Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Filtreler, mevcut resmin yapısını değişik şekillerde bozarak istediğimiz farklı bir resmin oluşmasını sağlayan yardımcı araçlardır. Filtreler esas olarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Filtreler, mevcut resmin yapısını değişik şekillerde bozarak istediğimiz farklı bir resmin oluşmasını sağlayan yardımcı araçlardır. Filtreler esas olarak."— Sunum transkripti:

1

2 Filtreler, mevcut resmin yapısını değişik şekillerde bozarak istediğimiz farklı bir resmin oluşmasını sağlayan yardımcı araçlardır. Filtreler esas olarak taranmış resimlerin iyileştirilmesi ve hatalarının giderilmesi amacıyla geliştirilmiş ise de diğer resimlerde kullanılmaya da başlanmıştır. Her filtre matematiksel bir formül ile hesapladığı değişiklikleri resmin istenilen bölgesine uygulanması ile çalışır.

3 FİLTRELER İLE ÇALIŞIRKEN UNUTULMAMASI GEREKEN KURALLAR: Filtre transparan tabakalara uygulanmaz. Tabakanın bir kısmı transparan ise sadece renkli kısma uygulanır. Eğer seçili bir bölge varsa sadece bu bölgeye, yoksa bütün tabakaya uygulanır. Bir seferde sadece bir filtre uygulanabilir. BMP uzantılı Bitmap dosyalara filtre uygulanmaz. Bazı filtreler sadece RGB renk modundaki dosyalara uygulanabilir. 3)FADE : Bir filtre uygulandıktan sonra belli bir bölgeden geri almak isteyebiliriz veya filtre etkisini azaltmak isteyebiliriz. Bu durumda FADE komutunu kullanırız. Bir filtre uygulandıktan sonra filtre çek-menüsünde fade komutu kendiliğinden çıkar. Bu komut sadece uygulanan filtrelerde kullanılabilir.

4

5 Colored Pencil: İmajda bir renk haritası çıkararak baskın olan renkleri alarak fırça darbeleri oluşturur. Feather seçilirse yağlı boya etkisi verir. Cutout: İmajımızdaki köşeleri basitleştirerek detayını azaltıp yarattığı köşeler ve çizgilerde anti-alias özelliği nedeniyle yumuşak hatlar oluşturur. Yüksek kontrastlı grafiklerde iyi sonuç verir. Dry Brush: Kuru boya etkisi verir. Renk geçişlerini en aza indirip kenarları rastgele büker, anti-alias etkisi verir. Film Grain: Bir tür kirlenme etkisi vererek beyaz kirler aydınlatır, siyah kirler koyulaştırır. Fresco: Kontrastı yüksek bir görüntü verir. Kenarlar daha keskin, koyu renkler daha koyu olmakla birlikte "Dry Brush" a benzemektedir. Neon Glow: Uygulandığı bölgenin renklerine göre 2-3 renk tonu içeren sonuçlar oluşturur.

6 Palette Knife: Paletteki renk sayısını azaltarak keskin hatlı, az renkli bir imaj oluşturur. Poster Edges: İmajımızı posterize ederek renk sayısını azaltır. Kenarlara siyah detaylar ekler. Rough Pastels: İmajımızın kenarlarını geliştirir. Bunun için bir doku dosyası kullanır. Smudge Stick: Birbirine karışmış renklerdeki bir bezin kağıt üzerine etkisi gibi sonuç verir. Sponge: Buzlu cam etkisi vb. etkiler verir. Underpainting: Kumaş kaplama havası verir. Water Color: İmajımızın kenarlarına sulu boya etkisi verir. "Fresco" ya benzer.

7

8 Blur: Yumuşatma, bulanıklaştırma etkisi verir. Standart değere uygular. Blur More: "Blur" etkisini standart değerin üzerinde uygular. Gaussian Blur: Bulanıklaştırma ve yumuşatma etkisini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Motion Blur: Hareketli bir kameranın yakaladığı görüntüyü simule eder. Hareketin şiddeti ve yönü belirlenebilir. Radial Blur: Çok özel bir kamera efektidir. Smart Blur: İmajımızdaki kenarları tespit ederek, "Gaussian Blur" etkisini kenarlara dokunmadan iç bölgelere uygular.

9

10 Accented Edges: Küçük imajlara uygulanmasında fayda olan kenarlara doku ekleyen geliştirme filitresidir. Angled Strokes: Kenarları sertleştirip ana hatlara dikkat çeker. Crosshatch: İmajı geliştirmek için rastgele dokular ve zigzag lar oluşturur. Dark Strokes: Koyu renkli set kenarlar üretir. İnk Outlines: İmaj kenarlarına mürekkep bulaşmış havası verir. Splatter: Sudaki yansıma etkisi verir. Sprayed Strokers: Kenarlarda yatay veya dikey deformasyonlar oluşturur. Sumi-e: Yazılarda (Text) kullanarak hoş görüntüler elde edilir.

11

12 Diffuse Glow: Aydınlık alanlara gölgeler verir. Displace: Seçtiğimiz ikinci bir imaj (PSD Formatlı) ile etki eden grafiğin tüm pixellerini düzenleyen bir filtredir. Kullanımı biraz karışıktır. Glass: İmajımıza eğrilmiş cam kaplaması yapar. Ocean Ripple: Su dalgalarının verdiği etkiyi yapar. Polar Coordinates: İmaja iki çeşit bükülme etkisi verir. Ripple: Küçük su dalgaları etkisi verir. Shear: Verdiği eksen üzerindeki noktalar ile dikey doğrultuda imaja eğrilik vermeyi sağlar. Spherize: Deformasyonları küresel yapmamızı sağlar. Twirl: Girdap hareketi etkisi yapar. Wave: Su dalgası gibi yumuşak bir deformasyon sağlar. ZigZag: Zigzaglar, su dalgaları oluşturur.

13

14 Add Noise: Belirttiğiniz yoğunlukta pixelleri rastgele ekler. Despeckle: Tarayıcı ile tarattığınız fotoğraflardaki kirleri yok eder. Dusk & Scratches: Renkleri birbirine yaklaştırarak contrast'ı azaltır. Median: Pürüzsüz yüzeylerin oluşmasını sağlar. En çok kullanılan filtrelerden biridir.

15

16 Color Haftone: İmajımızı renk sayısı az, düşük kalitede bir hale getirir. Crystallize: İmajımızı renkli hücrelere bölerek petek gibi bir doku yaratır. Facet: İmaj içindeki kenarlardan anti-aliasing'i kaldırır. Fragment: İmajımızda deprem etkisi oluşturur. Mezzotint: İmajımıza kirlilik ekleyecek rasgele noktalar üretir. Mosaic: İmajımızı kareselleştirir. Düşük çözünürlükte zoom yapmış gibi bir hava verir. Pointtillize: Doku yaratmaya yardımcı olur, uygulanan bölgeyi noktasallaştırır.

17

18 Clouds: Fırça ve zemin rengini kullanarak bulut etkisi veren doku çalışmalarında sık kullanılan bir filtredir. Differance Clouds: "Clouds" filitresine benzer. Uygulandığı yüzeyin karşıt renklerini alarak bulut etkisi oluşturur. Lens Flare: Photoshop'un en çok kullanılan filtrelerinden birisidir. Kamera objektifine ışık vurmasıyla oluşan sanal hüzmeleri simüle etmemizi sağlar. Lighting Effects: Herhangi bir yüzeye ışık efekti vermeyi sağlar. Texture Fill: Bir PSD dosyasını desen olarak döşemeye yarar.

19

20 Sharpen: İmajdaki kenar ve köşeleri belirginleştirir. Sharpen More: Daha şiddetli bir "Sharpen" etkisi sağlar. Sharpen Edges: Düşük şiddette "Sharpen" etkisi yapar. Unsharp Mask: Kenarların keskinliğini azaltır.

21

22 Bas Relief: Kompleks çizgileri alıp iki renkli bir imaj oluşturur. Charcoal: Siyah ve beyaz renkleri kullanarak kara kalem çalışması benzeri üretilebilir. Görüntünün contrast'ı çok fazla olur. Chalk and Charcoal: Paletteki backgrond ile tebeşir etkisi, foreground ile "Charcoal" etkisini birleştirir. Chrome: ****l etkisi sağlar. Conte Crayon: Renk sayısını 6 ya indirir ve doku ekler. Contrast'ı yüksek imajlarda iyi sonuçlar verir.

23 Graphic Pen: İki renkli bir grafiği detay seviyesi düşük olarak oluşturur. Halftone Pattern: "Graphic Pen" in gelişmişidir. Note Paper: Basit görüntüler sağlar. Photocopy: Renkleri azaltır. Plaster: Siyah, beyaz, gri tonlarda plastik etkisi yapar. Reticulation: Siyah-Beyaz kirli bir görüntü sağlar. Stamp: İki renkli sert kenarlı bir sonuç verir. TornEdges: "Stamp" filitresine gri tonlar ekler. Water Paper: Su içindeki bir imajın sert hatlarını su üstüne çıkan bir mürekkep etkisi oluşturur.

24

25 Diffuse: Pixelleri dağıtır. Emboss: En çok kullanılan filtrelerden biridir. Resmi gri yaparak üç boyutlu bir görünüm verir. Extrude: İmajı değiştirip farklı bir imaj oluşturur. Find Edges: Kenarların kontrastını arttırır. Glowing Edges: "Invert" (tersyüz eder) edeceği uçları otomatik bulur. Solarize: Renk eğrilerine yaptığı etki ile imajı %50 koyulaştırır. Tiles: Kaplama yapar. Trace Contour: Kontur çizgilerini bulur, geri kalanları yok eder. Wind: Rüzgar efekti verir.

26

27 Craquelure: Texture oluşturur. Yazılarda iyi sonuç verir. Eskimiş yağlı boya tablo etkisi oluşturur. Grain: "Add Noise" filtresi gibidir. Mosaic Tiles: Gelişmiş mozaik de denilebilir. "Craquelure" a benzer. Stained Glass: "Mosaic Tiles" ın contrast ile kristalize edilmiş halidir. Texture: Yazılarda iyi sonuçlar verir.

28

29 De-Interlace: Videodan aktarılan resmin üzerinde temizlik yapar. NTSC colors: Resmin renklerini titremeyen, kaymayan renklere çevirir.

30

31 Costom: Resim üzerinde numerik olarak bir çok efekt oluşturmayı sağlar. High Pass: Resimdeki contrast'ı azaltır. Minimum: Resimdeki koyu pixelleri vurgular. Maximum: Resimdeki açık pixelleri vurgular. Offset: Birbirini takip eden döşenebilen desenler oluşturmaya yarar.

32 I)FİLTRELER / ARTİSTİC a.COLORED PENCIL FİLTRESİ : b.CUTOUT FİLTRESİ :

33 c.DRY BRUSH FİLTRESİ : d.FILM GRAIN FİLTRESİ : e.FRESCO FİLTRESİ :

34 f.NEON GLOW FİLTRESİ : g.PAINT DAUBS FİLTRESİ : h.PALETTE KNIFE FİLTRESİ :

35 i.PLASTIC WRAP FİLTRESİ : j.ROUGH PASTELS FİLTRESİ : k.SMUDGE STICK FİLTRESİ :

36 l.SPONGE FİLTRESİ : m.UNDERPAINTING FİLTRESİ :

37 FİLTRELER / BLUR Blur, fotoğraflarda kontrastı azaltmak ve renk geçişlerinde oluşan parazitleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Hafif bir bulanıklık efekti verir. Bilgisayarımızda oluşturduğumuz grafik çalışmalarımıza farklı bir yapı kazandırmak için de kullanılmaktadır. Blur filtreleri: BLUR MORE, GAUSSİAN,MOTION, RADIAL, SMART BLUR olmak üzere 5 çeşittir. Her birinin resim üzerindeki etkileri farklıdır. Aşağıda blur filtresi uygulanmış resim örnekleri görülmektedir.

38 FİLTRELER / BRUSH Bu filtre grubu genel olarak resminizi tablo haline getirirken fırçaları denetlemenizi sağlar. a.ANGLED STROKES FİLTRESİ : B.CROSSHATCH FİLTRESİ :

39 d.DARK STROKES FİLTRESİ e.INK OUTLINES FİLTRESİ : f.SPATTER FİLTRESİ :

40 g. SPRAYED STROKES FİLTRESİ : h. SPRAYED STROKES FİLTRESİ :

41 I)FİLTRELER /DISTORT Resminizdeki parlak bölgeleri genişletip yayar ve mevcut ışığa göre fazladan bir parlama efekti sağlar. a.PINCH FİLTRESİ :

42 POLAR COORDINATES FİLTRESİ : RIPPLE FİLTRESİ :

43 SHEAR FİLTRESİ SPHERIZE FİLTRESİ :TWIRL FİLTRESİ :

44 ADD NOISE FİLTRESİ : Görüntüye parazit ekler ve bu parazitlerle resmin bütünleşmesini sağlar. Genellikle resmin tamamına veya bir kısmına doku oluşturmak için kullanılır. DUST&SCRATCHES FİLTRESİ :

45 I)FİLTRELER / PİXELATE Bu filtre resimde çokgen parçalar oluşturur ve benzer renkli pixelleri bu parçaların içine doldurur. Doğru yerde kullanılırsa çok güzel görüntüler yakalanabilir.

46 FRAGMENT FİLTRESİMOSAIC FİLTRESİPOINTILLIZE FİLTRESİ

47 I)FİLTRELER / SKETCH Bu filtre grubu genel olarak resmimizi elle kurşunkalem kullanarak çizilmiş hale sokar. BAS RELIEF FİLTRESİSKETCH FİLTRESİCHALK & CHARCOAL FİLTRESİ

48 CHARCOAL FİLTRESİCHROME FİLTRESİCONTE CRAYON FİLTRESİ GRAPHIC PEN FİLTRESİ HALFTONE PATTERN FİLTRESİ NOTE PAPER FİLTRESİPHOTOCOPY FİLTRESİPLASTER FİLTRESİ

49 RETICULATION FİLTRESİSTAMP FİLTRESİ TORN EDGES FİLTRESİWATER PAPER FİLTRESİ EMBOSS FİLTRESİFIND EDGES FİLTRESİGLOWING EDGES FİLTRESİ

50 SOLARIZE FİLTRESİTILES FİLTRESİ TRACE CONTOUR FİLTRESİWIND FİLTRESİ

51 CRAQUELURE FİLTRESİ GRAIN FİLTRESİ MOSAIC TILES FİLTRESİ FİLTRELER / TEXTURE Genelde bu filtre grubu resme bir doku ilavesi yapar.

52 PATCHWORK FİLTRESİ STAINED GLASS FİLTRESİ TEXTURIZE FİLTRESİ

53 HIGHPASS FİLTRESİMAXIMUM FİLTRESİMINIMUM FİLTRESİ CUSTOM FİLTRESİ Kendi filtrenizi tasarlamanız içindir. Resimde kırmızı işaretli hücre her bir pixeldir. Bu alana yazılacak sayı ile o pixelin parlaklık değeri çarpılır. Eğer istenirse bu hücreyi çevreleyen hücrelere de değer verilebilir ve komşu pixellere verilecek parlaklık ayarlanabilir. Bir pixelin parlaklık değeri ile yazdığınız sayı ile çarpılmış değeri toplanır, scale kutusundaki rakama (varsa) bölünür, sonuca offset kutusundaki değer (varsa) eklenir ve en sonunda bulunan değer o pixelin parlaklığıdır.


"Filtreler, mevcut resmin yapısını değişik şekillerde bozarak istediğimiz farklı bir resmin oluşmasını sağlayan yardımcı araçlardır. Filtreler esas olarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları