Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HOYT’UN SEKTÖR MODELİ. Bir yerleşim yerinde, oturmaya ayrılmış alanların ve buralarda yaşayan sınıfların, kent özeğinden dışa doğru belli başlı anayollar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HOYT’UN SEKTÖR MODELİ. Bir yerleşim yerinde, oturmaya ayrılmış alanların ve buralarda yaşayan sınıfların, kent özeğinden dışa doğru belli başlı anayollar."— Sunum transkripti:

1 HOYT’UN SEKTÖR MODELİ

2 Bir yerleşim yerinde, oturmaya ayrılmış alanların ve buralarda yaşayan sınıfların, kent özeğinden dışa doğru belli başlı anayollar boyunca uzanacak biçimde bir düzene girme eğiliminde olduklarını varsayan kentsel büyüme kuramı.mı.

3 Teori, bir zaman diliminde ekolojik değişmeyi tespit etmeye gayret eder. Ayrıca tek merkezli bir bölgeyi formüle etmekten ziyade şehrin daha fazla çeyrek daireleri, ya da birinin dış bölgelerinde bulunan kirası yüksek bölgelerin genişlemesine ve büyümesine dikkatleri toplar. Buna göre şehrin büyümesi, inşa merkezleri ya da alışverişe elverişli nakliye yolları boyunca gelişmeye meyillidir.

4 Bölgeler, şehrin çeşitli fonksiyonlarının görülmesine ayrılmış sektörler niteliğindedir. Teoriye göre, farklı gelir seviyesinde ve farklı sınıflara üye olanlar farklı bölgelerde oturur ve gelirlerindeki değişmeyle birlikte, aynı sektör içinde merkezden çevreye doğru hareket ederler. Yüksek standartlı ikamet bölgeleri, gelişmenin yönü üzerinde önemli bir faktördür.

5 Kentin nasıl büyüdüğüne ilişkin gözlemlere dayanmaktadır. Kent mekânı sektörler şeklinde kullanılmaktadır. MİA kentin en kolay erişilebilir merkezi kısmında yer almaktadır Kentin nasıl büyüdüğüne ilişkin gözlemlere dayanmaktadır. Kent mekânı sektörler şeklinde kullanılmaktadır. MİA kentin en kolay erişilebilir merkezi kısmında yer almaktadır

6 Farklı gelir grubunda ve sosyal tabakalarda bulunanlar, kentin farklı ve zıt bölgelerinde (sektörlerinde) oturmaktadır. Kentin gelişimi ulaşım kanallarına bağlı olduğundan yayılma ışınsaldır. Kentin farklı kesimleri arasındaki geçişler gelir artışına bağlıdır. Farklı gelir grubunda ve sosyal tabakalarda bulunanlar, kentin farklı ve zıt bölgelerinde (sektörlerinde) oturmaktadır. Kentin gelişimi ulaşım kanallarına bağlı olduğundan yayılma ışınsaldır. Kentin farklı kesimleri arasındaki geçişler gelir artışına bağlıdır.

7 Üst gelir grubu zamanla kentin çevresine doğru yeni ikametgâh alanları arar. Bu gelişme kentsel alan kullanımında filtrasyona yol açar. Üst gelir grubu zamanla kentin çevresine doğru yeni ikametgâh alanları arar. Bu gelişme kentsel alan kullanımında filtrasyona yol açar.

8

9


"HOYT’UN SEKTÖR MODELİ. Bir yerleşim yerinde, oturmaya ayrılmış alanların ve buralarda yaşayan sınıfların, kent özeğinden dışa doğru belli başlı anayollar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları