Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aşağıdaki cümlelerden hangisinde ulama vardır? A)Balık baştan kokar. B)Çalışmaya yeni başladım. C)Bir baş soğan bir kazanı kokutur. D)Bu kalemi senden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aşağıdaki cümlelerden hangisinde ulama vardır? A)Balık baştan kokar. B)Çalışmaya yeni başladım. C)Bir baş soğan bir kazanı kokutur. D)Bu kalemi senden."— Sunum transkripti:

1

2 Aşağıdaki cümlelerden hangisinde ulama vardır? A)Balık baştan kokar. B)Çalışmaya yeni başladım. C)Bir baş soğan bir kazanı kokutur. D)Bu kalemi senden aldım.

3 ”Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” Atasözünde, büyük ünlü uyumuna uymayan kelime hangisidir? A)Cezasını B)Akılsız C)Ayaklar D)Çeker

4 “Ben yurdumu çok seviyorum” cümlesinde aşağıdakilerden hangisi vardır? A)Hece düşmesi B)Sessizlerin benzeşmesi C)Sert sessizin yumuşaması D)Ulama

5 Aşağıdaki kelimelerden hangisi, düz-geniş seslilerden meydana gelmiştir? A)Kalender B)Korkusuz C)Azimli D)Duygusal

6 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ulama yoktur? A)Her zaman başarılı bir iş adamıydı. B)Bahçede kardan adam yapmak istiyordu. C)O konuyu bize geldiğin akşam görüşürüz. D)Siz de kır çiçeklerini seviyorsanız.

7 Aşağıdaki kelimelerden hangisi küçük ünlü uyumuna uymaz? A)Toprak B)Geniş C)Güzel D)Havuç

8 Aşağıdaki altı çizili kelimelerden hangisinde ses düşmesi yoktur? A)Tanık,olayıen ince ayrıntısına kadar anlattı. B) Kazayı hafif bir sıyrıkla atlattı. C)Kızılırmak kıvrımlar çizerek denize ulaşır. D)Mutlu bir ömür sürmek herkesin arzusudur.

9 Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde kaynaştırma harfi yoktur? A)Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. B)Adamın iyisi baştan belli olur. C)İyi dost kara günde belli olur. D)Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.

10 Aşağıdaki kelimelerden hangisi küçük ünlü uyumuna uymaz? A)Ömür B)Kapı C)Çiçek D)Çamur

11 Aşağıdaki kelimelerden hangisinde ses düşmesi vardır? A)Biricik B)Ufacık C)Azıcık D)İncecik

12 Aşağıdaki kelimelerden hangisi küçük ünlü uyumu kuralına uyar? A)Armut B)Toprak C)Horoz D)Karpuz

13 Aiağıdakilerden hangisinde kaynaştırma harfi vardır? A)Olayı B)Kalayı C)Uzayı D)Havayı

14 Aşağıdaki sözcüklerden hangis,ünlü ile başlayan bir ek aldığında sözcüğün sonundaki ünsüz yumuşar? A)Çok B)Kırk C)Üç D)Kürk

15 Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde ünlü düşmesi olmamıştır? A)Karşınızdaki B)Gönlümüzdeki C)Emrinizdeki D)Boynumuzdaki

16 Aşağıdaki sözcüklerden hangisinde kaynaştırma harfi yoktur? A)İkişer B)Odayı C)İçeriye D)Karışık

17 Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisinde ses düşmesi vardır? A)Her konuda boyuna konuşuyordu. B)Hasta,beyin ameliyatı olunca sarardı. C)Yalanı yüzüne vurulunca benzi sarardı. D)Arkasından çok bağırdı ama sesini duyuramadı.

18 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, büyük ünlü uyumuna aykırı bir kelime yoktur? A)Aşırı kiloları nedeniyle doktora gitti. B)Baharla birlikte doğa canlandı. C)Bahçeye dikilecek ağaçlar geldi. D)Ödevlerini yaparken annesi yardım etmiş.

19 Aşağıdaki altı çizili kelimelerden hangisinde ünlü düşmesi yoktur? A)Bu anlamsız savaş niçin? B)Dallar arasında minicik bir serçeydi. C)İstediğin her neyse söyle D)Cumartesi eğlenceleri başladı.

20 Aşağıdaki altı çizili sözcüklerin hangisinde ünsüz sertleşmesi olmamıştır? A)Balık baştan kokar. B)Gemisini kurtaran kaptandır. C)Akıl yaşta değil baştadır. D)Çömlekçi suyu saksıdan içer.

21 Aşağıdaki cümlelerden hangisinde ünsüz benzeşmesine uyulmamasından kaynaklanan bir yazım yanlışı vardır? A)Bu konuda yanlış düşünüyorsun. B)Ben onu çoktan unuttum. C)Altın tasta gül kuruttum. D)Seni parkda bekliyordu.

22 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde hiçbir sözcük kaynaştırma harfi almamıştır? A)Türkiye’nin başkenti Ankara’dır. B)Bakan,sana çok güveniyor. C)Onun derdi sınıfı geçmek. D)Komşu komşunun külüne muhtaçtır.

23 8)Aşağıdaki dizelerin hangisinde,ulamaya örnek vardır? A)Nar tanem,nur tanem,bir tanem, B)İstanbul'u dinliyorum,gözlerim kapalı, C)Sucuların hiç durmayan çıngırakları, D)Önce,hafiften bir rüzgar esiyor,

24 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük hem büyük,hem de küçük ünlü uyumuna uymaktadır? A) Günümüzde insanlar,sorunlarla mücadele ediyor. B) Sonuçlar çok yakında açıklanacak. C) Kitapların yararları çok fazladır. D) Arkadaşına gönderdiği mektupta,gördüklerini yazmış.

25 Aşağıdaki kelimelerden hangisinde geniş sesliler yoktur? A)Araba B)Gündüz C)Özet D)Ocak

26 Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde kaynaştırma sesi yoktur? A)Ütüyü B)Bacası C)Kapının D)Kardeşi

27 Aşağıdaki kelimelerin hangisinde vurgu son hecededir? A)Öğrenciyim B)Masmavi C)Çiçekler D)Bursa

28 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sert ünsüz yumuşamasına uğrayan bir kelime yoktur? A)Bu işten umudum kesildi. B)Soğuğa karşı tedbirli olmalıyız. C)Yaz tatilinde oldukça dinlendik. D)Kitabımı çantama yerleştirdim.

29 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde vurgu zaman kavramı üzerindedir? A)Oya, yarın akşam uçakla Adana'ya gidecek. B)Yarın akşam uçakla Adana'ya Oya gidecek. C)Oya, Adana'ya uçakla yarın akşam gidecek. D)Oya, Adana'ya yarın akşam uçakla gidecek.

30 -yor eki kendinden önce gelen geniş ünlüleri daraltır. Aşağıdakilerden hangisinde bu kural örneklendirilmemiştir? A)Bahçedeki kedilere çok iyi bakıyor. B)Herkesin birbirine yardım etmesini istiyor. C)Konuları daha çabuk kavrıyor. D)Tenefüste kitaplığa uğruyor.

31 "Sınıfta her şeyi temiz istiyorum." Altı çizili sözcükte görülen ses benzeşmesi aşağıdakilerden hangisinde vardır? A)Gün doğarken yola çıkmamız gerek. B)Güneşten korunmak için kenara çekildi. C)Kendimi bir deniz ülkesinde gibi hissediyorum. D)Öyküde ustalaşamayan yazar,başarılı romancı olamaz.

32


"Aşağıdaki cümlelerden hangisinde ulama vardır? A)Balık baştan kokar. B)Çalışmaya yeni başladım. C)Bir baş soğan bir kazanı kokutur. D)Bu kalemi senden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları