Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.innova.com.tr 1 İnnova Bilişim Çözümleri Ebru YAZICI KAMU ÇÖZÜMLERİ YÖNETİCİSİ KAMU’DA DEĞİŞİM ZAMANI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.innova.com.tr 1 İnnova Bilişim Çözümleri Ebru YAZICI KAMU ÇÖZÜMLERİ YÖNETİCİSİ KAMU’DA DEĞİŞİM ZAMANI."— Sunum transkripti:

1 www.innova.com.tr 1 İnnova Bilişim Çözümleri Ebru YAZICI KAMU ÇÖZÜMLERİ YÖNETİCİSİ KAMU’DA DEĞİŞİM ZAMANI

2 www.innova.com.tr 2 İnnova Bilişim Çözümleri “ Bir fikir ortaya çıktığında absürt görünmediyse o fikirden ümidinizi kesin” Albert Einstein

3 www.innova.com.tr 3 İnnova Bilişim Çözümleri Dünyadaki tablet sayısı 200M’i geçti (%78 artış) Dünyada BİT BT alanında en büyük şirketin hacmi 600M $’ı buldu (Apple) Akıllı telefonlarda yalnızca bir marka bir modelinin satışı 100 Milyonu geçti (Samsung Galaxy) Akıllı televizyon sayısı 100M’e yaklaştı (Toplam içinde %27)

4 www.innova.com.tr 4 İnnova Bilişim Çözümleri o Kaynak: IHS Global Insight, IMF Worl Economic Outlook Database Dünyada ve Türkiye’de Kamu Durum Tespiti – Kamu BİT Harcamaları Kamu alımları, sadece fiyat odaklı olmak yerine toplam sahip olma maliyetine odaklanmalıdır.

5 www.innova.com.tr 5 İnnova Bilişim Çözümleri Ekonomik gelişmişlik (Kişi Başı GSMH) ile BİT sektörü gelişmişliği (ICT Development Index - IDI) arasında çok yakın bir pozitif ilişki vardır. Türkiye IDI açısından 4.42 puanla 59. sırada gelmektedir. BT - Gelişmişlik İlişkisi Aynı raporda 14 ülkenin BİT sektörü büyüklüğünün GSYİH’ye oranı karşılaştırılıyor. Bu karşılaştırmada 3,5 ile Türkiye son sırada yer alıyor. Listenin başını Kore, ABD ve Çin sırasıyla; yüzde 7,9, yüzde 7,3 ve yüzde 6,5 oranlarıyla alıyor. 3. Aynı raporda Türkiye’nin BİT alanında hâlâ bir donanım ülkesi olduğuna dikkat çekiliyor. Türkiye’deki BİT sektörünün yüzde 75’inin donanımdan oluşması, onu Çin ve Hindistan ile aynı kategoriye koyuyor. AB ülkelerinde ve ABD’de ise donanım BİT sektörünün sadece yüzde 32’sini oluştururken, BT hizmetleri bu ülkelerdeki BİT’in hemen hemen yarısını oluşturuyor.

6 www.innova.com.tr 6 İnnova Bilişim Çözümleri Kamuda Güzel Gelişmeler Türkiye Büyük BİT Projelerine İmza Atıyor… NVİ Kimlik ProjesiTürkiye’nin İşletim Sistemi Türkiye’nin işletim sistemi Pardus evlere giriyor. Türkiye’nin En Büyük BT Projesi Fatih tüm projeler içinde dördüncü. NVİ Kimlik Projesi, yakında elektronik kimliklerimiz olacak.

7 www.innova.com.tr 7 İnnova Bilişim Çözümleri Kamuda Güzel Gelişmeler Türkiye Büyük BİT Projelerine İmza Atıyor… Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı EBYS Merkezi Hastane Randevu Sistemi 75 Milyon Vatandaşımız için Hastaneden randevu alınması için çağrı sistemi, internet uygulaması (Sağlık Bakanlığı) ESİS Projesi Hayata Geçti Türkiye’de Enerji verilerini bir noktada toplayan ve karar mekanizmaları oluşturan ESİS Projesini sayın bakanımız açtı. Son bir yılda EBYS sayesinde 1M üzerinde sayfa, 5 ton kağıt, 85 çam ağacı tasarrufu yapıldı.

8 www.innova.com.tr 8 İnnova Bilişim Çözümleri Kamuda Güzel Gelişmeler Türkiye Büyük BİT Projelerine İmza Atıyor… ASKİMatik ASKİMatik’lerde kartla su kredisi yüklenebiliyor. Kredi kartı ile harç ödemesi ÖYS’na giren öğrenciler harçlarını kredi kartıyla da yatırabildiler.

9 www.innova.com.tr 9 İnnova Bilişim Çözümleri Kamuda Güzel Gelişmeler Türkiye Büyük BİT Projelerine İmza Atıyor… Erzurum’da 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında 56 ülkeden 3 bin sporcuya ev sahipliği yapan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın (Universiade) tüm bilişim altyapı ve çözümlerini başarıyla sağlandı. 2011 Trabzon Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları 49 ülkeden 4 bin sporcuya ev sahipliği yaptı. Bu dev organizasyonun BT altyapısı uçtan uca yönetildi. 32 spor dalında 25 ülkeden katılımcılar 24-30 Haziran 2013te yarışacaklar.

10 www.innova.com.tr 10 İnnova Bilişim Çözümleri Kamuda Güzel Gelişmeler Türkiye Büyük BİT Projelerine İmza Atıyor… İstanbul Telefonu 15 milyon vatandaşın tek bir telefonla erişebileceği İstanbul Telefonu ve Dünyanın en büyük CRM işi. En Büyük ERP ve Utilities Projesi En büyük ERP ve Utilities Uygulaması 16,9M’e sonuçlandı.

11 www.innova.com.tr 11 İnnova Bilişim Çözümleri Kamuda Daha Da Güzel Gelişme Olurdu… o Yeni bir ihale sistemi gerekli (Kamu İhale Kanununda yeni açılımlar) Önemli unsurlar: Sadece fiyat değil teknik değerlendirme Büyük BIT projelerinde uluslararası sertifikasyon, kalite sistemleri ve denetim o Kamuda ortak gereksinimlerin belirlenmesi- Bütünsellik ve Verimlilik Bulut Teknolojileri Ortak EBYS, ERP uygulamaları o Projelerin ölçeklerinin doğru belirlenmesi Yasaklılık Sendromu (En küçükten en büyük işe risk aynı) Uygun süre ve maliyetin öngörülmesi Başarılı projeler!

12 www.innova.com.tr 12 İnnova Bilişim Çözümleri Teşekkürler


"Www.innova.com.tr 1 İnnova Bilişim Çözümleri Ebru YAZICI KAMU ÇÖZÜMLERİ YÖNETİCİSİ KAMU’DA DEĞİŞİM ZAMANI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları