Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALLAH’A AÇILAN KAPI KALP.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALLAH’A AÇILAN KAPI KALP."— Sunum transkripti:

1 ALLAH’A AÇILAN KAPI KALP

2 KALP’İN KELİME ANLAMI Kelime anlamı, “dönmek, çevirmek” olan kalp, sürekli dönen ve tarayan bir radar gibidir. O hiçbir şeye sabitlenemez ve bağlanamaz; dolayısıyla sürekli kutsalı arar ve araştırır. “Lâ ilâhe illallah turnusol testi ile” kalp, var edilenlere tapılmayacağını ve kulluk edilmeyeceğini hatırlatarak tevhide işaret eder. (Robert Frager, Kalp, Nefs ve Ruh, çev: İbrahim Kapaklıkaya, II. baskı, İstanbul 2003, 48)

3 KALP’İN ANLAMI Kalp, İnsanın mahiyeti,
madde ile mânânın birleştiği yer, akıl ve ruh, Allah’ın tecelli ettiği mahal gibi bir çok anlama gelir. Kalp, başka dillerde tam olarak karşılıkları olmayan “gönül ve can” gibi kelimeleri de ifade eder. (Ethem Cebecioğlu, Tasavvuf Terimleri ve Deyimleri Sözlüğü, Ankara 1997,

4 İnsanın en soylu organı kalp vücudun merkezidir.
(Resâil, III, 394) 

5 KALP VE BEDEN BÜTÜNLÜĞÜ
ألا وإن في الجسد مضغة إذا صلحت صلح الجسد كله، وإذا فسدت فسد الجسد كله ألا وهي القلب". (رواه البخاري ومسلم) “Bedende bir et parçası vardır. O parça iyi ve sağlam olursa bütün beden sağlam olur. Bu parça bozuk olursa beden bozuk olur. Biliniz ki, o et parçası kalptir.” (Hakîm Tirmizî, Nevâdiru’l-Usûl, II, 94)

6 ALLAH KALPLERE ÇOK YAKINDIR
Allah insana kalbinden daha yakındır. وَاعْلَمُٓوا اَنَّ اللّٰهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِه۪ وَاَنَّـهُٓ اِلَيْهِ تُحْشَرُونَ “Bilin ki, Allah kişi ile kalbi arasına girer. Yine bilin ki, onun huzurunda toplanacaksınız.” [Enfâl,8/24)

7 KALPLER ALLAHI ANMAKLA HUZUR BULUR
اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللّٰهِۜ اَلَا بِذِكْرِ اللّٰهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُۜ “Onlar, inananlar ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.” (Ra’d, 13/28)

8 KALB-İ SELİM KALB-I SELIM “Sanma ey hâce ki senden zer ü sîm isterler,
Yevme lâ yenfeu da kalb-i selîm isterler.”  "Zannetme ki yarın kıyamet gününde senden altın ve gümüş isteyecekler; mal ve evladın fayda vermediği o günde senden arınmış bir kalp isteyecekler." Bağdatlı Ruhi

9 ARINMIŞ BİR KALP يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَۙ
اِلَّا مَنْ اَتَى اللّٰهَ بِقَلْبٍ سَل۪يمٍۜ "O gün ki ne mal fayda verir ne oğullar!“ "Allah'a arınmış bir kalp ile gelen başka.“ (Şuara, 26/88-89)

10 KUŞ KALPLİLER عَن أبي هُرَيْرةَ رضي اللَّه عنه عن النبي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يَدْخُلُ الْجَنَّةَ أقْوَامٌ أفْئِدتُهُمْ مِثْلُ أفئدة الطَّيْرِ » رواه مسلم  قيل معْنَاهُ مُتوَكِّلُون ، وقِيلَ قُلُوبُهُمْ رقِيقةٌ . Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Cennete girecek bir kısım insanlar vardır ki, onların kalpleri kuş kalbi gibi (rakîk ve güven içinde)dir.”  (Müslim, Cennet 27)

11 KUŞ KALPLİLER Nevevî, hadisi, tevekkül ve yakîn konusunda zikretmek suretiyle kuş kalplilerden maksadın, “Allah’a güvenen ve tevekkül edenler” olduğunu göstermiştir. İşin doğrusu da budur. Zira kuşlar her sabah, her türlü endişeden uzak olarak tam bir tevekkül içinde yeni güne başlarlar ve bütün korkaklıklarına, çekingenliklerine rağmen karınlarını doyururlar. Allah Teâlâ onlara da günlük rızıklarını verir.

12 KUŞ KALPLİLER وَكَاَيِّنْ مِنْ دَٓابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَاۗ اَللّٰهُ يَرْزُقُهَا وَاِيَّاكُمْۘ وَهُوَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ Nice canlılar vardır ki, rızıklarını taşımazlar (yiyecek biriktirmezler). Onları da sizi de Allah rızıklandırır. O hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. [Ankebut ,29/60]

13 RIZKI VEREN ALLAHTIR Rivâyete göre, Mekke’de müşriklerden gördükleri baskı ve işkenceler karşısında Hz. Peygamber müslümanlara Medine’ye hicret etmelerini tavsiye etmişti. Bunun üzerine içlerinden bazıları, “Oraya nasıl gider, orada ne yer, ne içeriz?” diye endişelerini belirtmişlerdi. O zaman Allah Teâlâ böyle düşünenleri bu âyetle uyarmış, rızkı verenin Allah olduğunu ve dolayısıyla O’na güvenmek gerektiğini hatırlatmıştır.

14 KALP GÖZÜ AÇILDIĞINDA Derin zeka ve irfanı içinde barındıran kalp, aynı zamanda marifetin de mekânı ve merkezidir. Sûfîler için varılmak istenen maksat; yumuşak, duyan, hisseden ve şefkat dolu bir kalp geliştirmek ve kalbin derin kavrayışını tekâmüle erdirmektir. Kalbin bu derin kavrayışı, aklın soyut zekasından daha sağlam köklere dayanan bir kavrayışı haber verir. Kalp gözü açıldığında, görünmeyen âlemin kapıları açılacak ve ötelerin ötesi temaşa edilecektir. Kalp kulağı açıldığında ise, sözlerin ötesinde gizlenen hakikatin derin sessizliği tüm varlığıyla hissedilecek ve duyulacaktır. (Frager, Kalp, Nefs ve Ruh, 28)

15 KALP SEVGİNİN MEKANIDIR
Tasavvufun özü olan sevginin mekânı da kalptir. (Frager, Kalp, Nefs ve Ruh, 28)

16 KALP İNSANIN İÇİNDEKİ MABEDTİR
İnsanın içindeki mabet yani kalp, yerkürenin en kutsal tapınak ve ibadetgâhlarından daha değerlidir. Bir insanın kalbini ve gönlünü kırmak ve incitmek, en büyük ibadet mahallerine zarar vermekten daha büyük hakkı ve sorumluluğu içinde barındırır. (Frager, Kalp, Nefs ve Ruh, 48)

17 KALP GÖZÜ KÖR OLMASIN اَفَلَمْ يَس۪يرُوا فِي الْاَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَٓا اَوْ اٰذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَاۚ فَاِنَّهَا لَا تَعْمَى الْاَبْصَارُ وَلٰكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّت۪ي فِي الصُّدُورِ Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur. (Hac,22/46) 

18 KALBİN KEMALATA ERİŞEBİLMESİ İÇİN
Kalp şu üç şeyle kemale erer: Tefekkür. Murakabe. Riyazet. Kemâlata erişen kalp, yönetici organ olarak diğer bütün organların kendisine boyun eğdiği ve hizmet ettiği merkezî bir fonksiyon icra eder.

19 KALB BEŞ KISIMDIR Hatem-i Esam, kalb beş kısımdır, demiştir:
1- Ölü kalb 2- Hasta kalb, 3- Gafil kalb, 4- Uyanık kalb, 5- Diri, yani hayat-ı ma'neviyi bulmuş kalbdir. Bazı büyüklerden rivayet olunmuştur ki; "Murakebe ile değerlendiremediğin zamanın fevt olmasına mahzun olmamak ve bu esnada işlediğin hatalara nadim olmamak kalbin ölümünün alametlerindendir. Kalbin diri olmasının alameti, zararını faydasını hissetmesidir. Bunun aksi ölülerin halidir.“ Seni Allah'a yaklaştıracak şeyleri kaçırdığına üzülmemek, kötü amellerine nedamet etmemek kalbin ölü olmasının alametlerindendir.

20 ALLAH'IN ZİKRİ KALBLERİ YUMUŞATIR
Abdullah ibni Mes'ûd (R.A.)'dan mervidir ki; "Cenab-ı Allah'ın zikri, güneşin balmumunu yumuşattığı gibi ehl-i imanın kalblerini yumuşatır“ Allah'ı hatırlayıp da ürpermeyen ve Allah'ın mahlukatına şefkat göstermeyen kalb taş gibi, yahud taştan daha katıdır.

21 MÜMİNİN KALBİ اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذ۪ينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَاِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ اٰيَاتُهُ زَادَتْهُمْ ا۪يمَاناً وَعَلٰى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَۚ Mü'minler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. Onun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler (Enfâl, 8/2)

22 KALBİN DE GÖZÜ VARDIR فَاِنَّهَا لَا تَعْمَى الْاَبْصَارُ وَلٰكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّت۪ي فِي الصُّدُورِ   "Gerçek şudur ki, yalnız gözler kör olmaz fakat göğüslerdeki kalpler de körelir." (Hacc, 46)

23 KALBİN DE İKİ GÖZÜ VARDIR
Halid b. Sa'dan rahimehullah der ki: "Hiçbir kul yoktur ki, başında iki gözü bulunduğu gibi, kalbinde de iki gözü bulunmasın. Baş gözleriyle dünya işlerini, kalb gözleriyle de ahiret işini görür. Allah bir kulun hayrını murad ettiği zaman, o kulun kalb gözlerini açar ve Allah'ın ona gayb de va'dettiği şeyi görür. Eğer Allah onun için başka bir şey murad ederse onları olduğu gibi bırakır."

24 FİTNELER VE KALP Hz. Peygamber (s.a.v) de bu hususa işaret ederek şöyle buyuruyor: "Fitneler, kalplere tıpkı hasır çubukları gibi dal dal arz olunur. Artık onlar hangi kalplere işlerse o kalpte siyah bir leke meydana gelir. Hangi kalp, onları kabul etmezse o kalpte de beyaz bir nokta meydana gelir. Böylece iki çeşit kalp meydana gelir. Bu kalplerden biri, cilalı taş gibi bembeyazdır ve ona hiçbir fitne zarar vermez. Ötekine gelince; o, alaca siyahtır. Ne bir iyiliği tanır ne de bir kötülüğe karşı çıkar. Yalnız içine işleyen hevâ ve hevesini bilir." (Müslim: İman, 231)

25 KALPLER YERYÜZÜNDE ALLAHIN KAPLARIDIR
Ali b. Ebî Tâlib (k.v) kalbi tarif ederken şöyle demiştir: "Yüce Allah'ın yeryüzünde kapları vardır. Bu kapları, kalplerdir. Allah katında en sevimli olan kalpler en katı, en temiz ve en yumuşak kalplerdir. Sonra bu sözlerini açıklayarak şöyle dedi: -Yani dinî konularda en katı olan kalpler, inançta en temiz olan kalpler ve müslüman kardeşlerine karşı en yumuşak olan kalplerdir."     

26 KİLİTLİ KALPLER اَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْاٰنَ اَمْ عَلٰى قُلُوبٍ اَقْفَالُهَا “Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?” (Muhammed, 47/24)

27 PASLI KALPLER Rasulüllah (sav) şöyle buyurur: "Kul bir hata yaptığında kalbinde siyah bir leke olur, eğer günah işleyen döner, tevbe ederse kalbi parıldar. Eğer tekrar günah işlerse bu siyahlık kulun bütün kalbini kaplar. İşte bu Allah Teâlâ´nın, كَلَّا بَلْ۔ رَانَ عَلٰى قُلُوبِهِمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ Hayır hayır! Doğrusu onların kazanmakta oldukları kalplerini paslandırmıştır. (Mutaffifin, 83/14) âyetinde anlatılandır" (Tirmizi, Tefsiru Sûre, 83, 1) 

28 ŞEYTANIN HAKİMİYETİ ALTINDA OLANLAR
اِسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطَانُ فَاَنْسٰيهُمْ ذِكْرَ اللّٰهِۜ Şeytan onları hakimiyeti altına alıp kendilerine Allah'ı anmayı unutturmuştur (Mücadele, 58/19)

29 KALBİ ŞEYTANDAN KORUMANIN YOLU
Hz. Peygamber (s.a v) bu hususta şöyle buyurmuştur: "Şeytan, hortumunu ademoğlunun kalbinin üstüne koyar. Eğer o, Allah'ı anarsa hortumu geri çeker. Şayet insanoğlu Allah'ı unutursa onun kalbine girer." (İbn Ebi_Dünyâ)

30 KALP DİLİ Hazret-i Ali -radiyallahu anh- Efendimiz şöyle buyuruyorlar:
"Akıllının dili kalbinde, ahmağın dili ağzındadır.” Yani, Akıllı kimse kalbiyle konuşur, kalbiyle görüşür. Kalbiyle işitir, kalbiyle bilir, kalbiyle anlar.

31 ÖNCE YÜREK TERBİYESİ Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et;
Çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar. Mevlana Celaleddin Rumi

32 KALBİN ISLAHI ÇOK ÖNEMLİDİR
ف۪ي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌۙ Kalplerinde münafıklıktan kaynaklanan bir hastalık vardır.(Bakara: 10) Kalbin manevi hastalıklardan arındırılması gerekir. Çünkü Bütün azalar KALBin emrindedir. Kalp hasta ise bütün vücut hastadır.

33 KALBİN BİR SAATLİK SALAHI
Zunnun-i Mısrî (Kuddise Sirruh): "Kalbin bir saatlik bir salahı (temizliğini muhafaza edebilmesi) ins ü cinnin ibadetinden efdaldir."

34 KALBİ BOZAN HALLER Hasan-ı Basrî -rahmetullâhi aleyh-şöyle buyurur:
 “Kalpler altı şeyden dolayı çürür ve bozulur: 1- Tövbe ederim ümidiyle günah işlemek. 2- İlim öğrenip, gereğince amel etmemek. 3- İbadet ve davranışlarda samimi (ihlâslı) olmamak. 4- Allâh’ın verdiği nimetlerden yararlanıp, şükretmemek .5- Allâh’ın yarattıkları arasında paylaştırdığı rızka râzı olmamak. 6- Ölüleri defnedip, onlardan ibret almamak.”

35 KALP’İ MASİVADAN TEMİZLEMEK LAZIM
مَا جَعَلَ اللّٰهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ ف۪ي جَوْفِه۪ۚ Allah hiç kimsenin göğsünde iki kalp yaratmamıştır." buyuruluyor. (Ahzâb, 33/4) Bir kalpte iman varsa küfür yoktur. Allahtan korkan, başkasından korkmaz. Masiva insanı Allah'tan uzaklaştırır. Bir kalpte Allah varsa masiva yoktur. Masivanın girdiği kalbe Allah tecelli etmez.

36 DOĞRU BİR KALP’E SAHİP OLMAK İÇİN DUA ETMEK GEREKİR
رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةًۚ اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ "Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin." [Âl-i İmrân,3/8)

37 RASULULLAHIN EN ÇOK OKUDUĞU DUA
وعنْ شَهْرِ بْنِ حوشَبٍ قَالَ : قُلْتُ لأُمِّ سَلَمَةَ ، رَضِي اللَّه عَنْهَا ، يا أُمَّ المؤمِنِين مَا كَانَ أَكْثَرُ دُعَاءِ رسُول اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم إِذا كانَ عِنْدكِ ؟ قَالَتْ : كانَ أَكْثَرُ دُعائِهِ : « يا مُقلبَ القُلوبِ ثَبِّتْ قلْبي علَى دِينِكَ » Şehr İbni Havşeb şöyle dedi: Ümmü Seleme radıyallahu anhâ’ya: - Ey mü’minlerin annesi! Resûlullah (sav) senin yanında bulunduğu zamanlarda en çok hangi duayı okurdu? diye sordum. O da şöyle dedi: - Çoğu zaman “Yâ mukallibe’l-kulûb! Sebbit kalbî alâ dînik: Ey kalpleri halden hale çeviren Allah! Benim kalbimi dininden ayırma!” diye dua ederdi. Tirmizî, Kader 7, Daavât 90, 124.

38 GÖNÜL TEMİZ OLMALI “Gönül; sisten, kirden temizlenirse,
Hak güneşinin nuru orada parıldar.” Hz. Mevlânâ

39 TEŞEKKÜRLER HAZIRLAYIP SUNAN MUSA İMAMOĞLU ŞAHİNBEY MÜFTÜSÜ


"ALLAH’A AÇILAN KAPI KALP." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları