Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Matematik Ödevi. Parantezli İşlemler 1.durum  Üç kardeşin herbiri bir torbaya dörder,sonra beş ceviz daha atıyor. 2. durum  Üç kardeşin her biri torbaya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Matematik Ödevi. Parantezli İşlemler 1.durum  Üç kardeşin herbiri bir torbaya dörder,sonra beş ceviz daha atıyor. 2. durum  Üç kardeşin her biri torbaya."— Sunum transkripti:

1 Matematik Ödevi

2 Parantezli İşlemler 1.durum  Üç kardeşin herbiri bir torbaya dörder,sonra beş ceviz daha atıyor. 2. durum  Üç kardeşin her biri torbaya önce dörder tane ceviz atıyor.Sonra yine herbiri beşer ceviz daha atıyor. Yukarıdaki iki durum için torbalarda kaçar ceviz olduğunu bulabilir misiniz ?  ( 3 x 4 ) + 5 = = 17  3 x ( ) = 3 x 9 = 27 Yukarıdaki çözümlerde sayılar ve işlemler aynı olduğu halde sonuçların farklı olmasının sebebi sizce nedir ? Yukarıdaki işlemlerde ``parantez``in nasıl bir rolü vardır ? Açıklayınız.

3 Örnek Parantezli İşlemler 1.durum 44 arkadaşın herbiri bir vazoya üçer sonra dörder çiçek koyuyor. 2.durum 44 arkadaşın herbiri bir vazoya üçer sonra yine herbiri dörder çiçek koyuyor. Yukarıdaki iki durum için vazoda kaçar ceviz olduğununu bulabilir misiniz ? (( 4 x 3 ) + 4 = = 16 44 x ( ) = 4 x 7 = 28 Yukarıdaki çözümlerde sayılar ve işlemler aynı olduğu halde sonuçların farklı olmasının sebebi sizce nedir ?

4 Parantezli 4 İşlemler 1.( ) / 4 = 32 / 4 = ( 12 / 4 ) = = 23 3.( 2 x 50 ) + 8 = = x ( ) = 2 x 56 = ( 64 / 8 ) + 8 = = / ( ) = 64 / 16 = 4

5 Kutucuklu Parantentezli İşlemler 1. Kutucuklu İşlem 2. Kutucuklu İşlem x + / x

6


"Matematik Ödevi. Parantezli İşlemler 1.durum  Üç kardeşin herbiri bir torbaya dörder,sonra beş ceviz daha atıyor. 2. durum  Üç kardeşin her biri torbaya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları