Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Perforan Ven Yetmezliği ve Venöz Ülser Varsa Ne yapalım? RF ? Laser ? Köpük Skleroterapi ? Miniinsizyon ile ligasyon ? SEPS ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Perforan Ven Yetmezliği ve Venöz Ülser Varsa Ne yapalım? RF ? Laser ? Köpük Skleroterapi ? Miniinsizyon ile ligasyon ? SEPS ?"— Sunum transkripti:

1

2 Perforan Ven Yetmezliği ve Venöz Ülser Varsa Ne yapalım? RF ? Laser ? Köpük Skleroterapi ? Miniinsizyon ile ligasyon ? SEPS ?

3 GERÇEK HAYAT

4 Early results from a randomized trial of saphenous surgery with or without subfascial endoscopic perforator surgery in patients with a venous ulcer Randomize Sadece safen cerrrahisi ve safen+SEPS Kontrol duplex scan 6-9 ay sonra Klinik izlem 1.hafta-3. ve 12. ay 37 safen+SEPS ve 38 sadece safen Duplex te sadece safen Perforan +(p<0.001) SEPS grubunda sadece 7 hastada perforan+ Kısa dönem klinik yararlanımda safen cerrahisine SEPS eklememenin faydası yok SEPS ile 1 yıl sonraki perforan sayısında azalma sağlar Br J Surg 2011 Apr;98(4).495-500

5 GERÇEK HAYAT

6 Balon Spacemaker® Kullanmadan Yapılan SEPS ve REDO SEPS

7 REDO SUBFASYAL ENDOSKOPİK PERFORAN VEN CERRAHİSİ (SEPS): GEREKTİĞİNDE YAPILMALI MI? REDO SUBFASYAL ENDOSKOPİK PERFORAN VEN CERRAHİSİ (SEPS): GEREKTİĞİNDE YAPILMALI MI? Residü veya yeni gelişmiş 3,5mm çapın üstündeki Coccket perforan venlerinin gösterilmesi ve venöz ülserin nüksetmesi reoperasyon endikasyonu Subfasyal diseksiyonlar 10mm lik rigid kamera ile yara bakımı konvansiyonel pansuman yöntemleri Mayıs 2003 ile Kasım 2011 Toplam 438 SEPS 32 (%7,30) venöz ülser nüksü 14 redo-SEPS yapıldı. 9'u (%64,28) tamamen iyileşti. 18 inop olgu yara bakım ürünleriyle 5 yara (%35,72) kapanmadı. Xelma TEDAVİSİ Subfasyal alanda yapışıklık yoktu. Diseksiyon kolaylıkla yapılabildi. Subfasyal alanda eskiden kliplenmiş perforanlar gözlendi. Yeni perforan ven klipleme sayısı olgu başına 1 ya da 2 idi. Teknik zorluk yaşanmadı. Kompolikasyon veya ölüm gözlenmedi. SONUÇ: Venöz ülseri olup, daha önceden SEPS yapılan, ancak venöz ülseri nüks eden olgularda Redo-SEPS gerektiğinde güvenli bir şekilde yapılabilir.


"Perforan Ven Yetmezliği ve Venöz Ülser Varsa Ne yapalım? RF ? Laser ? Köpük Skleroterapi ? Miniinsizyon ile ligasyon ? SEPS ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları