Prof.Dr.Emin Ergen

22 SPORUN DEĞERİNİN FARKINDA OLAN BİZLERİN ;
SAĞLIK OLMADAN SPOR YAPILAMADIĞI GİBİ, SPOR OLMADANDA SAĞLIKLI OLMAK VE KALMANIN NE KADAR ZOR OLDUĞUNU TOPLUMUN ANLAMASINI SAĞLAYACAK YÖNETİMLERİN EN BÜYÜK YARDIMCISI OLACAĞIMIZ BİLİNMELİDİR.


"14.ULUSAL SPOR HEKİMLİĞİ KONGRESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları