Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ DERSİ SUNUMLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ DERSİ SUNUMLARI"— Sunum transkripti:

1 TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ DERSİ SUNUMLARI

2 TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ

3 Bir sürücünün profesyonelliği meslek bilgisinden, sürücülük kabiliyetinden ve özellikle de sorumluluk bilincinden anlaşılmaktadır. Davranışıyla da profesyonel olmayan araç sürücülerine örnek olmalıdır.

4 Amaç; Kendini her zor durumdan kurtarabilen bir profesyonel sürücü yaratmaktan ziyade, profesyonel sürücünün bir takım riskleri asgariye düşürerek zor durumları zamanında fark etmesini ve asla içinden çıkılmaz zor durumlara düşmemesini sağlamaktır.

5 KARAYOLU TRAFİĞİNDE ORTAKLIK

6 Her birey aktif olarak trafiğe iştirak etme hakkına sahiptir.
Trafiğe iştirak edenlerin arasında trafik güvenliği ve pratiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanların da varlığını herkesin kabullenmesi gerekir.

7 ÇOCUKLAR

8 Yetişkinlerden daha farklı düşünür, hisseder ve davranırlar.
Bir çocuğun değişen şartları algılayarak yeni şartlara uygun davranışı göstermesi için “yani davranışını değiştirebilmesi için yaklaşık 14 yaşına gelmesi gerekmektedir.”

9 ŞEHİR İÇİNDEN GEÇERKEN VARSA MAKSİMUM HIZINIZI 40 KM İLE SINIRLAYIN.
GÖRÜNÜRDE ÇOCUK OLDUĞU VEYA HİSSEDİLDİĞİ ZAMAN ARACINIZI YAVAŞLATIN VE DAİMA FREN YAPMAYA HAZIR OLUN. ŞEHİR İÇİNDEN GEÇERKEN VARSA MAKSİMUM HIZINIZI 40 KM İLE SINIRLAYIN.

10 YAŞLILAR

11 Kendileri çoğu zaman yaya, bisiklet sürücüsü ve araç sürücüsü olarak karayolu trafik yoğunluğunu kaldıramazlar Bu his özellikle duyma ve görme işlevlerinin azalması halinde daha da çok artar. Tehlikenin gelebileceği yerleri fark etmek ve engelemek onlara çok zor gelmektedir.

12 YAŞLI İNSANLARIN UFAK TEFEK HATA YAPABİLECEKLERİNİ UNUTMAYIN VE EN UYGUN ARAÇ HIZINI SEÇİN.

13 ARAÇ SÜRÜCÜLERİ

14 Araçlarını gerektiğinden yavaş, çok hızlı veya normal hızda, sportif veya bilinçli, pasif veya aktif, korkak, rahat veya sorumlu kullanır, oyalanır veya uygunsuz durumlarda araya girmeye çalışırlar. Profesyonel bir araç sürücüsü “şöför”; trafiğe iştirak eden diğer sürücülerin hataları karşısında sıkıştırarak sollamaya çalışması veya zor durumlar yaratması ile durumu daha da zorlaştırdığını bilir.

15 ZOR DURUMLARDA SAKİN OLUP KORNA ÇALARAK SIKIŞTIRMAYA ÇALIŞMAYIN.
PANİK KAZA RİSKİNİ ARTTIRIR UNUTMAYIN.

16 MOTORSİKLET SÜRÜCÜLERİ

17 “uzakta” çok hızlıdırlar
“uzakta” çok hızlıdırlar. Siz manevraya başlamadan önce “ölü açı içine girmiş olabilirler”. Koruyucu kaportaları yoktur. Kazalara karşı nahiftirler. “ölü açı” içine girdiklerinde de görünmezler.

18 Ölü açı: Her iki dikiz aynasından baktığınızda taşıtınızın arkasında kalan ve görmediğiniz yol bölümünü ifade eder. Ölü noktalardaki araçlardan sakınmak için gerekirse başınızı çevirerek gireceğiniz şeridi kontrol ediniz.

19 ÖZELLİKLE SOLLAMA POZİSYONUNA GİRERKEN MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNE DİKKAT EDİN. GEREKİRSE BEKLEYİN.

20 YOLA ÇIKMADAN ÖNCE

21 Araç koltuğu pozisyonu :
Koltuk oturma pozisyonuna geçtiğinizde dizlerinizin araç kontrol paneline değmeyecek ve ayaklarınız pedallara sonuna kadar basabilecek şekilde, duruma göre yüksek veya alçak olabilecektir.

22 Direksiyon: Kollarınızın açıları eşit ve genellikle dirsek açısı derece yanlamasına olacak şekilde kavranmalıdır. Doğru yapılan direksiyon ve koltuk ayarında, direksiyonu olağan dönüş durumlarında sağa dönüşte sol el ile sola dönüşte sağ el ile bir kerede 180 derece çevirmek mümkündür.

23 Emniyet Kemeri : Araçlarda olası bir kazada araçtan fırlamayı veya ölümcül bir yaralanmayı önleyen en önemli güvenlik faktörü emniyet kemeridir. Emniyet kemerini yalnız sürücüler değil tüm yolcular kullanmalıdır. Çok kısa mesafelerde bile emniyet kemeri takılmalıdır. Tehlikenin ne zaman geleceği belli olmaz. Her zaman her yerde hazırlıklı olmak gerekir. Emniyet kemerinin hayat kurtarma oranı % 30’dur.

24

25

26

27

28

29

30 DOĞRU FREN YAPMAK BiR SANATTIR!
Ön tekerleklerin bloke (Dönmemesi) olması halinde aracınız daima bloke olmadan önceki araç gidiş istikametini izler! Ön tekerlerin bir viraj içinde bloke olması halinde, aracın önü virajın dışına çıkar.

31 Eğer yolun dışına çıkmak istemiyorsanız kısa bir süre için fren pedalından ayağınızı çekmek zorundasınız! Sadece bu işlem sayesinde tekerlekler dönmeye başlar ve direksiyon aracılığı ile aracın istikametini düzeltebilirsiniz.

32 SAVRULMA TEHLİKESİ: Ön tekerlekler bloke olmadan arka tekerlerin yandan gelen ufak bir etkenden dolayı bloke olması halinde meydana gelir! Gerektiği taktirde herhangi bir tekerliğin bloke olmasına meydan vermeyecek şekilde hafifçe fren pedalına dokunun.

33 Yol ıslak ve kaygan ise çok büyük dikkat gerektirmektedir
Yol ıslak ve kaygan ise çok büyük dikkat gerektirmektedir. Gerektiği taktirde herhangi bir tekerliğin bloke olmasına meydan vermeyecek şekilde hafifce fren pedalına dokunun. Otomatik fren emniyet sistemi (ABS anti blockage system) bu işlevi arızalanması dışında, en deneyimli sürücüden bile daha iyi yerine getirebilmektedir.

34 ABS(otomatik fren emniyet sistemi) ile fren yapılması esnasında aracın yoldan çıkmasını engelleyecek bir sistemdir. ABS sistemi fiziksel sınırları zorlayamaz. Yani aracınızı yol, hava, yük ve viraj keskinliğine uygun bir hızda sürmüyor ve aşırı hız yapıyorsanız gene de yoldan çıkarsanız.

35 Ayrıca:aşırı hız yapılması halinde fren mesafesi de oldukça fazla uzatmaktadır.
Örnek olarak hızınızı iki kat attırdığınızda fren mesafesi dört kat artmaktadır. Bundan dolayı daha az ve gerektiği zaman fren yapmak için ileriye bakarak araç kullanmak en iyisi olacaktır.

36 Araç birimlerinden her biri kendi başına bir araçtır, ancak diğeri ile çekici eklemleri üzerinden bağlantı halinde olduğu için birinin hareketi diğerini de etkiler. Kamyon-römork veya çekici-yarı römork kullanan bir şöförün sadece çekici kullanıp onu fren değil aynı zamanda römork veya yarı römorku da yönetmek durumundadır.

37 Bundan dolayı aracı meydana getiren birimlerin her birinin doğru frenleme kuvvetine sahip olmalıdır.
Çekici araç yük birimini meydana getiren araçtan daha önce sert frenleme yapamaz. Çünkü bu durumda taşıyıcı çekiciye doğru bir iteleme kuvveti oluşturur.

38 ISLAK YOLDA AYAĞINIZI GAZDAN ÇEKİN. GEREKİRSE EKSOZ FRENİNİ KULLANIN .

39 DAĞ VE VADİLER Yokuşlar ve meyiller kamyon-römork, çekici-yarı römork sürücülerini çok zorlar.Yokuş yukarı direnci (yer çekimi) aracınızın hızlı bir şekilde yukarı çıkmasını engeller. İniş eğimlerde ise eşit ağırlık kuvveti (yer çekimi) aracı iter yani ne kadar ağırlık o kadar itme gücü.

40 İniş eğimde motor devri ne kadar fazla ise egsoz freni de o kadar güçlü olur.
Dikkat:maksimum motor devir sayısı aşılmamalıdır. (kırmızı alana girilmemelidir) bunu sağlamak için ya kısa aralıklarla frene basılmalı yada bir küçük vitese düşülmelidir. Unutmayın:ne ABS sistemli servis freni ne de fren kampanaları sizin ileri görerek yapmış olduğunuz sürücülüğün yerini tutamaz.

41 HATASIZ YÜKLEYİN; EMNİYETLİ SEYİR YÜKLEME İLE BAŞLAR

42 Her aracın ve her yükün bir ağırlık merkezi vardır
Her aracın ve her yükün bir ağırlık merkezi vardır. Her ikisinin toplamı ise toplam ağırlık merkezini oluşturur. Yükün ağırlık noktası yanlış yüklemeden dolayı yana verilirse, toplam ağırlık noktası da değişir. Dar bir virajda aşırı hız mevcut ise aracınız devrilebilir. Çünkü merkezkaç kuvveti hız ile birlikte katlanarak artar.

43 Yol güvenliği Aracın kullanım amacına uygun olduğu, muayenesinin yapıldığı, emniyetli bir biçimde çalıştırılabileceği onaylanmış olmalıdır. Taşınan yük güvenli olmalı, üreticisinin araç için belirttiği tasarım değerini ya da yasal sınırları aşmamalıdır. Taşınan ürün hakkında bilgi sahibi olunmalı ve gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır.

44 Araçta bulunan herkes için emniyet kemeri bulunmalı ve bunlar takılmalıdır. Sürücüler kullanacakları araç sınıfı için gerekli eğitimi almalı, sertifikalı ve tıbbi açıdan uygun olmalıdır.

45 24 saatlik zaman dilimi içinde toplam 9 saatten fazla araç kullanılmamalıdır.
45 dakikalık dinlenme molası verilmeden en fazla 4,5 saat süreyle araç kullanılabilir Cep Telefonu: Sürüş sırasında cep telefonu kullanımının kaza yapma riskini büyük ölçüde arttırdığı yönünde kuvvetli bulgular vardır. Cep telefonu kullanımı, hemen hemen her zaman potansiyel olarak, sürücünün ciddi ya da ölümcül olabilecek bir duruma tepki verme kabiliyetini azaltacaktır.

46 Uyuşturucu ve Alkol Alkol, narkotik maddeler ve diğer uyuşturucu ve ilaçlar beden fonksiyonlarını kimyasal olarak etkiler ve; Doğru düşünme ve karar vermemizi etkiler, İntikal ve tepki süremizi uzatır, Reflekslerimizi yavaşlatır, Emniyetli araç kullanma yeteneğimizi zayıflatır.

47 Kabin İçi Günümüz araçları kabin içinde her türlü konfor sürücülere sunulmaktadır. Teknolojinin bu nimetlerinden yararlanmak doğal hakkımızdır. Ancak kabin içerisinde; HİÇBİR MATERYAL SABİTLENMEMİŞ OLMAMALIDIR. Boştaki bir su şişesi, YSC, cep telefonu ve hatta dosya, evrak gibi malzemeler ani manevralar esnasında hareket edecek ve dikkatimizi dağıtacaktır. Yatak üzerindeki paket ve eşyalar ani bir frende üzerimize gelebilir

48 Sürücü Asli Kusurları Md. 04- Arkadan Çarpma % 29,4 Md. 08- Kavşaklarda Geçiş Önceliğine Uymama % 19,9 Md. 06- Doğrultu Değiştirme Manevralarını Yanlış Yapma % 18,1 Md. 10- Manevraları Düzenleyen Genel Şartlara Uymama % 10, 5 Md. 12- Park İçin Ayrılmış Yerlerde Veya Taşıt Yolu Dışında Kurallara Uygun Olarak Park Edilmiş Araçlara Çarpma. % 7,9 Md. 07- Şeride Tecavüz Etme % 7,0 Md. 01- Kırmızı Işıklı Trafik İşaretinde veya Yetkili Memurun Dur İşaretinde Geçme, % 2,8

49 Devrilme: ‘’Başarılı bir sürücü olabilirsiniz fakat fizik kanunlarını değiştiremezsiniz.’’ Dar Yollarda: Tankeriniz için uygun hızın ne olduğunu sizden başka kimse belirleyemez. Çok düşük bir hızla müşteri mahallini terk ederken ya da dar bir virajı dönerken normalin üzerinde bir hızla direksiyonu çevirmeniz devrilmeye sebebiyet verebilir. Emniyetli ve emniyetsiz hız arasındaki fark çok azdır.

50 Göbekler: Devrilmelerin en çok görüldüğü yerlerdir. Göbeğe çok hızlı girildiğinde hızınızın ne kadar yüksek olduğunu sizden başka kimse belirleyemez. Manevrayı toplama aşamasında ise araç kontrolünü kaybeder, tehlikeli sınıra çok yaklaşır ve devrilmek sadece an meselesidir.

51 Göbek içinde yer alan diğer araçlar hiç beklenmedik bir şekilde manevra alanınızı daraltabilir ve güvenli olduğunu zannettiğiniz hızınız daralan manevra alanıyla birlikte tehlike sınırını aşar. Burada anahtar kelime ‘’ Konsantrasyon’’ dur. Göbeklere yaklaşırken önünüzdeki araçları hızınızla orantılayarak düşük hız ve uygun vitesle giriş yapın.

52 Otoban Çıkışları: Görüş mesafesi açık olan düz bir yolda hızınız size güvenli gelebilir, ancak otoban çıkış virajına girdiğiniz anda hızınızın fazla olduğunu anlar ve kendinizi bir anda tehlike sınırında bulursunuz. Emniyette olmak için konsantrasyonunuzu sağlayın ve beklenmedik virajlara karşı tetikte olun. Hızınızı düşürün ki kontrol yolda değil sizde olsun.

53 Yoğun Trafik: Yoğun trafik altında yayaların düşüncesizce yapacakları ani hareketler, yola fırlayan bir çocuk ya da bisikletli ya da yol tamiratında çalışan işçiler gibi aniden önünüze çıkacak engellerden kurtulmak için yapacağınız manevralar devrilmenize neden olabilir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için aracınızı çevre koşullarına uygun bir hızla ve yola konsantre olarak kullanmalısınız.

54 Sonuç: Bir devrilmenin muhtemel sonuçları ölüm, yaralanma, yangın, patlama, çevre kirliliği, aile yıkımları, kanuni takibatlar, disiplin cezaları ve şirketinizin adının lekelenmesidir. Eğer siz uygun hız ve tam konsantrasyonla aracınızın kontrolünü elinizde bulundurursanız, trafik kazası riskini büyük bir oranda azaltmış olursunuz.

55 Yorgunluk: Yorgunluk ağır kamyon kazalarının % 30 ile 40’nın sebepleri arasındadır. Sürücünün ölümüyle sonuçlanan kamyon kazalarının en sık sebebi yorgunluktur. Yorgunluk alkol ya da uyuşturucudan kaynaklanan kazalarla karşılaştırıldığında, sürücünün ölümüyle sonuçlanan daha çok kazaya yol açmıştır, Yorgunluk karayolu ağır taşımacılığında en önemli güvenlik sorunudur.

56 Yorgunluğun Yol Açtığı Durumlar:
Unutkanlık, Karar verme yeteneğinin zayıflaması, Tepki süresinin yavaşlaması, Uyanıklığın azalması, İletişim yeteneklerinin gerilemesi, Durağanlık, Uyuşuk, hissis olma, Rehavet halinde olma, Kötü bir ruh durumu, İşi isteksizce yapmak.

57 Sabah Saat 3-5 Arası: En düşük vücut ısısı, Maksimum uykuluk hali, En düşük fiziksel ve zihinsel performans. Öğleden Sonra Arası: Uyku halinin en yüksek ikinci noktası, Bazı işlerde performans düşüklüğü,

58 Uyku Durumunu Etkileyen Faktörler:
Yaş: Uykunun miktarı ve yapısı yaş ilerledikçe değişir, uyku hafifleşir, daha çok bölünür, toplam gecelik uyku azalır, Alkol: Zihnin rahatlamasını sağlayan rüya görme durumunu engeller ve rahatsız bir uyku sürecine yol açar. Uyku kaybıyla birleşmesi gün içindeki uyku halini arttırabilir. İlaçlar: Sağlık problemleri için verilen ilaçların uyku üzerinde çeşitli etkileri olabilir. Böyle bir şüpheniz varsa doktorunuzla ve amirinizle konuşunuz. İlaç uykuya dalmayı zorlaştırabilir, uyku yapısını ve süresini değiştirebilir ve uyku hali oluşmasına sebep olabilir.

59 Çevre: Gürültü, ısı, ışık, yatılan yer vb
Çevre: Gürültü, ısı, ışık, yatılan yer vb. uyku kalitesini etkileyebilir. Uyku Hapları: Bazı haplar uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı kolaylaştırabilir ve bu yolla kişinin gün içinde uyanıklığını ve performansını arttırabilir. Ama bu ilaçlar uyku yapısını bozabilir, bağımlılık yaratabilir, uyku sonrasında devam eden bir etki yaratabilir ve bu yüzden gün içindeki uyanıklık hali ve performans üzerinde ters bir etki oluşturabilir. Bu nedenle bir önceki gün bu tür uyku ilaçlarından aldıysanız amirinize mutlaka bildiriniz ve bu şekilde araç kullanmayınız.

60 Yorgunlukla Mücadele:
Direksiyon başında; Dikkatiniz dağılıyor ve uykuya dalma haliniz varsa, Hareketleriniz yavaşlarsa, Vites değiştirirken zorlanıyorsanız, Trafik durumunu idare etmekte zorlanıyorsanız,

61 Trafik işaretlerine dikkatinizi veremiyorsanız,
Direksiyon hakimiyetinde zayıflık baş gösteriyorsa, Sürüş hızınızda düşüş başlarsa, Frene basma gücünüzde azalma olursa, MOLA VERİP İYİCE DİNLENMEDEN KESİNLİKLE YOLA ÇIKMAYINIZ!

62 Bir kestirmeye ihtiyacınız varsa;
Aracınızı hemen güvenli bir yere park edin, Nerede, niye yattığınızı amirinize bildirin, Etrafta sohbet edilecek birileri varsa sohbet edin, Sürücü koltuğunda uyumayın, 40 dakikadan fazla uyumayın,

63 Durun ve kontrol etmek için tekerlekleri tekmeleyin,
Aracınızdan inip esneme ve sırt egzersizleri yapın, Tekrar yola çıkmadan önce aracın çevresinde bir tur atarak güvenlik kontrolü yapın, Araca dönünce, koltuğun pozisyonunu tekrar ayarlayın.

64 YOLA ÇIKMADAN ÖNCE ARAÇ TESLİM ALMADA YAPILACAK KONTROLLER

65 Sıvıların durumunun kontrol edilmesi
Motor yağ seviyesinin kontrol edilmesi Direksiyon hidrolik seviyesinin kontrol edilmesi Kavrama hidrolik seviyesinin kontrol edilmesi Motor soğutma sıvısının kontrol edilmesi Merkezi yağlama sisteminin, gres seviyesinin kontrol edilmesi Akaryakıt miktarının kontrol edilmesi Cam silecek suyunun kontrol edilmesi

66 Elektrik tertibatının işlevinin kontrolü
Yol aydınlatma “farların” kontrolü Dönüş ışıklarının “sinyallerin” ve dörtlü ikaz lambaların kontrolü Park lambalarının, geri vites lambasının, plaka aydınlatma lambasının, araç boyut lambalarının ve römork boyut lambalarının kontrolü Fren lambalarının kontrolü Araç üzerinde takılı olması gerekli reflektörlerin kontrolü Römork veya yarı römork bağlantı kablolarının kontrolü Akü elektrolit seviyesinin kontrol edilmesi ve gerekirse saf su eklenmesi

67 Fren tertibatı-bakımı ve işlevinin kontrolü:
Hava tüplerinin içindeki suyun boşaltılması Hava basıncı düşüşünün üretici verilerine göre kontrol edilmesi Fren balatalarının kontrol edilmesi Ara bağlantı tellerinin kontrol edilmesi El fren tertibatın kontrol edilmesi Basınçlı hava kurutma sisteminin çalışmasının kontrol edilmesi Fren testinin yapılması

68 LASTİKLERİN KONTROLÜ

69 Lastiklerin kontrolü:
Lastik hava basıncının kontrolü araç değerlerine uygun olmalıdır. Lastik diş derinliğinin kontrolü Bijon somunlarının sıkıldığının kontrolü Dişlerin temizliği, varsa taşlar çıkarılmalıdır. Hasarlar Yedek lastik: Hava basıncı Yola uygunluğu Bağlantısının durumu Stepne krikosunun çalışma durumu

70 Lastikler Hakkında: Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın. Stepne lastiğinizin basıncını da düzenli olarak kontrol ediniz. Kışın diş derinliğinin 3 mm.’den eksik olması çekiş ve frenlemeyi olumsuz olarak etkiler.

71 Lastiğinizi parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın. Aynı aks üzerindeki lastiklerdeki farklı hava basınçları, aracın düşük hava basınçlı lastik tarafına çekmesine neden olur. Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının. Kullanmadığınız lastikleri şişirilmiş olarak depolamayınız. Sübap kapaklarını kapalı tutunuz.

72 Araç kabini-durumu ve işlevinin kontrolü:
İkaz ışıklarının kontrol edilmesi Göstergelerin kontrol edilmesi Kalorifer ve havalandırma sisteminin kontrol edilmesi Kapı kilitlerinin kontrol edilmesi Ön camın görüş kalitesi kontrolünün yapılması Takoğrafın kontrol edilmesi ve kağıdının doldurularak takılması Direksiyon boşluğunun kontrol edilmesi Günlük km.sıfırlanması

73 Sefer bilgilerinin sıfırlanması
Pedalların sıkılık kontrolü Dikiz aynaların sıkılık kontrolü Sileceklerin çalışması ve süpürmesinin kontrolü Su fiskiyesinin kontrolü Körük kaldırma indirme tertibatının kontrol edilmesi Kabin içi temizliğinin kontrol edilmesi Kaloriferin çalışmasının kontrol edilmesi

74 Kasa, römork ve yarı römorkun durumu:
Branda gerginliğini kontrol ediniz. Direklerin yerlerine oturup oturmadıklarını kontrol ediniz. Kapakların kapalı ve kilitlerinin tamam olduğunu kontrol ediniz. Yük zeminin temizliğini ve kırık olmadığını kontrol ediniz. Yük tespit elemanlarını kontrol ediniz. Kapalı kasa tertibatlarını kontrol ediniz

75 Takozları yerinde kontrol ediniz.
Römork bağlantı pimini ve kilidini, 5nci tekerlek bağlantı pimini ve kilidini kontrol ediniz. Bağlantı piminde incelme ve kilidinde bozukluk olup olmadığını kontrol ediniz. Beşinci tekerin bağlantı piminde “king –pim” aşıntı kontrolü ve kilit tertibatının çalışmasını kontrol ediniz

76 Kazaların engellenmesi için:
Dikiz aynalarını ayarlayarak yol görüş kontrolünü yapınız. Aynalar aracın gerisini mümkün olduğu kadar az, yolu mümkün olduğu kadar fazla göstermelidir.

77 Araç donanımı İkaz lambası İkaz yeleği İkaz üçgeni Kriko Tamir takım çantası Yük emniyet gereçleri Yedek parçalar Kayışlar Ampuller Sigortalar Yakıt filitresi

78 BARAJ EĞİTİM KURUMLARI SINAVLARDA BAŞARILAR DİLER


"TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ DERSİ SUNUMLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları