Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PANELİ ADANA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PANELİ ADANA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI"— Sunum transkripti:

1 PANELİ ADANA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
RSM Kapital Karden ADANA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI PANELİ SEYHAN HOTEL ŞUBAT 2011

2 MALİ AFLARIN SOSYAL VE EKONOMİK ETKİLERİ
RSM Kapital Karden MALİ AFLARIN SOSYAL VE EKONOMİK ETKİLERİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 1924’TEN BU YANA 29. MALİ AF YASASI DÜZELTME, ARAŞTIRMA,TAKİBAT, TAHSİLAT AFLARINI KAPSIYOR. KAPSADIĞI ALACAK TÜRLERİ YÖNÜNDEN TARİHİMİZİN EN GENİŞ MALİ AF TASARISI TÜRKİYE’DE HER ÜÇ YILDA BİR (ÖZELLİKLE SEÇİM SONRASI VE SEÇİM ÖNCESİ DÖNEMLERDE) MALİ AF ÇIKIYOR. (İNGİLTERE’DE HİÇ MALİ AF YOK. HOLLANDA DA İSE EN SON 1941’DE ÇIKMIŞTIR.) AKADEMİK ÇALIŞMALAR; AFLARIN YAPILDIĞI YILDA VERGİ GELİRLERİNDE ARTIŞ; SONRAKİ DÖNEMLERDE VERGİ GELİR / KONSOLİDE BÜTÇE GELİRİ VE TAHAKKUK / TAHSİLAT ORANLARINDA DÜŞÜŞ OLDUĞU GÖSTERİYOR. AF BEKLENTİLERİ ARTTIKÇA BU ORAN DAHA DA DÜŞÜYOR. AFFIN SOSYAL YÖNÜ (ÖZELLİKLE DE KRİZ DÖNEMLERİNDE) OLDUĞU SAVUNULABİLİR. BU SIKLIKLA UYGULANMASI SİSTEME, UZUN VADEDE TOPLAM VERGİ GELİRİNİ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR. MÜKELLEF EĞİLİMLERİ GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA ;KAYITDIŞI MÜKELLEFLERİN AFFA ,AZ İLGİ GÖSTERDİĞİ,KURUMSAL KAYITLI MÜKELLEFLERE AFFIN MALİYETİNİN NİSPETEN YÜKSEK OLDUĞU,(HATTA AF SONRASI İNCELENME RİSKLERİNİN ARTTIĞI)EN YÜKSEK YARARLANMA ORANININ KAYITLI KURUMSAL OLMAYAN YÜKÜMLÜLERDE GÖRÜLDÜĞÜ GÖZLEMLENMEKTEDİR.

3 RSM Kapital Karden MATRAH ARTIRIMI (ARAŞTIRMA AFFI)
Mükelleflerin, 2006 – 2009 yılları hesapları için ileride bir vergi incelemesi ile karşılaşmasını engelleyen bir çeşit sigortadır.. Yasadaki vergi türleri yönünden münferiden yapılır;

4 RSM Kapital Karden GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIRIMI
Mükellefler; 2006 YILI MATRAHLARINI %30 2007 YILI MATRAHLARINI %25 2008 YILI MATRAHLARINI %20 2009 YILI MATRAHLARINI %15 YÜKSELTİP ARTAN KISIM ÜZERİNDEN %20 VERGİ ÖDERLER İSE BU VERGİLER YÖNÜNDEN VERGİ İNCELEMESİNE TABİ TUTULMAZLAR. (ANCAK AYNI TÜR VERGİLER İÇİN ,O DÖNEM BEYAN VE ÖDEME ÖDEVLERİNİ ZAMANINDA VE EKSİKSİZ YERİNE GETİREN VE YASANIN 2 VE 3.MADDELERİNDEN YARARLANMAMIŞ OLANLAR, BUVERGİYİ 5 PUAN İNDİRİM Lİ ÖDERLER) ZARAR BEYAN EDEN VEYA HİÇ BEYANNAME VERMEMİŞ MÜKELLEFLER DE HÜKÜMDEN YARARLANIRLAR.

5 RSM Kapital Karden MİNİMUM ARTIRIM TUTARLARI
BU ŞEKİLDE ARTIRIMDA BULUNACAK MÜKELLEFLER İÇİN MİNİMUM ARTIRIM MİKTARLARI (zarar,istisna ve indirim,beyanname vermeme halleri dahil) GV Mükellef; Bilanço Esası* İşletme Hesabı KV (* GELİRİ SADECE KİRADAN İBARET OLAN GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNDE BU TUTARIN %20’Sİ DİKKATE ALINIR. ANCAK,BUNLAR KONUT İSTİSNASI TUTARINI KULLANMAZLAR)(BASİT USULDE VERGİLENDİRİLENLERDE İSE ASGARİ TUTAR BU MİKTARIN %10 U DUR)

6 RSM Kapital Karden GV KV MATRAH ARTIRIMIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTALAR;
1.BAŞVURU SÜRESİ KANUN YAYIMINI İZLEYEN İKİNCİ AY SONUNA KADARDIR.ÖDEME İÇİN GENEL HÜKÜMLER GEÇERLİDİR. (18x2) ÖDENMEZ İSE YARARLANMA DEVAM EDER ANCAK İKİ KATI GECİKME FAİZİYLE TAHSİL EDİLİR. 2. MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULAN YILLARDA ZARAR VARSA, BUNLARIN ÖNCWKİ YILLARDA İNDİRİLMEMİŞ KISMININ %50’Sİ 2010 VE İZLEYEN YILLARDA İNDİRİLEMEZ. 3.ARTIRILAN MATRAHLAR ÜZERİNDEN, (A) BU DÖNEMLERDE TEVKİFAT YOLUYLA ÖDENEN VERGİLER, (B) GELECEK YILLARDA MATRAHTAN İNDİRİLECEK TUTARLAR VE (C) GEÇMİŞ YIL ZARARLARI ARTIRILACAK MATRAHTAN DÜŞÜLMEZ. 4.YILLIK KV VE GV NE MAHSUBU TALEP EDİLEN STOPAJLARA İLİŞKİN İNCELEME HAKKI SAKLIDIR. 5. DAHA ÖNCE YAPILIP KESİNLEŞEN TARHİYATLAR İLE GEÇMİŞ DÜZELTME TALEPLERİ DE ARTIRILACAK MATRAHA İLAVE EDİLİR. 6. İLGİLİ DÖNEMDE YÜKSEK MATRAH BEYAN EDEN YÜKÜMLÜLER AÇISINDAN AFFIN MALİYETİ , DAHA DÜŞÜK BEYANDA BULUNAN MÜKELLEFLERE GÖRE DAHA YÜKSEK OLMASI SONUCUNU VERMEKTEDİ R. 7.KURUMLARIN %19.8 STOPAJA TABİ YATIRIM İNDİRİMİNDEN YARARLANAN KAZANÇLARI VEYA YATIRIM FONU VE ORTAKLIKLARININ KV DEN MÜSTESNA KAZANÇLARI VAR İSE ancak BUNLARA AİT TEVKİFATLARI ARTIRMALARI ŞARTIYLA İMKANDAN YARARLANIR . İ

7 RSM Kapital Karden STOPAJA TABİ YATIRIM İNDİRİMİ İSTİSNASINDAN YARARLANAN KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ A)ZAMANINDA YATIRIM İNDİRİMİ ÜZERİNDEN STOPAJ YAPIP BEYAN ETMİŞLERSE; STOPAJ TUTARLARINI ,O YILIN ASGARİ KV ARRTIRIM ORANI KADAR YÜKSELTİRLER İSE ÖRN 2008 DE 1000 TL Yİ İSTİSNASI ÜZERİNDEN 198 TL STOPAJ YAPMIŞ İSE BUNUN ÜZERİNDEN 198 x%20 = 39.6 TL EK VERGİ ÖDEYEREK İNCELEME RİSKİNDEN KURTULUR. B)HİÇ BEYAN ETMEMİŞLER İSE STOPAJA TABİ MATRAHIN(Kİ BU MATRAH ASGARİ KURUM KAZANCININ YARISINDAN AZ OLAMAZ)ÜZERİNDEN %15 VERGİ ÖDEYEREK İNCELEME BAĞIŞIKLIĞI KAZANIRLAR.

8 RSM Kapital Karden KDV MATRAH ARTIRIMI; (TUTAR ARTIRIMI)
Hesaplanan KDV yıllık toplamı üzerinden (kestikleri faturalarındaki KDV) 2006 için % 3 2007 için % 2,5 2008 için % 2 2009 için % 1,5 oranında fazla KDV beyan ederek ödeyen mükelleflerin, bu dönemlerine ilişkin KDV inceleme ve tarhiyatı yapılmayacaktır. (Özel haller hariç) (İhraç kayıtlı teslimler (11/c) ile dahilde işleme ve geçici kabul kapsamındaki teslimler (Geç 17) tutardan düşülür.) En az üç dönem beyanname verilmişse, üçünün ortalaması yıla tamamlanır. Hiç veya en az iki dönem verenler ile teslimlerinin tamamı istisna kapsamında olanlar; önce gv ve kv artırımı yapacaklar, bunun üzerinden %18 ödeyeceklerdir.

9 ASGARİ KDV ARTIRIMINDA PRENSİPLER:
RSM Kapital Karden ASGARİ KDV ARTIRIMINDA PRENSİPLER: GENEL KURAL: Her yılın hesaplanan KDV sini ilgili yıl oranı ile çarpıp bulunan ek vergiyi ödemek, O YILDA HİÇ KDV BEYANNAMESİ VERMEMİŞ ,EN FAZLA İKİ BEYANNAME VERMİŞ,YIL İÇİ İŞLEMLERİNİN TAMAMI İSTİSNA OLAN,HİÇ HESAPLANAN KDV Sİ ÇIKMAMIŞ,TAMAMI TECİL TERKİN KAPSAMINDA OLAN MÜKELLEFLER; Hem Gelir,Kurum matrah artırımı yapmak ve artırılan matrah üzerinden%18 KDV yi ödemek zorundadırlar. YIL İÇİNDE HEM İSTİSNA HEM DE VERGİYE TABİ İŞLEMLERİ BİRARADA YAPAN MÜKELLEFLER, GV ve KV matrah artırımı üzerinden %18 KDV hesaplayacaklar,bunu KDV artırımı rakkamı ile karşılaştıracaklardır. Eğer ,KV matrah artırımına bağlı rakkam daha büyükse ;KV MATRAH ARTIRIMI VE BUNA BAĞLI KDV ARTIRIMINI BİRLİKTE YAPACAKLARDIR,eğer hesaplanan KDV yükseltimine bağlı rakkam büyükse ;KV artırımına gerek kalmaksızın sadece KDV yükseltimi yapacaklardır.

10 RSM Kapital Karden KDV ARTIRIMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR
Artırım yılın tamamı için yapılır. Daha önce yapılıp kesinleşen tarhiyatlar ile düzeltme beyanlarındaki matrah farkları, matrah artırım rakamına ilave edilecektir.İndirim reddinden kaynaklanan matrah farklarının ilavesi haksızlık olarak düşünülebilir. Bakanlığın (A) 2009’dan sonra yıllarla ilgili olarak, artırımda bulunulan yıllardan DEVREDEN KDV, (B) artırımda bulundukları dönemler için tecil – terkin, iade işlemlerine ilişkin İNCELEME HAKKI SAKLIDIR. Bu suretle ödenen vergi; gider, maliyet, indirilen KDV, iade KDV konusu yapılamaz. İki nolu KDV beyanları af kapsamında değidir. Yıl içinde yüksek fatura kesen,düşük kar marjıyla çalışan firmalar açısından yüksek maliyet yarattığı için fırsat eşitliğini bozuyor.(örn :100 tl hesaplanan kdv,99 tl indrmi olan firma için affın maliyeti 3; 50 tl hsplnan kdv 20 tl indirimi olan ( daha karlı) firma için maliyeti 1.5 tl dir)

11 STOPAJA TABİ MATRAH / YIL Ücret, serbest meslek ödemesi, kira
RSM Kapital Karden STOPAJ ARTIRIMI ( TUTAR ARTIRIMI) Muhtasar beyannamedeki bütün unsurları kapsamamaktadır. Sadece; ücretlerden, serbest meslek kazançlarından; inşaat işlerinden ve kiralardan yapılan stopajlarla ilgili her biri için ayrı ayrı artırım yapılarak, bu kesinti yükümlülüğüne ilişkin “inceleme bağışıklığı” sağlanabilir.( KESİNTİYE TABİİ ÖDEMELERİN YILLIK GAYRISAFİ TUTARIN % Sİ TUTARINDA BİR EK VERGİ ÖDENEREK YAPILIR ) STOPAJA TABİ MATRAH / YIL Ücret, serbest meslek ödemesi, kira İnşaat işleri 2006 % 5 % 1 2007 % 4 2008 % 3 2009 % 2

12 DİĞER STOPAJLAR RSM Kapital Karden
Yukarıdaki stopaj türlerine ilaveten ÇİFTÇİLERDEN SATIN ALINAN ZIRAİ MAHSÜLVE HİZMETLER İÇİN YAPILAN ÖDEMELER ÜZERİNDEN O YIL GEÇERLİ STOPAJ TARİFESİNDEKİ ORANIN DÖRTTE BİRİ (Tarifedeki normal oran %1-4) tür. VERGİDEN MUAF ESNAFTAN YAPILAN MAL VE HİZMET ALIMLARI İÇİN O YIL GEÇERLİ OLAN NORMAL STOPAJ TARİFESİNDEKİ ORANIN DÖRTTE BİRİ (Tarifedeki normal oran %2-5 tir) kadar ek vergi ödeyen mükellefler de inceleme bağışıklığı hakkı kazanırlar.

13 RSM Kapital Karden MATRAH ARTIRIMINA KONU ASGARİ STOPAJ TUTARI:
HİZMET ERBABINA ÖDEMEDE Bir yıllık ödemenin asgari gayri safi tutarı Daha az ayda ücretli çalışmış ise (en az bir ay) ortalaması alınıp bir yıla tamamlanır. Hiç verilmemiş ise prim hizmet belgelerindeki işçi sayısı; yoksa izleyen ilk dönemdeki işçi sayısı; yoksa en az iki işçi sayısı asgari ücretle çarpılarak bulunur. KISMİ (AY BAZINDA) YARARLANMA YOKTUR.

14 RSM Kapital Karden SERBEST MESLEK ÖDEMESİ, GMSİ, İNŞAAT İŞLERİNDEN ARTIRIMDA ASGARİ TUTAR: -Yılın tamamı için yararlanılacak ancak, tutarın tespitinde sadece bu cinsten ödemelerin olduğu aylar esas alınacaktır. Yıl içinde hiç muhtasar beyanname verilmemiş veya verilenlerde bu ödeme tutarlarının hiç bulunmaması halinde; MİNİMUM Serbest meslek ödemesi için ; bilanço esası gelir vergisi oranı artırımının %50’si, artırılarak üzerinden %15, Gayrimenkul sermaye iradı, kooperatiflere ödenen kiralar üzerinden, asgari Gv bilanço artırmının %10 u üzerinden %15 Yıllara sari inşaat yapanlara yapılan ödemelerde asgari gelir vergisi matrahının %3’ü, Zırai ödemelerden asgari gelir vergi matrahının %2 si, Muaf esnaf ödemeleri üzerinden asgari gv matrahı üzerinden %5 Ödenerek, matrah artırımı hükümlerinden yararlanılabilir.

15 RSM Kapital Karden STOPAJ ARTIRIMINDA ÖNEMLİ NOKTALAR:
Bu artırımdan yararlanmak için, ayrıca gelir ve KV matrah artırımında bulunmak ŞART DEĞİLDİR. Daha önce yapılıp KESİNLEŞEN tarhiyatlar dikkate alınır. Artırımın esas ücret tutarı ve matrahları, diğer vergilerin hesaplarında gider veya maliyet yazılamaz, bunlara istisna indirim uygulanmaz. Özellikle çok sayıda kayıtlı işçi istihdam eden firmalar açısından affın maliyeti kayıtsız< işçi çalıştıranlara göre çok daha yüksek olacaktır.

16 RSM Kapital Karden YENİ AF TASARISI VE VARLIK BARIŞI YASASI (5811)
YENİ TASARININ GEÇİCİ 3. MADDESİ İLE ;DAHA ÖNCE 5811 SAYILI YASADAN YARARLANMAK İİÇİN BAŞVURAN ANCAK; YURTDIŞINDAKİ VARLIKLARINI SÜRESİNDE YURDA GETİRMEYEN, 2)YURTİÇİNDEKİ VARLIKLARI BEYAN EDİP ALTI AY İÇERİSİNDE SERMAYE ARTIRIMI YAPMAYAN, 3)TAKSİTLERİNİ ZAMANINDA ÖDEMEYENLER İÇİN YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNDE N İTİBAREN İKİ AY İÇERİSİNDE BU YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERNE GETİRMELERİ ŞARTIYLA AYNI YASADAN YARARLANMA HAKKI GERİ VERİLMEKTEDİR .

17 RSM Kapital Karden YENİ TASARI İLE VARLIK BARIŞININ FARKLARI
5811 ,2007 YE KADAR OLAN DÖNEMLERİ ,YENİ YASA DÖNEMLERİNİ KAPSAR, 5811,GETİRLEN VARLIK KADAR SİGORTA SAĞLAR,YENİ YASA SINIRSIZ KESİN SİGORTA SAĞLAR, 5811 DEN SAĞLANAN SİGORTA AYNI ANDA GV ,KV,KDV Yİ KAPSAR;YENİ YASA SADECE YARARLANILAN VERGİLARİ KAPSAR, YENİ YASADAN İNCELENMEKTE OLANLAR DA YARARLANABİLECEK, İKİ YASADA DA HÜRRİYETİ BAGLAYICI CEZALAR, ÖTV,DV ,EV GV KAPSAM DIŞI, 6) YENİ YASADA STOPAJLAR DA VAR

18 RSM Kapital Karden MATRAH ARTIRIMI UYGULANMASI İLE İLGİLİ ORTAK ÖNEMLİ NOKTALAR: Artırım sadece GV, KV, stopaj ve KDV’yi kapsar. Diğer vergileri kapsamaz. (Örn: ÖTV, DV) Bunlarla ilgili pişmanlık hükümlerinden yararlanılabilir. Artırımdan yararlanmak için başvuru süresi iki aydır. Ödeme süresi ve taksitleri genel hükümlere göre (18x2)ye kadar uzatılabilmektedir. Ödenmeme durumu; haktan yararlanmama sonucu doğurmamaktadır. Yasal sürede ödenmesi ise 6183’teki faizin bir katı fazlasıyla takip ve tahsil edilir. “Sahte belge DÜZENLEYENLER, Defter kayıt belgelerini YOK EDENLER, Defter yapraklarının yerine başka yaprak koyanlar veya hiç koymayanlar” BU İMKANDAN FAYDALANAMAZLAR. (Sahte belge kullanan için bu kısıtlama yoktur.) (Bu fiilin işlendiği dönemle mi sınırlı belli değil.Tebliğde yasa yürürlük tarihi öncesi tespit yeterli sayılmıştır) Yıllara sari inşaat işiyle uğraşanlar, işin bittiği yıl beyanlarını artıracaklardır. KDV iade, tecil – terkin; devir KDV, GV ve KV kesinti mahsup incelemeleri kapsam dışıdır. Bu artırım, sadece artırımı yapanla ilgili bir haktır; ne stopaj ne KDV yönünden kayıt dışı işlemin karşı tarafına mahsup veya indirim hakkı vermez. İhtirazi kayıtla verilen KDV ve Muhtasar Beyannamelerdeki beyanlar , matrah artırımına konu iken aynı şekilde verilen GV ve KV beyanları bu şekilde yorumlanmamıştır.

19 İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDAKİ İŞLEMLER (MADDE 4)
RSM Kapital Karden İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDAKİ İŞLEMLER (MADDE 4)

20 RSM Kapital Karden KAPSAM:
YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN ÖNCE BAŞLAMIŞ AMA BİTİRİLEMEMİŞ VERGİ İNCELEMELERİ, TARH, TAHAKKUK İŞLEMLERİ KAPSAM DIŞI: - GÜMRÜK VERGİLERİ BU KAPSAMDA DEĞİLDİR. VERGİ İNCELEME YETKİSİ OLMAYANLARIN YAPTIĞI İNCELEMELER (VUK MD. 135) 31/12/2010 SONRASI DÖNEMLERE AİT İNCELEMELER

21 RSM Kapital Karden YARARLANMA:
MATRAH ARTIRIMINDA BULUNMAYAN MÜKELLEFLER İÇİN; İŞLEMLER OLAĞAN SEYRİNDE SÜRECEK VE BUNLARIN TAMAMLANMASI BEKLENECEK; ARTIRIMDA BULUNANLARIN İŞLEMLERİ YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN BİR AY İÇİNDE BİTİRİLECEKTİR (9/4). Mükellef ihbarname tebliğinden itibaren 30 gün içinde başvurur; TARH EDİLEN Ödeme vadesinden Yayım tarihinden, VERGİNİN YARISI kanun yayım tarihine dava süresi sonu (Asla bağlı olmayan kadar TÜFE+ÜFE GECİKME FAİZİ cezalar ve iştirak cezasında (1/4) ödemek isterse borcun bakiyesinden (verginin diğer yarısı + ceza + Gecike Faizi) kurtulur. ÖDEME SÜRESİ; 6 TAKSİT X 2 AY

22 RSM Kapital Karden ÖNEMLİ NOKTALAR;
Matrah artırımından yararlanan mükelleflerin işlemlerinin “BAŞVURU TARİHİNDEN İTİBAREN BİR AY İÇERİSİNDE bitirilmesi” hükmü uygun olacaktır. Matrah artırımı, sadece GV, KV, KDV, stopaj GV kapsadığı halde burada kapsam daha geniştir. Matrah artırımlarından gelecek sigorta, başlamış inceleme dışındaki vergi ve dönemleri kapsar. Buradaki Vergi İncelemesine Başlanılması tanımı (İşe başlama tutanağı + Davet + Defter Belge İbrazı + Tutanak) V.U.K uygulamasına göre daha geniştir (140/2). Mükellef, incelenen bütün vergi ve dönemler için yararlanmak zorunda değildir. Münferiden dönem ve vergi seçimi yapabilir.

23 RSM Kapital Karden VERGİ İNCELEMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLARDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER: Maliye Bakanlığı ,inceleme seçimini artık merkezde risk analizi yöntemine geçerek yapmaktadır. Vergi numarasına geçiş,banka ödemeleri, mizanların elektronik ortamda alınması,BA BS form uygulamaları ,yükümlülerin daha yakından izlenmesine imkan veren gelişmelerdir. Öte yandan gerek Vergi Usul Kanununda değişiklikler, gerekse 31/12/2010 tarihli yönetmelikler ile “incelemelerde önemli standartlar” getirilmiştir. İncelemeye tabi mükelleflere hakları ile ilgili bu değişiklikleri hatırlatmakta yarar vardır;

24 RSM Kapital Karden 1) İNCELEMEYE BAŞLANILMASI VE YÜRÜTÜLMESİ:
İnceleme Elemanı, görev yazısını aldıktan 10 gün içinde işe, 30 gün içinde incelemeye başlayacak; tam incelemelerde en çok 1 ay, kısa incelemelerde 6 ay içinde incelemeyi bitirecektir. (6 ay ek süre verilebilir.) İncelemeye başlama tutanağının bir örneğini mükellefe, bir örneğini bağlı olduğu birime verecektir. İşyeri uygunsa inceleme orada yapılacak, Dairede yapılacak ise mükellefin onayı alınacaktır. İşyerinde yapılan incelemede, resmi çalışma saatleri dışında çalışılmayacaktır. Bu usullere uymayan denetim elemanı hakkında disiplin hükümleri uygulanabilir.

25 RSM Kapital Karden 2) RAPORLARIN MEVZUATA UYGUNLUĞU VE DEĞERLENDİRİLMESİ Raporlar Genel Tebliğ ve Sirkülerlere aykırı olamaz. Özelgeye aykırı olur ise; Rapor Değerlendirme Komisyonuna gider, o makam da onaylar ise Ceza ve Faiz uygulanmaz. 10 milyon vergi toplamını geçen bütün Raporlar ile Rapor Değerlendirme Komisyonu ile (Merkezi) İnceleme Elemanının uyuşmazlık yaşadığı bütün raporlar MERKEZİ DEĞERLENDİRME KOMİSYONUNDA karara bağlanır. Ayrıca, V.U.K 359. maddesine göre SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK için de Rapor Değerlendirme Komisyonlarının onayı gerekmektedir. Denetim Birimleri arasında koordinasyonun sağlanması, Rapor Standartlarının geliştirilmesi, risk analizi yapılarak incelenecek sektör konu ve mükelleflerin belirlenmesi yıllık inceleme planlarının hazırlanması görevleri VERGİ İNCELEME VE DENETİM KOORDİNASYON KURULUNA verilmektedir.

26 RSM Kapital Karden PİŞMANLIK VE KENDİLİĞİNDEN YAPILAN BEYANLAR (MADDE 5) (Matrah artırımını tamamlayan çok önemli bir hüküm)

27 KAPSAM: Yasa yürürlüğe girdikten itibaren İKİ AY İÇERİSİNDE;
RSM Kapital Karden KAPSAM: Yasa yürürlüğe girdikten itibaren İKİ AY İÇERİSİNDE; V.U.K maddeye göre pişmanlık beyanında bulunanlar, V.U.K. 30/4. maddesine göre yasal süresi geçmiş beyannameleri verenler, (örn: pişmanlıkla verilip ödeme şartlarının ihlal edildiği beyannameler) Gümrük Kanununa aykırı fiillerini Gümrük idaresine kendiliğinden bildirenler, 2010 yılı ve öncesinde Emlak Vergisi bildiriminde bulunmayan veya emlak vergisi eksik tahakkuk eden mükelleflerden bildirimde bulunanlar. (Ayrıca diğer ücret mükelleflerine özel af imkanı tanınmıştır.)

28 RSM Kapital Karden YARARLANMA:
İki ay içerisinde müracaat edip, taksitleri genel sürede (36 aya kadar) TEFE/ÜFE farkı ile ödeyen mükellefler, bunlara ait cezalardan (idari para cezası, vergi ziya cezası) ve gecikme faizinden (ve pişmanlık zammından) kurtulacaklardır.

29 RSM Kapital Karden ÖNEMLİ NOKTALAR: PİŞMANLIK VE MATRAH ARTIRIMI;
MATRAH ARTIRIMI, ÜÇ VERGİYLE SINIRLI İKEN, PİŞMANLIK BÜTÜN BEYANA DAYALI VERGİLER İÇİN GEÇERLİDİR. SAHTE BELGE DÜZENLEME VE DEFTER VE BELGELERİ YOK ETME FİİLİNI İŞLEYENLER (9/6 ve 359/B) DE BU HÜKÜMDEN YARARLANABİLİR.(PİŞMANLIKTAN YARARLANLANDIKTAN SONRA MATRAH ARTIRIMI YAPABİLİR Mİ?) GÜMRÜK VERGİSİ VE EMLAK VERGİLERİ DE BU HÜKÜM KAPSAMINDADIR. YÜKSEK MATRAH BEYAN ETTİĞİ İÇİN MATRAH ARTIRMAK İSTEMEYEN MÜKELLEFLER SPESİFİK İŞLEMLER İÇİN DÜŞÜK MALİYETLE BU HÜKÜMDEN YARARLANABİLİR. ÖDEMELRİNİ ZAMANINDA YAPMAYAN MÜKELLEFLER PİŞMANLIK HÜKÜMLERİNDEN YARARLANAMAZLAR.

30 RSM Kapital Karden BELGESİZ STOKLAR İLE (MADDE 10), FİKTİF STOK VE KASA VE CARİ HESAPLARIN (MADDE 11) DÜZELTİLMESİ (Matrah artırımı, yaptığımız hatalardan kaynaklanan geçmiş risklere karşı bir sigorta sağlar iken; stok affı bu hatalarımızın, İLERİDE mali tablolarımızda yaratacağı riskleri önlemeye yöneliktir. Bilanço aktiflerinin düzeltilip gerçeğe uygun hale getirilmesi işlemidir.)

31 RSM Kapital Karden BELGESİZ STOKLAR
Kapsam: GV ve KV mükelleflerinin işletmelerinde fiilen bulunan ama kayıtlarında bulunmayan (örn: Belgesiz alınmış); Emtia; makine, teçhizat, demirbaş; kanunun yayın tarihinden itibaren üç ay içerisinde üç ay Vergi Dairesine envanter listesi ile bildirilecek.( Envanter listesinde malın cinsi,miktarı,rayiç bedeli yazılacaktır)

32 RSM Kapital Karden EMTİA İÇİN; Genel orana tabi olanlarda %10, indirimli olanlarda %50’si 2 nolu KDV beyanıyla beyan edilerek ödenecek; öte yandan İNDİRİM KDV olarak indirilebilecek. (Rayiç bedel kendisi veya meslek odası tarafından bulunacak) ( BU EMTİALARDAN ÖTV KONUSUNA GİRENLER İÇİN DE ÖTV NİN, AYRICA BEYAN EDİLEREK ,AYNI SÜRE İÇERİSİNDE ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR) Kayıt: / 153 TİCARİ MAL 191 İNDİRİLECEK KDV 525 KAYDA ALINAN EMTİA KARŞILIĞI 360 ÖDENEN VERGİ (sorumlu sıfatıyla ödenen KDV) BU MALIN SATIŞI HALİNDE NORMAL SATIŞ KAYDI YAPILACAK,ANCAK KARŞILIK HESAPLARIYLA İLGİLENDİRİLMEYECEKTİR.

33 RSM Kapital Karden TEÇHİZAT, DEMİRBAŞ İÇİN; Prosedür aynı ama KDV indirim konusu yapılmaz (Ama gider yazılabilir). Amortisman da ayrılamaz. / 253 TESİS MAK 689 OLAĞANÜSTÜ GİDER ZARAR 526 KAYDA ALINAN DEMİRBAŞ KARŞILIĞI 360 ÖDENECEK VERGİ (Buradaki karşılık hesabı Birikmiş amortisman gibi düşünülebilir) AYNI YIL SATILIRSA SATIŞTAN SONRA,SATILMAZ İSE YIL SONUNDA

34 DEMİRBAŞ İÇİN YIL SONU KAYDI
RSM Kapital Karden DEMİRBAŞ İÇİN YIL SONU KAYDI ________/_______ 526 KAYDA ALINAN DB KARŞILIĞI 257 BİRİKMİŞ AMORT ____________________________ KAYDI YAPILACAK SATILDIĞINDA İSE 257 BİR AMORT VE 253 TESİS MAKİNA HESABINI KAPATACAKTIR ______________/_______ 100KASA 257 BİR AMORT 253 TESİS MAKİNA 191 HSPLNAN KDV 679 DİĞER OLAGNUSTU GELİR /

35 RSM Kapital Karden ÖNEMLİ NOKTALAR:
Emtiada karşılık hesapları sermayenin cüzü sayılır, ortaklara dağıtılırsa; KV, GV stopaj ve GV ödenmez. (Demirbaşta ise karşılık hesapları, birikmiş amortisman sayılır, dağıtılmaz.) Bu hükümden yararlanacak mükeleflerin 2 nolu KDV beyannamesini ertesi ayın 24 üne kadar vermeleri gerekmektedir. Bunların satışından doğan zararlar kabul edilemez (Ama rayiç bedeli yüksek tespit eden mükellefler; satışta KV, GV ödemez. Emtia için ödenen KDV indirilir; demirbaş için ödenen KDV den indirilemez; KV’de gider yazılır; kıymetli madende cezadır, hiçbir yerden indirilmez.) 5.Bunlardan hareketle geçmişe yönelik hiçbir inceleme ve soruşturma (örn: Gümrük) yapılmayacağı yasaya eklenmelidir.SADECE GEÇMİŞE YÖNELİK VERGİ CEZALI KDV UYGULANMAYACAĞINA DAİR HÜKÜM YETERLİ DEĞİLDİR. İnşaat işi ile uğraşan firmalar dışındakiler için gayrımenkulün ENVANTER kaydı mümkün değil. Emtia tanımına; bütün ilk madde ,mamül,yarı mamül girer. Sadece belgesiz stokları kapsar DEĞERİ DÜŞÜK STOKLARI KAPSAMAZ.

36 RSM Kapital Karden FİKTİF STOKLAR , KASA VE ORTAKLAR CARİ HESABI; (MADDDE 11) (İşletmede olmayan fakat kayıtlarda bulunan bu varlıkların KAYITLARDAN ÇIKARTILMASI İMKANI)

37 RSM Kapital Karden Fiktif Stoklar için; Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, cari yıl kayıtlarındaki, aynı neviden mal satışlarına göre (yoksa meslek odası) gayrisafi kar oranını dikkate alıp FATURA keseceklerdir. Bu işleme ait bütün VERGİSEL YÜKÜMLÜLÜKLER yerine getirilecektir. (GV, KV, KDV, ÖTV) ASLINDA,İŞLEMİN NORMAL SATIŞ İŞLEMİNDEN HİÇBİR FARKI YOKTUR,SADECE GECİKMİŞ VERGİSEL ÖDEVLERİNİ BİREBİR YERİNE GETİRİLMESİNDEN İBARETTİR. KARŞI HESAP OLARAK ;BEYAN TARİHİNDE İŞLETMEDE BU İŞLEMDEN ELDE EDİLDİĞİ BİLİNEN HANGİ DEĞER VARSA ; KASA ,CARİ HESAP,ALACAK SENEDİ VEYA 689 OLAGANUSTU GİDER(KKEG) HESAPLARINDAN BİRİ KULLANILABİLİR. BU İŞLEMLERLE İLGİLİ YEMİNLİ VE SERBEST MALİ MÜŞAVİRLERİN GEÇMİŞE YÖNELİK SORUMLULUĞUNUN OLMADIĞI ŞEKLİNDE AÇIKLAMA BEKLENMEKTEDİR.

38 FİKTİF STOKLARIN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ
RSM Kapital Karden FİKTİF STOKLARIN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ ÖRNEK KAYIT ____________/_________________ 689 OLAGANDIŞI GİDER ZARAR (veya 121 alacak senedi veya 131 ort c/H) 600 YURTİÇİ SATIŞ 191 HESAPLANAN KDV / 621 SATILAN TİCARİ MAL MALİYETİ 153 TİCARİ MALLAR ______________________________________

39 ÖNEMLİ NOKTALAR: FİKTİF STOK;
RSM Kapital Karden ÖNEMLİ NOKTALAR: FİKTİF STOK; Sadece emtia içindir, demirbaşları kapsamıyor. Rayiç bedelin mükellef tarafından tespit edilmesinde sorun var. Yıl içinde zarar ettiyse ne olacak? Kastedilen Meslek odası Ticaret Odası mı, İhracatçılar Birliği mi, Sanayi Odası mı? SPK VE TCK (155 madde güveni kötüye kullanma bir yıl – yedi yıl hapis cezası) TCK 282 (suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama hükümlerinin uygulanması nasıl olacak),Gümrük Kanunu,Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine dair Kanuna göre delil olarak kullanılmayacağına dair bir hüküm getirilmesi gerekmektedir.

40 RSM Kapital Karden Fiktif Kasa İçin; Bilanço esasına tabi kurumlar vergisi mükellefleri, 31/12/2010 TARİHİNDEKİ fiktif kasa mevcudunu %3 CEZA ödeyerek kayıtlarına alabileceklerdir. (Üç ay içinde Vergi Dairesine ödenecek, gider yazılamayacaktır.) / DİĞER OLAĞANÜSTÜ GİDER (KKEG) KASA ÖDENECEK VERGİ /

41 RSM Kapital Karden Fiktif Ortaklar Cari Hesapları;
Bilanço esasında defter tutan kurumlar vergisi mükellefleri, 31/12/2010 tarihi itibariyle düzenleyecekleri bilançodaki; FİKTİF NET ORTAKLAR CARİ HESABINI (ORTAKLARIN İŞLETMEDEN ÇEKTİKLERİ PARADAN, ALACAKLARI DÜŞÜLEREK BULUNAN BAKİYE) Kanun yürürlüğünden itibaren 3 ay içinde %3 vergi ödeyerek kayıtlarından çıkartabilirler. / DİĞER OLAĞANÜSTÜ GİDER……….41;5 331 ORTAK C/H (ALACAĞI)……………….50 131 ORTAK C/H (BORCU) ……..100 360 ÖDENECEK VERGİ (%3)………..1,5 /

42 RSM Kapital Karden FİKTİF CARİ HESAPLAR
Affın , SADECE ortaklar cari hesabını değil , avans, çek şeklinde kayıtlı görünen “cari hesap ” mahiyetindeki fiktif hesapları da kapsaması gerekirdi. Kasa ve Ortaklar Cari hesabının 31/12 bakiyelerinin 2011 yılında ,muhasebe kaydıyla düzeltilmesi sıkıntı yaratacağından ,yasa çıkış tarihindeki bakiyelerinin düzeltilmesi daha uygun olacaktır. sayılı TTK, ortak cari hesapları ile ilgili katı düzenlemeler getirmektedir.(Bu hesapların kapatılması,yeni para çekilememesi gibi).İleride bu hükümlerin yaratacağı sıkıntı dikkate alınmalıdır.

43 ÖDEME İLE İLGİLİ ORTAK HÜKÜMLER (Madde 19)
RSM Kapital Karden ÖDEME İLE İLGİLİ ORTAK HÜKÜMLER (Madde 19) Bir yılda iki veya daha az taksit kaçıran; ödeme süresi sonunda (gecikme faiziyle) bu taksitleri öderse yararlanma sürer.Ödeyemez ise ödediği taksitler kadar yararlanır. Kredi kartıyla ödeme imkanı var. Maliye Bakanlığı ile ilgili ödemelerde “iade haklarından ” mahsuben de ödenebilir. Taksitlerin ilki kanun yayımından üç ay sonra başlamaktadır.

44 RSM Kapital Karden TEŞEKKÜRLER NUR EKESAN


"PANELİ ADANA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları