Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ARTVİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ANNEM-BABAM OKULA BAŞLIYOR AR-GE Birimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ARTVİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ANNEM-BABAM OKULA BAŞLIYOR AR-GE Birimi."— Sunum transkripti:

1 ARTVİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ANNEM-BABAM OKULA BAŞLIYOR AR-GE Birimi

2 PROJENİN AMACI Velilerimizin eğitim-öğretim ortamına katılımını artırmak ve okulla ilgili kaygılarını gidermek, çocuğu okuma yazma öğrenirken nasıl yardımcı olabileceği ile ilgili bilgi sahibi olabilmek.

3 EĞİTİME KATILAN VELİLERİN KAZANIMLARI Sınıfta-okulda öğretmen,veli ve öğrenci yakınlaşmasını, dayanışmasını ve yardımlaşmayı en üst seviyeye çıkararak tüm öğrencilerimizin başarı seviyelerini arttırmak.

4 Projenin başlatılma gerekçeleri: Bu projenin başlatılmasının gereği: Velilerimizin el yazısı öğrenme konusunda sıkıntılı ve kaygılı olmaları,harfleri öğrenen çocuklarına yardımcı olurken kendilerini yetersiz hissetmemeleri amacıyla bu projeye gerek duyuldu.

5 5.Projenin hedefleri: 1. Projemizin ana hedefi velilerimizin tümünü eğitim öğretimin parçası oldukları duygusunu geliştirmek. 2. Aidiyet duygu ve sorumluluğunu geliştirmek. 3. Bu sayede okulunu seven koruyan ve başarı için özveri ile çalışan bireyler yetiştirmek

6 YAPILACAK ÇALIŞMALAR

7

8 OKUL ÇOCUKLARIN GÜNÜNÜN YARISININ GEÇTİĞİ YERDİR.

9

10 OKULDAKİ KURALLAR ÖĞRENCİLERİN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRIR. ÖĞRENCİLER OKULDAKİ KURALLARA UYDUKLARINDA SAĞLIKLI EĞİTİM ALIRLAR.

11 OKUL KURALLARI DIŞINDA SINIF İÇERİSİNDE DE KURALLAR VARDIR VE ÖĞRENCİLERİN BU KURALLARA UYMALARI GEREKMEKTEDİR.

12 Bir öğrenci olarak

13 Okul içinde koşmamalıyım.

14 Okulda bütün çalışanlara saygılı olmalıyım.

15 Herhangi bir olay olduğunda hemen öğretmenime haber vermeliyim.

16 Yüksek sesle konuşmamalı yım. Merdivenlerd en inerken ve çıkarken sağdan yürümeliyim.

17 Okula zamanında gitmeliyim.

18 Okul ve sınıf eşyalarını temiz ve dikkatli kullanmalıyım.

19 Arkadaşlarımla olan sorunlarımı konuşarak çözmeliyim.

20 Lavabo ve tuvaletleri temiz kullanmalıyım.

21 Muslukları ve elektrik lambalarını açık bırakmamalıyım.

22 SINIF İÇİ KURALLARI

23 DERSE ZAMANINDA GELMELİ

24 Öğretmenin derse girmeden önce ders araç-gereçlerini eksiksiz hazırlayıp, öğretmeni sessizce beklemeli.

25 Derste söz alarak konuşmalı. Öğretmen ve arkadaşlarının sözünü kesmemeli.

26 Öğretmenini ve arkadaşlarını iyi dinlemeli.

27 Ders bitiminde araç-gereçlerini toplamalı.

28 Derste dikkat dağıtacak davranışlardan kaçınmalı,

29 Çevreye çöp atmamalı.

30 Sınıf içi ve dı ş ında temizli ğ e dikkat etmeli.

31 Okul ve sınıf araçlarına,başkalarının araçlarına zarar vermemeli.

32 Okuldan ayrılırken araç gereçlerini okulda unutmamalı.

33 33 Öğretmenin anlattıklarını ilgiyle dinlemeli ve izlemeli.

34 34 Kurallara uymayan arkadaşlarını, kırıcı olmadan uyarmalı.

35 Sınıf içinde, sınıfa zarar verecek oyunlar oynanmamalı.

36 TEMİZLİK VE HİJYEN Temizlik; çeşitli temizlik maddelerini ve temizlik araçlarını kullanarak uygun yöntemlerle, kirleri bulundukları yerlerden uzaklaştırmak amacı ile yapılan faaliyetlerdir. Yıkama, durulama, ağartma, ovma, silme vb. olarak bilinen bu faaliyetlerin bazen biri, bazen birkaçı birlikte kullanılarak gerekli temizlik yapılmış olur.

37

38 38 TEMİZLİK VE HİJYEN

39 39 TEMİZLİK VE HİJYEN

40 ÇOCUKLARINIZA TEMİZLİK EĞİTİMİ VERİRKEN YEMEKLERDEN ÖNCE VE SONRA ELLERİN YIKANMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMELİDİR. OYUNLARDAN SONRA EVE GELDİKLERİNDE ELLERİN VE AYAKLARIN YIKANMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMELİDİR. TEMİZLİK YAŞANDIĞI SÜRECE HASTALIKLARDAN KORUNULACAĞI İFADE EDİLMELİDİR.

41

42 Bir eğitimci diyor ki: ÇOCUK NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR. Evet, şimdi düşününüz! Sizin çocuğunuz ne öğreniyor?

43 ÇOCUKLARINIZA TEMİZLİK EĞİTİMİ VERİRKEN TUVALETTEN ÇIKTIKTAN SONRE ELLERİN TEMİZLENMESİNİN GEREKTİĞİ ÖĞRETİLMELİDİR. ELLER TEMİZLENİRSE BAKTERİLERDEN KORUNULDUĞU VE HASTALIKLARA YAKALANILMAYACAĞI BELİRTİLMELİDİR.

44 44

45 Bizim fiziksel özeliliklerimiz farklıdır. Biz çok iyi arkadaşız. Biz iyi arkadaşız ama farklı farklı oyunlar oynarız. Hoşlandığımız şeyler farklı olsa da biz iyi anlaşıyoruz.

46 Arkadaşlarımızı anlayalım.onlara yardım edelim.Paylaşımcı olalım. Arkadaşlarımızla olan sorunlarımızı kavga etmeden,konuşarak, tartışarak çözelim.

47 İletişim Ben konuşurken arkadaşım beni dinlemezse üzülüyorum. Güler yüzlü olmayı çok seviyorum.Sizde güler yüzlü olmaya çalışın. Bazen arkadaşlarıma istemeden bağırıyorum. Hatalı olduğumu anlıyorum hemen özür diliyorum.

48 48 Biz arkadaşlarımı zda hangi özellikleri ararız? Çalışmayı sevmeli. Herkesle uyumlu olmalı. Saygılı olmalı. DÜRÜST OLMALI. Herkesin yardımına koşmalı. Ona güvenmeliyiz. Hoşgörülü olmalı. Anlayışlı olmalı.

49 49 Arkadaşlık ne güzel… Arkadaşlarımızı sevelim. Arkadaşlarımızl a oyun oynarız. Onlarla duygularımızı paylaşırız. Arkadaşlarımıza karşı saygılı olalım.Birbirimize karşı anlayışlı olalım.

50 50 SAĞLIKLI BESLENME İÇİN BESİN ÖĞELERİNİ YETERLİ MİKTARDA HERGÜN DÜZENLİ OLARAK TÜKETMELİYİZ.

51

52

53 53

54 54

55 55

56 56

57 57

58 58

59 59 Ses Temelli Cümle Yöntemi : Ses temelli cümle yönteminde, ilk okuma-yazma öğretimine seslerle başlanmaktadır. Anlamlı bütün oluşturacak birkaç ses verildikten sonra seslerden hecelere, kelimelere ve cümlelere ulaşılmaktadır. İlk okuma-yazma öğretimi, kısa sürede cümlelere ulaşılacak şekilde düzenlenmektedir.

60 İlk okuma-yazma öğretimi boyunca okuma ve yazma birlikte sürdürülmektedir. Yazı öğretiminde, öğrencilerin gelişimine uygun olan bitişik eğik yazı harfleri kullanılmaktadır.

61 SES TEMELLİ CÜMLE YÖNTEMİNİN AŞAMALARI 1.İlk okuma-yazmaya hazırlık( çizgi çalışmaları) 2.İlk okuma-yazmaya başlama ve ilerleme Sesi hissetme ve tanıma Sesi okuma ve yazma Sesten heceler, hecelerden kelimeler, kelimelerden cümleler oluşturma Metin oluşturma 3.Okur yazarlığa ulaşma

62 SES GRUPLARI 1.GRUP : e, l, a, t 2.GRUP : i, n, o, r, m 3.GRUP : u, k, ı, y, s, d 4.GRUP : ö, b, ü, ş, z, ç 5.GRUP : g, c, p, h 6.GRUP : ğ, v, f, j

63 TEŞEKKÜR EDERİM Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri AR-GE birimi stratejigelistirme08@meb.gov.tr


"ARTVİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ANNEM-BABAM OKULA BAŞLIYOR AR-GE Birimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları