Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ."— Sunum transkripti:

1 FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ

2

3 BİYOLOJİK/FİZYOLOJİK YAKLAŞIM Matteden Bilince

4 NEREYE BAKACAĞIZ? SOSYAL PSİKOLOJİK NÖROLOJİK HÜCRESEL MOLEKÜLER

5 FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ Davranışın, Fizyolojik Seratonin, Dopamin
Gelişimsel Pre-frontal kortex Evrimsel Cinsel eş seçimi Mekanizmalarını inceler. Bu uğraş içerisinde ilgi odağı BEYİN dir.

6 Vicud beyni, beyninde vicudu etkiler.
Biyolojik yaklaşımı kimler kullanır? -Doktorlar( dahiliye, Nöroloji, Psikiyatri), nöropsikologlar, klinik psikoloklar Hangi sorulara cevap bulmaya çalışır? Duygu , düşünce, algı ve davranışların arkasında yatan anatomik ve fizyolojik sebepler nelerdir? Nasıl bir kimyasal, anatomik veya fizyolojik dengesizlik akıl hastalıklarına veya psikolojik bozulmalara yol açar? Neden algımız durumdan duruma değişir? Neden bazı insanlar daha kolay öğrenirken diğerleri zorlanır? Neden kadınlar erkeklerden daha iyi konuşmacılardır? Cinsel ve duygusal davranışlarımızın arkasında ne yatar? Ve benzeri.

7 Davranışın Biyolojik Açıklamaları
Sağ duyusal açıklamalar KARŞISINDA Biyolojik açıklamalar Niyetli ve bilinçli olduğunu öngörür! Ör. Ayşe anlatacaklarımı bir bahane uydurarak dinlemeden kaçtı. -Benden sıkılmış olmalı! Fakat gerçektende konu bumu? Açıklama: Sıkılmışlık Karşısında ?

8 BİYOLOJİK AÇIKLAMALAR
1- Fizyolojik açıklama Davranışları, & Ayşenin Kan şekeri düzeyi çok düşüktü. Bu durum dikkatini odaklamasına ve sakin kalmasına engel teşkil ediyordu. Sabrı azdı ve önemli bir karar vermesi gereken bir diyaloğa girmek istemedi.

9 2- Ontogenetic Açıklama
Davranışları, Göz önünde bulundurduğu şeyler, Ör. Tepki inhibisyonu.

10 3- Evrimsel Açıklamalar
Davranışları, Ör. Rüyada düşmek, Dolunayda huzursuzluk, Alancı davranışlar, Cinsel eş seçimi, duygular ( ör.iğrenme) Not: Bazı organlar ve davranışlar, artık fonksiyonel olmasalar bile var olmaya devam edebilirler.

11 Fonksiyonu göz önünde bulundurur
Bir davranışın hayatda kalmaya katkısını göz önünde bulundurur. Ör. Kalabalık guruplar halinde yaşıyoruz.

12 GENETİK VE DAVRANIŞLAR
Genler bizi nasıl etkiler? Genler davranışlarımızı etkilermi?

13 GENETİK VE DAVRANIŞLAR
Genlerin rolü, Bazı durumların genetikle ilişkisini kurmak çok kolaydır Bazen aradaki ilişkiyi görmek daha zordur Bazense aradaki ilişkiyi kurmak gerçekten zordur Ör. Zeka, kişilik, cinsel yönelim, Obezite, akıl hastalığı

14 Mendel Genetiği 19 uncu yüzyılda mendel çeşitli özelliklerin nesilden nesile, genler ile aktarıldığını keşfetti.

15 Deoxiribonucleicacit(DNA) kendi kendine çoğalabilen ve canlının nasıl oluşacağının talimatlarını veren bir oluşumdur. Partneri RNA ile, yaşayan organizmalar oluştururlar.

16 Deoxiribonucleic acit(DNA)
Şeker Fosfat (Deoxiribo) Bazlar (Nucleic asit) (Adenin, Guanin, Sitozin, Timin)

17 Genler kelimeleri oluşturan harfler gibidir
Genler kelimeleri oluşturan harfler gibidir. Hücre DNA yı okuyup RNA yı üretir.

18 RNA da DNA ya benzer fakat değişik bir tür şekerden oluşan (Ribo) tek bir zincirdir. Timin yerine Urasil barındırır. Çeviriden sonra hücre RNA nın nedemek olduğunu anlar ve gerekli proteini oluşturur.

19 DNA RNA Amino asit Proteinler
(Bazların sırası) (3 baz) 1 amino asit 20 amino asit Değişik amino asit kombinasyonlarından binlerce değişik protein üretilir. Fakat 22 amino asit sağlıklı kalabilmek için çok önemlidir. Vicut bu 22 amino asitin 13 ünü üretebilir fakat insanlar protein içeren yiyecekler vasıtasıyla üretemediği 9 tanesini dışardan almak zorundADIR.

20 Baskın ve Çekinik Genler
1 Kromozom 2 set gen demetinden oluşur. Homozigot Heteroziğot

21 KROMOZOMLAR Baskın bir gen heterojen bir kromozomda dahi etkisini gösterebilir. Yinede değişik faktörler genlerin etkili olup olamayacağını etkileyecektir. Ör. Çevre, beslenme, sosyal faktörler vs.

22 Cinsiyetle ilgili genler
2 çeşit kromozom vardır Bunlardan biri cinsiyetle ilgili olandır. Erkekte: XY Kadında: XX Erkek bebeğin cinsiyetini belirleyecektir.

23 Bazı genler ise iki cinsiyetde bulunmasına rağmen sadece tek cinste ortaya çıkar.
Erkekte göğüs kılı, kadında göğüs büyüklüğü


"FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları