Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi."— Sunum transkripti:

1 Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 1 www.Kucuker.sakarya.edu.tr Kucuker@sakarya.edu.tr

2 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2 5 3 4 2 1 Multisim 5 Temel bölümden oluşur. 1 – Proje Dosyalarının eklendiği bölüm 2 – Malzemelerin ekleneceği araç çubuğu 3 – Ölçme ve analiz araçları araç çubuğu 4 – Projenin işleyişi, simülasyonun çalışması bilgilerini özetleyen alt bölüm 5 - Simülasyon malzemelerinin yerleşeceği ana bölüm

3 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 3 File bölümünden örnek dosyalara kolayca ulaşabilmek için Open Samples klasörü de eklenmiş olan Multisim programımızda NEW yeni dosya oluşturarak çalışmaya başlanmalıdır. Yine aynı menüde kaydetme ya da yazdırma seçeneklerini bulabiliriz. Yeni dosya oluşturulduktan sonra Design Toolbox menümüzde açmış olduğumuz dosya görünecektir. Bu bölüm çoklu dosyaların kullanıldığı daha büyük projelerde hiyerarşi ve düzeni sağlamaktadır.

4 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4 2 numarayla belirttiğimiz araç çubuğu bize istediğimiz bileşenleri kolay elde etmek için sınıflandırmalı şekilde sunmaktadır. İlk sıradaki Üreteç simgesi bu bölümde enerji kaynağı olarak kullanılabilecek bileşenleri sıralamaktadır. Ancak istenildiği takdirde açılan bu pencerede bütün bileşenler grup grup incelenebilir. Ve kullanılmak istenilen bileşen seçilip tamam tuşuna basılarak çalışma düzlemine bileşen kolaylıkla yerleştirilebilir.

5 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 5 Örnek olarak Power Sources içinde yer alan AC Power bileşenini onayladıktan sonra çalışma düzlemine yerleştirir yerleştirmez aynı pencere tekrar açılacaktır. Başka bileşen eklenmeyecek ise cancel seçeneği ile devreye geri dönülebilir.

6 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 6 Eklenen nesnelerin üzerine 2 kez tıklanarak özellikleri açılabilir. Burada yerleştirilen bileşenin gerek elektriksel değerleri gerekse bazı fiziksel özelliklerine müdahale edilebilir.

7 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 7 Multisim yazılımı görselliği arttırmak adına 1000lerce entegre ve bileşenin yanısıra kendi tasarladıkları resimli nesnelerin kullanımı için de 3D virtual adı altında başlık açmış ve bazı sık kullanılan parçaları buraya eklemiştir. Bu sayede yeni başlayan öğrencilere daha kolay anlaşılırlık sunmuştur.

8 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 8

9 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 9 Çizilen devreleri breadboard üzerinde kurmak isterseniz tools menüsünden view breadboard seçeneğini inceleyebilirisiz.

10 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 10 Bu derecede gelişmiş bir yazılımın herhalde sadece bir çizim aracı olduğunu düşünmediniz umarım.. Bu yazılım sayesinde kurduğunuz devrelerin gerçek zamanlı simülasyonları yapılabilmekte simülasyonda istediğiniz sonuçları aldığınız devrelerinizi kendi içindeki transfer seçeneği ile kendi yan yazılımı ultiboarda taşımakta ve ardından ultiboard ile baskı devre hazırlanmasına imkan verebilmektedir.

11 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 11 Simülasyon anahtarı açılarak analiz başlatıldığında devre gerçek zamanlı çalışmaya başlar ancak eğer sağda yer alan Ölçüm araçlarını devremize bağlamadıysak inceleme yapmamıza Olanak yoktur. Bu sebeple gerekli analiz seçeneği ya da gerekli Ölçme aletleri devrede yerlerine konulmalıdır.

12 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 12

13 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 13

14 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 14

15 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 15

16 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 16

17 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 17

18 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 18

19 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 19

20 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 20

21 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 21

22 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 22

23 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 23

24 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 24

25 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 25

26 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 26 Ölçüm araçlarının neler olduğunu gördükten sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da yapılacak analiz yöntemidir. Özellikle bazı devrelerde geçici analiz oldukça önemlidir. Transient analizlerde geçici hal grafikleri çok kısa zaman diliminde gerçekleşen olayların incelenmesinde önemli rol oynar. Örneğin bir kapasitenin dolumunu gözlemleye bilmek oldukça zordur bu sebeple geçici analiz gerekebilir.

27 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 27 Analiz araçlarını incelemek amacıyla Multisimin EXAMPLE FINDER aracını kullanıp sınıflandırılmış örnekleri görebiliriz.

28 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 28

29 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 29

30 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 30

31 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 31

32 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 32

33 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 33

34 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 34

35 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 35

36 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 36 Analiz Metodlarının kısa bir bahsinden sonra artık hazırlanmış bir devrenin baskı devre kısmına nasıl aktarılacağını görelim

37 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 37

38 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 38 Bileşenleri sarıçerçeveli kart alanına yerleştirip soldan karttaki veri yollarının nasıl olacağı belirlenmelidir

39 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 39 Kart alanına istenilen bileşenler yerlerine yerleştirilir ve ardından autorouting ya da el ile menüdeki araçlarla hatlar çizilir.

40 Teknik Resim MULTİSİM Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 40


"Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları