Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MÜHENDİSLİK STANDARTLARI"— Sunum transkripti:

1 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ULUSLAR ARASI STANDARDİZASYON

2 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
DIN……… (ALMANYA) ANSI……….1918 (ABD) SIS…………1922 (İSVEÇ) AFNOR……1926 (FRANSA) BSI…………1932 (İNGİLTERE) KIWA…… (HOLLANDA)

3 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
DIN (DEUTHCE INSTITUTE FUR NORMEN) 1917’DE KURULMUŞTUR. 400 ÇALIŞANI VARDIR. ALMANYA VE ALMANYA DIŞINDA OFİSLERE SAHİPTİR. ABD (KANADA DAHİL) (1985) RUSYA (2006) ÇİN (2006) HİNDİSTAN (2005) ENDONEZYA (2008)

4 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ANSI(AMERICAN NATIONAL STANDARDS INSTITUTE) 1918 YILINDA DÖRT MESLEK KURULUŞU TARAFINDAN KURULMUŞTUR. American Institute of Electrical Engineers (AIEE, now IEEE) American Society of Mechanical Engineers (ASME) American Society of Civil Engineers (ASCE) American Institute of Mining Engineers (AIME, now American Institute of Mining, Metallurgical, and Petroleum Engineers) American Society for Testing and Materials (now ASTM International)

5 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
SIS SWEDISH STANDARDS INSTITUTE) 1922’DE KURULMUŞTUR. 160 ÇALIŞANI VARDIR. STOCKHOLM’DE KURULUDUR.

6 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
AFNOR (Association Française de Normalisation) KURULUŞ 1926 1280 KİŞİ ÇALIŞAN DÜNYADA 29 OFİS

7 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
BSI (BRITISH STANDARDS INSTITUTE) 1901 YILINDA ENGINEERING STANDARDS COMMITEE  OLARAK KURULMUŞTUR. 1932 YILINDA BSI İSMİNİ ALMIŞ VE BUGÜNKÜ YAPISINA GEÇMİŞTİR. DÜNYADA 150 OFİSİ VARDIR. 2730 ÇALIŞAN

8 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
KIWA KURULUŞ 1948 1480 ÇALIŞAN 14 ÜLKEDE OFİS

9 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
BÖLGESEL STANDARDİZASYON AB AMERİKA

10 AB ÜLKELERİ CEN (Comité Européen de Normalisation) CENELEC (Comité Européen de Normalisation Électrotechnique) ETSI (European Telecommunications Standards Institute )

11 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CEN Avrupa Standartlar Komitesi (European Committee for Standardization) Standartların AB düzeyinde uyumlaştırılması amacıyla faaliyette bulunan temel kurumdur. Çalışma alanı diğer iki kuruma (CENELEC ve ETSI) oranla daha geniş olan CEN, tüm sektörlerde uyumlaştırılmış AB standartları oluşturarak, ulusal standartların farklılığından doğan ve tek pazar’ın işleyişini olumsuz yönde etkileyen teknik engellerin kaldırılması yönünde çalışmalar yapmaktadır.

12 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CEN 1961 YILINDA KURULMUŞTUR. 32 ÜYE ÜLKE VARDIR. AB TARAFINDAN RESMİ STANDARDİZASYON KURULUŞU OLARAK TANINMIŞTIR.

13 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CEN ÜYE ÜLKELER : -27 AB ÜLKESİ -İZLANDA(EFTA ÜYESİ) -NORVEÇ(EFTA ÜYESİ) -İSVİÇRE (EFTA ÜYESİ) -MAKEDONYA (AB ADAY ÜLKE ) -TÜRKİYE (AB ADAY ÜLKE )

14 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
AVUSTRALYA  MOĞOLİSTAN  KIRGIZİSTAN ARNAVUTLUK ERMENİSTAN AZERBAYCAN BEYAZ RUSYA  BOSNA HERSEK   MISIR   GÜRCİSTAN  ISRAİL ÜRDÜN   LÜBNAN   LİBYA  MOLDOVA  KARADAĞ FAS SIRBISTAN TUNUS  UKRAYNA

15 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CENELEC 1973 YILINDA KURULMUŞTUR. CENELCOM VE CENEL İSİMLİ KURULUŞLARIN BİRLEŞMESİYLE ORTAYA ÇIKMIŞTIR. MERKEZİ BRÜKSEL’DEDİR.

16 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CENELEC ÜYE ÜLKELER CEN İLE AYNI ÜLKELER AYRICA ; ÇİN JAPONYA GÜNEY KORE ABD KANADA İLE ÖZEL İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMALARI MEVCUTTUR.

17 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ETSI 1988 YILINDA CEPT TARAFINDAN KURULMUŞTUR. MERKEZİ, FRANSA- SOPIA ANTIPOLIS’DEDİR

18 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ETSI -GSM SISTEMLERİ( 3G, 4G, VB) -KISA DALGA SİSTEMLER -MOBİL RADYO SİSTEMLERİ -AKILLI KARTLAR, VB KONULARINDA AKTİFTİR.

19 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ETSI AB ÜLKELERİ, EFTA ÜLKELERİ VE AB ADAY ÜLKELERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE 63 ÜLKE TARAFINDAN TANINMAKTA VE İŞBİRLİĞİ YAPMAKTADIR.

20 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CEN-CENELEC CEN VE CENELEC, 2010 YILINDA BRÜKSEL’DE ORTAK BİR YÖNETİM MERKEZİ ( CCMC-CEN CENELEC MANAGEMENT CENTER) KURARAK FAALİYETLERİNİ KOORDİNELİ OLARAK YÜRÜTMEYE BAŞLAMIŞLARDIR.

21 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CEN-CENELEC HEDEFLER: -SERBEST TİCARET -ÇALIŞAN VE TÜKETİCİ GÜVENLİĞİ -ULUSLAR ARASI ŞEBEKE DOLAŞIMI -ÇEVRE KORUMA -ARAŞTIRMA –GELİŞTİRME BU KURULUŞLARIN ÇALIŞTIĞI ANA KONULAR ARASINDADIR.

22 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
HER İKİ KURULUŞ DA ÜRÜNLER ÜZERİNDE KULLANILMAK ÜZERE ÖZEL LOGOLARA SAHİPTİR. 1991 YILINDA ,VİYANA’DA ISO İLE STANDARTLARIN UYUMU ANLAŞMASINI İMZALAMIŞLARDIR.

23 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

24 AB MEVZUATLARININ DERECELERİ
REGÜLASYON (REGULATION) DİREKTİF (DIRECTIVE ) KARARLAR (DECISIONS ) TAVSİYELER (RECOMMENDATIONS) GÖRÜŞLER (OPINIONS )

25 REGÜLASYON BAĞLAYICILIĞI OLAN YASAL MEVZUATTIR. BÜTÜN AB ÜLKELERİNDE VE BAĞLANTILI ÜLKELERDE ZORUNLU OLARAK UYGULANIR.

26 DİREKTİF AB ÜLKELERİ VE BAĞLI ÜLKELERİN ULAŞMALARI İSTENEN HEDEFLERİ BELİRLEYEN YASAL MEVZUATTIR ANCAK ZRUNLULUĞU YOKTUR.

27 KARARLAR AB İLE HERHANGİ BİR ÜLKE VEYA KURULUŞ ARASINDA VARILAN MUTABAKATI BELİRLEYEN BAĞLAYICI BİR MEVZUATTIR. ÖR: MICROSOFT İLE İMZALANAN PAZARDAKİ TEKEL DURUMUNU KÖTÜYE KULLANMAMA SÖZLEŞMESİ

28 TAVSİYELER BAĞLAYICI OLMAYAN UYGULAMADIR. ÜLKE VE KURULUŞLARI UYARMAK VE YÖNLENDİRMEK AMAÇLI OLARAK YAYINLANIRLAR.

29 GÖRÜŞLER BAĞLAYICI OLMAYAN BİR UYGULAMADIR. AB’NİN DEĞİŞİK KADEMELERDEKİ ORGANLARI TARAFINDAN YAYINLANABİLİR.

30 BİR AB STANDARDI NASIL HAZIRLANIR ?

31

32 CE İŞARETİ NEDİR ?

33 CE İŞARETİ

34 CE İŞARETİ FRANSIZCA “ CONFORMITE EUROPEENE “ KELİMESİNİN KISALTILMIŞ ŞEKLİ OLUP AVRUPA UYGUNLUĞU ANLAMINA GELMEKTEDİR.

35 CE İŞARETİ FARKLI SEKTÖRLERDE ÜRÜNE YÖNELİK BİR UYGULAMADIR
CE İŞARETİ FARKLI SEKTÖRLERDE ÜRÜNE YÖNELİK BİR UYGULAMADIR. BİR ÜRÜNÜN PİYASAYA SÜRÜLMEDEN ÖNCE SAĞLIK, ÇEVRE VE GÜVENLİK PRENSİPLERİNE UYGUNLUĞUNUN SAĞLANDIĞININ BELİRTİLMESİ ANLAMINA GELİR.

36 CE İŞARETİ BU İŞARET, ÜRETİCİ FİRMA BEYANI OLUP ÜRÜNÜN AB VE EFTA ÜLKELERİNDE SERBESTÇE DOLAŞIMINA İMKAN SAĞLAR. OYUNCAK MAKİNA YAPI MALZEMELERİ ELEKTRONİK CİHAZLAR, VB

37 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
AMERIKA A.B.D KANADA MEKSİKA

38 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ANSI (ABD) NIST (ABD) CSA (KANADA) MBS (MEKSİKA)

39 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
BU ÜLKELER NAFTA (NORTH AMERICA FREE TRADE AGREEMENT) ANLAŞMASINA SAHİPTİRLER. BU AÇIDAN, BAŞLANGIÇTA FARKLI STANDART ENSTİTÜLERİ VE STANDART UYGULAMALARINA SAHİP OLMALARINA KARŞIN ZAMAN İÇERİSİNDE ANSI ÖN PLANA ÇIKMIŞTIR.

40 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
CSA 1919 YILINDA CESA ( CANADIAN ENGINEERING STANDARDS ASSOCIATION ) ADIYLA KURULMUŞ OLUP 1944 YILINDA CSA İSMİNİ ALMIŞTIR.  

41 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
NIST NATIONAL INSTITUTE FOR STANDARDS AND TECHNOLOGY İSMİYLE 1901 YLINDA KURULMUŞTUR. ENDÜSTRİYEL STANDARTLARDAN ZİYADE ÖLÇÜM METOT VE STANDARTLARINI YAYINLAR.

42 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ANSI 1918 YILINDA 4 MESLEK KURULŞU TARAFINSAN ASA ADIYLA KURULMUŞTUR. 1928 YILINDA ASA (AMERICAN STANDARDS ASSOCIATION ) İSMİNİ ALMIŞTIR. 1966 YILINDA USASI ( UNITED STATES OF AMERICA STANDARDS INSTITUTE ) ADINI ALMIŞTIR. BUGÜNKÜ HALİ VE İSMİNE 1969 YILINDA KAVUŞMUŞTUR

43 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ULUSLAR ARASI STANDARTLAR

44 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO (INTERNATIONAL STANDARDS ORGANIZATION) 1947 SENESİNDE İSVİÇRE’NİN CENEVE ŞEHRİNDE KURULMUŞTUR. 26 ÜLKE KURULUŞ AŞAMASINDA KURUCU ÜYE OLARAK YER ALMIŞTIR. TÜRKİYE, BU TEŞKİLATA YILINDA ÜYE OLMUŞTUR. ISO’NUN BUGÜN ÜYE SAYISI 165 DİR.

45 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO’NUN AMACI ; Uluslararası mal ve hizmet alışverişini kolaylaştırmaktır. Bilimsel, teknik, ekonomik alanlarda karşılıklı anlaşmaları sağlamak için dünyada standardizasyonu geliştirmektir. Ulusal standartları uyumlaştırmak, birleştirmek ve önerilerde bulunmaktır. Bütün üyelerin onayı ile uluslararası standartlar oluşturmaktır. Ulusal ve uluslararası alanda kullanılmaya elverişli koşulları taşıyan yeni standartların gelişimini desteklemektir. Ulusal ve teknik kurulların çalışmalarına ilişkin bilgi alışverişi sağlamaktır. Standardizasyon ile ilgili diğer uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmak, bu kuruluşların işini kolaylaştıracak standardizasyon çalışmalarında bulunmaktır.[

46 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO STANDART OLUŞTURMA AŞAMALARI

47 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

48 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO 9000 KALİTE YÖNETİM SİSTEM STANDARDI

49 ISO 9000 1987 YILINDA YAYINLANMIŞTIR. İMALAT VE HİZMET SEKTÖRLERİNDE HEDEFLENEN KALİTENİN SÜREKLİLİĞİNİ VE SÜREKLİ İYİLEŞTİRİLMESİNİ ESAS ALAN BİR SİSTEMDİR.

50 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO ÇEVRE YÖNETİM SİSTEM STANDARDI

51 ISO ŞİRKET YA DA KURULUŞLARIN FAALİYETLERİ ESNASINDA ÇEVREYE OLAN OLUMSUZ ETKİLERİNİ KONTROL ALTINA ALMAK VE DÜZENLİ OLARAK İYİLEŞTİRMEYİ AMAÇLAYAN BİR STANDARTTIR.

52 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ STANDARDI (OHSAS )

53 ISO 18001 KURULUŞLARDAKİ ÇALIŞANLARIN, EMNİYET VE GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI VE SÜRDÜRÜLMESİNİ HEDEFLEYEN STANDARTTIR.

54 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO

55 ISO ( HACCP ) GIDA SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN FİRMALARDA, GÜVENLİK VE HİJYENİN SAĞLANMASI VE SÜRDÜRÜLMESİNİ HEDEFLEYEN STANDARTTIR.

56 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO SOCIAL RESPONSIBILITY

57 ISO 2010 YILINDA YAYINLANMIŞTIR. İŞLETMELERİN SOSYAL SORUMLULUK KONUSUNDAKİ GELİŞMELERİNİ SÜREKLİ KILMAYI VE GELİŞTİRMEYİ HEDEFLER.

58 YEDİ TEMEL PRENSİBİ VARDIR :
HESAP VEREBİLME ŞEFFAFLIK ETİK DAVRANIŞ PAYDAŞ HAKLARINA SAYGI KANUNLARA SAYGI ULUSAL VE ULUSLAR ARASI DAVRANIŞ STANDARTLARINA SAYGI İNSAN HAKLARINA SAYGI

59 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO

60 ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ
2011 YILINDA YAYINLANMIŞTIR. ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI, ÇEVRESEL ETKİLERİN AZALTILMASI, ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIM VERİMLİLİĞİNİN ARTTIRILMASI GİBİ HEDEFLERİ OLAN BİR STANDARTTIR.

61 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI
ISO/IEC

62 ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ STANDARDI
2005 YILINDA YAYINLANMIŞTIR. BİLGİNİN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SAKLANMASI VE KORUNMASINI AMAÇLAYAN STANDART.

63 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

64 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

65 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

66 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

67 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

68 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

69 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

70 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

71 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

72 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

73 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

74 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

75 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

76 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

77 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

78 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

79 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

80 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

81 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

82 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

83 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

84 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

85 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

86 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

87 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

88 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

89 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

90 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

91 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

92 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

93 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

94 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

95 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

96 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

97 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

98 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

99 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

100 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

101 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

102 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

103 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

104 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

105 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

106 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

107 MÜHENDİSLİK STANDARTLARI

108

109

110

111


"MÜHENDİSLİK STANDARTLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları