Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUNUM. RAMAZANDA ESNAF MUHABBETİ GÖZLER, SİYAH İPLİKTEN BEYAZ İPLİĞİ AYIRT EDEMİYORDU HENÜZ. ALACAKARANLIKTA MERHAMET ŞEBEKELERİ AÇIK İNSANLAR, MERHAMET.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUNUM. RAMAZANDA ESNAF MUHABBETİ GÖZLER, SİYAH İPLİKTEN BEYAZ İPLİĞİ AYIRT EDEMİYORDU HENÜZ. ALACAKARANLIKTA MERHAMET ŞEBEKELERİ AÇIK İNSANLAR, MERHAMET."— Sunum transkripti:

1 SUNUM

2 RAMAZANDA ESNAF MUHABBETİ

3 GÖZLER, SİYAH İPLİKTEN BEYAZ İPLİĞİ AYIRT EDEMİYORDU HENÜZ. ALACAKARANLIKTA MERHAMET ŞEBEKELERİ AÇIK İNSANLAR, MERHAMET ÜFLEMEYE, TIKANAN DAMARLARI AÇMAYA YEMİN ETMİŞLERCESİNE BİRBİRLERİNİ SELAMLIYORDU. KİMLER YOKTU Kİ? SESİYLE BÜLBÜLÜ KISKANDIRAN HAFIZ ERDAL, KUNDURACI FARUK, TEKSTİLCİ FAİK, SARRAF ZAFER, YAPTIKLARI TATLIYLA DAMAKLARI TATLANDIRAN ZORLUOĞLU KARDEŞLER SIRA SIRA DİZİLMİŞLER. SABAHIN İLK IŞIKLARI MERHABA ETMEDEN ARNAVUT KALDIRIMLARDA AYAKLARININ ÖKÇELERİNİ VURA VURA HACI BAYRAM’IN YOLUNU TUTMUŞLAR.

4 ESNAFLAR VAR YÜREKLERİ DAĞLAR GİBİ, ESNAFLAR VAR YARATANIN KARŞISINDA MAĞFİRETE KARŞI BOYNU BÜKÜK… SABAH EZANINDA BEREKETLE DÜKKÂN KAPILARINI, KEPENKLERİNİ AÇMAYA HAZIR ESNAFLAR… SAF SAF OLMUŞLAR. HAFIZ ERDAL’IN DAVUDİ SESİNE KİLİTLENMİŞ NEFESLERİ… KULAKLARINDAN BEYNİNE DOĞRU DAMARLARINDA DOLAŞAN İLAHİ NAĞMEYE “ÂMİN” DEMEK İÇİN SANİYE SAYIYORLAR…

5 AĞIZLARI KAPALI. RAMAZAN’IN İLK GÜNLERİ… HORASAN’DAN AHMET YESEVİ’DEN GELEN İRFAN VE İMAN PINARININ ANADOLU’NUN YÜREĞİNDE FİLİZLENEN SEVDASI; HACI BAYRAM CAMİSİ BURASI… ESNAFLAR GELİYOR, SANATKÂRLAR SELAMLIYOR BİRBİRİNİ. ÇIRAKLARI, KALFALARI, MÜŞTERİLERİ GÖZGÖZE GELİYOR, YÜREKLERİ GÜLÜMSÜYOR. EZAN OKUNUYOR. ELLER AÇILIYOR. BİR ASIRLIK ÖMRE MERDİVEN DAYAYAN ÂŞIK MEVLÜD İHSANİ’NİN SESİ YÜKSELİYOR…

6 SAÇLAR BEYAZLAMIŞ, KÂKÜLLER DÖKÜLMÜŞ. GÖZYAŞLARI ÖNCE SELMİŞ SONRA GÖLLERE KARIŞMIŞ ÂŞIK MEVLÜD İHSANİ’NİN… YAĞMUR YÜKLÜ SESİ RAHMET GİBİ YAĞARMIŞ YERYÜZÜNE. DİNLEYENLER ANLATTI. ÂŞIK İHSANİ’Yİ ZAMANINDA ÇOK KISKANIRLARMIŞ. MANA, BELÂGAT VE HİTABET KARŞISINDA DİZLERİNİN BAĞI ÇÖZÜLÜYOR İNSANIN… “YARABBİ KAPINA SIĞINDIM, BU MANA ÜZRE AFFINA TALİBİM” DUASINA ÂMİN DİYEREK KATILIVERİYORSUNUZ.

7 KÂİNAT GÜNEŞİNE SALÂVAT GETİRMEYE GELİYOR SIRA… KENDİSİNE HÜRMETEN, ŞEFAATİNE ATFEN 213 SIFATINDAN BİRİ OLAN NUR-İ MUHTAR’IN HÜRMETİNE “YA RAB AF DİLİYORUZ, KAPISINA GELDİK” DENİLİYOR HER DEM… ÂŞIK MEVLÜD İHSANİ’NİN YÜREKLERİ TİTRETEN, MERHAMET DAMARLARINDAKİ DEBİYİ ARTTIRAN DİZELERİ HAFIZ ERDAL ARSLAN’IN YÜREĞİNDE ÇAĞLIYOR. HACI BAYRAM CAMİİ’NE SAF SAF MELEKLER YAĞIYOR SANIYORSUNUZ. GÖZYAŞLARI DÖKÜLÜYOR GÖZ PINARLARINDAN… DEMİRE ŞEKİL VEREN, BAKIRI DİZE GETİREN, TOPRAĞI YOĞURAN, AĞAÇLARI YOLA GETİREN ESNAFIN MANA KARŞISINDAKİ ERİYİŞİNE TANIK OLUYORSUNUZ.

8 İNSANOĞLU KUDRETİN YAZISIZ KİTABIDIR, YERYÜZÜNÜN YILDIZI, MAHLÛKUN MEHTABIDIR, GÖNÜLLER KÂBE’YE BENZER, HAK ONUN MİHRABIDIR, YIKMA, TAMİR İMKÂNI OLMAZ, SEN İNSANA DOKUNMA, YIKMA GÖNÜL SARAYINI, SÜLEYMAN’A DOKUNMA.

9 USTA BAŞINI SALLIYOR. AĞLIYOR VE ANLIYOR. ÇÜNKÜ YÜZYILLARDIR “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN” DÜSTURUNUN NE ANLAMA GELDİĞİNİ İYİ BİLİYOR. MUHAMMED İKBAL’İN DEDİĞİ GİBİ “YAŞANMAYAN YOLDA ÖLÜNMEZ Kİ.” O BU YOLDA YAŞIYOR, YAŞATIYOR. ANCAK ONLAR ATALARINDAN ALDIKLARI İMANI DAHA YÜCELTMENİN PEŞİNDELER. ATALARIYLA ÖVÜNÜRLER ANCAK ONLARIN YAPTIKLARININ, YAŞADIKLARININ KENDİLERİNE YETMEYECEĞİNİN FARKINDADIRLAR.

10 İMAM-I GAZALİ NE GÜZEL SÖYLEMİŞ: “ATALARININ DİNDARLIĞI İLE KURTULACAĞINI SANANLAR, BABALARININ YEMESİ İLE DOYACAĞINI ZANNEDENLER GİBİDİR.” “İMANI OLANIN RIZIK KORKUSU OLUR MU HİÇ?” DER YA ESKİLER, “AÇLIKLA TOKLUK ARASINDA BİR EKMEK VAR” ONU BİLİR ONU SÖYLERLER. DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK ÜZERİNE KURULMUŞSA BİR DÜZEN, ZAMANLA BUNA KARŞI DİRENENLERİ DE ÖĞÜTÜVERİR ÇARKIN İÇİNDE. YA BUNDAN NASİP ALMAMIŞ DÜZENLER İÇİN NE DEMELİ? HANİ DER YA CENAP ŞAHABETTİN “KÖRLER ÜLKESİNDE GÖRMEK İDAMLIK SUÇTUR” BÖYLE DÜZENDE DOĞRUNUN HALİ NASIL OLUR?

11 NAMAZ BİTMİŞ, ELLER KENETLENMİŞ BİRBİRİNE. RAHMET DİLEYENLER, DUA EDENLER, HAYIR SÖYLEYENLER ELLERİNİ KAVUŞTURMUŞLAR. MUHABBET DEVAM EDECEĞE BENZİYOR, ANCAK ŞİMDİ DEĞİL. İFTARA YAKIN RANDEVU VERİLİYOR. DER YA ZİKİR EHLİ “DERVİŞİN MAZOTU ÇAYDIR.” İKİ LOKMA YEDİKTEN SONRA BİR BARDAK DEMLİ ÇAY İÇİN KURULUVERDİLER BURMALI KADAYIF’IN MASALARINA. MUHABBET YENİ BİR ÇEHREYE KAVUŞUYOR. KONU MÜŞTERİSİNİ KANDIRAN, YALAN SÖYLEYİP İŞİ KURTARMAYA ÇALIŞAN ESNAFA GELDİ. HAFIZ ERDAL, TAVŞAN KANI ÇAYDAN BİR YUDUM ALDI.

12 -EFENDİLER, SİZİ BİR MÜDDETTİR DİNLİYORUM. ULU HAKAN ABDÜLHAMİD HAN DİYOR Kİ; “TARİH DEĞİL, HATALAR TEKERRÜR EDER.” HANGİ DÖNEMDE OLURSA OLSUN İÇTİMAİ HAYATI DERİNDEN SARSAN, ONUN NEŞET BULDUĞU MANAYI ZEDELEYEN HATALAR KONUSUNDA AHİLİK TEŞKİLATINDAN DERS ALINMASI ŞARTTIR. AHİLER GÜNÜMÜZÜN MANEVİ VE İKTİSADİ VEBASI YOLSUZLUĞA KARŞI ÇOK KESİN BİR TAVIR ALIP CEZA VERMİŞLERDİR. ŞİMDİ DEVLET YÖNETİMİNDEN, ŞEHİR YÖNETİMLERİNE KADAR İNSANLARIN AĞZINA SAKIZ OLMUŞ BU YOLSUZLUĞA KARŞI KİMİN PABUCUNUN, NE ZAMAN VE KİM TARAFINDAN DAMA ATILACAĞI MERAK KONUSUDUR.

13 BAKIN AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ TARTIŞIYORUZ YA BU DÖNEM. MÜSLÜMANLARIN AVRUPA’NIN MODERNLEŞMESİNE KATKISI ENDÜLÜS İLE BAŞLAMIŞTIR. ENDÜLÜS’Ü HAFIZALARINDA KAYBEDEN MÜSLÜMANLAR, ŞİMDİLİK TURİZM ŞEHİRLERİ GİBİ GÖRDÜKLERİ GRANADA (GIRNATA) ÜNİVERSİTESİ’NİN KAPISINDA İNSANLIK YAŞADIKÇA MANASI KAYBOLMAYACAK ŞU İLAHİ MESAJ YAZILIDIR, FARKINDA DEĞİLLERDİR. DÜNYA DÖRT ŞEY ÜZERİNDE AYAKTA DURUR: FAZİLETLİ KİŞİLERİN İLMİ, BÜYÜKLERİN ADALETİ, SALİHLERİN DUASI, YİĞİTLERİN CESARETİ. ŞİMDİ HALİMİZİN NİCE OLDUĞUNU VARIN SİZ DÜŞÜNÜN! BU SÖZLER ÜZERİNE SAMANPAZARI ÇIKRIKÇILAR YOKUŞUNDA MANİFATURACILIK YAPAN SALİH USTA’NIN ÖKSÜRÜĞÜ DUYULDU.

14 -BAKIN HAFIZ BEY ÇOK GÜZEL BİR KONUYA TEMAS ETTİ. KİMİN PABUCUNU NEDEN DAMA ATACAĞIMIZIN SORUSUNA CEVAP VEREYİM. AHİLİK SIRADAN BİR TEŞKİLAT DEĞİL, AHLÂKİ VE İKTİSADİ DEĞERLERİ DE KORUMAYI AMAÇ EDİNEN EKONOMİK BİR TEŞKİLATTIR. AHİLİĞİN EN ÖNEMLİ KURALI OLAN KALİTELİ, UCUZ MALİYETLİ MAL ÜRETMEYE DAYALI BİR SİSTEMİN MUHAFAZASIYDI. BU SİSTEMİ BOZMAYA TEŞEBBÜS ETMEK, AHİ BİRLİĞİ’NİN EN ÖNEMLİ KAİDESİNİ ÇİĞNEMEKTİ.

15 BUNUN ANLAMI KENDİSİNE SANATIN SIRLARINI ÖĞRETEN ÜSTADINI, DAHA ÇIRAKLIK DÖNEMİNDEN GELEN YOL KARDEŞİNİ, O TARİHE KADAR BİLİNEN BÜTÜN SANAT PİRLERİNİ İNKÂR ETMEKTİ. KALİTESİ BOZUK MAL ÜRETEN, TÜKETİCİYİ ALDATAN, YÜKSEK FİYATLA MAL SATAN ESNAF VEYA SANATKÂRA PARA CEZASI BAŞTA OLMAK ÜZERE HÜRRİYETİ KISITLAYICI CEZALAR VERİLİRDİ.

16 BİR DE İHRAÇ CEZASI VARDI. YA USTA NE YAPARDI? GÖZ NURU DÖKTÜĞÜ TALEBESİNİN BU FÜTURSUZLUĞU KARŞISINDA KENDİSİNİ DE KUSURLU SAYARDI. “BİZ DÜKKÂN AÇMAYA YETKİ VERDİĞİMİZ BU ŞAHSIN KARAKTERİNİ NASIL ÖĞRENEMEDİK” DİYE KENDİNİ CEZALANDIRIRDI. VAH USTAM VAH YA. BARDAĞINDAKİ SOĞUMUŞ ÇAYDAN SON YUDUMU ALDIKTAN SONRA SESLENDİ: -MUSTAFA, MEHMET, İSHAK HELE MASALARIN ÇAYLARINI BİR YENİLEYİN!

17 SALİH USTA, BURANIN MÜDAVİMİYDİ. YARIM ASIRDIR LOKANTACILIK YAPAN YEDİ KİŞİLİK ZORLUOĞLU KARDEŞLER BİRBİRİNDEN HİÇ AYRILMADI. ON PARMAĞINDA ON MARİFET OLARAK KENDİNİ YETİŞTİREN KARDEŞLERİN HEPSİNİN HÜNERİ BİRBİRİNDEN FARKLIYDI. ONLARIN YAPTIKLARI BÖREK NEDEN FARKLI OLURDU, YA TATLILAR NEDEN BAŞKA TATLILARA BENZEMEZDİ? POĞAÇA VE SİMİTLERİ HİÇ SORMAMIŞ OLUN! HAMURLARINDA ÇOK ÖZEL MAYA KULLANIRLARMIŞ. SALİH USTA BU SIRRIN KENDİLERİNDEN YILLARCA SAKLANDIĞINI SÖYLEMİŞTİ.

18 BİR KANDİL GECESİ KONU MAYADAN AÇILINCA İŞİN SIRRI DA AÇIĞA ÇIKMIŞ. PEYGAMBER MAYASI… HZ. MUHAMMED EFENDİMİZİN KENDİ ELLERİYLE YOĞURDUKLARI BU MAYA NESİLDEN NESİLE BUGÜNE KADAR GELMİŞ. BİR TUTAM MAYA LEZZET DÜNYASININ KAPISINI AÇMAK İÇİN YETERLİDİR. KONUŞMAYI MERAKLA DİNLEYEN ESNAFLARDAN BİRİ SALİH USTAYA ŞU SORUYU YÖNELTTİ: -USTALAR DÜKKÂN AÇMASINA İCAZET VERDİKLERİ KALFALARINI DEVAMLI KONTROL MÜ EDERLERDİ?

19 -BAKALIM NE ÖĞRENDİ USTASINDAN… MÜŞTERİSİNİ KANDIRIYOR MUYDU? USTALAR BUNA DİKKATLİCE BAKARDI. DÜKKÂN AÇILIRDI AÇILMASINA DA ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA KADAR DEVAM EDEN DENETİM DEVAM EDERDİ. BOZUK MALI SAĞLAM DİYE SATMADIĞI GİBİ İMAL ETTİĞİ MALIN KUSURLARINI SÖYLEMELİ, SATTIĞI MALI ÇOK FAZLA ÖVMEMELİYDİ. KUSURLU MALI DA ÇOK UCUZA VERMELİYDİ. BU KADAR SIKI KONTROL MEKANİZMALARININ İŞLEMESİNE RAĞMEN ÇOK NADİR DE OLSA EN ÖNEMLİ AHİLİK KURALI OLAN KALİTESİZ VE BOZUK MAL ÜRETEN VE MÜŞTERİYİ KANDIRAN ESNAFA EN AĞIR CEZA OLAN BİRLİKTEN İHRAÇ CEZASI VERİLİRDİ.

20 -NASIL İHRAÇ CEZASI USTA, YANİ DÜKKÂNDAN MI ATACAKLAR? ADAMIN EKMEK PARASI YA, BİR YANLIŞLIKTIR YAPMIŞ… ALLAH BİLE TÖVBEYİ AFFETMİYOR MU? BURHANETTİN BEY’İN BU ÜZÜNTÜLÜ TAVRI SALİH USTA’YI DA DUYGULANDIRMIŞTI.

21 -BURHANETTİN BEY’İM, BENİM SEVGİLİ USTAM. BİR DEFA İKİ DEFA DEĞİL BURADA BİR USULDEN BAHSEDİYORUZ. SONRA YENEN HAK, KUL HAKKI. “CENAB-I RAHMAN BİLE BANA KUL HAKKIYLA GELMEYİN” BUYURMUYOR MU? DURUM VAHİMDİR. HADİSE KADEME KADEME İNCELEMEYE ALINACAKTIR. ESNAFIN BAĞLI BULUNDUĞU BİRLİKTEN YİĞİTBAŞININ EMRİYLE İKİ KİŞİ, ŞİKÂYETTE BULUNAN MÜŞTERİ DE ALINARAK DÜKKÂNA GİDİLİR. MÜŞTERİ DE DÜKKÂN SAHİBİ DE DİNLENİR. ŞİKÂYET KONUSU OLAN ÜRÜN MERCEK ALTINA ALINIR. ÜRÜNÜN KALİTESİ, HAMMADDESİ, EVSAFI, STANDARDI İYİDEN İYİYE İNCELENİR. EĞER ÜRÜN, VERİLEN STANDARTLARA UYMUYORSA, KALİTESİZ VE BOZUK ÜSTELİKTE YÜKSEK FİYATLA SATILDIĞI TESPİT EDİLİRSE, DURUM BİR RAPOR HALİNDE BİRLİĞİN YİĞİTBAŞINA GİDİLİP ANLATILIRDI.

22 YİĞİTBAŞI ELDE EDİLEN TÜM İŞARETLERİ HESABA KATARAK KARAR VERİR. UYARI, KINAMA CEZASI VERİLİRSE BU BİLDİRİLİR. MÜŞTERİNİN ZARARI TELAFİ EDİLİR, DÜKKÂN SAHİBİNİN KABAHATİNDEN DOLAYI HELALLİK ALMASI SAĞLANIRDI. EĞER İHRAÇ KARARI ÇIKMIŞSA ARTIK KALEM KIRILMIŞTIR. -SALİH USTA YA, BİZ SENDEN PABUCUN DAMA ATILMASINI BEKLİYORUZ, SEN İDAMLIK GİBİ KALEM KIRMADAN BAHSEDİYORSUN.

23 -RAMAZAN USTA BİRAZ SABRETSEN ONU DA ANLATACAĞIM. BİRAZ SABIR… KALEM KIRILMASI KESİN KARARIN VERİLMESİ ANLAMINDADIR RAMAZAN USTAM. ARTIK UYGULAMA YİĞİTBAŞINDADIR. YİĞİTBAŞI CEZA VERİLECEK ESNAFIN İŞYERİNE GİDER; DİĞER ESNAFLARIN VE HALKIN GÖZÜ ÖNÜNDE DÜKKÂNINI KİLİTLER VE DÜKKÂN SAHİBİNİN SAĞ AYAĞINDAKİ PABUCU ÇIKARTIP İŞYERİNİN DAMINA ATAR. BU BİR İLANDIR ASLINDA. “AHİLİK KURALLARINA AYKIRI DAVRANILMIŞ VE ‘YOLSUZLUK’ YAPILMIŞTIR” DEMENİN İLANIYDI. YİĞİTBAŞI DİĞER TARAFTAN BOZUK VE KALİTESİZ MALA AŞIRI PARA ÖDEYEN MÜŞTERİDEN ÖZÜR DİLERCESİNE MALIN BEDELİNİ GERİ ÖDER YA DA ALDIĞI MALI DEĞİŞTİRİRDİ. PABUCU DAMA ATILAN ESNAFIN ARTIK BİRLİK İLE ÜYELİĞİ KESİLİRDİ.

24 ANCAK BU OLAY KAPALI KAPILAR ARKASINDA YAPILAN BİR OLAY DEĞİLDİ. YOLSUZLUĞU AYNI MESLEK KOLUNDA ÇALIŞAN, ÜLKEDEKİ DİĞER MESLEKTAŞLARINA VE SANAT BİRLİKLERİNE DE HEMEN HABER VERİLİRDİ. PABUCU DAMA ATILAN KİŞİ BIRAKIN AYNI İŞİ YAPABİLMESİ, ÜLKE SINIRLARI İÇİNDE MESLEĞİN YANINDAN BİLE GEÇEMEZDİ. ONUN İÇİN BU CEZA ÖLÜMDEN BETERDİ. EŞİ, DOSTU, MESLEK ARKADAŞLARI ARASINDA İTİBARI SIFIRA İNERDİ.

25 YOLSUZLUK, HAKSIZLIK İŞİ DÜKKÂNDA MEYDANA GELMEKTEYDİ. USTA BU İŞİ YAPARKEN KALFANIN, ÇIRAĞIN HİÇ Mİ HABERİ OLMAZDI? BİRLİK TEŞKİLATI ONLARA DA CEZA VERİRDİ. ONLAR DA YOLSUZLUK SUÇUNA İŞTİRAK ETMİŞ SAYILIRDI. ANCAK BİRLİKTEN AF GELİNCEYE KADAR BİR İŞYERİNDE ÇALIŞAMAZDI. HAFIZ ERDAL BÜTÜN ANLATILANLARI DİNLEDİKTEN SONRA TEKRAR SÖZE GİRDİ: -YANILGI İNSANLAR İÇİNDİR; ANCAK SİLGİNİZ KALEMİNİZDEN ÖNCE BİTİYORSA, FAZLACA YANLIŞ YAPIYORSUNUZ DEMEKTİR. BİZİM AHİLİK TEŞKİLATINDAN ALACAĞIMIZ ÇOK DERS VARDIR.

26 KARANLIKTA SİYAH İPLİKTEN BEYAZ İPLİĞİ AYIRT ETMEK İÇİN GÖNÜL GÖZÜNÜN AÇIK OLMASI GEREKİR. BU İZANIN BİR GEREĞİDİR. BUNUN İÇİN KALP GÖZÜ AÇIK OLAN BU MİLLET KİMİN NE ZAMAN PABUCUNU DAMA ATACAĞINI ÇOK İYİ AMA ÇOK İYİ BİLİR! Kaynakça: Fehmi ÇALMUK Gazeteci-Yazar Gazeteci-Yazar

27 Hazırlamış olduğumuz sunumları www.istesob.org web adresinden “Mesleki Eğitim” bölümüne girerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz. www.istesob.org

28 TEŞEKKÜR EDERİZ İSTESOB EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Müdürü: Metin İÇTEM Eğitim Müd. Asistanı: Ahmet Z. GÜNDOĞDU


"SUNUM. RAMAZANDA ESNAF MUHABBETİ GÖZLER, SİYAH İPLİKTEN BEYAZ İPLİĞİ AYIRT EDEMİYORDU HENÜZ. ALACAKARANLIKTA MERHAMET ŞEBEKELERİ AÇIK İNSANLAR, MERHAMET." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları