Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALAN SEÇMEK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? Alan seçimi hayat boyu sürecek mesleğin de seçimi anlamındadır. Üniversiteye girişte lisede öğrenim gördüğü alana.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALAN SEÇMEK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? Alan seçimi hayat boyu sürecek mesleğin de seçimi anlamındadır. Üniversiteye girişte lisede öğrenim gördüğü alana."— Sunum transkripti:

1

2

3 ALAN SEÇMEK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? Alan seçimi hayat boyu sürecek mesleğin de seçimi anlamındadır. Üniversiteye girişte lisede öğrenim gördüğü alana uygun tercih yapanların “Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanları”farklı katsayılarla çarpılmaktadır. Meslek Liselerinde okuyan öğrenciler kendi alanlarında yüksek öğrenim görmeleri halinde “ek puan “ almaktadırlar.

4 YANLIŞ KIYILARDA YÜZMEYELİM!!!!!!!!!! Yapacağımız yanlış bir alan seçimi üniversitede yanlış bölümlere, Hayatta yanlış atılımlara, Dolayısıyla mutsuz bir hayata yol açacaktır.

5 Alan seçimi; Sınavlarda alınan notlara, AOBP’ye Diploma puanına Okulun ÖSS başarısına büyük etki yapmaktadır. Alan seçerken;

6 ALAN SEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR İLGİLERİNİZ YETENEKLERİNİZ DEĞERLERİNİZ BAŞARI DURUMUNUZ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİZ YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARI VE PUAN TÜRLERİNİ HESABA KATMALI VE BUNLARI GÖZÖNÜNDE BULUNDURARAK ALAN SEÇİMİNİNİZİ YAPMALISINIZ.

7 Alanınızı seçerken, gelecekte hangi mesleği seçeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

8 ALAN SEÇİMİNİ NE ZAMAN YAPACAĞIZ? Sınıf geçme Yönetmeliğinin 10.Maddesi gereğince ders bitiminden itibaren yeni ders yılının başlamasına kadar geçen sürede yapılır. Nakil veya değişikliklerde bu süre biraz uzayabilir.

9 ALAN SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER  ANA-BABA ETKİSİ  STATÜ  ARKADAŞ ETKİSİ  EKONOMİK FAKTÖRLER  ÇEVRE ETKİSİ Seçeceğiniz alan kimin için önemli? En önemlisi tüm bunları göz önünde bulundurup kendiniz için ilgilerinize, yeteneğinize, değerlerinize, kişilik özelliklerinize, başarı durumunuza ve mesleklerin özelliklerine göre seçim yapmalısınız.

10 OKULUMUZDAKİ ALANLAR ALANLAR FEN BİLİMLERİ ALANI -SAYISAL TÜRKÇE MATEMATİK ALANI -EŞİT AĞIRLIK SOSYAL BİLİMLER ALANI – SÖZEL YABANCI DİL - DİL

11 ALANA KAYNAKLIK EDEN DERSLER FEN BİLİMLERİ MATEMATİK-FİZİK-KİMYA- BİYOLOJİ SOSYAL BİLİMLER DİL VE ANLATIM-TÜRK EDEBİYATI-TARİH-COĞRAFYA TÜRKÇE MATEMATİK DİL VE ANLATIM-TÜRK EDEBİYATI-MATEMATİK YABANCI DİL DİL VE ANLATIM-TÜRK EDEBİYATI-YABANCI DİL

12 Öğrenci; Alana kaynaklık eden derslerin her birinden başarılı ise istediği alana Alana kaynaklık eden derslerden başarısız dersi bulunmasına rağmen yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalaması en az 2,50 olanlar o alana Yukarıdaki şartları taşımayanlar,alana kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalamasının yüksek olduğu alana yönlendirilir

13 Fen Bilimleri

14 Aktüerya Astronomi ve Uzay Bil. Bilgisayar Müh. Biyoloji Biyoloji Öğretmenliği Çevre Mühendisliği Diş Hekimliği Eczacılık Elek.-Elektronik Müh. Elektronik Müh. Endüstri Müh. Fen BilgisiÖğr. Fizik Fizik Müh. Fizik Öğretmenliği İlköğretim Mat.Öğr. İşletme Müh. Kimya Kimya Müh. Kimya Öğretmenliği Matematik Matematik Müh. MatematikÖğr. MolekülerBiy.ve Gen. Sistem Mühendisliği Tekstil Mühendisliği Uçak Mühendisliği Uzay Mühendisliği ÖSS - SAY

15 ÖSS - SÖZ AnaokuluÖğr. Görme EngellilerÖğr. İşitme Engelliler Öğr. Zihin Engelliler Öğr. Ekonomi Ekonometri Felsefe Felsefe GrubuÖğr. İç Mimarlık ve Çevre Tas. İktisat İşletme İşletme – İktisat Sınıf Öğretmenliği Okul Öncesi Öğretmenliği Peyzaj mimarisi ve Kentsel tasarım Sağlık kurumları işlet. ÖSS - EA Fen Bilimleri Alanı ile İlgili 4 yıllık yükseköğretim programları (AOBP – 0,8)

16 Türkçe - Matematik

17 Antropoloji Avrupa Birliği İlişkileri Bankacılık Çalış. Eko.veEnd.İliş. Ekonometri Ekonomi Felsefe Felsefe GrubuÖğr. Hukuk İktisat İşletme İşletme – İktisat Maliye Psikoloji Sanat ve Sosyal Bil.Prog. Sınıf Öğretmenliği Siyaset Bil.ve Kamu Yön. Sosyoloji Turizm İşlet.ve Otelcilik Uluslar arası Finans Uluslar arası İlişkile Uluslar arası Ticaret Yönetim Bilişim Sis. ÖSS - EA

18 Türkçe - Matematik Alanı ile İlgili 4 yıllık yükseköğretim programları (AOBP – 0,8) ÖSS - SÖZ AnaokuluÖğr. GörmeEng.Öğr. İşitme Engel.Öğr. Zihin Eng.Öğr. Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Türk Dili ve Edebiyatı Türk Dili veEdb.Öğr TürkçeÖğr. Aktüerya Bilimleri Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri EnformasyonTekn. İlköğretim Mat.Öğr. Matematik ÖSS - SAY

19 Sosyal Bilimler

20 ÖSS - SÖZ AnaokuluÖğr. Coğrafya Öğr. GörmeEng.Öğr. Halkla İlişkiler İletişim Klasik Arkeoloji Radyo, TV ve Sinema Sanat Tarihi SosyalBilg.Öğr. Tarih Öğr. Televizyon Gazeteciliği Türk Dili ve Edebiyatı Türk Dili veEdb.Öğr. TürkçeÖğr. ZihinEng.Öğr.

21 Sosyal Bilimler Alanı ile İlgili 4 yıllık yükseköğretim programları (AOBP – 0,8) Ebelik Hemşirelik Hemşirelik ve SağlıkHiz. Sağlık Memurluğu Avrupa Birliği İlişkileri Çalış. Eko.veEnd.İliş. Çocuk Gelişimi veEğt. Felsefe Felsefe GrubuÖğr. İktisat İşletme İşletme Bilgi Yönetimi İşletme – İktisat Psikoloji Okul ÖncesiÖğr. Reklamcılık Sanat ve Sosyal Bil.Prog. Sınıf Öğretmenliği Siyaset Bilimi Siyaset Bil.ve Ulus.İliş. Sosyal Hizmetler Sosyoloji Rehberlik vePsik.Dan. Uluslar arası İlişkiler Uluslar arası iliş.veAvr.Bir. ÖSS - SAYÖSS - EA

22 Yabancı Dil

23 ÖSS - DİL Alman Dili Edebiyatı AlmancaÖğr. Arap Dili veEdb. ArapçaÖğr. Fransız Dili veEdb. FransızcaÖğr. İngiliz Dil Bilimi İngilizceÖğr. İngilizceÖğr. (AÖF) Japon Dili veEdb. JaponcaÖğr. Mütercim-Tercümanlık Sinoloji Turist Rehberliği Yunan Dili veEdb.

24 Yabancı Dil Alanı ile İlgili 4 yıllık yükseköğretim programları (AOBP – 0,8) Okul ÖncesiÖğr. Siyaset Bil.ve Ulus.İliş. Turizm İşletmeciliği Turizmİşl.ve Otelcilik Turizm ve Otel İşlet. Turizm ve Otelcilik Uluslar arası Finans Uluslar arası İliş.ve Avrupa Birliği Uluslar arası İlişkiler Uluslar arası Ticaret Sınıf Öğretmenliği Anaokulu Öğretmenliği ÖSS - EAÖSS - SÖZ

25 İLGİLER Temel Bilim İlgisi ( Tıp, mühendislik ) Sosyal Bilim İlgisi ( Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji ) Canlı Varlık İlgisi ( Biyoloji ) Mekanik İlgisi ( Makine, Elektrik-Elektronik ) İkna İlgisi ( Yazarlık, Gazetecilik, Diplomatlık ) İş Ayrıntıları İlgisi ( Muhasebe, Sekreterlik ) Sosyal Yardım İlgisi ( Sosyal Hizmetler, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Çocuk Gelişimi ) Yukarıda yazılanlar örnek verilmiştir. Sizler yaşamda nelere daha çok ilgili olduğunuza dikkat edin?

26 TERCİH YAPARKEN Sayısal düşünme mantığına sahipseniz ve bu tür düşünmekten zevk alıyorsanız, Yaratıcılıktan hoşlanıyorsanız, Rakamlarla ilgilenmek sizi çekiyorsa, Kendinizi problem çözümünde başarılı buluyorsanız, Doğa bilimleriyle ilgilenmekten hoşlanıyorsanız, Şekil-uzay yeteneğinize güveniyorsanız, Gözlem yapmaktan zevk alıyorsanız, Fen derslerini seviyorsanız, Fen derslerinde başarılıysanız, Öğrendiklerinizi konu ve sorunlarda kullanabiliyorsanız, “ Fen Bilimleri ” alanını tercih etmelisiniz.

27 TERCİH YAPARKEN Sözel yeteneğinize güveniyorsanız, Konuşmaktan, düşüncelerinizi başkalarına aktarmaktan zevk alıyorsanız, Başkalarına yardım etmekten hoşlanıyorsanız, Toplumsal olaylara karşı tepkinizi ifade etmek sizin için önemliyse, İnsanları anlamaya çalışıyorsanız, Sosyal bilimler alanında okumaktan mutlu oluyorsanız, Sosyal bilimleri başarabiliyorsanız, “ Sosyal Bilimler ” alanını tercih etmelisiniz.

28 TERCİH YAPARKEN Sözel yeteneğinize güveniyorsanız, Dilin tarihsel süreçlerine meraklıysanız, Türkçe’yi güzel ve doğru kullanıyorsanız, Hafızanıza güveniyorsanız, Farklı kültürler ilginizi çekiyorsa, Edebiyat ve edebi eserlerle ilgiliyseniz, Dil bilimini başarabiliyorsanız, Yabancı Dili seviyorsanız, “ Yabancı Dil ” alanını tercih etmelisiniz.

29 TERCİH YAPARKEN Sayılarla uğraşmaktan zevk alıyorsanız, Sözel yeteneğinize güveniyorsanız, Uğraştığınız sayıları sözel anlamda destekleyebiliyorsanız, Araştırmaların rakamlara dayalı sonuçlarını yorumlamaktan hoşlanıyorsanız, İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanıyorsanız, Türkçe ve matematik derslerini seviyorsanız, Türkçe ve matematik derslerinde başarılıysanız, Öğrendiklerinizi konu ve sorunlarda kullanabiliyorsanız, “ Türkçe-Matematik” alanını tercih etmelisiniz.

30 Doğru hedefler belirleyip bu hedefler doğrultusunda emin adımlarla yürümeniz umudu ile …


"ALAN SEÇMEK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? Alan seçimi hayat boyu sürecek mesleğin de seçimi anlamındadır. Üniversiteye girişte lisede öğrenim gördüğü alana." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları